Sunteți pe pagina 1din 9

Învățător Lehăduș Miruna-Maria

PROIECT DIDACTIC

Învățător: Lehăduş Miruna-Maria

1
Învățător Lehăduș Miruna-Maria

Liceul Tehnologic ‘’Anghel Saligny Bacău


DATA:19.02.2019
CLASA: a III-a
ARIA CURRICULARĂ : Limbă și comunicare
DISCIPLINA : Limba și literatura română
TITLUL LECȚIEI : Descrierea unui obiect pe baza unui plan de întrebări
TIPUL LECȚIEI : predare-învățare
COMPETENȚE GENERALE : Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
COMPETENȚE SPECIFICE : 2.1. Descrierea unui obiect/ unei ființe din universul apropiat pe baza unui plan simplu
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
֎COGNITIVE :
►OC1 : să găsească soluțiile ghicitorilor propuse ;
►OC2 : să răspundă corect la întrebările pe baza lecției anterioare;
►OC3 : să formuleze răspunsuri corecte pentru întrebările adresate în vederea descrierii unui obiect;
►OC4 : să formuleze un plan de întrebări pentru a descrie un obiect.
֎PSIHO-MOTORII :
►OP1 : să păstreze poziția corectă în bancă în timpul scrisului ;
►OP2 : să lucreze ordonat cu materialul pus la dispoziție.
֎AFECTIVE :
►OA1 : Vor manifesta interes pe parcusul orei.
STRATEGII DIDACTICE :
֎Metode si procedee : conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, jocul, ciorchinele.
֎Resurse
› Materiale : cutie, manual, caiete, anexa 1, anexa 2, fișă de lucru
› Temporale : 50 minute
› Umane :Învățător, 18 școlari
› Spațiale :sala de clasă
› Bibliografice : www.didactic.ro; https://www.manuale.edu.ro/ ; https://media.hotnews.ro/media_server1/document-
2014-10-14-18303532-0-programa-limba-literatura-romana-clasele-iii.pdf
֎Forme de organizare: Frontal, individual și pe grupe.

2
Învățător Lehăduș Miruna-Maria

Etapele Timp Obiec- Conținut instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare


lecției tive Activitatea Activitatea școlarilor Metode Mijloace Forme de
învățătorului organizare
1 .Captarea 3 min OC1 Le va adresa copiilor câteva Vor fi atenți la ghicitorile Conversația Anexa 1 Frontal Aprecieri
atenției ghicitori referitoare la cuvintele adresate și vor răspunde verbale
din întâlnite în poezia de ora ridicând mâna.
trecută(anexa 1)
2.Enunțarea 2 min Le va spune ca astăzi vor învăța Sunt atenți. Conversația Frontal
obiectivelor să descrie un obiect după un
plan de idei.
3.Verificarea 7 min OC2 Le va adresa câteva întrebări : Vor da răspunsuri în Conversația Frontal Aprecieri
cunoștințelor propoziții complete și verbale
anterioare ridicând mâna pentru a fi
solicitați.
-Ce am învățat noi ora trecută la -Noi, ora trecută, am învățat
limba și literatura română ? poezia „Copii eram noi
amândoi”.
-De cine a fost scrisă -Poezia a fost scrisă de
poezia „Copii eram noi Mihai Eminescu.
amândoi”?
-Câte strofe are poezia ”Copii -Poezia are patru strofe.
eram noi amândoi ” ?
-Despre cine se vorbește în -În poezie se vorbește despre
poezie? doi frați.
-Cum își petreceau timpul cei - Cei doi își petreceau timpul
doi frați ? citind cârți sau mergând la
scăldat.
-Ce au construit cei doi frați ? -Cei doi frați au construit o
cetate.
4.Prezentarea 8 min OC3 Va solicita elevilor să citească și Vor fi atenți și vor răspunde Conversația Manual Frontal
noului conținut să răspundă în propoziții la corect la întrebările propuse. Explicația
întrebările de la „Să Demonstrația
descoperim”. Vor scrie în caiete data, titlul
Va scrie data și titlu la tablă și și ceea ce dictează
va dicta prin ce se realizează învățătoarea.
descrierea unui obiect( Să
reținem !).
Le va da exemplu de un obiect
3
Învățător Lehăduș Miruna-Maria

ales din clasă( un caiet) și îl va


descrie pe baza unor întrebări :
Caietul –Ce formă are ?(are
forma de dreptunghi)
-Ce mărime are ?(este
mic)
-Ce culoare are ?(are
culoarea albastră)
-Din ce este
confecționat ?(este confecționat
din hârtie și metal pentru
capse.)
-Ce utilitate are ?(este
folositor pentru a lua notițe.)
5.Dirijarea 10 min OC3 Va desena un ciorchine pe tablă Elevii vor desena și ei în Conversația Frontal Aprecieri
invățării OC4 cu obiectul descris așezat în caiete un ciorchine după Exercițiul verbale
interior și întrebările pe baza modelul de la tablă. Explicația
cărora trebuie descris în jurul Vor descrie oral cele trei Ciorchinele
acestuia. obiecte.
Le va cere elevilor să își descrie
penarul, apoi obiectele ilustrate
la exercițiul 2 în manual.
6.Obținerea 13 min OC4 Le solicită elevilor să își descrie Vor descrie individual un Conversația Manual Individual Aprecieri
performanței în scris, pe caiete, un obiect obiect preferat(o carte, o Explicația Caiete verbale
preferat apoi să îl prezinte în păpușă, o mașină,etc). Exercițiul
fața clasei. Vor ieși în fața clasei și își
vor prezenta obiectul
descris.
7.Feed-back Se realizează pe tot parcursul Răspunsurile elevilor. Conversația Frontal Observarea
lecției prin intrebări, răspunsuri activității și a
sau reacții ale elevilor la comporta-
solicitări. mentului
elevilor(co-
rectitudinea
raspunsuri-lor
și implicarea
și capacitatea
de concentrare
a atenției_
8.Evaluarea 5 min OC3 Le propune elevilor un joc. Îi va Vor rezolva pe grupe cerința Conversația Cutie cu Frontal Aprecieri
OC4 împărți pe echipe de câte patru, și vor citi mai apoi în fața Exercițiul imagini Pe grupe verbale
iar fiecare echipă va extrage o clasei. Jocul Anexa 2
imagine din cutia învățătoarei.
4
Învățător Lehăduș Miruna-Maria

Fiecare echipă trebuie să descrie


,după întrebările date, acel
obiect din imagine, atât pe
caiete, cât și oral în fața clasei,
fără să spună ce obiect este.
Colegii trebuie să ghicească ce
obiect este descris.
9.Retenția și 2 min Îi va întreba ce au învățat astăzi Vor spune că au învățat cum Conversația Frontal
transferul de și ce au reținut. putem descrie un obiect.
informații Le va da temă pentru acasă(fișă
de lucru).

5
Învățător Lehăduș Miruna-Maria

6
Învățător Lehăduș Miruna-Maria

ANEXA 1
GHICITORI PENTRU CAPTAREA ATENȚ IEI
Toamna coaja îi plesneşte, Trupu-i este teava-nalta, E o grădină mândră, semănată Am multi copaci
Tot ce-i verde se jupeşte seculari(durează mai mulți
Şi rămâne cafenie, Creste numai unde-i balta; Cu poezii, cu glume şi poveşti,
ani)
Cine oare nu o ştie?
De o crapi vezi patru fraţi Iar in varf are un spic Dar nu se lasă lesne vizitată
Cu trunchi gros si ramuri mari
Între ei bine legaţi. Ca o coada de pistic! Decât când ştii, copile, să citeşti.
Mulţi bunei o fac cadou Care-acum sunt incarcate
În ajun de Anul Nou. (cartea)
Eu te rog frumos, mămucă, Cu frunze verzi si crestate .
Fă-mi cadou şi mie-o…. (Stuful) (padurea)
(nuca)

Dacă n-ar fi, lumea ar pieri, Cin’ se zbate zi şi noapte, Totdeauna sunt acasă

Iar multă de-ar fi De stânci veşnic se izbeşte Şi de ploaie nu îmi pasă ...

Şi deloc nu oboseşte? Merg încet, dar chibzuit:


Lumea mi s-ar prăpădi. (apa)
Pe-unde merg las drum albit.
(marea)
Am şi coarne,
Serpuieste prin padure
Şi le fac
clocoind in unde reci
Lungi sau scurte
sapa-n stanci adaposturi
După plac.
pentru. ursi si lilieci[apa] (melcul)
7
Învățător Lehăduș Miruna-Maria

ANEXA 2
DESCRIEREA IMAGINILOR DUPĂ ÎNTREBĂ RI PROPUSE

1.Ce culoare are? 1. Ce culori are?


2. Ce formă are?
2. Ce formă are? 3. Ce mărime are?
3.Ce mărime are ? 4. Pe ce apăsăm pentru a
face comenzi?
4. Ce emoție are? 5. Unde stă ea ?
6. Ce utlitate are?
5.Ce utilitate are?

6.Unde îl întâlnim?

Măr TELECOMANDă

1.Ce culoare are ? 1. Ce culoare are?


2. Ce formă are?
2.Ce formă are? 3. Ce mărime are?
4. Unde stă ea?
3.Din ce material este formată?
5. Din ce material este
4.Ce mărime are? formată?
6. Ce utilitate are ea?
5.Unde stă ea?

6.Ce utilitate are?

OGLINDă

PERDEA
8
Învățător Lehăduș Miruna-Maria

1. Ce formă are? 1. Ce formă are?


2. Ce culoare are? 2. Ce culoare are?
3. Ce mărime are? 3. Din ce material este
4. Din ce material este formată?
formată? 4. Unde stă el?
5. Unde stă ea? 5. Ce mărime are?
6. Ce utlitate are? 6. Ce utilitate are?

UȘĂ DULAP

1. Ce culoare are? 1. Ce are sub ea?


2. Ce mărime are? 2. Ce culoare are?
3. Unde stă el ? 3. Dince material este
4. Din ce material este formată?
format? 4. Ce mărime are?
5. Unde îl întâlnim? 5. Ce conține aceasta?
6. Ce utilitate are el ? 6. Ce utilitate are?

TROFEU CEAȘCĂ

S-ar putea să vă placă și