Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Doina Lenuţa-Otilia


Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială
Clasa: a VII-a
Data: 28.10.2016
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învățare: Genuri și specii literare. Nuvela
Subiectul: Alexandru Lăpușneanul de Costache Negruzzi
Tipul lecţiei: sistematizare și consolidare a cunoștințelor

Competenţe generale, sociale şi civice

2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de


comunicare monologată şi dialogată
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse

Competenţe specifice

2.1 asigurarea coerenţei ideilor exprimate într-un mesaj oral


2.5 cooperarea în interacţiunile de grup
3.2 recunoaşterea modalităţilor specifice de organizare a textului epic
4.3 organizarea secvenţelor textuale în funcţie de o cerinţă specifică

Valori şi atitudini

- Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul


literaturii
- Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate
- Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului
asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă,
responsabilă din punct de vedere social

Obiective operaţionale:

La sfârşitul activităţii didactice elevii vor fi capabili:


O1: să rezume textul studiat, pornind de la ideile principale;
O2: să precizeze trăsăturile personajului principal al nuvelei, pe baza exemplelor din text;
O3: să-și exprime o opinie pertinentă cu privire la comportamentul personajului principal;
O4: să-și dezvolte spiritul critic prin oferirea unor sfaturi sau sugestii protagonistului;
O5: să-și manifeste creativitatea, valorificând filmul urmărit.

Metode şi procedee:
conversația euristică, interviul, cadranele, plicul cu surprize, blazonul, lectura expresivă,
brainstorming, problematizarea, învățarea prin cooperare, scrierea creativă, dialogul
problematizant

1
Mijloace de învăţământ:
caietele elevilor, manualul, laptop, videoproiector, volume cu textul-suport, fișe de lucru,
plicul cu surprize, panouri, tabla magnetică, foi colorate, abțibilduri

Forme de organizare: frontală, în perechi, pe grupe

Forme de evaluare: orală, pe parcursul lecției, interevaluare

Bibliografie selectivă:

Limba română. Manual pentru clasa a VII-a, Ed. All, Bucureşti, 2005
Experienţe didactice, Revista cercului pedagogic de limba şi literatura română – Rădăuţi II, Suceava,
2011
Perspective, revistă de didactica limbii şi literaturii române, Ed. Paralela 45
Chiprian, Cristina, Ciupercă, Livia, Alternative didactice, Ed.„Spiru Haret”, Iaşi, 2002
Cîntiuc, Rita (coord.), Planificare şi proiectare. Exemple de bune practici, Ed. Nomina, Piteşti, 2011
Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu, Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002
Iordăchescu, Carmen, Să dezlegăm tainele textelor literare, Ed. Carminis, Piteşti, 2001
Milancovici, Speranța, Didactica predării limbii române, Universitatea de Vest „Vasile Goldiș”, Arad
Negruzzi, Costache, Alexandru Lăpușneanul, Ed. Minerva, București, 1979
Oprea, Crenguţa – Lăcrămioara, Strategii didactice interactive, EDP R.A., Bucureşti, 2006
Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu, Ed. Paralela 45, Piteşti, 2004
Pintilie, Mariana, Metode moderne de învăţare – evaluare pentru învăţământul preuniversitar, Ed.
Eurodidact, Cluj-Napoca, 2003

2
SCENARIU DIDACTIC

SECVENŢE CONŢINUTURI ACTIVITĂŢI DE TIMP STRATEGII DIDACTICE


DIDACTICE ŞI VIZATE ÎNVĂŢARE EVALUARE
OBIECTIVE Forme de Metode şi Resurse
OPERAŢIONALE organizare procedee materiale
didactice
EVOCAREA
Elevilor le este prezentat 1’ frontală conversaţia
Moment contextul în care se va
organizatoric desfăşura activitatea.
Notarea absenţelor
Verificarea dacă elevii au
pregătite cele necesare
desfăşurării lecţiei

Verificarea temei Verificarea temei pentru 5’ frontală conversaţia caietele Se verifică tema pentru
acasă acasă elevilor acasă.

Actualizarea Rezumarea unui text epic Exerciții de alcătuire a 5’ frontală plicul cu panou Aranjaţi ideile din plicul
cunoștințelor rezumatului textului surprize plicul cu primit, astfel încât să
O1 fișe obţineţi rezumatul textului.
(Anexa 1)

Captarea atenţiei Se captează atenția elevilor 4’ frontală interviul laptop Prin reacția auditoriului
printr-o înregistrare audio- videopro-
video. iector

Anunţarea titlului Se anunţă titlul lecţiei şi se 2’ frontală conversaţia manualul Există vreo legătură între
lecţiei enumeră câteva obiective. euristică textul studiat și Mănăstirea
lectura Slatina?
expresivă

3
REALIZAREA Modalități de caracterizare Exerciții de caracterizare a 7’ pe grupe blazonul fișe de Realizaţi blazonul
SENSULUI a unui personaj personajului principal, cu învățarea prin lucru personajului, respectând
O2 respectarea reperelor date cooperare volume cu următoarele repere: rolul în
Dirijarea activităţii textul- operă, trăsături fizice,
şi asigurarea suport trăsături morale, relaţia cu
feedbackului panou cu celelalte personaje. (Anexa
blazonul 2) Ce modalități de
foi caracterizare ați
colorate identificat?
Asociați personajului un
sunet, o plantă, un gust, o
culoare, motivând alegerea.

18’ cadranele Anexa 3


Grupa I
O3 Modalități de exprimare a Exerciții de exprimare a pe grupe brainstorming fișe de Imaginându-vă că sunteți
opiniilor opiniilor, în urma studierii lucru avocatul acuzării, scrieți
textului manualul cel puțin patru idei prin
tabla care să evidențiați cele mai
magnetică grave greșeli ale lui
foi Alexandru Lăpușneanul.
colorate
O3 Discuții de confruntare a Exerciții de confruntare a Grupa a II-a
opiniilor opiniilor, în urma studierii pe grupe învățarea prin Imaginându-vă că sunteți
unui text literar cooperare avocatul apărării, scrieți cel
puțin patru idei prin care să
aduceți probe în favoarea
domnitorului.

GRUPA A III-A
O4 Modalități de exprimare a Exerciții de scriere pe grupe scrierea creativă Scrieți cel puțin patru
opiniilor creativă, pornind de la problematizarea sfaturi care credeți că i s-ar
comportamentul potrivi lui Alexandru
protagonistului Lăpușneanul.

4
GRUPA A IV-A
O4 Modalități de exprimare a Exerciții de exprimare a scrierea Scrieți un scurt text prin
preferințelor preferințelor, prin creativă care să vă exprimați opinia
propunerea unor noi soluții brainstorming în legătură cu ce ar fi
trebuit să facă Alexandru
Lăpușneanul în a doua
domnie, după ce fusese
trădat de boieri.

Exerciții de interevaluare conversația tabla Acordați câte un calificativ


magnetică activității desfășurate de
abțibilduri fiecare dintre celelalte trei
REFLECŢIA grupe.

Asigurarea Modalități de exprimare a Exerciții de formulare a 7’ în perechi dialogul laptop Adresați colegului câte o
retenţiei preferințelor unor întrebări prin care problematizant videopro- întrebare, pe baza
O5 elevii își prezintă preferința iector fragmentului urmărit din
față de un anumit aspect al caietele filmul Întoarcerea lui Vodă
fragmentului de film elevilor Lăpușneanul.
urmărit

Asigurarea Li se comunică elevilor 1’ frontal conversația Redactează o scrisoare de


transferului tema acasă, oferindu-se 10-15 rânduri, adresată
indicaţii dacă este cazul. unui prieten plecat în
străinătate, prin care să-l
convingi să citească
această nuvelă. Nu uita să-i
sugerezi o vizită la
Mănăstirea Slatina.

5
Anexa 1
Alexandru Lăpușneanul
de Costache Negruzzi

Aranjaţi ideile din plicul primit, astfel încât să obţineţi rezumatul textului.

Alexandru Lăpuşneanul soseşte în Moldova pentru a-l înlătura pe Tomşa şi a ocupa din nou tronul. Este întâmpinat de un grup de patru boieri, care îi
cer să se întoarcă, deoarece poporul nu îl dorește.

Domnitorul respinge pretenţiile trimişilor, iar hotărârea de a pune ordine în ţară prin pedepsirea boierilor trădători este definitivă.

După ce ia tronul, domnitorul porneşte prigoana împotriva boierilor, sfătuit şi ajutat de vornicul Moţoc: îi omoară şi le confiscă averile. La intervenţia
doamnei Ruxanda, înduioşată de lacrimile văduvelor şi orfanilor, soţul îi promite împăcarea cu dregătorii și oferirea unui leac pentru a-i înlătura frica.

Lăpuşneanul organizează un ospăț pentru boieri, în semn de împăcare. Însă la ospăț sunt ucişi 47 de boieri, ale căror capete sunt clădite într-o piramidă.
Urmează pedepsirea vornicului Moţoc, care este aruncat mulţimii răsculate.

Refugiat în Cetatea Hotinului, se îmbolnăveşte grav şi îşi exprimă dorinţa de a fi călugărit. Trezit din letargie şi văzându-se călugăr, Alexandru-vodă se
înfurie şi îi ameninţă pe cei din jur. De frică să nu-i ucidă fiul, doamna Ruxanda îşi otrăveşte soţul, îndemnată de Spancioc şi Stroici.

6
Anexa 2
Blazonul personajului
Realizaţi blazonul personajului, respectând reperele date.

Grupa I: Trăsături fizice ce reies din următoarele fragmente:


Spun că în minutul acela el era foarte galben la faţă şi că racla sfântului
1. Trăsături fizice: 2. Trăsături morale: ar fi tresărit.
Lăpușneanul, în ziua aceea, era îmbrăcat cu toată pompa domnească.
............................................................................................................ ... se uită pe dânsul și se văzu coperit cu o rasă; pe căpătâiul său sta un
............................................................................................................ potcap. Vru să rădice mâna și se împedecă în niște metanii de lână.
............................................................................................................
Grupa a II-a: Trăsături morale ce reies din fragmentele următoare:
- Dacă voi nu mă vreţi, eu vă vreu.
- Să mă-ncred în voi? zise Lăpuşneanul înţelegând planul lor. Pesemne
3. Relația cu alte personaje: 4. Asociați personajului: gândeşti că eu nu ştiu zicătoarea moldovenească: „Lupul părul schimbă, iar
........................................ - un sunet: ..................... năravul ba”?
........................................ - o plantă: .................. Scotea ochi, tăia mâni, ciuntea şi seca...
.................................... - un gust: ................ - M-aţi popit voi, dar de mă voi îndrepta, pre mulţi am să popesc şi eu!
- o culoare: ..........

Grupa a III-a: Relația cu alte personaje, ce reiese din fragmentele date:


- Muiere nesocotită! strigă Lăpuşneanul sărind drept în picioare, şi mâna
lui, prin deprindere, se răzămă pe junghiul din cingătoarea sa; dar îndată
stăpânindu-se, se plecă...
- Du-te de mori pentru binele moşiei dumitale, cum ziceai însuţi când
spuneai că nu mă vrea, nici mă iubeşte ţara.

ALEXANDRU
LĂPUȘNEANUL Grupa a IV-a: Precizați care este rolul personajului în operă (principal /
personaj: secundar / episodic, individual / colectiv, fictiv / cu atestare istorică, pozitiv /
.................................. negativ).
Asociați personajului un sunet, o plantă, un gust, o culoare, motivând
alegerea.

7
Anexa 3 Alexandru Lăpușneanul
de Costache Negruzzi
- interpretarea textului -

GRUPA I GRUPA A II-A


Imaginându-vă că sunteți avocatul acuzării, scrieți cel puțin patru idei prin Imaginându-vă că sunteți avocatul apărării, scrieți cel puțin patru idei prin
care să evidențiați cele mai grave greșeli ale lui Alexandru Lăpușneanul. care să aduceți probe în favoarea domnitorului.

......................................................................................................................... .........................................................................................................................

......................................................................................................................... .........................................................................................................................

......................................................................................................................... .........................................................................................................................

......................................................................................................................... .........................................................................................................................

......................................................................................................................... .........................................................................................................................
GRUPA A III-A GRUPA A IV-A
Scrieți cel puțin patru sfaturi care credeți că i s-ar potrivi lui Alexandru Scrieți un scurt text prin care să vă exprimați opinia în legătură cu ce ar fi
Lăpușneanul. trebuit să facă Alexandru Lăpușneanul în a doua domnie, după ce fusese
trădat de boieri.

......................................................................................................................... .........................................................................................................................

......................................................................................................................... .........................................................................................................................

......................................................................................................................... .........................................................................................................................

......................................................................................................................... .........................................................................................................................

......................................................................................................................... .........................................................................................................................

......................................................................................................................... .........................................................................................................................

8
9

S-ar putea să vă placă și