Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Aria curriculară: Limbă şi comunicare


Obiectul: Limba şi literatura română
Clasa: a VI-a
Unitatea:
Subiectul lecţiei: Numeralul cardinal
Tipul lecţiei: de actualizare a cunoştinţelor
Data:

Scopul lecţiei:

Însuşirea unui ansamblu de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi referitoare la numeral;

Competente generale:

1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;


2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Competente specifice

1.3 sesizarea abaterilor de la normele gramaticale intr-un mesaj oral


2.3. utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii;
3.4 sesizarea organizarii morfologice si sintactice a textelor citite ( nonliterare si literare )
4.1. redactarea textelor cu destinaţii diverse;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – să identifice numeralele dintr-un text;


O2 – să definească, în mod corect, numeralul;
O3 - să recunoască tipurile de numerale;
O4 – să formuleze enunţuri noi cu numerale;
O5 – să formuleze enunţuri în care un numeral dat să îndeplinească mai multe funcţii sintactice;
O6 - sa exemplifice valoarea substantivală şi adjectivală a numeralului;
STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, jocul didactic, învăţarea prin descoperire, lucrul cu manualul, reflecţia, gândirea activă,
exerciţiul oral şi scris.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Manualul, fişe de muncă independentă ;

RESURSE: Capacitatea de învăţare a elevilor clasei a VI-a

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: activitatea frontală, activitatea individuală.

TIMP: 50 minute

BIBLIOGRAFIE:
Limba şi literatura română – manual pentru clasa a VI-a, autori Elena Mazilu- Ionescu , Valentina Jercea , Editura Didactica si Pedagogica , Bucuresti
, 2006;
Guguş, Carmen – Ora de limba română, Editura Europolis, Constanţa, 2004;
Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom, 1999;

SCENARIUL DIDACTIC
SCENARIUL TIMP OBIECTIVE ELEMENTE DE FORME DE METODE ŞI RESURSE EVALUARE
LECŢIEI OPERAŢIONALE CONŢINUT ORGANIZARE PROCEDEE
- Profesorul va avea grijă ca elevii să-şi
1.Organizarea pregătească materialele necesare orei de
clasei 1` limba română şi va nota absenţii. Conversaţia
- Va asigura liniştea şi disciplina clasei
pentru o bună desfăşurare a activităţii
didactice;
- Va realiza controlul caietelor de teme. Conversaţia
- Va verifica cantitativ, în mod frontal euristică
2. Verificarea 5` felul în care elevii au alcătuit tema dată Frontal Caietele
temei ora trecută.
- Elevii sunt solicitaţi să citească, Explicaţia
sunt puşi să motiveze, antrenându-se
prin întrebări întreaga clasă.

- joc didactic : „Salata de fructe” Conversaţia Spargerea


- Elevii au de realizat o reţetă cu titlul : Individual euristică gheţii
3. Captarea 5` „Salata de fructe” în care vor folosi cât (gândirea
atenţiei mai multe numerale ; activă)
Explicaţia

- Profesorul le spune elevilor că astăzi vor


4. Anunţarea O1 actualiza noţiunile legate de numeral.
subiectului 2` O2 -Până la sfârşitul orei va trebui ca toţi
lecţiei şi O3 elevii să definească numeralul, să indice Frontal Explicatia
enunţarea O4 tipul numeralului identificat , să alcătuiască
obiectivelor O5 enunţuri cu numeralele date , să identifice
O6 cazul si funcţiile sintactice ale numeralului
cardinal , cât şi valorile numeralului.
Se va scrie titlul pe tablă şi în caiete:
Numeralul cardinal
Fişa de lucru 1 - Identifică din text Conversaţia Fisa de Orală
5. Dirijarea O1 numeralele! Individual lucru 1
învăţării şi O2 Ne reamintim ca numeralul este partea de Observare
dobândirea 30` vorbire flexibilă, care arată un număr sau Explicaţia sistematică
cunoştinţelor ordinea obiectelor prin numărare. Frontal
noi O3 Numeralul este de mai multe feluri:
-numeral ordinal Tabla
- numeral cardinal
Clasificarea numeralului cardinal:
- propriu-zis: unu, doi, cinci; Învăţarea prin
- colectiv: amândoi, tustrei;
descoperire
- fracţionar: sfert, doime;
- distributiv: câte doi, câte
cinci;
- adverbial: de două ori, de trei ori;
- multiplicativ: dublu, triplu.
Numeralul cardinal propriu-zis exprimă un
O3 număr. Frontal Explicaţia
După alcătuire, numeralele cardinale sunt:
 simple: de la unu la zece, sută, mie,
milion, miliard.
 compuse: doisprezece, douăzeci,
şaizeci şi cinci, trei sute treizeci şi trei, o
mie patru sute zece.
 Numeralele compuse se formează
astfel:
 De la unsprezece la nouăsprezece
formate din numeral+ prepoziţia spre +
zece Observare
 De la douăzeci la nouăzeci şi nouă sistematică
formate din numeral + zeci + şi + numeral;
 De la o sută în sus formate din
numeral care exprimă sute sau mii + Frontal
Explicaţia
numeral simplu sau compus.
 Următoarele numerale cardinale se
scriu şi se pronunţă corect: paisprezece,
şaisprezece, şaptesprezece, optsprezece,
şaizeci.
 Pentru exprimarea datei se folosesc Frontal
numerale cardinale, în afară de prima zi a
lunii. Conform DOOM2, se acceptă şi
formele de masculin la indicarea datei: Învăţarea prin
doi/doisprezece/douăzeci şi doi mai. Fisa de
Descoperire
Atunci când numeralul este folosit lucru 2
singur, fără să însoţească un substantiv, el Frontal
are valoare substantivală (fişa de lucru 2).
Ca şi pronumele, numeralul cardinal este în
această situaţie un înlocuitor al
substantivului.
Explicaţia
Fiind un substituit al substantivului,
numeralul îndeplineşte funcţiile sintactice Îndividual
ale acestuia. Orală
Numerale cardinale – Funcţii sintactice: Frontal
Cazul Nominativ: Observare
 subiect: Doi se ceartă. sistematică
 n.p: Câştigatori sunt trei.
O6 Cazul Acuzativ:
 complement direct: Pe doi îi
cunosc.
 complement indirect: Auzisem
despre doi dintre ei.
 nume predicativ: Premiile sunt
pentru două dintre ele.
 Atribut prepoziţional: Cărţile de la
O5 doi dintre ei sunt interesante.
 Complement circumstanţial de loc:
S-a dus la trei dintre prietenii săi cu
bicicleta.
 Complement circumstanţial de
mod: S-a comportat ca doi dintre ei. Îndividual
 Complement circumstanţial de
timp: Frontal
A ajuns acolo odată cu doi dintre
colegii lui.
Cazul Genitiv:
 Atribut genitival: Cărţile celor doi
sunt noi./Cărţile a doi dintre elevi au
fost scumpe.
Cazul Dativ:
 Complement indirect: Le ofer flori Frontal Învăţarea prin Observare
celor cinci. sistematică
Descoperire
Atunci când însoţeşte un substantiv
cu care se acordă în gen, număr şi caz,
numeralul cardinal are valoare adjectivală.
În această situaţie, numeralul cardinal are
funcţie sintactică de atribut adjectival.
exemplu: Maine vor veni trei invitaţi . Frontal
Explicaţia
 Atunci când este urmat de un
substantiv precedat de prepoziţia de,
numeralul cardinal propriu-zis nu mai are
valoare adjectivală, ci valoare
substantivală, iar substantivul precedat de
O6 prepoziţie are funcţia sintactică de atribut
substantival prepoziţional.
exemplu: A cumpărat douăzeci de
creioane. Frontal Explicaţia
 În enunţurile în care apar şi alte Observare
O5 numerale, iar sensul enunţului include sistematică
ideea de numărare, un şi o nu sunt articole
nehotărâte, ci numerale cardinale.
exemplu: Un copil citeşte, doi pictează.

- Fiecare elev va extrage câte două


6. Evaluarea bileţele dintr-un cos ; Individual Jocul didactic Cosuletul cu Orală
formativă şi O3 - Pe fiecare bileţel va fi scris câte un Frontal bilete
asigurarea 5` O4 numeral cu care elevii vor trebui să
feed-back-ului alcătuiască un enunţ.

7. Asigurarea Profesorul anunţă tema pentru acasă


retenţiei şi a 1` şi explică modalitatea de rezolvare a Individual Explicatia Anexa 1
transferului acesteia.
si obţinerea
performanţei

1` Fiecare elev va primi o fişă de Individual Fişă de Scrisă


8. Aprecieri autoevaluare. evaluare –
finale Anexa 2
Fisa de lucru 1

Identificaţi numeralele din textul următor:

Am numărat în vitrina magazinului cincisprezece jucării. Când să intru şi să-mi aleg două, m-a oprit colegul
meu.

- Nu cred că faci bine dacă îţi iei două jucării. Nu o să-ţi rămână bani pentru patru caiete.

- Ai dreptate. Tu ţi-ai luat toate rechizitele?

- Nu încă. Am zece caiete, un stilou, trei vocabulare, şase creioane şi o riglă. Mai am nevoie de două blocuri de
desen, trei pensule si douazeci si cinci de radiere.

- Douăzeci şi cinci? Pentru ce îţi trebuie atâtea?

- Cred că voi greşi mult în anul acesta şcolar!


Fisa de lucru 2

Doi se cearta .
Cifra mea norocoasa este zece.
Maine vor veni trei invitati .
Pe doi ii cunosc .
Auzisem despre trei dintre ei.
A fost operat de doi dintre medici .
Anexa 2

AUTOEVALUARE OBSERVAŢIILE PROFESORULUI

Mi-a plăcut cel mai mult

Nu mi-a plăcut

Pot sǎ rǎspund la o întrebare despre

Mai am o întrebare despre

Eu îmi dau nota……....... şi sunt


Anexa 1

Tema pentru acasă

Analizaţi numeralele cardinale din exemplele de mai jos, completând tabelul:

Doi dintre ei au fost pedepsiti.


Am facut salata dintr- un castravete, o rosie si cinci masline.
Cinsprezece dintre elevi au fost premiati de doua profesoare pentru rezultatele obtinute .

Numeralul Valoarea morfologică Funcţia sintactică Cazul

S-ar putea să vă placă și