Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Colegiul Național Bănățean


Data: 21.11.2022
Profesor: Eftenie Anca Luminița
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba si literatura română
Clasa: a V-a
Subiectul: Verbul
Tipul lecţiei: de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor
Durata lecţiei: 50’
Motivația:
 Lecția se justifică, deoarece le permite elevilor să-și consolideze cunoștințele legate de
verb, sistematizând prin apelarea la exerciții și dialog, asistate de profesor principalele
informații despre această parte de vorbire. Prin obiectivele propuse, lecția le va
permite elevilor să-și formeze deprinderi de a rezolva exerciții referitoare la verb și de
a aplica noțiunile teoretice.
 Prin această lecție, elevii au posibilitatea să se autoverifice și să fie evaluați;
 Cultivarea unei atitudini pozitive față de limba română și recunoașterea rolului
acesteia pentru dezvoltarea personală și îmbogățirea orizontului cultural.

COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ŞI CIVICE:


1. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare, prin receptarea și
producerea textului oral.
2. Receptarea textului de diverse tipuri.
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri.
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale propria în context national și international.

Competenţe specifice:
4.1. Utilizarea achiziţiilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru
înţelegere şi exprimarea corectă a intenţiilor comunicative
4.4. Respectarea convenţiilor ortografice şi ortoepice în utilizarea structurilor fonetice,
lexicale și sintactico-morfologice în interacţiunea verbal.

Competenţe derivate:
a) Cognitive:

O1- Să identifice verbe care arată acțiunea, starea sau existența;

O2- să identifice persoana, numărul și timpul verbelor date;

O3- să alcătuiască enunţuri cu verbe la diferite timpuri;

O4- să transforme verbele în funcție de persoană, număr sau timp;

O5- să alcătuiască enunțuri cu verbele date, respectând cerințele.

O6- să analizeze, respectând succesiunea categoriilor gramaticale, verbe la modurile şi timpurile


studiate;

O7- să diferenţieze forma greşită de cea corectă a anumitor forme verbale

Condiții prealabile: Pentru atingerea obiectivelor vizate, elevii trebuie:

 să aibă noțiuni teoretice despre verb;

 să aibă deprinderi de a lucra pe fișă, individual și în grup.

Evaluarea: Va viza redactarea de răspunsuri corecte la cerințele precizate în fișa de lucru și


în fișa de evaluare.

Managementul resurselor:

Timp de lucru: 50 min.

Resurse:

 umane: colectiv eterogen de elevi;

 ştiinţifice: manualul, culegere de exerciții, DOOM 2;

 materiale: fișe de lucru, fişe de evaluare;

 metodologice: analiza gramaticală, exercițiul, conversația, descoperirea, concursul,


jocul didactic.

Resurse:

a. procedurale

- strategii de învățare: activitate frontală, activitate independentă.


- metode și procedee: conversatia euristica, explicaţia, exerciţiul gramatical.

b. materiale: fișele de lucru, prezentare PowerPoint, calculatorul, caietele elevilor.

c. resurse şi managementul timpului:

- capacități normale de învățare ale elevilor

- cunoștințele lor anterioare;

- timpul: 50 minute.

Bibliografie:

-Parfene, Constantin- Metodica predării limbii şi literaturii române, Ghid teoretico-aplicativ,


Ed. Polirom, Iasi, 1999;

-Şchiopu, Constantin-Metodica predării literaturii române, Editura Carminis, Pitesti, 2009;

-Goia, Vistian-Didactica limbii și literaturii române, Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002;

-Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română pentru clasele a V-a – a VIII-
a., Bucuresti ,2017

-Cătălina Popa,Onorica Tofan,Elena Corcăcel,Viorica Isaia - Limba şi literatura română,


manual pentru clasa a V-a, Editura Intuitext, Bucureşti, 2017

Studii de didactică:

1. Apetroaiei, Elena, „Strategii activ - participative în predarea - învăţarea limbii şi literaturii


române”, Piteşti, Editura Paradigme,2009.

2. Pamfil, Alina, „Limba şi literatura română în gimnaziu, Structuri didactice deschise”, ediţia
a III-a, Piteşti, Editura Paralela 45, 2006.

3. Pavelescu, Marilena, „Metodica predării limbii şi literaturii române, Ghid pentru susţinerea
examenelor de definitivare şi de acordare a gradelor didactice”, Bucureşti, Editura Corint,
2010.
Scenariu didactic
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea Metode şi
elevilor procedee
1.Moment or- Pregătirea materialelor necesare lecţiei, notarea Elevii se pregătesc
ganizatoric absenţelor. de oră

1min. Exerciţiu de dezgheţ: Se realizează cu ajutorul Elevii îşi exprimă


unui text lacunar din care lipsesc verbele.Cum sentimentele, Conversaţia
este acest text?De ce nu are înţeles?(Anexa 1) senzaţile printr-un
2.Captarea şi verb:am visat, am
Se rescrie textul corect. fost vessel, etc.
orientarea
atenţiei Deci, fără verbe comunicarea nu are înţeles, ceea
ce înseamnă că verbele au un rol extrem de
5min. important în propoziţie (mai ales în relaţiile Elevii ascultă.
(sintactice) dintre participanţii la
acţiune/eveniment).
Explicaţia
Azi vom face exerciţii cu şi despre verbe, vom
repeta categoriile gramaticale ale acestuia și vom
face exerciții de înțelegere și utilizare corectă a
acestei părți de vorbire.
3.Anunţarea ... partea de vorbire
Verbul- exerciţii de aprofundare
temei şi a care arată starea,
obiectivelor Se transmit elevilor competețele ce vor fi urmărite acţiunea, existenţa. Analiza-
operaţionale pe parcursul acestei ore. sinteza
2min. ... prezent, trecut,
Ce este verbul? viitor.
Elevii vor da exemple de verbe pornind de la
4.Dirijarea literele cuvintelor VERBUL, ACȚIUNEA
consolidării Elevii scriu în
Jocul-Găsește intrusul(Anexa 2) caiete și răspund Exerciţiul
15min.
Elevii vor identifica acele cuvinte care nu sunt
verbe din seria de cuvinte date

Exercițiu.

Pentru identificarea corectă a verbelor, elevii vor


primi un text în care vor avea de subliniat toate
verbele existente(Anexa 3).
Elevii participă cu
Profesorul va verifica activitatea elevilor. plăcere la concurs.

În continuare, se recapitulează categoriile


gramaticale studiate ale verbului: Jocul didactic

-mod (indicativ, imperativ);


Elevii răspund și
-Timp rezolvă cerințele
-Persoană exercițiului. Exerciții

-Număr

Exercițiu. Elevii analizeaza


cu atenţie verbele
Pentru fixarea cunoștințelor elevii vor rezolva un date.
exercițiu în care vor identifica persoana și timpul
primelor cinci verbe din textul dat.

Exercițiu.

Elevii vor specifica timpul verbelor de pe fișa de Toţi elevii vor Exerciţiul
lucru. (Anexa 4) răspunde. Descoperirea
Se recapitulează modul imperativ iar elevii
rezolvă sarcina de lucru.

Elevii vor realiza corespondențe între sinonimele


5.Evaluarea verbelor primite.
performanţei
Ex. Asociază verbele cu înţeles asemănător
12min. (Anexa 5)

spune va veni
analiza
murmură a observat
Elevii vor desena
s-a pitit zice emoticuri în
funcţie de cum s-
va sosi îngână
au simţit în timpul
a zărit a decis orei.
conversaţia
a hotărât s-a ascuns
s-a străduit
Exercițiu (Anexa 6)
Înlocuiţi întrebările din paranteză cu verbele care
lipsesc și specificați timpul, persoana, numărul
acestora:

Tata (ce face?) ziarul.


Mama (ce a făcut?) un nasture la paltonul fratelui
10min. meu şi acum (ce face?) masa.
Toţi (ce vom facem?) la masă.
Fratele meu (ce face?) lacom.
În curând (ce vom face?) la culcare.
Moment ortografic. Cum este corect?

• Nu fă pe grozavul!

• Nu te du acolo!

6.Asigurarea
retenţiei şi a Aprecieri asupra lecţiei, notarea elevilor.
transferului
Elevii vor spune câte un verb referitor la
5min. activitatea desfășurată.

Tema pentru acasă: fişa “Despre noi în verbe“

(v. fişa tema Anexa 7)

ANEXE

Anexa 1.
1. Se .............vacanța iar elevii se..................pentru că se vor......................
2. Bunica ne...................o plăcintă delicioasă de mere.
3. Iarna nu...........................iar afară ....................încă foarte frig.
4. Mama....................cina iar copiii o................................

Anexa 2.

Găseşte intrusul din fiecare serie de mai jos:

- auzea, a mers, răspunde, soldat, strigă, varsă;


- atârnă, începeau, a pus, salută, ţipăt, au văzut;
- am plecat, policandru, a râs, ridica, trânteşte, zboară.

Anexa 3.
Subliniați verbele din textul următor:

,,Vă amintiți, desigur, că între castelul Vrăjitoarei Rele și Cetatea de Smarald nu


exista niciun drum. Când cei patru călători porniseră în căutarea ei, Vrăjitoarea îi
văzuse și trimisese după ei Maimuțele Înaripate. Știau că trebuie s-o țină drept
către răsărit și o porniră într-acolo. Dar la prânz, cu soarele deasupra capului, nu
mai știură care e estul și care e vestul și se rătăciră pe marile câmpii. Își
continuară totuși drumul, iar când se lăsă noaptea, ieși, strălucitoare, luna. Așa
că se întinseră printre florile frumos mirositoare și dormiră zdravăn până-n zori-
toți, în afară de Sperie Ciori și Omul de Tinichea” (L.Frank Baum, Vrăjitorul din
Oz-fragment)

Anexa 4.
Menţionează timpul verbelor din listele de mai jos.

-alerga, ascundeați, cânți, căutau, vom cumpăra;

-veți pleca, a dorit, va face, iau, va citi;

-voi povesti, știe, văzuseră, mersese.

Anexa 5.

Asociază verbele cu înţeles asemănător:


spune va veni
murmură a observat
s-a pitit zice
va sosi îngână
a zărit a decis
a hotărât s-a ascuns
s-a străduit
Anexa 6.
Înlocuiţi întrebările din paranteză cu verbele care lipsesc și specificați
timpul, persoana, numărul acestora:

Tata (ce face?) ziarul.


Mama (ce a făcut?) un nasture la paltonul fratelui meu şi acum (ce face?) masa.
Toţi (ce vom facem?) la masă.
Fratele meu (ce face?) lacom.
În curând (ce vom face?) la culcare.
Anexa 7.
FIŞĂ INDIVIDUALĂ
TEMA
DESPRE MINE ÎN VERBE

AŞ VREA......................................................................................
PĂSTREZ.....................................................................................
MI-AŞ FI
DORIT...........................................................................................
NU ÎMI PLACE.............................................................................
MĂ TEM DE.................................................................................
AUD...............................................................................................
ÎMI PARE RĂU
CÂND............................................................................................
ÎMI PLACE SĂ.............................................................................
NU SUNT......................................................................................
DANSEZ CÂND...........................................................................
CÂNT CÂND................................................................................
NICIODATĂ NU VOI..................................................................
RAR...............................................................................................
PLÂNG ATUNCI CÂND..............................................................
SUNT CONFUZ(Ă) CÂND...........................................................
AM NEVOIE DE.............................................................................
AR TREBUI SĂ...............................................................................
AŞ PUTEA SĂ..................................................................................

S-ar putea să vă placă și