Sunteți pe pagina 1din 18

Proiect didactic

Data:

Unitatea de învățământ:

Clasa: a II-a

Propunător:

Aria curriculară: Om şi societate

Disciplina: Dezvoltare personală

Unitatea de învațare: Cum relaţionez?

Subiectul lecției: Ştiu să-mi fac prieteni


Tipul lecției: dobândire de noi cunoştinţe
Forma de organizare: abordare integrată
Discipline integrate:
 Comunicare în limba română
 Arte vizuale și abilități practice
 Matematică și explorarea mediului

Competențe generale:
Manifestarea interesului pentru autocunoaștere și a atitudinii pozitive față de sine și față de
ceilalți
Exprimarea adecvată a emoțiilor în interacțiunea cu copii și adulții cunoscuți
Utilizarea abilităților și a atitudinilor specifice învățării în contextul școlar
Competențe specifice:
 Dezvoltare personală
1.1. Stabilirea unor asemănări și deosebiri între sine și ceilalți, după criterii simple
2.1. Exprimarea emoțiilor de bază în situații variate
2.3. Explorarea abilităților de relaționare cu ceilalți

 Comunicare în limba română

1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare


cunoscute

2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare

4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convențiilor de bază

1
 Arte vizuale și abilități practice

2.6. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază


elementele de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică

 Matematică și explorarea mediului

4.2. Formularea unor consecințe rezultate în urma observării unor relații, fenomene, procese
simple

Obiective operaționale:
O.1 - să formuleze răspunsuri la întrebările referioare la benzile desenate
O.2 - să aleagă cuvintele care corespund păstrării unei relaţii pozitive cu cei din jur
O.3 - să completeze ciorchinele folosind cuvinte care se referă la relaţii de
prietenie O.4- să încercuiască corect cuvintele care au legătură cu prietenia
O.5 - să găsească cuvinte pozitive care să înceapă cu fiecare literă a cuvântului Prietenie
O.6 - să argumenteze motivul pentru care îşi pot face prieteni în
clasă O.7- să scrie un mesaj clar și coerent unui prieten din clasă;
O.8 - să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul scrisului şi pe tot parcursul orei

Strategii didactice
Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, explicaţia, observaţia, exerciţiul, jocul didactic,
ciorchinele, problematizarea
Mijloace de învăţământ: planșe, fişe de lucru, stioluri, manuale, creioane colorate, caietulde lucru
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi
Forme de evaluare: aprecieri varbale, observarea sistematică
Resurse:
Umane: 17 elevi
Spațiale: sala de clasă
Temporale: 40 de minute+ 10 minute activități în completare
Bibliografie:
 MECTS -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematicăsi explorarea
mediului, Arte vizuale si lucru manual, Dezvoltare personala, aprobatăprin ordinul ministrului
nr.3418/19.03.2013”, Bucuresti, 2013
 Manual pentru clasa a II-a Dezvoltare personală, partea a II-a, autori Adina Grigore, Cristina
Ipate- Toma, pagina 16-17, Editura Ars Libri, 2016
 www.didactic. ro
 www.paginile mele.ro

2
Desfăşurarea lecţiei

Ob Metode, Materiale Forme de


Etapele lectiei Durata Elemente de conţinut Evaluare
.op procedee didactice organizare

Asigur condiţiile necesare unei bune Caiete


1. Moment desfăşurării a lecţiei, pregătesc dictando, fişe de Observarea
2 min frontal
organizatoric materialul didactic, aerisesc sala de lucru sistematică
clasă. manuale, laptop

Se verifică tema calitativ şi Conversaţia,


2. Verificarea
2 min cantitativ. Ofer explicaţii acolo unde Explicaţia, frontal
temei
este necesar. Exerciţiul
Se continuă povestea fluturașului Lilişor
care ajunge în cel de-al treilea ţinut,
Ţinutul Prieteniei. Explicaţia
Pentru captarea atenţiei copiilor, le sunt Conversaţia Fise de lucru, Frontal
3. Captareaatenţiei 3 min O.2
distribuite fişe de lucru-joc în care ei Imagine cu Observarea
trebuie să coloreze cu roşu cuvintele care Lectura fluturele Lilișor Individual sistematică
te fac un bun prieten şi cu galben ce te
împiedică să fii unul. (anexa1)
Anunţ elevilor titlul şi obiectivele lecţiei
deDezvoltare personală. Scriu titlul
4. Anunţarea temei lecţiei, Ştiu să îmi fac prieteni şi data Conversaţia, Manuale, caiete Observarea
2 min frontal
şi a obiectivelor la tablă şi explicaţia, exerciţiul de lucru sistematică
solicit elevilor să îl scrie şi ei în caietele
lor.

3
Solicit elevilor să îşi deschidă manualele
de Dezvoltare personală la pag. 16 şi să
citească sub foma unui joc de rol banda
desenată, LA JOACĂ (Anexa 2) Conversaţia, Manuale
Observarea
Port o discuţie cu aceştia, sub forma sistematică
unor întrebări din manual, pag.17 Explicaţia,
O.1
(anexa3) Exerciţiul
5. Dirijarea 20
Lectura
învăţării min Cer elevilor să citească ei întrebările din Joc de rol Frontal
Caiete de lucru
manual (ex.1,2,3-pag.17) şi să îmi
O.2 formuleze răspunsurile potrivite. Aprecieri
Se trece la următorul exerciţiu,ex.4/pag.17 verbale
Fişe de lucru
din manual care se va face oral. Conversaţia Stilouri,
Afişez pe tablă o planşă pe care sunt
notate câteva noţiuni noi din lecţia de
zi.

4
Le distribui elevilor fişe cu aceleaşi noţiuni
scrise pe planşă. Cer unui elev să citească
conţinutul de pe planşă, în timp ce colegii
lui urmăresc textul pe fişa primită. Se
discută pe marginea lor, iar apoi fişele sunt
lipite în caiete (anexa4) Caiete de lucru
Din experienţa noastră Planşă
,,În fiecare zi interacţionăm cu fiinţele şi
obiectele care ne înconjoară. Aşa apar
relaţiile, care sunt legăturile create între
Explicaţia
oameni sau între oameni şi obiecte.
Într-o relație de prietenie, este important Exerciţiul
modul în care comunicăm. O prietenie
frumoasă înseamnă folosirea corectă a Individual Observarea
formelor de comunicare, de purtare,dar şi Frontal sistematică
ascultareaactivă. E bine să tratăm prietenii frontal
cu respect, bunătate şi înţelegere pentru a
primi şi noi acelaşi lucru.’’
Distribui elevilor câte o fişă de lucru pe Metoda
O.4 care o rezolvăm frontal, la tablă pe planşă şi ciorchinele
în bănci pe fişe. (anexa 5) Planşă cuciorchine
O.5 Propun spre rezolvare la tablă completarea
unui ciorchine folosind cât mai multe cuvinte
care au legătură cu prietenia.
(anexa6)

5
În continuare elevii vor identifica
trăsăturile/caracteristicile care îi care îi
ajută să își găsească prieteni „Îmi pot
face prieteni printre colegii de clasă
pentru că...” Conversaţia
Pe o planșă A3 este desenată o floare cu Explicaţia Planşe A3
mai multe petale în mijlocul căreia scrie Exerciţiul Stilouri
6. Obţinerea Îmi pot face prieteni printre colegii de Observarea
performanţelor şi 14 Frontal sistematică
O.6 clasă pentru că ... , iar pe fiecare petală
asigurarea feedback- min elevii vor scrie ceea ce ei aleg și cred că li
ului se potrivește dintr-un model dat.
Elevii vor colora(AVAP) floarea cu
acele culori pe care ei le consideră Jocul didactic Cariociculori
potrivite pentru prietenie.(anexa7)

Evaluez munca elevilor şi le explic cum


trebuiau să lucreze acolo unde au greşit.

Fiecare elev transmite un mesaj de apreciere


unui coleg de clasă pe care îl consideră
prietenul său. Mesajul va fi scris sub forma
O.7 unui bilet, consolidând astfel și cunoștințele Frontal
Conversaţia
7.Evaluarea activităţii 2 Aprecieri
referitoare la redactarea unui bilet. (anexa8)
şi tema pentru acasă Biletul verbale
Explicaţia
m O.8
i Elevii vor fi apreciaţi pentru implicarea în
n activitate.
Le dau ca temă de realizat un desen cu cel Individual
mai bun prieten al lor.
6
7
Anexa 1

8
Anexa 2

9
Anexa 3

1
0
Anexa 4

Din experienţa noastră

,,În fiecare zi interacţionăm cu fiinţele şi obiectele care ne înconjoară. Aşa apar relaţiile, care
sunt legăturile create între oameni sau între oameni şi obiecte.
Într-o relație de prietenie, este important modul în care comunicăm. O prietenie frumoasă înseamnă
folosirea corectă a formelor de comunicare, de purtare,dar şi ascultarea activă. E bine să tratăm
prietenii cu respect, bunătate şi înţelegere pentru a primi şi noiacelaşi lucru.’’

Din experienţa noastră

,,În fiecare zi interacţionăm cu fiinţele şi obiectele care ne înconjoară. Aşa apar relaţiile, care
sunt legăturile create între oameni sau între oameni şi obiecte.
Într-o relație de prietenie, este important modul în care comunicăm. O prietenie frumoasă înseamnă
folosirea corectă a formelor de comunicare, de purtare,dar şi ascultarea activă. E bine să tratăm
prietenii cu respect, bunătate şi înţelegere pentru a primi şi noiacelaşi lucru.’’

Din experienţa noastră

,,În fiecare zi interacţionăm cu fiinţele şi obiectele care ne înconjoară. Aşa apar relaţiile, care
sunt legăturile create între oameni sau între oameni şi obiecte.
Într-o relație de prietenie, este important modul în care comunicăm. O prietenie frumoasă înseamnă
folosirea corectă a formelor de comunicare, de purtare,dar şi ascultarea activă. E bine să tratăm
prietenii cu respect, bunătate şi înţelegere pentru a primi şi noiacelaşi lucru.’’

Din experienţa noastră

,,În fiecare zi interacţionăm cu fiinţele şi obiectele care ne înconjoară. Aşa apar relaţiile, care
sunt legăturile create între oameni sau între oameni şi obiecte.
Într-o relație de prietenie, este important modul în care comunicăm. O prietenie frumoasă înseamnă
folosirea corectă a formelor de comunicare, de purtare,dar şi ascultarea activă. E bine să tratăm
prietenii cu respect, bunătate şi înţelegere pentru a primi şi noiacelaşi lucru.’’

1
1
Anexa 5

11
Anexa 6

Completează “ciorchinele” folosind cât mai multe cuvinte legate de


PRIETENIE.

PRIETENIE

12
Anexa 7

„Îmi pot face prieteni printre colegii de clasă pentru că ...”

Priviţi cu atenţie floarea din imagine!


Pe fiecare petală veţi
scrie ceea ce alegeţi și credeţi că vi se
potrivește din modelul
alăturat. Coloraţi floarea cu
acele culori pe care le consideraţi
potrivite pentru prietenie!

13
Anexa 8

Mesajul prieteniei

14
15
16
17

S-ar putea să vă placă și