Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala Gimnazială Ziduri


Clasa: a III-a
Data: 19.05.2014
Profesor învăţământ primar: Hinta Luminiţa
Disciplina: Limba şi literatura română
Aria curriculară : Limbă şi comunicare
Unitatea de învăţare: Comunicarea despre personaje şi fapte
Conţinutul: „Lumină şi culoare”, după Nicolae Iorga
Tipul lecţiei: mixtă
Scopul lecţiei: - Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris ( citirea / lectura );
- Formarea deprinderilor de exprimare corectă;
Obiective operaţionale:
Pe parcursul lectiei şi la sfârşitul ei, elevii vor fi capabili:
O1- să citească conştient, cursiv şi expresiv textul;
O2 - să folosească în structuri proprii cuvintele şi expresiile noi;
O3 - să formuleze întrebări şi răspunsuri referitoare la textul studiat;
O4 - să desprindă informaţiile esenţiale din textul studiat;
O5 - să identifice însuşirile morale ale pictorului Ştefan Luchian;
O6 - să desprindă mesajul educativ al lecturii;
Obiective operaţionale elev cu CES şi elev cu dificultăţi de învăţare: pe parcursul şi la
sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1- să recunoască imagini şi să asocieze imaginea cu cuvântul;
O2-să alcătuiască propoziţii cu cuvintele date;
O3-să transcrie corect cuvintele şi propoziţiile date.
Strategii didactice:
 Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul, lectura explicativă,RAI, harta
conceptuală.
 Mijloace didactice: calculator, videoproiector, fişe de lucru , prezentare Power Point
Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe;
Resurse umane: 12 elevi, dintre care 1 elev cu CES şi 1 elev cu dificultăţi de învăţare.
Resurse temporale: 45 min.
Bibliografie:
 Molan, Vasile, (2010), Didactica disciplinei Limba şi Literatura Română în
învăţământul primar, Editura Miniped, Bucureşti;
 Gherguţ, Alois, ( 2007), Sinteze de psihopedagogie specială, Ghid pentru concursuri
şi examene de obţinere a gradelor didactice, Editura Polirom, Iaşi;
 Ungureanu, Dorel, ( 1998), Copiii cu dificultăţi de invăţare, Editura Didactică şi
Pedagogică, Bucureşti;
 Programa şcolară pentru clasa a III-a, Limba şi literatura română, 2004;
 Peneş, Marcela, ( 2005), Limba şi literatura română, manual pentru clasa a III-a,
Editura Marcela Peneş.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Momentele Ob. Conţinuturile învăţării Strategii didactice Evaluare
lecţiei Op. Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
1. Moment Organizarea colectivului de elevi în vederea bunei conversaţia manuale, frontală observarea
organizatoric desfăşurări a lecţiei. caiete, sistematică
Asigurarea climatului necesar desfăşurării lecţiei. rechizite

2. O3 Verificarea temei cantitativ şi calitativ conversaţia manuale, frontală observarea


Reactualizarea O4 Verificarea cunoştinţelor – poezia „Tablouri de reactualizarea caiete, sistematică
cunoştinţelor vară”, de Gellu Naum prin întrebări rechizite evaluare orală
aprecieri
- recitarea poeziei
verbale
- prezentarea personajelor şi a faptelor acestora
3.Captarea Prezentarea elementului surpriză – un power-point conversaţia videoproiector frontală observarea
atenţiei cu tablouri realizate de pictorul Ştefan Luchian. calculator sistematică
Se prezintă elevilor o bucată de pânză pe care se pânză pentru
pictează tablouri. pictat

1. Anunţarea Se anunţă tema şi obiectivele: explicaţia videoproiector frontal observarea


temei şi a Lecţia se numeşte ,, Lumină şi culoare’’ şi este o calculator sistematică
obiectivelor adaptare după un text de Nicolae Iorga. Vor afla
informaţii despre viaţa şi activitatea unui pictor
român renumit , Ştefan Luchian.
Se notează pe tablă şi în caiete data, titlul şi autorul
lecţiei.

2. Dirijarea Scurtă discuţie despre materialele prezentate. explicaţia frontală observarea


conţinutului Se deschid manualele şi le cer elevilor să intuiască conversaţia sistematică
învăţării imaginile din manual.Se fac referiri la activitatea
scriitorului şi istoricului Nicolae Iorga.(anexa 1) lectura fişă
O1 Elevii vor citi textul în gând sau în şoaptă. explicativă
În vederea înţelegerii conţinutului lectiei, elevii vor
O2 răspunde la câteva întrebări. Observarea
Exersarea actului citirii ( procedee diferite de manuale, sistematică
lectură)
 Citire în lanţ.
O3  Se explică cuvintele necunoscute şi se explicaţia
alcătuiesc enunţuri noi. individuală aprecieri
 Citirea model a profesorului. lectura caiete, verbale
 Citire selectivă :
-Citiţi enunţul din care aflăm unde şi-a petrecut
pictorul copilăria.
-Citiţi propoziţiile care vorbesc despre
însuşirile artistului.
-Citiţi fragmentul din care aflăm cum şi-a
O4 petrecut ultimii ani de viaţă.
O1 Se cere rezolvarea exerciţiilor următoare din fişe
fişă(anexa 2): 1.Înlocuiţi cuvintele subliniate din exerciţiul pe grupe autoevaluarea
propoziţia:,,Iubea florile şi gâzele, lumina şi
culorile pe care le privea îndelung şi ele rămâneau
O5
întipărite în mintea lui .’’cu sinonime .
2.Găsiţi sinonime pentru cuvintele:locurile în care
O6 te-ai născut, luare-aminte, meleaguri, a colinda.
3. Alcătuiţi propoziţii cu sensurile cuvântului a aprecieri
colinda. verbale

O2 Elevii cu CES si dificultăţi de învăţare vor avea


sarcinile lor în cadrul grupei.

6. Obţinerea Se va cere elevilor să formuleze întrebări şi individual observarea


performanţei răspunsuri care au legătură cu textul studiat .(Se vor RAI sistematică
O3 folosi jetoane colorate în formă de stea. Elevul recompense aprecieri
alege o stea , rosteşte o întrebare şi numeşte un
verbale
coleg care trebuie să răspundă şi se continuă astfel
O4 jocul ).
Se acordă recompense.
7.Asigurarea Fiecare elev va primi o fişă în care va reprezenta
retenţiei şi a O4 conţinutul lecţiei într-o diagram(anexa3).
transferului O5 harta fişe
Evenimente din Însuşiri sufleteşti
O6 viaţa sa conceptuală individuală evaluarea
Numele pictorului scrisă
Tablouri celebre Mesajul desprins

O1 Fişa va fi lipită pe caiet, constituind schiţa lecţiei.


Câţiva elevi vor citi răspunsurile.
O2 Elevii cu CES si dificultăţi de învăţare vor primi
O3 propria fişă.(anexa 4)

8.Încheierea Se realizează aprecieri finale individuale şi frontală aprecieri


activităţii colective despre participarea la lecţie. explicaţia manuale, caiete verbale
Tema pentru acasă- exerciţiile 2, 4 de la pag.99
manual.

Anexa 1

FIŞA AUTORULUI

La 6 iunie 1871 se năstea la Botoşani Nicolae Iorga.


Studiază la Iaşi, Leiptzig, Paris, Berlin. La Iaşi a absolvit Universitatea într-un singur an cu diploma ”Magna cum laudae”.
Doctoratul îl obţine la 23 de ani, odată cu intrarea în Academia Română.
Este cunoscut ca şi critic literar, documentarist, dramaturg, poet, memorialist, om politic(parlamentar, ministru, prim
ministru). Este şi cel mai mare poligraf al românilor: a scris 1 003 volume, 12 755 de articole, 4963 de recenzii în cei 69 de
ani de viaţă.
Iorga a scris poezii şi drame cu conţinut istoric : ”Învierea lui Ștefan cel Mare”, ”Tudor Vladimirescu”, ”Sfântul Francisc din
Asisi”, volume memorialistice ”Oameni care au fost”, ”O viaţă de om, aşa cum a fost”.
Ca istoric literar a publicat ”Istoria literaturii române în secolul al XVIII-lea”, ”Istoria literaturii religioase”, ”Istoria literaturii
româneşti contemporane”. 
Nicolae Iorga rămâne una dintre personalităţile marcante ale culturii noastre naţionale.
Nicolae Iorga s-a bucurat în străinătate de mare popularitate fiind omagiat de zeci de universitaţi din Europa cu titlul de
”doctor honoris causa”, însă a putut să şi înfiinţeze lăcaşe de cultură românească : Școala română din Paris, Academia
Română de la Roma, iar în ţară : Institutul de Studii Est Europene, Institutul de istorie Universală, Universitatea populară de
la Vălenii de Munte.

Anexa 2 Fişă de lucru


1.Înlocuiţi cuvintele subliniate din propoziţia de mai jos cu sinonime:
,,Iubea florile şi gâzele, lumina şi culorile pe care le privea îndelung şi ele rămâneau întipărite în mintea lui .’’

2.Găsiţi sinonime pentru cuvintele:


locurile în care te-ai născut, luare-aminte, meleaguri, a colinda.

3. Alcătuiţi propoziţii cu sensurile cuvântului a colinda.

4.Despărţiţi în silabe cuvintele:


lumină
culoare
meleaguri

Anexa 4
Denumiţi imaginea de pe fiecare curcubeu. Apoi scrieţi în primul norişor vocalele din cuvântul dat, iar
în al doilea norişor, consoanele.
Anexa 3

Harta conceptuală
Completaţi Harta conceptuală cu informaţii din text:

Evenimente din viaţa sa Însuşiri sufleteşti

Numele pictorului
Tablouri celebre Mesajul desprins

S-ar putea să vă placă și