Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Clasa: a VI-a
Data: 19.01.2017
Profesor: Firoiu Florentina- Mădălina
Unitatea de învățământ: Scoala Gimnazială “Mihai Eminescu”, Celeiu
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: Verbul
Tipul lecţiei: de evaluare

Competenţe specifice:
3.1 dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date;
4.1 redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă;
4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfosintaxă, folosind adecvat
semnele ortografice şi de punctuaţie.

OBIECTIVELE EVALUĂRII
O1. să recunoască definiția verbului;
O2. să recunoască conjugările verbului;
O3. să recunoască formele verbale;
O4. să recunoască modurile personale și nepersonale;
O5. să analizeze grammatical verbele.

Strategia didactică:
a) Metode si procedee: conversaţia, exerciţiul, analiza literară şi gramaticală;
b) Forme de organizare: frontal, individual;
c) Resurse:
 materiale: fişa de evaluare;
 temporale: 50’
 umane: colectivul clasei a VIII-a B

Evaluare: proba scrisă.

Bibliografie:
a) Alex. Crişan, Florentina Sâmihăian, Manual de limba română, Ed. Humanitas, MEC
b) Alex. Crişan, Florentina Sâmihăian, Caietul elevului, Ed. Humanitas, MEC

Anexe:
Analiza itemilor;
Fişa de evaluare;
Barem de notare;
Interpretarea rezultatelor.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr Etapele Ob Conţinutul activităţii Strategia didactică: Evaluare


. lecţiei ev. resurse
crt
Activitatea profesorului Activitatea elevului timp procedurale materiale Forme de
organizare
1. Moment -asigură ordinea şi verifică - se pregătesc pentru 1` conversaţia catalogul frontal aprecieri
organizatoric dacă toţi elevii au toate oră. individual verbale
materialele necesare pe -semnalează absenţii
bancă. sau probleme de
organizare, dacă este
cazul.
2. Captarea - se reaminteşte elevilor - sunt atenti la explica- 1` conversaţia frontal aprecieri
atenţiei faptul că vor fi evaluate ţiile profesorului, cer verbale
cunoştinţele referitoare la eventuale lămuriri în
genul dramatic şi li se cadrul discuţiei.
explică obiectivele
propuse.
3. Verificarea O1 - împarte fişele de - rezolvă fişele primite analiza fişe de individual proba
cunoştinţelor - evaluare 47` gramaticală evaluare scrisă
O5 - supraveghează elevii pe
parcursul rezolvării fişelor

4. Tema pentru - comunică elevilor tema - notează tema pentru 1` conversaţia caietele frontal aprecieri
acasă pentru acasă acasă verbale
TIPURI DE ITEMI

Itemi obiectivi: a) cu alegere duală I1 Itemi semiobiectivi: a) de completareI6, I 8, I7


b) cu alegere multiplă I4, I5 b) cu răspuns scurt I3, I9
c) de tip pereche I2
Nr. Itemi Punctaj
crt.
1. I1. (Selectaţi răspunsul corect (A/F) referitor la enunţul dat)
 să recunoască definiția conjugării verbului.; 1p
 punctaj de tip calitativ- totul sau nimic
 pentru fiecare alegere corectă s-au acordat câte 0,20 puncte
2. I2. ( Realizați corespondențele corecte între verbe și conjugări)
 să recunoască conjugările verbului. 1p
 pentru fiecare alegere corectă s-au acordat câte 0,25 p

3. I3. (Demonstrați în enunțuri valorile pe care le pot avea verbele a fi și a avea)


 să recunoască valorile verbului; 1p
 pentru fiecare răspuns correct se acordă 0, 25p
4. I4. (Încercuiți variant corectă)
 să recunoască forma corectă a unor verbe ; 1p
 pentru fiecare alegere corectă s-au acordat câte 0,25 puncte;
5. I5. (Încercuiți variant corectă)
 să recunoască funcțille sintactice ale verbelor la moduri nepersonale; 1p
 pentru răspunsul correct se acordă 1 p;
6. I6. I3. (Completaţi spaţiile punctate cu răspunsuri adecvate)
 să recunoască modul gerunziu;
 pentru fiecare răspuns corect se acordă 0,25 puncte; 1p
7. I7. (Scrie forma verbului dat la modurile și timpurile indicate)
 să recunoască modurile și timpurile cerute ; 1p
 pentru fiecare răspuns corect s-au acordat 0,20p;
8. I8. (Puneți verbele la modul, timpul, persoana și numărul cerute de subiect)
 să recunoască modurile și timpurile verbelor; 1p
 . pentru fiecare răspuns corect se acordă 0,20 puncte
9. I9 ( Să analizeze verbele, conform cerințelor din tabel) 1p
 Să recunoască și să analizeze verbele, conform cerințelor și modelelor din
clasă;
 Pentru fiecare răspuns parțial correct se acordă 0.20p

OFICIU 1p
TOTAL 10 p
Clasa a VI – a Elevul …………………………….………

TEST DE EVALUARE - VERBUL

1. Stabiliţi valoarea de adevãr a urmãtoarelor propoziţii, notând A sau F la sfârşitul fiecãrei


propoziţii:
a. Verbul îşi modificã forma dupã mod, timp, persoanã şi numãr.
b. În limba românã existã cinci conjugãri.
c. Verbele la modurile personale îndeplinesc funcţia de predicat.
d. Modul imperativ are douã forme: forma afirmativã şi forma negativã.
e. Verbele la modurile nepersonale au forme pentru toate persoanele.

2. Realizeazã corespondenţele corecte între verbe şi conjugãri:


A B

Conjugarea I culegeam

Conjugarea a II-a vino

Conjugarea a III-a de mâncat

Conjugarea a IV-a având

aţi fãcut

3. Demonstreazã în enunţuri valorile pe care le pot avea verbele a fi şi a avea.

4. Alege prin sublinere forma corectã a verbelor din perechile:


a cade / a cãdea; a apare / a apãrea; a vedea / a vede; sã miroasã / sã miroase.

5. Încercuiţi varianta corectã: un verb la modul infinitiv poate avea urmãtoarea funcţie
sintacticã:
a) predicat nominal
b) predicat verbal
c) subiect.
6. Completaţi urmãtoarele enunţuri cu verbe la modul gerunziu:
Mi-a dat cartea ........................................... sã am grijã de ea.

A vãzut-o .............................................. şi i-a fãcut semn cu mâna.

................................................. cã nu e acasã, n-a mai trecut pe acolo.

................................................. am vãzut mai bine tablourile.

7. Scrie forma verbului a pleca la modurile şi timpurile indicate:


a) indicativ, perfect compus, pers. a III-a, pl.
b) indicativ, imperfect, pers. I, sg.
c) conjunctiv, perfect, pers. I, pl.
d) imperativ, pers. a II-a, sg.
e) condiţional-optativ, prezent, pers. a II-a, pl.

8. Puneţi verbele din parantezã la modul, timpul, persoana şi numãrul cerute de subiectul
propoziţiei:
Toţi copiii (a vrea – condiţional-optativ, prezent) ca Moş Crãciun (a le aduce – conjunctiv, prezent)
multe cadouri, dar Moşul le (a aduce – indicativ, prezent) daruri numai celor cuminţi. (a fi – imperativ)
ascultãtori şi Moşul (a veni – indicativ, viitor) şi la voi!

9. Analizeazã, conform cerinţelor tabelului, verbele din textul de mai jos:


Întunericul se coborâse din depãrtãri parcã s-ar fi deschis zãgazurile vremilor trecute, şi haosul ar fi
inundat lumea. Rar câte un zgomot din sat venea sã tulbure paşnica tãcere a câmpului.

N Nr Verbul Conjugarea
Mo f Modul Ti Tmpul
Pers Persoana Numãr Funcţia
sintacticã
01
02
03
04
05

Timp de lucru: 50 de minute. Se acordă 10 p din oficiu şi 10 p pentru fiecare exerciţiu în parte
Barem de corectare şi de notare
1. a. A; b. F; c. A; d. A; e. F. 5x2p=10p
2. Conjugarea I - de mâncat 2,5p
Conjugarea a II-a - având 2,5p 4x2,5p=10p

Conjugarea a III-a – culegeam, aţi fãcut 2,5p

Conjugarea a IV-a - vino 2,5p

3. Exemple de rãspunsuri corecte:


1. Eu aş fi mers la şcoalã dacã nu aş fi fost bolnav. Valoare auxiliarã 2p

2. Elevii sunt în clasã. Valoare predicativã 2p 5x2p=10p

3. Maria este frumoasã. Valoare copulativã 2p

1. Eu am o bicicletã nouã. Valoare predicativã 2p

2. Eu aş merge la spectacol dacã nu aş avea de învãţat. Valoare auxiliarã 2p

4. Se acordã punctajul pentru alegerea variantelor corecte:


a cãdea – 2,5p; a apãrea – 2,5p; a vedea – 2,5p; sã miroasã – 2,5p. 4x2,5p=10p

5. Varianta de răspuns corectă este c) 10 puncte

6. Variante posibile de rãspuns:

spunându-mi – 2,5p; venind – 2,5p; ştiind – 2,5p; apropiindu-mã – 2,5p. 4x2,5p=10p

7. Se acordã punctajul pentru urmãtoarele rãspunsuri corecte:

a) am plecat – 2p; b) plecam – 2p; c) sã fi plecat – 2p;


d) pleacã – 2p; e) aţi pleca – 2p. 5x2p=10p

8. Rãspunsurile corecte pentru care se acordã punctajul sunt:

ar vrea – 2p; sã le aducã – 2p; aduce – 2p; fiţi - 2p; va veni – 2p 5x2p=10p

9. Rezolvarea corectã este: 5x2p=10p

Nr. Verbul Conjugarea Modul Timpul Persoana Numãr Funcţia sintacticã


1 se coborâse a IV-a indicativ Mai mult ca perfect a III-a sg predicat
2 s-ar fi a III-a Condiţional- Trecut a III-a pl predicat
deschis optativ
3 ar fi inundat I Condiţional- Trecut a III-a sg predicat
optativ
4 venea a IV-a indicativ imperfect a III-a sg predicat
5 sã tulbure I conjunctiv prezent a III-a sg predicat

Se acordă 10 p din oficiu


ANALIZA REZULTATELOR TESTULUI SUMATIV
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: COMEDIA

Număr de elevi înscrişi: 15


Număr de elevi prezenţi: 11
Note obţinute:
1-1,99 2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9-10
- 2 - 1 1 4 2 - 1
Media clasei:
Note obţinute==Media clasei = 5,92
Număr elevi

Pentru a putea identifica şi îmbunătăţi capacităţile elevilor, am analizat gradul de rezolvare


al exerciţiilor propuse. Se poate observa astfel că la clasa a VI-a elevii au cunoştinţe, le înţeleg şi le
aplică, însă le analizează parţial corect. De asemenea, manifestă dificultate în a selecta informaţiile,
în a le descompune în concepte mai mici pentru ca apoi să le sintetizeze şi să argumenteze opiniile
personale, emiţând judecăţi de valoare.

100

80

60 Integral

Partial
40
deloc
20

0
I1 I2 I3 I4 I5 I6 I7 I8

Greşeli frecvente Măsuri ce se impun


-confuzia între moduri și timpuri verbale
-rezolvarea de exerciții pe modurile și
timpurile verbului;
-identificarea părţilor de vorbire şi a -exerciţii de recunoaştere a valorii
valorilor sintactice gramaticale şi de aplicare în contexte noi –
abordare în toate unităţile de învăţare

S-ar putea să vă placă și