Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 20.01.2024
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 2 Barcea
Clasa: I B
Învățător: Rusu Cosmina Marilena
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Obiectul: Comunicare în limba română
Unitatea de învățare: Călătorie în lumea poveștilor
Subiectul: Sunetul t și literele t și T
Tipul lecției: Consolidare și sistematizarea cunoștințelor
Durata: 45 minute

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate.
3.1. Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1- să identifice sunetul t în diferite poziții ale cuvintelor exprimate oral
O2- să citească cuvinte care conțin litera t
O3- să introducă cuvinte în enunțuri proprii
O4- să analizeze fonetic o propoziție
O5- să scrie corect cuvinte și propoziții respectând spațiul dat

Strategia didactică:
1. Metode și procedee: observația dirijată , observația sistematică a comportamentului, explicația, conversația, exercițiul,
exercițiul joc, metoda fonetico-analitico-sintetică, instructajul verbal, ciorchine, balonul cu aer cald.
2. Materiale și mijloace didactice: fișe de lucru, jocuri digitale, balon cu aer cald, tablă interactivă, laptop, videoproiector,
caiete, instrumente de scris.
3. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Strategia de evaluare
Instrumente de evaluare- observarea sistematică a comportamentului și vocabularului, aprecierea verbală, fișe scurte de lucru,
sarcini de rezolvare în cadrul unor exerciții

BIBLIOGRAFIE:
-Programa școlară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a
-Wordwall
Desfășurarea lecției
ETAPELE OB. STRATEGIE DIDACTICĂ EVALUARE
LECȚIEI ȘI OP. CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC
DOZAREA ACTIVITATEA ACTIVITATEA Metode și Materiale și Forme de
ÎNVĂȚĂTORULUI ELEVILOR procedee mijloace organizare
didactice
1.Moment Se stabilesc ordinea Elevii pregătesc Conversați Caiete Frontal
organizatoric și disciplina optimă materialele a Instrumente de
1 min pentru buna necesare în timpul scris
desfășurare a lecției. lecției.
Se cere elevilor să-și
pregătească
materialele necesare
(cărți, caiete,
instrumente de scris).
2. Verificarea Voi verifica cantitativ Elevii vor Conversați Caiete Frontal Observarea
temei și calitativ tema, răspunde conform a Instrumente de sistematică a
2 min solicitând elevii să solicitărilor mele, Exercițiul scris comportamentului
răspundă la fiecare vor urmări și vocabularului
exercițiu. verificarea temei
și vor corecta
acolo unde este
cazul.
3. Captarea Se fac corespondențe Elevii unesc Conversați Tablă Frontal Aprecieri verbale
atenției între diferite litere de literele de tipar cu a interactivă Individual Observarea
5 min tipar și litere de literele de mână Explicația Videoproiector sistematică a
mână, folosindu-ne ce corespund. Exercițiul Wordwall comportamentului
de tabla interactivă. joc și vocabularului
4. Anunțarea Anunț subiectul Elevii ascultă cu Frontal
temei și a lecției: „Astăzi, la ora atenție indicațiile
obiectivelor de comunicare în învățătoarei.
2 min limba română vom
exersa scrierea
literelor t și T.”
Anunț obiectivele pe
înțelesul elevilor: „La
ora de CLR vom
identifica sunetul t în
diferite cuvinte, vom
citi și vom forma
propoziții.”
5.Consolidarea O1 Exercițiul 1 Exercițiul 1 Metoda Metoda Individual Aprecieri verbale
cunoștințelor Pe tablă vor fi afișați Elevii unesc fonetico- Ciorchinelui
23 min bulgări de zăpadă pe silabele de pe analitico-
care se regăsesc bulgări și sintetică Conversația
O2 diverse silabe. Elevii formează cuvinte. Frontal Observarea
trebuie să combine Exercițiul sistematică a
silabele astfel încât să comportamntului
formeze cât mai Bulgări cu și a vocabularului
multe cuvinte. Exercițiul 2 silabe Explicația
O3 Exercițiul 2 Elevii scriu (Anexa 2)
Învățătoarea fiecare, pe rând,
formează un cu litere de tipar
ciorchine în jurul cuvintele Fișă de
căruia copiii vor scrie corespunzătoare lucru
exemple de cuvinte cerinței. (Anexa 3)
ce conțin sunetul ”t” .
Exercițiul 3
Ne plac tare mult Anexa 4
cuvintele alintate, iar
fișa ce o vom lucra în Exercițiul 3
continuare conține Elevii colorează
O4 numeroase astfel de cuvintele pe
cuvinte. Pătratul măsură ce le
cuvintelor este astăzi descoperă, fără a
dedicat tăticilor. depăși conturul.
Exercițiul 4
Acum că am lucrat cu
O5 literele fără a le nota,
este timpul să
deschidem caietele de Exercițiul 4
tip 1 pentru a scrie Elevii notează în
câteva dintre ele. caiete cuvintele
proiectate pe
tablă, citindu-le
întâi cu voce tare.

6.Obținerea O1 Următoarea activitate Elevii ascultă Balon cu Metoda Frontal Aprecieri verbale
performanței poartă denumirea de indicațiile aer cald ”Balonul cu
10 min ”Balonul cu aer învățătoarei. aer cald” Observarea
cald”. În ce constă Cele trei grupe Foi albe sistematică a
aceasta? Clasa va fi vor alege un Conversația comportamentului
împărțită în 3 grupe. reprezentant care Pe grupe și a vocabularului
Fiecare grupă se va va călători cu
gândi și își va nota balonul. Timp de
cât mai multe cuvinte câteva minute toți
ce conțin sunetul t (la membrii grupelor Observația
începutul, în vor căuta cât mai
interiorul, la sfârșitul multe cuvinte.
cuvintelor - 3 grupe). Ajunși în balon,
Când considerați că reprezentanții vor Exercițiul
ați scris cele mai citi cuvintele
multe cuvinte pe găsite, iar grupa
foaia albă, cu cele mai multe
reprezentanții cuvinte va rămâne
grupelor sunt invitați în balon.
la o călătorie cu
balonul. Din păcate
acesta nu îi poate
susține pe toți cu
riscul de a se prăbuși.
La final va rămâne în
balon doar cine a avut
cele mai multe
cuvinte. Avem însă o
regulă foarte
importantă: nu aveți
voie să folosiți
cuvinte alintate.
7.Încheierea Apreciez implicarea Elevii ascultă Stimulente Conversația Frontal Aprecieri verbale
activității și corectitudinea aprecierile
2 min. răspunsurilor elevilor. învățătoarei.

Anexa 1
Material Wordwall
https://wordwall.net/resource/66541534

Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4

S-ar putea să vă placă și