Sunteți pe pagina 1din 2

Plan de lecție

Școala Gimnazială

Prof.

Clasa a V-a

Disciplina Istorie

Capitolul: Orientul Antic , Lecția:Temple și piramide

Tipul lecției: lecție de dobândire a cunoștințelor

Competențe specifice

Localizarea în timp și spațiu a faptelor și/ sau proceselor istorice; Folosirea termenilor de
specialitate în descrierea unui eveniment/ proces istoric; Descrierea rolului unor personalități în
desfășurarea evenimentelor istorice;Utilizarea resurselor multimedia în scopul învățării.
Resurse procedurale :explicația, conversația, demonstrația, descoperirea, munca cu manualul

Bibliografie

Atlas istoric școlar

Adriana Botez-Crainic, Istoria Artelor Plastice, vol I, Ed. Didactică și Pedagogică, Buc., 1995

Desfășurarea lecției

1.Organizarea clasei: stabilirea contactului, verificarea curățeniei, notarea elevilor absenți

2.Verificarea cunoștințelor din lecția anterioare – Orașul stat – Babilon

În ce zonă a Orientului Antic se nasc orașele- stat ?

Ce țară este astăzi acolo ?

Definiți termenul de oraș-stat !

Demonstrați ideea că Babilonul era o adevărată capitală a lumii !

Prezentați un proiect despre Grădinile Suspendate !

Cine a fost regele care le-a ridicat și în ce scop !

3. Captarea atenției și trecerea către subiectul nou


Și alte popoare ale lumii antice au ridicat construcții care au uimit și unele se mai pot vedea și
astăzi. Ați auzit de piramide ? Știați că piramidele de lângă Cairo și Sfinxul sunt singurele minuni
din cele 7 ale lumii antice care se păstrează până acum ? Deschideți manualele la pag. 31 !

4.Comunicarea temei noi: Temple și piramide

5.Predarea noilor cunoștințe

Date despre Egiptul Antic: localizare, nașterea statului, conducători

Construcții care ne uimesc și astăzi prin dimensiuni și frumusețe– templele și piramidele - erau
simboluri al puterii conducătorului, al bogăției comunității și al succesului militar.

Temple ale Egiptului Antic

Religia ocupă o importanță deosebită în lumea egipteană. Cunoașteți zei egipteni ? Templul
reprezenta o construcție dedicată cultului unui sau mai multor zei, construite pentru ca
locuitorii să venereze pe acești zei prin rugăciuni, ofrande și ritualuri. Preoții susțineau că
acestea vor atrage bunăvoința zeilor asupra regatului. Exemplu Templele de la Luxor și Karnak
(cel mai mare edificiu religios din lume) aflate lângă vechea capitală Theba. Uneori templul era
închinat faraonului – zeu în viață cum este Templul de la Abu Simbel ridicat pentru faraonul
Ramses al II-lea, familia sa și zeii Egiptului.

Temple în Egipt – imagini (vezi S 2), imagini pe proiector

Piramidele în Egipt

Morminte regale construite pentru a ghida pe faraoni în viața de apoi. Cele mai mari și mai
cunoscute sunt Piramidele lui Keops, Kefren și Mikerinos construite pe platoul de la Gizeh lângă
care se află Sfinxul. Descrieți modul de construcție al piramidei pe baza imaginilor văzute !

Ce asemănări și deosebiri puteți remarca între zigguratele din Mesopotamia și piramidele din
Egipt ( vezi S1 și S 3 de la pag. 31)

Mormintele săpate în stâncă – Valea Regilor și Masca faraonului Tutankhamon

6.Fixarea cunoștințelor - folosirea schemei de la tablă

7.Notarea elevilor

8.Tema pentru acasă : Realizați proiectul de la pag. 31 despre o piramidă sau un templu în care
să descrii contextul, tehnicile, importanța pentru oamenii care au construit edificiul. Include
câteva imagini !

S-ar putea să vă placă și