Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 02.04.2020
CLASA: a I- a
UNITATEA DE INVATAMANT: Școala Gimanzială “Lucian Blaga”, Jibou
PROF. METODIST: Vereș Sanda
PRACTICANTĂ: Călăcean Diana- Ioana
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICA: Ne mişcăm, ne plimbăm, călătorim
SUBIECTUL LECŢIEI: Grupul de litere “che” – “Racheta isteților”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECTIEI: consolidarea cunoştinţelor
DURATA: 50 min
DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română
Matematică și explorarea mediului
Arte vizuale și abilități practice

COMPETENTE SPECIFICE:
Comunicare în limba română
 Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;

1
 Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
 Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;
 Scrierea literelor de mână;
 Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse;

Matematică și explorarea mediului


 Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100 ;
 Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare;

Arte vizuale și abilități practice


 Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală,
kinestezică.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Comunicare în limba română
O1: Să citească în ritm propriu, un text scurt, la prima vedere;
O2: Să identifice elementele esenţiale din textul citit, răspunzând la întrebările învăţătorului ;
O3: Să formuleze întrebări în scris pe baza textului citit;
O4: Să formuleze răspunsuri orale la întrebările legate de conţinutul textului citit;
O5: Să ordoneze cuvintele date într-o propoziţie logică;
O6: Să transcrie propoziţia pe spaţiul tip I, corect şi caligrafic.

2
Matematică şi explorarea mediului
O7: Să recunoască numerele pare în concentrul 0-100;
O8: Să efectueze operaţii de adunare şi scădere, fără trecere peste ordin, în concentrul 0-100.
Arte vizuale şi abilităţi practice:
O9: Să decoreze racheta cu elemente de limbaj plastic (puncte, linii, figuri geometrice etc.)

STRATEGII DIDACTICE:
 Sistemul metodologic: conversația, explicația, observația, demonstrația, jocul didactic, explozia stelară.
 Mijloace didactice: fişe de lucru, jetoane , planşă cu racheta, steluţe din carton.
 Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală, pe grupe de 4-5 elevi.( 5 grupe)

Bibliografie:

1. Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin ordinul
ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
2. Curs formare - Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competențelor cheie la școlarii din clasele I-
IV, program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar;

3
Ob. Conţinutul informaţional al lecţiei şi
Secvenţele op. demersul didactic Resurse
instruirii şi Evaluare
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Procedurale Materiale Organiza-
dozarea
torice

1. Moment Asigurarea climatului adecvat Elevii iau loc în bănci și se Conversaţia Frontal
organizatoric desfăşurării lecţiei și pregătesc pentru lecție.
pregătirea materialelor
necesare.

2. Verificarea Se verifică cantitativ şi Elevii citesc si corectează tema Conversația Caiete Frontal Evaluare
temei și a calitativ tema. în caiete. orală prin
cunoștințelor sondaj
Li se solicită elevilor exemple Elevii dau exemple de cuvinte
dobândite
de cuvinte care conţin sunetul care conţin sunetul che.
anterior
che.

3. Captarea Învățătoarea le propune


elevilor un joc. Elevii rezolvă sarcinile, în Conversaţia Observarea
atenției
—Pe tablă sunt cinci casete. echipe. Explicaţia Jetoane Pe echipe sistematică
În fiecare este scris un număr. (operaţii/
4
Fiecare echipa primeşte un Exerciţiul litere)
O8 jeton: trebuie să afle
rezultatul operaţiei scrise, După rezolvarea sarcinilor vor
apoi să-l potrivească cu descoperi cuvântul: Jocul didactic
numărul scris la tablă. RACHETA
La sfârşit copiii vor descoperi
tema lecţiei de astăzi.

4. Enunţarea Li se prezintă copiilor tema Elevii urmăresc explicaţiile


scopului şi a lecţiei. învăţătorului.
obiectivelor —Astăzi copiii vor studia Explicaţia Observarea
. textul Racheta isteţilor, vor Frontal sistematică
exersa citirea şi scrierea Expunerea Planşă cu
grupului de litere che şi vor Elevii privesc planşa cu racheta
formula întrebări şi racheta.
răspunsuri.
La sfârşit, cei care vor
participa activ la activitate
vor urca în racheta isteţilor,
aşezându-şi poza în racheta
expusă pe planşa de la tablă.
Se scrie titlul lecţiei la tablă.

5
5. Dirijarea Li se vor împarți elevilor fişe Frontal Observarea
învățării de lucru . Fişe de sistematică
Citirea în gând a textului Elevii citesc în gând sau în Exerciţiul lucru
O1 Elevii trebuie să citească în şoaptă textul. Individual
gând textul . Elevii răspund la întrebări.
O2 Se verifica înţelegerea Observarea
textului de către învățătoare sistematică
Elevii urmăresc citirea model
prin câteva întrebări. Conversaţia şi
pe fişă.
chestionare
Citirea model Demonstraţia Fişe de orală
Se citește textul model si li se lucru
solicita elevilor să sublinieze Explicaţia Frontal
cuvintele şi expresiile pe care Elevii citesc textul pe
nu le înţeleg. fragmente. Exerciţiul
Individual
Citirea explicativă

O1 Copiii vor citi textul pe Elevii citesc textul în lanţ.


fragmente. Li se vor explica
cuvintele şi expresiile noi. Observare
sistematică
Citire în lanţ.
Pe echipe
Elevii formulează întrebări cu
O3 Explozia stelară
formulele date, pe baza textului
Steluţe de
6
—Fiecare echipă va primi o citit: carton
steluţă, pe care e scrisă o Evaluare
Cine? Cum? Unde?
formulă pentru întrebare. orală
Ce? De ce?
Copiii trebuie sa formuleze
întrebarea şi sa o scrie pe
steluţa lor.. Câte un reprezentant al fiecărei Intereva-
echipe prezintă întrebarea şi o luare şi
Apoi se va alege un lider din
expune la tablă (steluţa). apreciere
fiecare echipă care o va
verbală
prezenta şi o va afişa la tablă. Elevii răspund oral la
O4
întrebările colegilor.
Copiii vor răspunde oral la
întrebările formulate de către
colegii lor.!

6. Obținerea —În spaţiu, întâlnim şi Elevii observă planetele.


performaței planete. Jetoane cu
O8 —La tablă, găsiţi câteva Elevii aleg numerele pare. planete/
planete, care au câte un numere/ Observare
număr pe ele. Trebuie să le Jocul didactic cuvinte Frontal sistematică
alegeţi pe acelea pe care sunt
scrise numere pare. Le
întoarcem şi descoperim
cuvinte. Elevii citesc cuvintele Analiza

7
—Trebuie să ordonăm apoi descoperite şi le ordonează Exerciţiul lucrărilor
O5 aceste cuvinte. într-o propoziţie. Fise de finale (fişe)
—Să transcriem propoziţia lucru
obţinută pe spaţiul tip I, Elevii transcriu propoziţia.
corect şi caligrafic!
O6 Fiecare elev isi va personaliza
racheta pe care o are desenată Elevii decorează racheta de pe
pe fişă, cu elemente de limbaj fişă.
plastic (puncte, linii, figuri
O9 geometrice)

7. Asigurarea Li se adresează copiilor Elevii răspund la întrebări.


retenţiei şi întrebări cu privire la cum s- Conversaţia Frontal Evaluare
au simţit şi ce au învăţat din orală
a transferului
lecţie.

8. Încheierea Se fac aprecieri asupra


activității comportamentului elevilor în Primesc aprecierile. Frontal Apreciere
timpul orei. Conversaţia Planşă verbală
Copiii își vor așeza poza în Elevii îşi aşază poza în Racheta
Racheta isteţilor. isteţilor.

8
Se oferă tema pentru ora Notează tema.
următoare.

S-ar putea să vă placă și