Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

DATA :
CLASA : a III-a
DISCIPLINA : Educaţie civică
SUBIECTUL LECŢIEI : „Lucrurile care ne exprimă”

SCOPUL LECŢIEI: Explorarea calității de persoană pe care o are orice om;


Identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei;
Formarea si dezvoltarea deprinderilor de muncă independentă și în grup.

TIPUL LECŢIEI : predare-învăţare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O1-să denumească lucrurile personale;
O2-să explice ce înțeleg prin lucruri comune;
O3-să enumere lucrurile care îi reprezintă pe ei;
O4- să argumenteze dacă un anumit lucru îi reprezintă

STRATEGIA DIDACTICĂ : activ-participativă


1. Resurse procedurale : conversaţia euristică, exerciţiul,
explicaţia, lectura;
2. Resurse materiale : manuale.
3. Forme de organizare : frontală, individuală
4. Resurse temporale : 50 min.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

N MOMENTELE METODE MATERIAE FORME DE


R
LECŢIEI ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ACTIVITATEA ŞI DIDACTICE ORGANIZARE
C
R ELEVILOR PROCEDEE
T
1 Moment Asigur climatul de ordine şi disciplină Îşi pregătesc
organizatoric necesar desfăşurării orei în bune condiţii. caietele, Conversaţia Manuale Frontal
Pregătesc materialele necesare manualele, Caiete
desfăşurării lecţiei . stilourile.
Solicit elevii să-şi pregătească caietele
de clasă şi de teme.
2 Verificarea Verific copiilor tema, trecand printre Răspund la Conversaţia Individual
temei de banci. întrebări Caietul de frontal
casă şi a tema
cunoştinţelor
anterioare
3 Captarea Propun spre rezolvarea elevilor ghicitori. Răspund la Frontal
atenţiei Ghicitoarea: întrebări Conversaţia
Are foi și nu e pom, euristică
Îți vorbește ca un om,
Și cu cât o îndrăgești
Tot mai mult o folosești. Conversaţia Frontal
(cartea) euristică
Ghicitoarea:
Petale de flori micuțe
Așezate-n cutiuțe
Să putem picta cu ele
Oameni, case, floricele.
(acuarelele)

Ghicitoarea:
Mulți sportivi o îndrăgesc,
De ce oare o lovesc?
(mingea)

4 Anunţarea Le voi comunica elevilor noua lectie Notează titlul Explicaţia Caiete Frontal
temei şi a „Lucrurile care ne exprimă”. lecţiei în
obiectivelor caiete
propuse

5 Prezentarea Explicaţia Frontal


noului .
conţinut şi Conversaţia Manual
dirijarea Ne vom uita impreuna la imaginea de la euristică
învăţării această lecție si vom discuta pe baza Răspund la
acesteia: ,,Care este semnificația pe care o întrebări
dați cuvântului acasă? Ce răspuns ar da
personajele din imagine la această
întrebare?; Ce înțelegeți prin lucruri Frontal
personale? Dar prin lucruri comune?;
Crezi că lucrurile pot reprezenta o
persoană? În ce mod?”. Vom citi și vom
dezbate textul „Biblioteca lui Stardi” Răspund la Explicaţia
dupa Edmondo de Amicis si vom întrebări
răspunde la întrebările din carte.
Manual
Conversaţia Frontal

Conversaţia
6 Fixarea Vom citi din manual ce scrie la
cunoştinţelor „Reținem” si apoi vom rezolva împreună
exercițiile din manual. Conversaţia Frontal

Explicaţia

Manual Individual
Exerciţiul

7 Evaluarea Pe baza observaţiilor comportamentului Conversaţia Frontal


activităţii elevilor pe parcursul orei, a atitudinii
acestora faţă de sarcinile didactice, fac
aprecieri frontale şi individuale. Conversaţia Frontal

8 Incheierea Le voi da tema. Notează tema. Conversaţia Caiete Frontal


activitatii

S-ar putea să vă placă și