Sunteți pe pagina 1din 16

Proiect didactic

DATA: 06.12. 2019

CLASA: a VIII-a B

DISCIPLINA: Limba și literatura română

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Genul liric

SUBIECTUL LECȚIEI: Genul liric. Specii literare - Pastelul

TIPUL DE LECŢIE: de fixare și consolidare a cunoștințelor

COMPETENŢE GENERALE :

1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare;


2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații
de comunicare monologată și dialogată;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse;
4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în
diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1. înțelegerea semnificației generale a mesajului oral, sezizând progresia și coerența


ideilor exprimate;
1.3. sesizarea adecvării elementelor lexicale utilizate la scopul mesajului ascultat;
2.1. construirea unui discurs oral pe o temă data;

2.2. utilizarea în mod nuanțat a categoriilor lexicale într-un mesaj oral;

3.1. dovedirea înțelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerințe date;

4.1. redactarea diverselor texte, adaptându-le la situația de comunicare concretă;


4.2. redactarea unui text argumentativ.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a) Cognitive:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili :
OC1 - să precizeze trăsăturile specifice pastelului;
OC2- să ilustreze imaginile artistice și figurile de stil din text;
OC3- să identifice elementele lexicale care compun planul terestru, respectiv cosmic.
OC4- să explice semnificația versurilor date.
OC5- să argumenteze apartenența la specie a pastelului dat;

b) afectiv – atitudinale: OA1 – vor manifesta disponibilitate pentru rezolvarea situațiilor


de comunicare;

c) psihomotrice: OM1 – să adopte o conduită optimă desfășurării lecției.

STRATEGII DIDACTICE

Metode și procedee: conversația euristică, metoda exploziei stelare, expunerea,


demonstrația, exercițiul, explicația, analiza literară;
Forme de organizare a activității: individuală, frontală, pe grupe.
Mijloace didactice: tabla, manualul, fișe de lucru.
Temporale: 50’
Spațiul de lucru: Sala de clasă, Școala Gimnazială Sascut

Resurse:
 Bibliografice:
 Oficiale: Curriculum Național, Programe școlare pentru învățământul
gimnazial, MEN, 2009;
 Pedagogice:-Cucoș, Constantin, Pedagogie, Editura Polirom, Iași, 2000.

 Metodico- didactice:
 Limba și literatura română, manual pentru clasa a VIII- a, Editura Humanitas
Educațional, București, 2012;
 Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii și literaturii române în școală, Editura
Polirom, Iași, 2004;
 Goia, Vistian, Didactica limbii și literaturii române pentru gimnaziu și liceu, Editura
Dacia Educațional, Cluj-Napoca, 2002;
 Științifice:
 Got, Miorița, Lungu, Rodica, Literatura română, Editura Nomina, București, 2008.
 Ioniță, Florin, Stan, Mihail, Lascăr, Marilena, Evaluare națională, Limba și literatura
română, Editura ART, București, 2020.
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. ETAPELE Ob ACTIVITATE PROFESOR /ELEV STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
crt LECȚIEI
. Metode și Mijloace de Forme de
procedee învăţamânt organizare

1. Captarea atenţiei Profesorul le prezintă elevilor un tablou cu un


(3 min.) demonstrația un tablou activitate observarea
peisaj. Pornind de la acest tablou, elevii prezintă
brainstorming frontală sistematică
tot ceea ce știu privind termenul de „pastel”.
Se anunţă tema lecției şi se enumeră succint,
3. Enunţarea temei tablă
adecvat, obiectivele urmărite pe parcurs lecției.
caietele
şi a obiectivelor
Se scrie titlul lecției pe tablă, iar elevii ȋl scriu pe elevilor activitate
urmărite frontală observare
caiete.
(6 min) sistematică

4. (Re Se verifică tema de acasă din punct de vedere


)actualizarea conversaţia caietele activitate
calitativ şi cantitativ. Elevii vor fi solicitaţi, prin
cunoştinţelor elevilor frontală
însuşite anterior sondaj, să- și aleagă un element din tema avută
(3 min)
acasă și să-l prezinte.
Cum este scris textul? Cine comunică în text? Ce
se transmite? Cu ajutorul cui își transmite
autorul sentimentele, gândurile? În ce gen literar
putem ȋncadra textul dat? Dar ca specie literară
conversaţia fișe de lucru
ce ar putea reprezenta?Se va reaminti definiția
activitate
pastelului și a trăsăturilor acestuia.
frontală
Prin conversație, se va reactualiza trăsăturile
genului liric.

5. Prezentarea Se va vorbi elevilor despre cele două tipuri de expunerea activitate


frontala
optimă a texte de la Evaluarea națională: un text literar și
conţinutului un text nonliterar. Se va în pune evidență
(2 min) importanța competențelor ce trebuie dezvoltate
pentru o bună reușită la examen.
6. Dirijarea Profesorul distribuie elevilor fișe de lucru care
metoda fișe de lucru observare
învǎţǎrii conțin un text literar. După lectura textului,
activitate sistematică
Explozie stelară
(16 min) elevii observă că textul dat este un pastel. frontală
Profesorul solicită elevilor să rezolve
următoarea fișă care conține o stea, iar pe fiecare
colț al stelei, elevii au cȃte o cerință cu privire la
conversația evaluare orală
textul dat. euristică fișe de lucru
O aprecierea
Dirijați de către profesor, aceștia ȋncep să
C2 lectura răspunsurilor
rezolve exercițiile de pe fișa de lucru, explicȃnd expresivă
cuvintele și sintagmele necunoscute.
1. Identifică figurile de stil prezente în poezia caietele
O exerciţiul elevilor
Dimineața de Vasile Alecsandri și completează
C3
pe spațiul punctat.
activitate observare
2. Identifică elementele lexicale care denumesc
frontală sistematică
O planul terestru și cele care denumesc planul conversație
C4 euristica
cosmic.
3. Completează cadranele cu sintagmele care
metoda
înfățișează imagini vizuale, respectiv auditive.
cadranelor fișe de lucru
Scrie care sunt sentimentele și stările sufletești
aprecierea
transmise.
răspunsurilor
4. Găsiți versul care prezintă legătura om – analiza literară activitate
natură. frontală
5. Cum putem evidenția prezența eului liric în
O text? exercițiul
C5 6. Explicați, ȋn 4-5 rȃnduri, semnificația evaluare orală
versurilor:
În curând şi el apare pe-orizontul aurit,
O
Sorbind roua dimineţii de pe câmpul înverzit.
C6
Dirijați de către profesor, elevii definesc pastelul
și trăsăturile acestuia.
Pastelul este o specie literară a genului liric, ȋn
versuri, ȋn care este descris un tablou din natură
și față de care poetul ȋși exprimă ȋn mod direct
O
stările, emoțiile, sentimentele trăite ȋn fața
C1
peisajului zugrăvit cu ajutorul multitudinii de
figuri de stil și imagini artistice.
7. Obţinerea O Elevii rezolvă, individual exercițiul 6 de pe fișa
C5 activitate
performanţei de lucru:
exercițiul fișe de lucru pe grupe aprecierea
(2 min) Explicați, ȋn 4-5 rȃnduri, semnificația versurilor: răspunsurilor
În curând şi el apare pe-orizontul aurit,
Sorbind roua dimineţii de pe câmpul înverzit.

8. Feedback Se realizează prin aprecieri verbale pe parcursul


activitate
lecției.
frontală

9. Evaluarea Se distribuie fișe de lucru pe care elevii le exercițiul fișe de lucru activitate pe observare
grupe sistematică
(13 min) rezolvă ȋn grupe.
10. Retenţia (3 min) Elevii primesc tema pentru acasă o variantă din culegerea de activitate
11. teste frontală
Transfer(2 min) culegerea de Evaluare națională 2020.
Dimineaţa
de Vasile Alecsandri

Zori de ziuă se revarsă peste vesela natură,

Prevestind un soare dulce cu lumină şi căldură,

În curând şi el apare pe-orizontul aurit,

Sorbind roua dimineţii de pe câmpul înverzit.

El se-nalţă de trei suliţi pe cereasca mândră scară

Şi cu raze vii sărută june flori de primăvară,

Dediţei şi viorele, brebenei şi toporaşi

Ce răzbat prin frunze- uscate şi s-arată drăgălaşi.

Muncitorii pe-a lor prispe dreg uneltele de muncă.

Păsărelele-şi dreg glasul prin huceagul de sub luncă.

În grădini, în câmpi, pe dealuri, prin poiene şi prin vii

Ard movili buruienoase, scotând fumuri cenuşii.

Caii zburdă prin ceairuri; turma zbiară la păşune;

Mieii sprinteni pe colnice fug grămadă-n repejune,

Şi o blândă copiliţă, torcând lâna din fuior,

Paşte bobocei de aur lâng-un limpede izvor.


Dicționar:

zori=lumina care se revarsă pe cer ȋnainte de a răsări soarele

june = tȃnăr

frunzi=corect:frunze

hugeag-pădure mică, tȃnără, deasă

ceairuri= regionalism, loc de pășune, cȃmpie nelucrată ȋn apropierea unei ape.


Anexa1
Originea termenului pastel

Termenul pastel este preluat din domeniul artelor plastice, unde prin pastel se înțelege creion colorat, moale pentru desen, de nuanță
delicată. Termenul a fost preluat în literatură unde înfățișează o specie literară ce descrie un tablou din natură. În literatura română,
termenul de pastel a fost pus în circulație de Vasile Alecsandri prin titlul dat volumului Pasteluri (1868-1869), publicat în revista
Convorbiri literare . Un rol deosebit în realizarea unei poezii –pastel îl au figurile de stil și coloristica peisajului.
Anexa 2

Ce anotimp este prezentat în poezie?

Cine este autorul poeziei? Cărui gen literar îi aparține poezia?

Dimineața de Vasile Alecsandri

Cum sunt prezentate


sentimentele?(direct sau indirect) Unde s-a născut autorul acestei poezii?
Anexa 3
FIȘĂ DE LUCRU
1. Identifică figurile de stil prezente în poezia Dimineața de Vasile Alecsandri. Plasează pe rȃndul potrivit.

EPITETE ........................................................................................................................................................
ENUMERAȚII.....................................................................................................................................................

2. Identifică elementele lexicale care denumesc planul terestru ți cele care denumesc planul cosmic. Plasați-le în tabele:

PLANUL TERESTRU(PĂMÂNTUL) PLANUL COSMIC(CERUL)


STROFA SUBSTANTIVUL ADJECTIVUL STROFA SUBSTANTIVUL ADJECTIVUL
Strofa1 Strofa 1

Strofa2 Strofa 2

Strofa 3 Strofa 3

Strofa 4 Strofa 4
3. Completează cadranele cu sintagmele care înfățișează imagini vizuale, respectiv auditive. Scrie care sunt sentimentele și stările
sufletești transmise:

IMAGINI VIZUALE IMAGINI AUDITIVE

SENTIMENTE TRANSMISE STĂRI SUFLETEȘTI TRANSMISE

4. Găsiți versul care prezintă legătura om –natură.


5. Cum putem evidenția prezența eului liric în text?

6. Explicați, ȋn 4-5 rȃnduri, semnificația versurilor:


În curând şi el apare pe-orizontul aurit,

Sorbind roua dimineţii de pe câmpul înverzit.


Anexa 4

PASTELUL
Pastelul este creația lirică în versuri, în care este descris un tablou din natură (anotimp, peisaj, aspecte din
universul plantelor sau al animalelor). Poetul își exprimă în mod direct sentimentele în fața imaginii create.
Caracteristici:
1. Elemente specifice care alcătuiesc tabloul de natură;
2. Modul de expunere- descrierea;
3. Prezența eului liric în text; mărci ale eului liric;
4. Trăirile eului liric sunt exprimate prin imagini vizuale, auditive, de mișcare cu ajutorul figurilor de stil;
5. Legătura om -natură;
6. Tabloul este dominat de o culoare;
7. Poetul apare în ipostaza de martor care contemplă natura.
Anexa 5
Nume.....................................................

Fișă de lucru

Se dă textul:
„Din văzduh cumplita iarnă cerne norii de zăpadă,
Lungi troiene călătoare adunate-n cer grămadă;
Fulgii zbor, plutesc în aer ca un roi de fluturi albi,
Răspândind fiori de gheață pe ai țării umeri dalbi.
......................................................................................
Tot e alb pe câmp, pe dealuri, împregiur, în depărtare,
Ca fantasme albe plopii înșirați se perd în zare,
Și pe-ntinderea pustie, fără urme, fără drum,
Se văd satele perdute sub clăbuci albii de fum.“
(Iarna de Vasile Alecsandri)
1. Ce anotimp este descris în text?
2. Ce culoare domină peisajul?
3. Precizați modul de expunere din textul dat.
4. Identificați patru figuri de stil (epitete, comparații, personificări).
5. Enumerați elemente ce fac parte din natură.
6. Ce sentiment transmite poezia?
7. Enumerați trei trăsături ale pastelului. Exemplificați folosindu-vă de textul dat.

S-ar putea să vă placă și