Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA ŞCOLARĂ:
PROF. ÎNV. PRIMAR:
CLASA: I
DATA:
ARIA CURICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare in limba romana
UNITATEA TEMATICĂ: Eroi de poveste
TEMA LECŢIEI: Grupul de litere „che”- Ne jucăm şi aşa noi învăţăm
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: consolidarea cunoştinţelor
DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română
Arte vizuale şi abilităţi practice

COMPETENTE SPECIFICE:
Comunicare în limba română
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;
4.1. Scrierea literelor de mână;
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse;
Arte vizuale şi abilităţi practice
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală,
kinestezică.
1
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Comunicare în limba română
O1: Să citească în ritm propriu, un text scurt, la prima vedere
O2: Să identifice elementele esenţiale din textul citit, răspunzând la întrebările învăţătorului ;
O3: Să formuleze întrebări în scris pe baza textului citit;
O4: Să formuleze răspunsuri orale la întrebările legate de conţinutul textului citit;
O5: Să ordoneze cuvintele date într-o propoziţie logică;
Arte vizuale şi abilităţi practice:
O7: Să coloreze imagini ce conţin grupul de litere che

STRATEGII DIDACTICE:
 Sistemul metodologic: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, jocul didactic.
 Mijloace didactice: fişe de lucru, jetoane , planşă cu racheta, steluţe din carton.
 Forme de organizare a activităţii elevilor: frontală, individuală, echipe
RESURSE:
 Umane: 19 elevi;
 Spaţiale: sala de clasă;
 Temporale: 2 ore
 Materiale: Planşe cu grupurile de litere „che, Che” de tipar şi de mână; Planşă cu ilustraţii; Manual pentru clasa I, „Comunicare în limba
română”, Editura DIDACTICĂ ŞI PEDAGOGICĂ; Fişe de lucru în clasă destinate recunoaşterii literei învăţate; Fişe pentru exersarea
cititului ce conţin alte cuvinte care nu sunt în manual; Fişe de lucru pentru exersarea scrisului de mână ; Caiete tip I, Editura Sinapsis, laptop,
videoproiector.

 Bibliografice:
1. Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română (clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a), aprobată prin ordinul ministrului
Nr. 3418/19.03.2013;

2
SCENARIU DIDACTIC
Ob. Conţinutul informaţional al lecţiei şi
Secvenţele op. demersul didactic Resurse
instruirii şi Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Procedurale Materiale Organiza- Evaluare
dozarea torice
1. Captarea Asigurarea condiţiilor optime Elevii dau exemple de cuvinte
atenţiei pentru începerea lecţiei. care conţin sunetul che. Conversaţia Observarea
Solicit elevilor exemple de Explicaţia Jetoane Pe echipe sistematică
cuvinte care conţin sunetul che. Exerciţiul (operaţii/
O2 Propun elevilor un REBUS- Elevii completează rebusul. litere)
Cuvinte încrucişate. După rezolvarea sarcinilor vor
ANEXA 1 descoperi cuvintele:Tache şi Jocul didactic
Enache

2. Enunţarea Anunţ tema şi voi prezenta Elevii urmăresc explicaţiile Explicaţia Frontal Observarea
scopului şi a obiectivele lecției în termeni învăţătorului. sistematică
obiectivelor accesibili copiilor.

3. Prezentarea Prezint tema lecţiei. Elevii urmăresc explicaţiile Explicaţia Frontal Obs.
optimă a —Astăzi vom consolida grupul învăţătorului. sistematică
conţinutului de litere che, Che, vom citi
lecţia Darul lui Enache, vom
formula enunţuri şi Ne vom juca
cu cuvinte şi propoziţii
rezolvând multe exerciţii
Scriu titlul lecţiei la tablă
4. Dirijarea Citirea în gând a textului Elevii citesc în gând sau în şoaptă Frontal Observarea
învăţării-prima Rog elevii să citească în gând textul. Fişe de lucru sistematică
parte textul . Elevii răspund la întrebări. Exerciţiul
O1 Verific înţelegerea textului prin Individual
câteva întrebări. Elevii urmăresc citirea model
O2 Observarea
Citirea model
3
Citesc textul model si rog elevii sistematică
să sublinieze cuvintele ce conţin Elevii citesc textul . Conversaţia şi
grupul de litere che, Che Manual chestionare
Citire în lanţ de către elevi. Elevii citesc textul în lanţ. Demonstraţia orală
Citire selectivă, pe baza unor Elevii vor rezolva cerinţa
cerinţe. Explicaţia Frontal
Se vor lucra diferite fişe de
lucru: Elevii vor găsi propoziţiile corecte Exerciţiul
Găseşte perechea potrivită şi vor scrie pe caiete
ANEXA 2 Individual
Se verifică corectitudinea
Ordonează cuvintele în rezolvării fişelor
propoziţie, apoi le transcrieţi
O2 corect în caiete
ANEXA 3 Fişe de lucru Observare
Individual sistematică
O5 exerciţiul

Ob.
Partea a II-a a lecţiei
O2 4.Dirijarea învăţării -a Voi citi un text. PROVOCAREA
doua parte
Cer elevilor să identifice Elevii ascultă textul
Captarea atenţiei cuvintele ce conţin grupul de manual Conversaţi Frontal observare
O4  Analiza textului litere,,che’’, Che’’. Elevii vor răspunde la a Individual sistematică
citit întrebări Explicaţia
O3 După analiza textului îi voi Elevii identifică cuvintele
 Identificarea provoca cu o întrebare
O4 cuvintelor ce conţin ANEXA 4-Provocarea Frontal aprecierea
grupul de litere che, Che Elevii sunt antrenaţi la un Caiet de Individual verbală
O2 joc . tip I
4
Găsesc răspunsul redându-l
printr-un desen ( Racheta de
Rezolvarea cerinţelor Se deschide manualul şi se va tenis)
din manual rezolva cerinţele din manual, pg.
91-ex. 1,2,3 Manual Exerciţiul Individual
Elevii vor deschide Conversaţi observare
*Găseşte-i semnul potrivit manualul şi vor căuta să a sistematică
Identificarea semnelor propoziţiei găsească soluţiile explicaţia
de punctuaţie * Potriveşte exerciţiilor 1,2,3 aprecierea
* Alcătuieşte propoziţii verbală
reprezentărilor
* Formulează propoziţii după
imagini

O3 5. Obținerea La tablă vor fi scrise 3 enunţuri Elevii vor pune întrebări


performaței iar elevii vor găsi întrebarea enunţurilor scrise la tablă
potrivită Elevii vor scrie pe caiet
Ochelarii sunt a lui Costache. enunţurile şi întrebările
-Ai cui sunt ochelarii? găsite
Petrache are un chenar nou.
-Cine are un chenar nou?
Buchetul de flori e mare.
-Cum e buchetul de flori?

6.Feed-back-ul Se va realiza pe tot parcursul Elevii se vor aprecia Fişele de Conversaţi Frontal Evaluare
activitatii. reciproc, observând si lucru a orală
corectând eventualele
Adresez întrebări cu privire la greşeli de pe fişe
cum s-au simţit şi ce au învăţat
din lecţie.

5
O2 7.Evaluarea Solicit rezolvarea sarcinilor din Elevii rezolvă fişa Fişa Individual Observarea
O7 fișa de lucru ANEXA 4 Anexa 4 sistematică
a elevilor
Răspunsuri
le elevilor
8.Retenția Adresez întrebări cu privire la Elevii răspund la întrebări. Conversaţi Frontal Observare
cum s-au simţit şi ce au învăţat a curentă
din lecţie.

9.Transferul Se vor face aprecieri generale Primesc observaţiile şi Conversaţi Aprecieri


asupra comportamentului aprecierile. a Individual verbale
elevilor la lecţie, se evidenţiază Explicaţia generale şi
elevii care au fost activi pe tot Frontal individuale
parcursul lecţiei.

6
ANEXA 1

7
ANEXA 2

ANEXA 3

Ordonează cuvintele în propoziții, apoi scrie-le pe caiet:


• desenează, Costache, rachetă, o
• Tache, macheta, vapor, unui, a construit.

ANEXA 4-Provocarea

Familia Chelaru are un băiat pe care îl cheamă Agache. El are o rachetă şi o minge. Racheta s-a stricat.Nu
mai poate să se joace cu mingea.
PROVOCARE: Desenează racheta asociată cuvântului din text

S-ar putea să vă placă și