Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de lecie

coala Otilia Cazimir, Cotu-Vame Profesor: Nohai Simona Laura Disciplina: Limba i literatura romn Clasa a VIII-a Titlul leciei: Textul literar. Textul nonliterar Tipul leciei: de receptare i studiere a textului literar Data: 7. XI. 2011 Competene generale:
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse; 4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, n scopuri diverse.

Valori i atitudini:
Cultivarea interesului pentru lectur i a plcerii de a citi, a gustului estetic n domeniul literaturii; Stimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu diversele mesaje receptate; Cultivarea unei atitudini pozitive fa de limba romn i recunoaterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personal i mbogirea orizontului cultural.

Competene specifice:
2.3 utilizarea corect a relaiilor sintactice n textele orale proprii; 3.1 dovedirea nelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerine date; 3.2 sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de mbogire a vocabularului i a categoriilor semantice studiate; 3.3 dentificarea valorilor etice i culturale ntr-un text, exprimndu-i impresiile i preferinele; 4.1 redactarea diverselor texte, adaptndu-le la situaia de comunicare concret; 4.2 utilizarea n redactarea unui text propriu a cunotinelor de morfo-sintax, folosind adecvat semnele ortografice i de punctuaie; 4.3 redactarea unui text argumentativ.

Obiective operaionale:
Pe parcursul leciei, elevii vor fi capabili: O1 s citeasc expresiv textele propuse; O2 s i exprime opinia cu privire la valoarea formativ a lecturii; O3 s gseasc sinonime contextuale pentru cuvinte date; O4 s alctuiasc enunuri cu sensul propriu i figurat al cuvintelor; O5 s identifice tipul unui text la prima vedere (literar/ nonliterar); O6 s argumenteze apartenena unui text la prima vedere la un anumit gen literar; O7 s identifice modurile de expunere dintr-un text la prima vedere; O8 s identifice ntr-un text trsturi de portret ale personajelor; O9 s formuleze ntrebri referitoare la firul narativ al unui text epic; O10 s rezume un text, utiliznd diferite mrci afective.

Strategia didactic
Resurse: - materiale: tabl, cret, caiete de notie, plic, scrisoare, fie teoretice, fie de lucru, fiestelu, laptop, videoproiector, Cd film. - umane: capacitile receptive ale elevilor de clasa a VIII-a (clas neomogen, ritmuri diferite de nvare); 14 elevi; - temporale: 1 h.; - bibliografice: Crtrescu, Mircea, A patra inim, n Care-i faza cu cititul?- Liviu Papadima, Editura Arthur, 2010, p. 89. Cuco, Constantin, Psihopedagogie pentru examene de definitivat i grade didactice, editura Polirom, Iai, 2009; Emanuela Ilie, Didactica literaturii. Metode, Editura Panfilius, Iai, 2006; Pleu, Andrei, Citatul ca arm alb, n Dilema veche, nr. 337, 29 iulie - august 2010; ovu, George, Liceenii, Editura Iacobi, Bucureti, 1991, p. 11. Forme de organizare a activitii: frontal, individual, pe grupe. Metode i procedee: conversaia euristic, scaunul autorului, explicaia, exerciiul, lectura model, demonstraia, cadranele, explozia stelar, jurnalistul cameleon, lucrul pe grupe..

Oglinda tablei
Textul literar. Textul nonliterar

fragment din Liceenii de George ovu a replica= a rspunde hotr= a decide II.
Text literar caracter ficional; personaje (fiine de hrtie R. Barthes). Text epic: personaje i fir narativ; narator- la pers. a III-a.

soluie= alternativ a ironiza= a persifla I.

III.

Moduri de expunere: naraiunea (are narator, ntmplri); dialogul (linie de dialog, replici ale personajelor).

Personaje: Mihai- sensibil i sincer; Ionic- rebel, glume.

IV.

Cine?

Cnd?

Ce?

Cum?

De ce?

Desfurarea scenariului didactic:

Secvenele leciei 1. Moment organizatoric 1 2. Captarea ateniei 5

Ob. operai onale 1'

Coninut Verific prezena i materialele necesare leciei. Mobilierul este aezat astfel nct s existe patru grupe, dou a cte trei, respectiv dou a cte patru elevi. Le art elevilor un plic i le spun c este o scrisoare primit pe

Strategii didactice Metode, Forme de Mijloace de procedee, organizar nvmnt tehnici e Conversaia Tabl, cret, frontal laptop, fie, cri, mobilier ergonomic Conversaia euristic Scaunul autorului Coversaia Lectura Caiete de teme cartea Care-i faza cu cititul? Conversaia Explicaia tabl, cret Fie de lucru Conversaia Lectura model Conversaia euristic Cartea Liceenii frontal frontal frontal Plic, scrisoare frontal

Evaluare

O1

adresa colii, de la Biblioteca municipal. i ntreb dac nu cumva are cineva din clas restane la bibliotec. Rog un elev s desfac plicul i s ne comunice coninutul. (Anexa 1) Scurt discuie despre

Aprecieri verbale

O2 3. Actualizarea cunotinelor O1 10 3. Anunarea titlului i a obiectivelor leciei 1 O1 4. Dirijarea nvrii 40

statutul crii i al lecturii n zilele noastre. Elevii au avut ca tem comentarea unui citat despre carte; civa elevi citesc tema, iar colegii aleg citatul preferat. Rog un elev s citeasc un fragment din articolul A patra inim de Mircea Crtrescu, din antologia Care-i faza cu cititul?, coordonat de Liviu Papadima. (vezi Anexa 2) Discuie scurt despre metafora fluturelui. Scriu titlul leciei pe tabl i anun verbal obiectivele vizate. mpart elevilor fie care conin un fragment din romanul Liceenii de George ovu (Anexa 3), i le spun c am ales textul pentru a le reaminti c nu sunt departe de aceast etap a vieii lor, de care i desparte Examenul Naional. Numesc succesiv elevii pentru a realiza lectura expresiv a textului. i ntreb pe elevi dac textul i personajele li se par familiare; n funcie de rspuns, i ntreb dac li se pare cunoscut titlul. Le art cartea. Discuie despre opiunea carte/film. Le spun c este preferabil

Secvenele leciei

Ob. operai onale

Coninut s citeasc nti textul prim, cartea, apoi s vizioneze filmul pentru a vedea n ce msur scenariul este fidel textului original. Insist asupra ideii, spunndu-le c, uneori, filmul se distaneaz foarte mult de cartea ecranizat, fiecare regizor opernd, practic, o interpretare a crii. Cu ajutorul videoproiectorului, le art elevilor o secven din filmul Liceenii, n regia lui Nicolae Corjos, cu elebrii actori tefan Bnic Jr., Mihai Constantin, Oana Srbu, Tamara BuciuceanuBotez i Ion Caramitru. Pe baza fiei, elevii rezolv mai nti individual, pe caiete,

Strategii didactice Metode, Forme de Mijloace de procedee, organizar nvmnt tehnici e

Evaluare

Demonstraia

Laptop, videoproiect or, CD film Fi, tabl, cret, cauete de notie

frontal

Exerciiul

O3 O4 O5 O6 O7 O8

exerciiile de vocabular care vizeaz nelegerea textului. Ulterior, exerciiile sunt verificate frontal, la tabl. (Anexa 3) Desenez pe tabl cadranele i le numerotez. Le solicit elevilor s lucreze pe grupe. Fiecrei grupe i corespunde o cerin care vizeaz aprofundarea textului dat. Le spun c c va fi declarat ctigtoare i va primi punctele (fiecare membru) echipa care rezolv corect n cel mai scurt timp. Le cer s utilizeze, ca auxiliar, fia teoretic Textul literar. Textul nonliterar (Anexa4) Succesiv, cte un reprezentant din fiecare echip d rspunsul colectiv i completeaz, sumar, cadranul corespunztor. Desenez pe tabl o stea cu cinci coluri i le spun elevilor c vom verifica folosind explozia stelar dac au neles coninutul textului.Fiecrei grupe i corespunde o ntrebare: Cine?, Ce?, De ce?, Explozia stelar Explicaia Cadranele

Individual frontal

pe grupe Lucrul pe grupe Fie teoretice frontal - aprecieri verbale

nota

O9

Cum? Elevii scriu ntrebarile pe hrtii n form de stea, apoi cte un reprezentant din fiecare grup merge i lipete pe tabl n jurul

Marker Tabl magnetic, magnei Fie-stelu, caiete de notie

frontal pe grupe

Secvenele leciei

Ob. operai onale O9

Strategii didactice Coninut stelei-mam i adreseaz ntrebrea colegilor din clas. Echipa care a formulat greit ntrebarea iniial va avea de formulat o ntrebare care s nceap cu adverbul interogativ Cnd; dac nu se descurc niciun membru al echipei, va formula ntrebarea un elev din clas, iar cei din echipa respectiv vor rspunde. n funcie de timpul rmas, fiecare echip va trebui s rezolve exerciiile care vizeaz interpretarea textului. Dou echipe vor trebui s rezume informaiile din text folosind un ton optimist, iar celelalte dou folosind un ton pesimist. Un elev din fiecare grup va citi rspunsul echipei. Se va stabili care sunt cei mai optimiti, respectiv cei mai pesimiti elevi ai clasei. Le mpart elevilor fie coninnd un fragment din articolul lui Lucrul n echip frontal Lectura fie articolul Citatul ca arm alb Conversaia explicaia Caiete de notie frontal Jurnalistul cameleon caiete de notie pe grupe interevaluare Conversaia frontal Metode, procedee, tehnici Mijloace de nvmnt Forme de organizar e Evaluare

O10

O1 O5

andrei Pleu, Citatul ca arm alb, publicat n 2010 n Dilema veche. (Anexa 5) Le cer s observe ce fel de text este (nonliterar) i le spun c n ora urmtoare vom identifica pe baza lui trsturi specifice acestui tip de text.

5. Asigurarea reteniei i a transferului 1 6. Asigurarea feedbackului 2

Anun tema pentru acas: Demonstrai ntr-o compunere de aproximativ 10-15 rnduri c fragmentul din Liceenii se ncadreaz n genul epic. Exerciiile rmase pe fia de lucru. - prin note - autoevaluare Pe tot parcursul leciei ofer aprecieri verbale i nonverbale, corectez greelile, completez eventualele rspunsuri incomplete, iar la sfrit notez elevii care au participat activ la lecie (feedback1). Elevii rspund, cer lmuriri, pun eventuale ntrebri, iar la final completeaz fia de autoevaluare(feedback 2). (Anexa 6)

ANEXA 1 Oraul Rafturilor triste, 7 noiembrie 2011

Dragii mei, De pe aripile deprtrii m adresez vou astzi, cu glas fierbinte de rug amar... Singurtatea mi deseneaz pe chip urmele tristeii i ale indignrii... V ntrebai, poate, din ce motiv... Am s v spun curat. Adesea privesc la oamenii din jurul meu...indifereni, preocupai, mereu grbii... i nicio raz din privirea lor nu rzbate pn la mine... i tii cum se spune: uneori, te simi mai singur cu zece persoane n jurul tu, dect atunci cnd eti doar tu. Nimeni nu-mi atinge degetele de hrtie ntr-o apropiere prieteneasc... Paii celor din jur sunt mult prea grbii pentru a se opri n dreptul meu... Sunt trup de foi nglbenite... Dar dac ai ti cte drumuri port n sufletul meu... cte visuri splendide i aripi lungi de gnduri... Putei s cltorii n locuri mirifice, departe de apstoarele preocupri cotidiene i interese meschine. Putei deveni prietenii cuvintelor atunci cnd v apropiai de ele cu ochii, cu mintea, cu sufletul. i putei face asta apropiindu-v de mine, iubindu-m...Trebuie doar s v deschidei braele ntr-o mbriare cald, prieteneasc... Sunt un prieten rece, dar sigur, spunea Victor Hugo. Dac adesea adulii sunt indifereni din cauza grijilor pe care le poart povar n suflete, mcar voi, copii cu frunile desenate-n visare, privii-m cu ochi calzi, mngietori...V rog, lsai-m s v fiu prieten, iar eu promit s nu v dezamgesc! Cu drag, Cartea

ANEXA 2 Crile sunt asemenea unor fluturi. De obicei stau cu aripile lipite, aa cum se odihnesc fluturii pe cte-o frunz, cnd i desfoar trompa filiform ca s soarb ap dintr-un bob de rou. Cnd deschizi o carte, ea zboar. i tu odat cu ea, ca i cnd ai clri pe gtul cu pene fine al unui fluture uria. Dar cartea nu are o singur pereche de aripi, ci sute, ca un semn c ea te poate duce nu doar din floare-n floare n aceast lume glorioas, ci n sute de lumi locuite. Unele dintre ele seamn mult cu cea n care trim, altele sunt populate de fiine care nu ni se arat dect n vise. Pe aripile fluturilor notri de hrtie, asemenea unor solziori ce irizeaz lumina, sunt tatuaje ciudate, nscrise cu cerneal tipografic. A trebuit s mergem la coal ca s le desluim. Stnd confortabil n spinarea mtsoas a marelui fluture, citim i zburm. Cci fluturele nu se urnete de pe frunza lui dac nu-i inventm aripile adevrate, care nu sunt de hrtie, nici de cerneal, nici de cuvinte, ci de imagini, atingeri, mirosuri i melodii. Pe toate ni le imaginm citind. i-atunci nelegem c zborul, chiar dac ne duce n lumi ndeprtate, se petrece ntotdeauna n noi nine. Crile sunt fluturi cu care zburm prin propria noastr minte, sub bolta uria a estei noastre. (Mircea Crtrescu - A patra inim, fragment din antologia Care-i faza cu cititul?, coord. de Liviu Papadima, Editura ART)

ANEXA 3 Fi de lucru Termin, m, c no s mergem acum la mnstire numai pentru c rmnem corigeni la mate, ia strigat Ionic, vzndu1 cu figura aceea de mormnt. n definitiv, de ce trebuie s le spunem celor de acas c avem "o boab" pe toamn?!... "Ai trecut, m, clasa?" "Am trecut". i gata! Cu asta ncheiem... Noroc cu soluiile tale "geniale", Ionic... Altfel ce neam face, bieii de noi! 1a zeflemisit Mihai. Poi s m ironizezi ct vrei. Am s pndesc potaul, s prind scrisoarea prin care anun tia corigenta. O iau io pun la pstrare: Nam vzut, nam auzit! Ai mei i aa nu prea dau pe la liceu. i cu minciuna cum stm? Nu se moare dintratta, fratele meu! mi iau revana la anul. De spus... leau spus, totui, nau avut ncotro. Mihai nici nu se gndise altfel... Cnd a ajuns, n prima zi, era acas numai bunicul. Nu te cred, i bai joc de mine! ia replicat acesta. Din pcate, eadevrat, bunicule! Nu te ntreb cum sa ntmplat, c trebuie s fi avut tu un motiv serios deai ngenunchiat, mi biatule. Vezi numai del d deo parte degrab! i ai grij, c aa drumul tu se nfund n vreo vgun... A plecat apoi imediat s dea de mncare la vite, la ortnii.. Cu taicsu a fost ns mai greu. A venit peste vreo dou zile. E mecanic de locomotiv i drumurile lungi, pn peste hotarele rii, l in deseori departe de cas. Na vorbit cu Mihai o sptmn ntreag. Tocmai i luase concediu... de odihn. Nu la certat, nu la btut... Meterea fel de fel n ograda casei, ori lucra n grdini. Pe biat nici nul vedea. i la mas, cnd mncau, privea ori n farfurie, ori peste el. Iar cnd sa hotrt si vorbeasc, ia spus doar att: "Eu am ncredere n tine, Mihai!" Din ochii biatului au nit lacrimi fierbini... Abia din ziua aceea a putut s se apuce s nvee. Pn atunci trecuse prin chinurile iadului. Ar fi preferat orice fel de pedeaps, n locul tcerii i al indiferenei de moarte n care se cufundase tatl su... (George ovu, Liceenii) Receptarea textului 1. Ofer sinonime pentru cuvintele: soluie= ..................................... a replica= ........................................ a ironiza= .................................. a hotr= ......................................... 2. Explic sensul cuvntului boab n text. Alctuiete un enun n care cuvntul s aib alt sens.

nelegerea i aprofundarea textului Grupa I Stabilii tipul textului (literar sau nonliterar) i dai dou argumente. Grupa II Precizai genul literar n care se ncadreaz textul i oferii dou argumente. Grupa III Precizai modurile de expunere prezente n text i dai cte dou argumente. Grupa IV Numii personajele textului i precizai cte dou trsturi morale ale acestora.

Explozia stelar Formulai ntrebri care s vizeze coninutul textului:


Cine?

Cnd?

Ce?

Cum?

De ce?

Interpretarea textului

Grupele I i II : Prezentai informaiile textului n 3-4 rnduri, folosind un ton optimist. Grupele III i IV: Prezentai informaiile textului n 3-4 rnduri, folosind un ton pesimist.

Explicai de ce Mihai este trist, dei tatl su nu l-a certat sau btut.

ANEXA 4

Textul literar i textul nonliterar


MESAJUL poate fi structurat sub forma unui TEXT LITERAR sau NONLITERAR, n funcie de scopul comunicrii i de modul de prezentare a informaiei transmise.

Textele literare sunt ficiuni, chiar dac pleac de la realitate, pe care o reflect mai mult sau mai
puin. Autorul creeaz un univers imaginar propriu.

Textele nonliterare (nonficionale) se raporteaz la anumite aspecte din realitate, fiind instruciuni de folosire a unor aparate, afie, adeverine, legi, articole de ziare, reclame, pagini de jurnal.
TEXTUL LITERAR TEXTUL NONLITERAR

- nfieaz situaii, ntmplri sau lucruri aparinnd ficiunii, imaginaiei scriitorului; - transmite o impresie individual, subiectiv (personal) asupra realitii; - emoioneaz receptorul (i transmite sentimente i emoii) ; - are o construcie specific (limbaj expresiv, realizat cu ajutorul figurilor de stil i al procedeelor artistice) ; - sunt folosite cuvinte cu form neliterar, regionalisme, arhaisme etc. -pune n micare personaje- fiine de hrtie (R. Barthes) - are caracter individual ; Exemple: textele literare n versuri sau n proz, aparinnd diverselor genuri i specii literare.

- se refer la aspecte din realitate i nu la aspecte ficionale; - informaiile transmise au un caracter obiectiv i urmresc informarea cititorului; unele texte nonliterare, cum sunt cele publicitare (ex. reclamele), urmresc s influeneze receptorul, dar se raporteaz tot la un produs real. - stil clar, concis, fr procedee artistice; unele specii, ns (ex. reclamele), mizeaz pe jocuri de cuvinte, figuri de stil, cuvinte polisemantice. - este folosit aspectul corect, ngrijit al limbii; - se refer la persoane reale; - are caracter colectiv. Exemple: articolul de ziar, de revist sau de dicionar, reclama, buletinul meteorologic, cererea, reeta, legitimaia, texte de lege, lucrri riinifice

ANEXA 5
De obicei, a fi un autor des citat e un simptom al gloriei, o ncununare. n literatura de specialitate, numrul lucrrilor n care apari ca referin a devenit chiar un criteriu de validitate tiinific. Exist o mare cantitate de site-uri care te introduc ntr-o jungl practic infinit de vorbe celebre. S-ar zice c, dac le citeti, nelegi tot: snt ample compendii de nelepciune, care acoper ntreaga problematic a lumii i adun laolalt toat floarea aforisticii, de la Platon la Valeriu Butulescu. Am cunoscut o mulime de ini care in n buzunar caieele dolofane pline de sentine solemne, bune de plasat n felurite conversaii de salon. Alii rspund oricrei ntrebri printr-o puzderie de citate bine memorate, ceea ce i dispenseaz de efortul i rspunderea unei opinii personale. Citatul e un excelent auxiliar, atunci cnd vrei s epatezi, s te legitimezi, s-i camuflezi lipsa de idei. Nu zic c, n sine, a practica citatul e dezonorant. Dar e un fapt c, de multe ori, cel care citeaz nu are discernmntul, civilizaia, adecvarea necesare pentru a se folosi decent de citat: ba mai mult, citeaz n aa fel nct se compromite nu numai pe sine, dar i pe autorul inocent al citatului. n aceste condiii, citatul funcioneaz ca o arm alb. i ucide scurt i sngeros sursa, lsnd s se neleag c celebritile lumii snt o aduntur de caraghioi, de maetri ai platitudinii. (Citatul ca arm alb, in Dilema veche, nr. 337, 29 iulie - 4 august 2010)

ANEXA 6

AUTOEVALUARE

Mi-a plcut cel mai mult: Nu mi-a plcut: Ce nu ai neles din lecia de azi? Despre ce ai dori s discutm n ora urmtoare? Eu mi dau nota.................. i sunt:

vesel

trist

furios

S-ar putea să vă placă și