Sunteți pe pagina 1din 9

Școala Gimnazială Nr.

8 Borşa ,, Omul poate deveni om


Maramureş numai prin educaţie.”-Immanuel Kant

PROIECT DIDACTIC

DATA: 19. 03. 2021


CLASA: a IV- a
PROPUNĂTOR: Magdău Ileana Lucica
ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate
DISCIPLINA: Educaţie civică
UNITATEA TEMATICĂ: ,, Valorile şi normele morale în care cred”
SUBIECTUL LECŢIEI: Feţele respectului (respect / lipsă de respect)
TIPUL LECŢIEI: consolidarea cunoştinţelor
Forma de realizare꞉ activitate integrată

Discipline integrate: ● Limba și literatura română

● Arte vizuale şi abilităţi practice

COMPETENŢĂ GENERALĂ:

2. Manifestarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte de viață din mediul


cunoscut

COMPETENTE SPECIFICE:
Educaţie civică
1.3. Explorarea unor norme morale care reglementează relațiile cu ceilalți oameni;
2.1. Explorarea unor valori morale care stau la baza relațiilor cu ceilalți oameni;
2.2. Recunoașterea unor comportamente moral-civice din viața cotidiană;
2.3. Deosebirea comportamentelor prosociale de cele antisociale.
Limba şi literatura română
1.1. Realizarea de deducții simple pe baza audierii unui text literar sau informativ simplu;
1.4. Manifestarea atenției față de diverse tipuri de mesaje în contexte previzibile;
2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacţiuni orale;

1
Arte vizuale și abilități practice :

1.1. Exprimarea de opinii proprii referitoare la mesajele comunicate prin limbaj vizual;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) OBIECTIVE COGNITIVE
O1 – să decodeze mesajul transpis prin intermediul poeziei;
O2: să completeze enunţul lacunar;

O3: să bifeze varianta corectă;

O4: să indentifice personajul în urma însuşirilor scrise;

O5: să aleagă varianta corespunzătoare cerinţei;

O6: să scrie câteva persoane cărora oferă respect;

O7: să descrie o situație ce ilustrează respectul/lipsa de respect;

b) OBIECTIVE AFECTIVE
O78- să participe cu interes și atenție pe întreg parcursul activității;

O9 - să manifeste un comportament adecvat în relațiile cu colegii.

c) OBIECTIVE PSIHOMOTORII

O10- să păstreze poziția corectă a corpului pe durata scrierii;

STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicația, exercițiul, joc didactic, cvintetul.
2. Mijloace de învăţământ: calculator, video-proiector, caiete, instrumente de scris,
fişa de lucru.
3. Forme de organizare : frontal, individual.

RESURSE:
1.Temporale: 45 minute
2. Spațiale: sala de clasă
3. Umane: 18 elevi.
4. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor,
aprecieri verbale, evaluare scrisă, autoevaluarea.

2
BIBLIOGRAFIE:
 M.E.N. -,, Programa şcolară pentru disciplina Educaţie civică CLASELE a III-a – a
IV-a”, anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014;
 Didactica Educației civice, curs pentru studenții de la PIPP, Prof. Elvira Rotundu;
 www.didactic.ro

3
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Etapele C. s. Activitatea Activitatea Metode Mijloace Forme de Evaluare
lecției învățătoarei elevilor organizar
e
1.Moment Creez condiţiile Adoptă o poziție Conversa Frontal
organizat necesare bunei corespunzătoare în ţia
oric desfăşurări a lecţiei: bancă.
aerisesc sala de clasă,
pregătesc materialul
didactic.
Asigur un climat
educaţional în
concordanţă cu tema
activităţii.
2.Verifica Verific tema prin Câţiva elevi citesc Conversa Caiete Frontal Observar
rea temei citirea de către elevi . tema, ceilalţi ţia e
si verificăm şi sistemati
reactualiz corectăm unde este Individual că
area cazul. Explicaţi
cunoştinţe a Aprecieri
lor verbale

3. Citesc poezia (Anexa Ascultă cu interes Conversa Frontal Evaluare


Captarea 1) poezia. ţia orală a
atenţiei Adresez întrebări; Răspund la terminolo
LLR - Ce face fetiţa din întrebări, giei
1.4 poezie? identificând matemati
1.5 - Când salută ea? mesajul transmis Conversa ce
- Cum este ea în acest prin intermediul ţia
caz? acestei poezi
…salută
…dimineaţa, la Individual
prânz şi seara.
…o fetiţă Aprecieri
respectuoasă.) verbale
4. LLR Astăzi vom consolida Ascultă cu atenție. Expuner Frontal Observar
Anunţare 2.5 noțiunile cu privire la ea e
a temei şi una dintre valorile Conversa Tabla sistemati
a morale a oricărui om, ţia ca
obiectivel Respectul. Scriu data Notează în caiete.
or şi titlul pe tablă.

5. LLR Voi începe prin Conversa Frontal Observar


Dirijarea 1.1 prezentarea unui ţia e
consolidă 2.5 celebru proverb:,, Ce sistemati

rii ţie nu-ţi place, altuia
Explicaţi
cunoștințe EDC nu-i face!” Răspund: Respectul a
lor 1.3 Cărei valoare morală Frontal

4
este potrivit?
,, Respectul este
iubire în haine
Aprecieri
simple”
verbale

Propun rezolvarea Rezolvă fişa de Exerciţiu


fişei de lucru lucru propusă. l
,, Floarea Fişă de
Respectului” lucru Individual
2.1 1.Completează:
-o valoare morală Observar
Respectul
e
reprezintă ................... sistemati
Respectul se că
manifestă faţă de sine
sau ceilalţi
oameni dar şi faţa
2.2 de…........................ -comunitate
Exerciţiu
2. Bifează varianta
-Aleg varianta l Individual
corectă: corectă.
Un elev este lipsit de
respect atunci când:
o Uită să îşi facă
tema.
Exerciţiu
o Salută la
l Fişă de
2.3 intrarea în lucru Aprecieri
clasă. verbale
o Vorbeşte în
timpul orei. Individual
o Minte
2.1 o Citeşte
poveşti.
o Vorbeşte urât.
o Este răutăcios
cu colegii. Exerciţiu Observar
l e
3. Cine poate fi Scriu numele sistemati
personajul personajului: că
ştiind că i se potrivesc a) Vulpea din
însuşirile: povestea ,,U Insividual
a) „– Ia mai pune-ţi rsul păcălit Fişă de
pofta-n cui, cumetre, de vulpe” lucru
că doar nu pentru
gustul altuia m-am
muncit eu. Dacă ţi-i

5
aşa poftă, du-te şi-ţi Individual
moaie coada-n baltă Observar
ca mine, şi-i avea Exerciţiu e
AV l sistemati
peşte să mănânci!“
AP -b)fata că
1.1 b) „– Dar cum nu! Că moşneagului
nu mi-oi feşteli eu
mânuţele tătucuţii şi
ale mămucuţii! Multe
slugi aţi avut voi ca
mine?“
3.Respect sau lipsa
Exerciţiu
de respect? l
a) În timp ce -respect
2.2 explică doamna
învăţătoare, Mihaela Fişă de Individual
ascultă cu atenţie. lucru Observar
b) George intră după e
sistemati
începerea orei, cu
-lipsă de respect că
hainele răvăşite şi
trece direct la locul
său. Exerciţiu
c)La sosirea l
1.3 autobuzului în staţie,
Andrei se grăbeşte să -lipsă de respect
urce făcându-se
că nu observă -părinţi, bunici, Exerciţiu
persoanele vârstnice. colegi, l Individual Aprecieri
5.Alcătuieşte o listă de verbale
persoane cu care te Frontal
întâlneşti zilnic şi
cărora le arăţi
respectul tău.
6.Obşiner EDC Proverbul jucăuş: Descoperă PPT Frontal Evaluare
ea 2.1 (Anexa 2) proverbul alegând Joc orală
performa LLR 1.Copilul răzgâiat cuvântul potrivit. didactic
nţei 1.3 rămâne... supărat
neînvăţat
certat
Ochii înţeleptului văd
mai...departe
aproape
bine
Frontal
3.Bună ziua căciulă,
că stăpânul n-are...

6
mână
cap Aprecieri
gură verbale
Prezintă o situaţie
Joc didactic: în care a manifestat
„ Şi eu am ceva de respect. Susţine
spus!” opinia cu Joc Individual
Pe cine sau ce argumente. didactic
respecţi? Prezintă oral
opinia ta!
7.Încheie- Voi face aprecieri Elevii îşi vor Conversa Frontal Aprecieri
rea lecției generale şi individuale autoevalua ţia verbale
asupra desfăşurării activitatea.
lecţiei, modului în
care au participat
elevii şi au răspuns la Autoeval
solicitări. uare
Voi anunţ tema Notează tema
pentru acasă. pentru acasă.

ANEXA 1

Poezie „Salutul” de Aurora Luchian

Dimineaţa când eu plec,

7
Iată-n uşă mă opresc,
Şi salut, cald, cu plăcere:
-V-am pupat! La revedere!

Dar la prânz mă-ntorc acasă,


Mulţumită, bucuroasă!
Şi-o salut frumos pe buna:
-Buni-am venit! Sărut-mâna!

Ziua iar s-a isprăvit!


De la joacă am venit;
Soarele coboară "scara",
Şi salut cu: Bună seara!

De micuţ am învăţat
Cum e să fii respectat.
Am plăcere foarte mare
Să-l salut pe fiecare,
Chiar şi pe colegii mei,
Să înveţe-astfel şi ei.
Când suntem respectuoşi,
Cei din jur sunt bucuroşi;
Ei se bucură să vadă
Că strădania dă roadă.

Anexa 2

1.Copilul răzgâiat rămâne... supărat

8
neînvăţat
certat

Ochii înţeleptului văd mai...departe


aproape
bine

3.Bună ziua căciulă, că stăpânul n-are...


mână
cap
gură

S-ar putea să vă placă și