Sunteți pe pagina 1din 5

Școala Gimnazială ,,Mihai Viteazul”

Alexandria

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a IV- a
PROPUNĂTOR: Bușega Ana Maria Georgiana
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științe
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA TEMATICĂ: Adunarea și scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 1 000
000
SUBIECTUL LECŢIEI: Adunarea și scăderea numerelor naturale în concentrul 0-1 000
000, fără trecere peste ordin;
TIPUL LECŢIEI: consolidare de cunoştinţe

COMPETENTE SPECIFICE VIZATE:


2.4. Efectuarea de adunări și scăderi de numere naturale în concentrul 0-1 000 000 sau cu
numere fracționare;
5.1. Utilizarea terminologiei specifice și a unor simboluri matematice în rezolvarea și/sau
compunerea de probleme cu raționamente diverse;
5.3. Rezolvarea de probleme cu operațiile aritmetice studiate, în concentrul 0-1 000 000.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) OBIECTIVE COGNITIVE
O1 – să ofere răspunsuri corecte cu privire la terminologia matematică;
O2 – să efectueze operaţii de adunare și scădere cu numere naturale de la 0 la 1 000
000, fără trecere peste ordin
O3 – să afle termenul necunoscut în exerciții de adunare și scădere;
O4 – să rezolve probleme care presupun operaţiile de adunare și scădere.

O5 - să participe cu interes și atenție pe întreg parcursul activității;

O6 - să manifeste un comportament adecvat în relațiile cu colegii.


O7- să păstreze poziția corectă a corpului pe durata scrierii;

O8 - să mânuiască materialul intuitiv.

STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicația, exercițiul, joc didactic,
problematizarea, expunerea.
2. Mijloace de învăţământ: calculator, video-proiector, caiete, instrumente de scris,
Power Point.
3. Forme de organizare : frontal, individual.

RESURSE:
1.Temporale: 40 minute
2. Spațiale: sala de clasă
3. Umane: 27 elevi.
4. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor,
aprecieri verbale, evaluare scrisă, autoevaluarea.

BIBLIOGRAFIE:
 M.E.N. -,, Programa şcolară pentru disciplina Matematica CLASELE a III-a – a IV-
a”, anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014;
 Mihail Roșu - ,,Metodica predării matematicii la clasele I-IV’’, Ed. Didactică și
Pedagogică, București 1998;
 www.didactic.ro

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Etapele C. s. Activitatea Activitatea Metode Mijloace Forme de Evaluare
lecției învățătoarei elevilor organizar
e
1.Moment Creez condiţiile Adoptă o poziție Conversa Frontal
organizat necesare bunei corespunzătoare în ţia
oric desfăşurări a lecţiei: bancă.
aerisesc sala de clasă,
aşez mobilierul,
pregătesc materialul
didactic.
Asigur un climat
educaţional în
concordanţă cu tema
activităţii.
2.Verifica Verific tema cantitativ Fiecare spune Conversa Caiete Frontal Observar
rea temei și calitativ. rezultatul obţinut. ţia e
si sistemati
reactualiz Întrebări: De ce ai Cele greşite se vor că
area rezolvat aşa? corecta
cunoştinţe Individual
Crezi că mai are Explicaţi
lor cineva acelaşi Aprecieri
a
rezultat? verbale

3. 5.1 Propun un joc didactic Răspund conform Conversa Frontal Evaluare


Captarea ,, Răspunde repede şi cerinţei: ţia orală a
atenţiei bine!” terminolo
giei
1.Cum se numeşte matemati
Diferenţă sau rest
rezultatul scăderii? ce
2.Numerele care se
adună se numesc…. Termeni
3.Care este operaţia Adunarea
inversă a scăderii? Aprecieri
verbale
4.Care sunt
Gruparea/asocierea
proprietăţile
unor termeni
adunării?
Schimbarea ordinii
5. Comutativitatea
termenilor
consta în…
4. Astăzi vom consolida Ascultă cu atenție Expuner Tabla Frontal Observar
Anunţare noțiunile cu privire la ea e
a temei şi adunare și scădere a Zoom, sistemati
a numerelor naturale în Conversa ca
ţia prezentar
obiectivel intervalul 0 – 1 000 e word
or 000 prin efectuarea
unor exerciții și
rezolvarea de
probleme.
5. Pentru că la ora de Ascultă şi sunt Conversa Frontal Observar
Dirijarea limba şi literatura interesaţi de ceea ţia e
consolidă romana am vorbit ce urmează să sistemati
despre băiatul care, a rezolve pentru a
rii parcurs un traseu, putea ajunge la că
cunoștințe pentru a lua Floarea casa peştişorului
lor de mărgean şi salva argintiu.
mama, vom continua Explicaţi
aventura acestuia, a
ajutându-l să ajungă la
peştişorul argintiu. Frontal
Va trebui să
parcurgem un traseu
cu obstacole
matematice. Aprecieri
verbale
Fiecare sarcină
rezolvată ne conduce PPT
spre casa peştişorului.
Caiete
Voi proiecta Rezolvă prin
Exerciţiu
exerciţiile: intermediul
l
2.4 operaţiei de
1.Calculează suma adunare
numerelor: Individual
-243 341
- 11 426 şi 232 341; Instrume
-565716 nt de Observar
5.1 - 222 202 şi 343 514;
-366528 Exerciţiu scris e
- 343 105 şi 23 423; l sistemati
*769 948 – 40935= că
2. Află numărul cu Individual
40 935 mai mic decât 729 013
succesorul
numărului 769 947.
2.4 3. Află câţi căluţi de =366 755-112
PPT
mare doresc să-l 341
Frontal
întâlnească pe băiat.
Aprecieri
=254 414 Exerciţiu
+ 112 341= 366 verbale
l
755 V:254
414+112341=366
755
2.4 4. Află numărul cu
134 200 mai mic 164 567-134 200=
decât 164 567. 30 367
*(345 113+231
5. Ia din suma 654) – 10 000=
numerelor 345 113 şi = 576 767-10000
231 654 cel mai mic
număr de 5 cifre. =566 767

6.Feed- Joc didactic: DA/NU Ridică cartonașului Joc Cartonaş Frontal Evaluare
back și cu DA/NU la diadactic orală
Cer aflarea sumei şi a
asigura- diferenţei. indicarea
rea răspunsului corect
90000+10000= 1mil. Individual
retenției
1mil.-500de
mii=400de mii
7.Obţine- 5.3 Propun rezolvarea Rezolvă problema Problem PPT Individual Evaluare
rea unei probleme. atizarea scrisă
perfor-
manţei
8.Încheie- Voi face aprecieri Elevii îşi vor Conversa Frontal Aprecieri
rea lecției generale şi individuale autoevalua ţia verbale
asupra desfăşurării activitatea.
lecţiei, modului în
care au participat Autoeval
elevii şi au răspuns la uare
solicitări.
Voi anunţ tema
pentru acasă şi voi
face aprecieri la
modul de realizare a
acesteia.

S-ar putea să vă placă și