Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

ȘCOALA: Gimnazială Nr.1 Luncșoara

DATA: 12.04.2016

CLASA: a II-a A

PROPUNĂTOR: PUȘCOU VIORICA EDITH

OBIECTUL: Comunicare în limba română

UNITATEA TEMATICĂ: „În lumea poveștilor”

SUBIECTUL: „Ursul păcălit de vulpe” după Ion Creangă

TIPUL LECȚIE: mixtă

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

DISCIPLINE INTEGRATE:

Matematică și explorarea mediului

Muzică și mișcare

Dezvoltare personală

OBIECTIV FUNDAMENTAL: formarea și dezvoltarea deprinderii de citire corectă, conștientă


și fluentă a unui text, rezolvarea de exerciții pe baza textului studiat.

COMPETENȚE GENERALE:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute


2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare

COMPETENȚE SPECIFICE

Comunicare în limba română

1.1 Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate

1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat


1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute

2.1 Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare

3.1 Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut

3.2 Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul
cunoscut

4.1 Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare de comunicare

Matematică și explorarea mediului

4.1 Formularea unor consecințe rezultate în urma observării unor relații, fenomene, procese
simple

Muzică și mișcare

2.1 Cântarea în colectiv, în grupuri mici și individual, asociind dirijatul intuitiv

Dezvoltarea personală

2.1. Exprimarea emoțiilor de bază în situații variate.

2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă.

2.3. Explorarea abilităților de relaționare cu ceilalți

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O.1 să citească corect, conștient, fluent și expresiv textul

O.2 să răspundă la întrebările referitoare la conținutul textului și la ghicitori

O.3 să ordoneze imaginile în ordinea desfășurării evenimentelor din text

O.4 să alcătuiască propoziții după ordinea desfășurării evenimentelor din text

O.5 să găsească însușirile potrivite pentru urs și vulpe

O.6 să găsească cuvinte cu sens asemănător/sens opus pentru cuvintele date

O.7 să alcătuiască propoziții cu sensuri diferite ale cuvintelor


RESURSE PROCEDURALE:

METODE ȘI PROCEDEE:

M1. Conversația

M2. Explicația

M3. Exercițiul

M4. Munca diferențiată

M5. Diagrama Venn

RESURSE MATERIALE:

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

m1. Caietul simplu al elevului

m2. Manual școlar

m3. Imagini din povestea „Ursul păcălit de vulpe”

m4. Flipchart

m5. Markere

m6. Diagrama Venn pe foaie mare

m7.Harta Lecturii

m8. Stickere cu fețe zâmbitoare

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

FORME DE EVALUARE: observare sistematică, aprecieri verbale colective și individuale

RESURSE:

UMANE: 15 ELEVI

TEMPORALE: 45 MINUTE

BIBILOGRAFIE:

1. Ciobanu Nicoleta, Dumitrescu Iliana, (2014), „ Comunicare în limba română - manual


pentru clasa a II-a” , Editura CD PRESS, București
2. Tăut Anca Veronica, Lăpușan Elena,Sita Adina, Todea Ancuța, (2014), „Comunicare în
limba română – caiet de aplicații”, Editura Sinapsis, Cluj-Napoca
3. Sas Ioan, Sas Maria Lia, Hâlmu Rodica, Lazăr Adela, (2009), „Caiet de limba și literatura
română clasa a II-a”, Editura Maxim Bit, Cluj-Napoca
4. Beșliu Daniela, Grigorescu Cătălina, Molan Vasile, (2007), „Comunicare – exerciții,
teste, jocuri - pentru clasa a II-a”, Editura Paralela 45, Pitești
5. Ministrul Educației Naționale, „Programe școlare pentru clasa pregătitoare, clasa I,
clasa a II-a”, aprobată prin ordinul ministrului nr. 3418/19.03.2013
6. Șerdean Ioan, (2008), „Didactica limbii și literaturii române în învățământul primar”,
Editura Corint, București

7. Suport de curs “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru


formarea competenţelor cheie la şcolarii mici 2013”.
8. www.didactic.ro
9. www.pinterest.com
10. www.krokotak.com
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. Etapele lecției O.O. Activitatea cadrului Activitatea elevilor Resurse Resurse Metode de
crt. didactic procedurale materiale evaluare
1. Moment Asigurarea unui climat Elevii își pregătesc Conversația Observare
organizatoric educațional favorabil materialele necesare lecției sistemică
desfășurării lecției și
pregătirea de către elevi a
celor necesare lecției.
2. Reactualizare Verificarea temei de casă
a cunoștințelor Verificarea calitativă și ..prezintă caietele la
teoretice cantitativă a temei de casă control
se face urmărind fiecare
caiet individual

Reactualizarea
cunoștințelor teoretice Conversația Manual școlar Observare
O1 Textul „Ursul păcălit de Elevii numiți vor citi sistemică,
vulpe” se citește pe apreciere
fragmente, în lanț, pe sărite verbală

O2 Se pun întrebări referitoare Se completează „Harta Harta lecturii


la textul citit și se va lecturii”
completa „ Harta lecturii”
(Anexa 1)
3. Captarea O2 Voi prezenta elevilor Elevii răspund la ghicitori. Conversația Observare
atenției câteva ghicitori despre sistemică,
animale sălbatice. (Anexa apreciere
2) verbală
4. Anunțarea Astăzi la ora de Elevii își notează titlul Conversația Caietul Observare
temei și a Comunicare în limba lecției pe caiet. simplu al sistemică
obiectivelor română vom face diferite elevului
exerciții în legătură cu
textul „Ursul păcălit de
vulpe”. Voi nota titlul pe
tablă.
5. Dobândirea Pe tablă vor fi afișate 4 Ordonează imaginile și Conversația , Planșe cu Observare
noilor imagini corespunzătoare alcătuiesc propoziții pe explicația, imagini din sistemică,
cunoștințe textul din manual. baza imaginilor. exercițiul poveste apreciere
O3, Imaginile nu sunt puse verbală
O4 într-o ordine corectă; elevii colectivă și
trebuie să ordoneze individuală
imaginile în ordinea
desfășurării evenimentelor
din text, după care trebuie
să alcătuiască câte o
propoziție potrivită fiecărei
imagini.(Anexa 3)
Propozițiile vor fi notate Propozițiile sunt notate la Caietul
pe tablă și în caiete. tablă și în caiete. simplu al
elevului
Elevii cu dificultăți de Elevii lucrează. Munca Fișe de lucru
învățare vor primi o fișă de diferențiată
lucru diferențiată și vor
avea de rezolvat diferite
sarcini pe caietul de clasă.
O5 (Anexa 4) Elevii vor preciza Conversația , Flipchart, fisă Observare
asemănările, deosebirile și explicația, de lucru sistemică,
La flipchart pe o coală însușirile celor două exercițiul, apreciere
mare de hârtie se vor nota personaje notându-le în Diagrama Venn verbală
asemănările și deosebirile, diagramă. colectivă și
dintre vulpe și urs; individuală
însușirile fiecărui personaj.
Acestea se nota în
diagrama Venn.
(Anexa 5) . Fiecare elev va
primi câte o fisă cu
diagrama pe care o vor
completa.
6. Fixarea și O7 1. Vom alcătui propoziții Elevii alcătuiesc Conversația , Caietul Observare
consolidarea cu sensurile diferite ale propozițiile, le notează pe explicația, simplu al sistemică,
cunoștințelor cuvintelor: șiret, coadă, tablă și în caiete. exercițiul elevului apreciere
mare. verbală
Precizează cuvintele cu colectivă și
O6 2. Găsiți cuvinte cu sens sens asemănător. individuală
asemănător pentru
cuvintele date:
Vicleană= șireată
Zărește= vede
Baltă= lac
Se lungește= se întinde
Car= căruță
Mânie= supărare

3. Găsiți cuvinte cu sens Precizează cuvintele cu


opus pentru cuvintele date: sens opus.
Mare≠mic Mic
Înghețat≠ dezghețat
Veselă ≠ tristă
Tânăr ≠ bătrân
7. Evaluarea Elevii vor fi recompensați Elevii primesc fețe Conversația Fețe Apreciere
activității cu stickere zâmbitoare zâmbitoare zâmbitoare verbală
pentru întreaga lor colectivă și
activitate. individuală
8. Tema pentru Se precizează tema pentru Elevii își notează tema Conversația,
acasă acasă din manual pag. 37 pentru acasă. explicați
ex. 6. Se notează tema pe
tablă și se dau explicațiile
necesare rezolvării corecte
a temei pentru acasă.
9. Încheierea Moment recreativ Conversația Apreciere
activității Elevii vor intona cântecul verbală
„Ursul păcălit de vulpe”
(Anexa 6)
Se fac aprecieri în legătură
cu activitatea din această
oră
ANEXA 1

HARTA LECTURII

Autorul:

Locul: Titlul textului Învățătură:

Alineate: Personaje:

Linii de dialog:
ANEXA 2

În cojoc întors pe dos


Mormăind morocănos,
Umblă pustnic prin pădure
După miere, după mure.
(Ursul) 
Cumetrița cea șireată
Vine-adesea prin vecini
Și-amatoare se arată
De a “cumpăra” găini.
(Vulpea) 

Cine umblă după mure


Şi trăieşte în pădure?
În bârlog petrece iarna,
La prisacă merge vara.
(ursul)
Umblă prin pădure,
După fragi şi mure...
Vara face tot mor, mor...
Şi iarna stă în bârlog.
(ursul)
Are-o coadă înfoiată,
Hoaţă este şi şireată
Dar e vai de coada ei
Când dă peste ea Grivei.
(vulpea)
ANEXA 3

Numerotează imaginile în ordinea desfășurării evenimentelor, apoi scrie câte un enunț potrivit
fiecărei imagini.
ANEXA 4

Iepurilă
Este iarnă. Vulpea vine la casa lui Iepurilă.
- Cioc! Cioc! Cioc!
- Da! Cine este?
- Dina, prietena ta. Nu te teme, Iepurilă!
- Pleacă,vulpe rea,
De nu ies cu o nuia!
ANEXA 5

ANEXA 6
Ursul păcălit de vulpe

Mergeam odată liniștit mergeam spre casa mea


Dar dintr-o dată am simțit a pește mirosea!
Ce mult mi-ar plăcea să mănânc un pește afumat
Dar nu știam de un'să-l iau și iată ce-am aflat
Mor, mor, mor acum veți afla
Mor, mor, mor veți șți povestea mea
Mor, mor, mor cum coada mi-am pierdut
Mor, mor, mor am tras până s-a rupt
Vecina vulpe tot mânca și nu se sătura
Cu pește ea se îndopa într-una mesteca
La pește am poftit si eu căci pește vezi cș nu-i
Dar ea șireata mi-a răspuns "Mai pune-ți pofta în cui!"
Mor, mor, mor acum veți afla
Mor, mor, mor veți sti povestea mea
Mor, mor, mor cum coada mi-am pierdut
Mor, mor, mor am tras până s-a rupt
De vrei mult pește tu să știi să stai cu coada-n lac
O noapte'ntreagă să le vii toți peștilor de hac
Pe dată eu am alergat spre apa de la lac
Si coada toată am băgat apoi am așteptat
Mor, mor, mor acum veți afla
Mor, mor, mor veți ști povestea mea
Mor, mor, mor cum coada mi-am pierdut
Mor, mor, mor am tras până s-a rupt
O noapte'ntreagă-am tremurat crezând c-am pescuit
Trăgând de coada am simțit cum ea s-a'nțepenit
Din răsputeri m-am opintit și-am tras cât am putut
Dar lacul tot era'nghetat și coada mi s-a rupt

Mor, mor, mor ce rău mă doare-acum


Mor, mor, mor pe vulpe mă răzbun
Mor, mor, mor nimic n-am pescuit
Mor, mor, mor de vulpe-s păcălit

S-ar putea să vă placă și