Sunteți pe pagina 1din 15

MINISTERUL EDUCAŢIEI ŞI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

Liceul Teoretic

”APROBAT”
__________________ ”COORDONAT”
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx, director, ___________________ xxxxxxxxxxxx ,
_______________2022 director-adjunct,_____________________ 2022

PROIECT DIDACTIC DE LUNGĂ DURATĂ

la Limba și literatura română pentru clasa a VIII-a

Anul de studii 2022-2023

Profesor: , grad didactic superior

Semestrul I Semestrul II Anual

Numărul de ore 80 90 170


Probe de evaluare 5 5 10

Discutat şi aprobat la şedinţa CM


Proces-verbal nr. _____ din _______ 2022
Șeful CM xxxxxxxxxxxx.___________
1
ADMINISTRAREA DISCIPLINEI

Statutul Aria curriculară Clasa Nr. orelor pe Nr. de unităţi de Nr. de ore
disciplinei săptămână învăţare anual

obligatorie Limbă și comunicare A VIII-a 5 9 170

STRUCTURA ANULUI DE ÎNVĂŢĂMÂNT 2022-2023

Vacanţa de toamnă 26.10.2022 – 30.10.2022 (5 zile)


Vacanţa intersemestrială (de iarnă) 24.12.2022 - 08.01.2023 (16 zile)
Vacanţa de primăvară 08.03.2023 – 12.03.2023 (5 zile)
Vacanţa de Paşti 15.04.2023 – 24.04.2023 (10 zile)

COMPETENŢELE SPECIFICE DISCIPLINEI:

1. Perceperea identității lingvistice și culturale proprii în context național, manifestând curiozitate și toleranță.
2. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situaţii de comunicare orală, dovedind coeziune şi coerenţă discursivă.
3. Lectura și receptarea textelor literare şi nonliterare prin diverse strategii, demonstrând spirit de observaţie şi atitudine creativă.
4. Producerea textelor scrise de diferit tip, pe suporturi variate, manifestând creativitate şi responsabilitate pentru propria exprimare.
5. Utilizarea limbii ca sistem și a normelor lingvistice ( ortografice, ortoepice, lexicale, fonetice, semantice, gramaticale) în realizarea actelor
comunicative, demonstrând corectitudine şi autocontrol.
6. Integrarea experiențelor lingvistice și de lectură în contexte şcolare şi de viață, dând dovadă de atitudine pozitivă şi interes.

Unităţi de competenţă
1.1. Relatarea despre sine ca reprezentant al comunităţii vorbitorilor de limba română.
1.2. Asocierea experiențelor de viață și de lectură cu elemente specifice ale culturii locale și naționale.
2.1. Sintetizarea informațiilor, a intențiilor și atitudinilor comunicării din diverse tipuri de texte orale.
2.2. Utilizarea corectă a resurselor fono-respiratorii individuale în comunicarea orală.
2.3. Adecvarea normelor de etichetă verbală la diferite situaţii de comunicare orală.
3.1. Confirmarea înțelegerii textului literar și nonliterar prin prisma componentelor de structură.
3.2. Demonstrarea înțelegerii textului prin formulare de întrebări în baza lui.
3.3. Exprimarea argumentată a propriilor stări postlectorale.
3.4. Rezumarea textului în baza planului dezvoltat de idei.
2
3.5. Recunoașterea figurilor de stil în limita unităților de conținut.
3.6. Stabilirea unor afinităţi, la nivel de tematică, între două texte literare.
4.1. Scrierea corectă, lizibilă și structurarea textului literar și nonliterar.
4.2. Aşezarea grafică în pagină a textului literar și nonliterar.
4.3. Exprimarea, în scris, a unor informaţii, opinii, idei, sentimente pentru diverse tipuri de texte.
4.4. Elaborarea textelor nonliterare pentru e-comunicare.
5.1. Aplicarea structurilor lexicale, fonetice, gramaticale și semantice în diverse situații de comunicare.
5.2. Respectarea normelor lingvistice în diverse situații de comunicare.
5.3. Organizarea strategiilor de învăţare autonomă a limbii cu ajutorul dicționarelor.
5.4. Monitorizarea propriei exprimări prin raportare la normă.
6.1. Organizarea informațiilor esențiale receptate din cotidian.
6.2. Prezentarea experiențelor de lectură în contexte școlare.

TEXTE pentru MEMORIZARE:

Texte Titlul și autorul


recomandate
1. M. Eminescu Sara pe deal
2. Gr. Vieru Făptura mamei
3. G. Bacovia Monosilab de toamnă
4. I. L. Caragiale Fragment de comedie
3
PROIECTAREA DIDACTICĂ A UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚARE/UNITĂȚILOR DE CONȚINUT

Nr. Unități de Unităţi de conţinut Nr.ore Data Activităţi de predare/ învăţare Activităţi de evaluare
d.o competențe

Unitatea I Recapitulare. 10 ore

1 Vocabularul limbii române. 1 Audiere a mesajului cu selectarea Agenda cu notițe


cuv. necunoscute
2 Exerciţii de analiză 1 Analiza morfologică Exerciții de analiză
morfosintactică. morfologică
3 Genul liric. Speciile 1 Încadrarea textelor în specii Agenda cu notițe
literare
4 Genul epic. Speciile. 1 Caracterizarea personajelor Selectarea citatelor.
5 Romanul. Specificul romanului. 1 Planul dezvoltat de idei Alcătuirea planului.
6 Modalitățile de exprimare 1 Receptare operelor variate ca stil Agenda cu notițe.
artistică.
7 Părțilede vorbire. 1 Analiza morfologică Exerciții gramaticale
8 Părțile de propoziție. 1 Rezumatul Alcătuirea rezumatului
9 Evaluare iniţială. 1 Test complex
10 Analiza evaluării. 1 Analiza propriilor atuuri și Erata personală
punctelor vulnerabile

Unitatea a II- a Cartea - obiect cultural. Limba – principalul mijloc de comunicare 20 ore

11 3.1 Cartea, obiect cultural. Cărțile 1 Alcătuirea planului de idei Panul de idei elaborat
au suflet de N. Manolescu.
Receptarea textului.
12 3.1 Cărțile au suflet de N. 1 Povestirea după propriul plan Povestirea orală
Manolescu. Vocabularul. dezvoltat de idei
13 1.2 Cărțile au suflet de N. 1 Stabilirea genului şi speciei Agenda cu notițe
Manolescu. Limbaj şi textului
expresivitate
14 2.1 Cărțile au suflet de N. 1 Expunerea scrisă a textului, Lucrul cu dicționarul
Manolescu. Mesajul textului. urmând un plan dezvoltat propriu
4
15 3.1 Cărțile au suflet de N. 1 Linia valorii Agenda cu notițe
Manolescu. Eseul
16 3.2 Biblioteca electronică și cea 1 Prezentarea verbală a unei Evaluarea reciprocă
virtuală. biblioteci
17 3.3 Cărțile audio. 1 Extragerea informațiilor esențiale Agenda cu notițe
din textul audiat
18 3.1 Limba, principalul mijloc de 1 Ascultarea active. Explicarea Agenda cu notițe
comunicare. N. Stănescu Despre elementelor de vocabular
limba română. Receptarea
textului.
19 1.1 Limba română azi. 1 Discurs de 2 min Alocuțiunea
20 2.1 Comunicarea. Tipuri de 1 Acvariul Agenda cu notițe
comunicare.
21 2.2 Comunicarea orală. Discursul 1 Alocuțiunea Prezentarea în plen
22 2.3 Rostirea discursului adaptat la 1 Audierea unei prezentări cu luare Prezentarea orală
context. de notițe
23 1.1 Atelier de discuție. Comunitatea 1 Discuția-panel Agenda cu notițe
vorbitorilor de limbă română de
pretutindeni.
24 1.2 Valori naționale și europene. 1 Graficul conceptual Agenda cu notițe
Contacte culturale.
25 2.2 Tehnici de respirație și controlul 1 Monologul de 3 min. Agenda cu notițe
emoțiilor.
26 2.2 Coordonarea dicției cu mișcarea. Exerciții de dicție Frământări de limbă
27 2.2 Prezentarea orală multimodală. Alocuțiunea Discursul
28 Lecție de sinteză. 1 Recapitularea materiei studiate Agenda cu notițe
29 2.1 Evaluare sumativă. Proiect de 1
grup. Argumentarea de succes.
30 Analiza evaluărilor. 1 Analiza propriilor atuuri și Erata personală
punctelor vulnerabile
Unitatea a III-a Poezia lirică. Sensurile cuvântului 20 ore
31 3.1 Făptura mamei de Gr. Vieru. 1 Discuția dirijată Structurare a ideilor
Lectură și observare. principale dintr-un
text;
32 3.3 Făptura mamei de Gr. Vieru. 1 Cadranele Completarea
5
Lexicul. cadranelor: văd, aud,
simt, mă gândesc
33 3.2 Făptura mamei de Gr. Vieru. 1 Ierarhizare a ideilor principale Agenda cu notițe
Limbaj şi expresivitate. paralele
34 3.1 Făptura mamei de Gr. 1 Exerciții de comentare literară Agenda triplă
Vieru.Mesajul textului. Opera
lirică.
35 3.7 Poezia Pasărea de Gr. Vieru. 1 Axa lexicală Identificarea cuv.-
Alegoria. cheie
36 5.4 Lexicul. Monosemia și 1 Scrierea imaginativă Lucrul cu dicționarul
polisemia.
37 3.6 M. Eminescu.Sara pe deal. 1 Identificarea tipurilor de imagini Comentarea textului
3.1 Lectură și vocabular. în opera literară liric
38 3.2 M. Eminescu.Sara pe deal. 1 Stabilirea sistemului de imagini Comentariul literar
Limbajul şi expresivitatea dintr-un text
textului.
39 5.2 M. Eminescu.Sara pe deal. 1 Exerciții stilistice Comentariul literar
Interpretarea textului.
40 5.3 M. Eminescu.Sara pe deal. 1 Alcătuirea enunțurilor în Exerciții din manual
Structură și mesaj. parametrii dați
41 6.1 Figurile de stil. Invocaţia 1 Exerciții de identificare Comentariul literar
retorica.
42 5.1 Dicționarul enciclopedic. 1 Analiza gramaticală Dictare
43 5.2 Sensul fundamental și secundar. 1 Comentariul lingvistic Dictare comentată
44 3.4 Monosilab de toamnă de G. 1 Exerciții de vocabular Lucrul cu dicționarul
Bacovia. Lectură și observare.
45 3.5 Monosilab de toamnă de G. 1 Exerciții de identificare Comentariul literar
Bacovia Valoarea artistică.
46 3.6 Monosilab de toamnă de G. 1 Selectarea figurilor de stil Comentariul literar
Bacovia. Comentarea unor
secvențe de text liric.
47 2.2 Atelier de scriere. 1 Interogarea frontală Expunerea
Transformarea narațiunii în
dialog.
48 Lecție de sinteză. 1 Recapitularea materiei studiate Agenda cu notițe
6
49 Evaluare sumativă. Recitarea 1 Ascultarea activă
poeziei cu fișe.
50 Analiza evaluărilor. 1 Corectarea și explicarea erorilor Erata personală

Unitatea a IV-a Doina populară. Unitățile frazeologice 20 ore


.
51 3.2 Câmpul asociatic al cuvântului 1 Văd, aud, simt Lectura expresivă
cântec.
52 3.7 Doina Codrule, codruțule sau 1 Interpretarea imaginilor artistice Agenda dublă
3.6 despre comunicarea omului cu
sufletul. Receptare. Vocabular
53 3.4 Doina Codrule, codruțule 1 Evaluarea reciprocă Comentariul figurilor
Interpretarea textului. Mesaj, de stil conform
gen, specie. algoritmului
54 3.6 Doina Codrule, codruțule 1 Comentarea figurilor de stil Comentarea textului
Versificaţia. Caracteristicile liric
doinei populare.
55 3.1 Poezia Doina de V. Alecsandri. 1 Construirea enunţurilor cu Lucrul cu dicționarul
Receptare. Vocabular. unităţile date
56 3.2 Poezia Doina de V. Alecsandri. 1 Construirea enunţurilor cu Teste cu itemi
Paralelismul. unităţile date obiectivi.
57 3.3 Doina, specie a literaturii și a 1 Exerciții de vocabular Revizuirea circulară
muzicii populare.
58 5.4 Adresarea. Norme de punctuație 1 Evaluarea cantitativă şi calitativă a Comentarea
la adresare. vocabularului punctogramelor
activ.
59 6.1 Atelier de scriere. Comentarea 1 Jurnalul triplu Comentariul literar al
unor secvențe de text liric ( în imaginilor artistice
baza poeziei Doina de O.
Goga).
60 1.1 Specificul doinelor populare. 1 Reacţia cititorului Lectura expresivă
Caracteristici.
61 3.6 Sensul propriu și sensul figurat 1 Construirea enunţurilor în Test de vocabular
al cuvântului. parametrii daţi.
62 3.1 Îmbinări libere de cuvinte și 1 Tabel Completarea tabelului
7
locuțiuni. propus
63 3.6 Clișee internaționale. 1 Interogarea frontală (conversaţie Exerciții de vocabular
catihetică, euristică)

64 3.1 Dicționarul de expresii 1 Exerciții de vocabular Notițe


frazeologice și locuțiuni.
65 4.2 Abaterea de la normă: 1 Ecerciții de vocabular Corectarea greșelilor
tautologia.
66 4.2 Sensul lexical și gramatical al 1 Analiza mostrelor Alcătuirea enunțurilor
cuvîntului. cu lexemele propuse
67 2.1 Seriile sinonimice. 1 Interogarea frontală Evaluarea reciprocă în
cadrul grupului
68 Lecție de sinteză. 1 Recapitularea materiei studiate Agenda cu notițe
69 Evaluare sumativă. Comentariul 1 Comentariu de fragment
literar al poeziei.
70 Analiza evaluărilor. 1 Corectarea și explicarea erorilor Erata personală
Unitatea a V-a Doina cultă. Noțiuni de sintaxă 20 ore
71 3.4 Poezia Noi de Octavian Goga. 1 Jurnalul triplu Secvența de jurnal
Lectură și vocabular.
72 3.1 Poezia Noi de Octavian Goga. 1 Planul simplu de idei Elaborarea planului
Realizarea artistică. individual
73 3.5 Poezia Noi de Octavian Goga. 1 Comentarea figurilor de stil Comentariul literar
Mesajul textului. conform algoritmului
74 3.2 Poezia Noi de Octavian Goga. 1 Conspectul Notițe
Doina cultă.
75 3.2 Figuri de stil. Metafora.. 1 Clustering Diagram Wenn
76 5.2 Apoziția. Punctuația. 1 Exerciții gramaticale Plasarea semnelor de
punctuație-lipsă
77 5.4 Exclamația retorică. Interogația 1 Exerciții de recunoaștere a părților Selectarea figurilor de
retorică. de vorbire stil din fragmentele
propuse
78 5.4 Etica redactării. Originalitatea. 1 Construirea enunțurilor cu Enunțuri finite
unitățile date
79 5.4 Atelier de lectură . Doina cultă. 1 Analiza morfologică Minieseu
80 5.1 Vorbirea directă și vorbirea 1 Construirea enunțurilor conform Comentarea faptelor
8
indirectă. parametrilor dați de limbă
81 5.2 Modificări în ortografia limbii 1 Exerciții de gramatică Test de morfologie
române. DOOM-2, 2010.
82 5.4 Modificări în ortografia limbii 1 Construirea enunțurilor cu Evaluarea reciprocă în
române. DOOM-2, 2010: unitățile date cadrul grupului
abrevierile.
83 5.2 Mijloacele interne de îmbogățire 1 Lucrul cu dicționarul Dictare comentată
a vocabularului. Conversia.
84 5.2 Mijloacele interne de îmbogățire 1 Interogarea multiprocesuală Grila lui Quintilian
a vocabularului.
85 Abrevierea. Dictarea ortografică Conspectul
86 2.2 Mijloacele externe de 1 Ascultarea cu luare de notițe Conspectul
îmbogățire a vocabularului:
împrumuturile lexicale.
87 2.3 Strategii de ascultare activă. 1 Alcătuirea alocuțiunilor Ascultarea activă
Negocierea informației.
88 Lecție de sinteză. 1 Recapitularea materiei studiate Agenda cu notițe
89 Evaluare sumativă. Proiect de 1 Prezentarea proiectelor Agenda cu notițe
grup. Sărbători în familie.
90 Analiza evaluărilor. 1 Corectarea și explicarea erorilor Erata personală
ortoepice
Unitatea a VI-a Proza narativă. Romanul. Substantivul. Verbul 20 ore
91 6.2 Câmul asociativ al cuvântului 1 Interviul în trei trepte Test de verificare a
singur. lecturii
92 6.1 Aureliu Busuioc. Romanul 1 Lucrul cu dicționarul Alcătuirea enunțurilor
Singur în fața dragostei. Lectura dirijată și independentă a cu lexemele noi
Receptare. Lexicul textului. textului
93 6.2 Aureliu Busuioc. Romanul 1 Lectura hermeneutică Clustering
Singur în fața
dragostei.Subiectul.
94 3.5 Aureliu Busuioc. Romanul 1 Lectura dirijată și independentă a Notițe de lectură
Singur în fața dragostei. Teme textelor
și motive. Comentariul socio-
cultural.
95 3.5 Aureliu Busuioc. Romanul 1 Selectarea citatelor din text Interogarea frontală
9
Singur în fața dragostei.
Sistemul de personaje.
96 3.5 Aureliu Busuioc. Romanul 1 Notițe din manual Redactarea
Singur în fața dragostei. rezumatului
Caracterizarea personajului
Radu Negrescu.
97 3.3 Aureliu Busuioc. Romanul 1 Redactarea textului elaborat Interogarea frontală
Singur în fața dragostei.
Caracterizarea personajului
Viorica Vrabie.
98 3.4 Aureliu Busuioc. Romanul 1 Știu-vreau să știu-învăț Agenda cu notițe
Singur în fața dragostei.
Mesajul textului. Noțiunea de
roman
99 4.1 Scrierea metaliterară. 1 Schema recapitulativă Redactarea unei pagini
Comentarea unor secvențe de de jurnal personal, cu
text epic ( în baza romanului sublinierea
Singur în fața dragostei de A. substantivelor
Busuioc.)
100 4.2 Atelier de scriere. Jurnalul. 1 Comentarea ortogramelor Dictare liberă
Redactarea paginii de jurnal ( în
baza romanului Singur în fața
dragostei de A. Busuioc
101 3.4 Rezumatul textului epic cu 1 Schema Alcătuirea enunțurilor
elemente descriptive
102 5.4 Cuvinte și construcții incidente. 1 Clustering Exerciții de ortografie
Norme de punctuație și de utilizare a
punctuației
103 5.4 Substantivul. Actualizare. 1 Exerciții degramatică Test de ortografie
Articolul substantival.
104 5.4 Verbul. Actualizare. 1 Prezentarea în diferite forme Interogarea frontală
Verbe tranzitive și intranzitive grafice a termenilor, noțiunilor
105 5.4 Diatezele verbului Diateza 1 Exerciții gramaticale. Alcătuirea enunțurilor
activă
106 5.4 Diateza pasivă Diateza 1 Exerciții de identificare Observarea
10
reflexivă. Construcții
impersonale.
107 5.4 Construcții cu pronume 1 Alcătuirea enunțurilor după Enunțuri structurate
reflexive. Ortografia formelor. parametrii propuși
108 Lecție de consolidare a unității. 1 Recapitularea materiei studiate Agenda cu notițe
109 Evaluare sumativă. Test 1
complex.
110 Analiza evaluărilor. 1 Corectarea și explicarea erorilor Erata personală

Unitatea a VII-a Povestirea. Părțile de vorbire ( pronumele, numeralul, adverbul) 20 ore


111 6.2 Povestiri de pe Calea Moșilor 1 Citirea expresivă Agenda cu notițe
de Adina Popescu. Lectură și paralele
vocabular.
112 5.1 Povestiri de pe Calea Moșilor 1 Lucrul cu dicționarul Interogarea frontală
de Adina Popescu. Subiectul.
113 5.1 Povestiri de pe Calea Moșilor 1 Lectura dirijată și independentă a Planul dezvoltat de
de Adina Popescu. Teme și textelor idei
motive. Alcătuirea planului de idei
114 3.1 Povestiri de pe Calea Moșilor 1 Selectarea citatelor de Caracterizarea unui
3.5 de Adina Popescu. caracterizare personaj din nuvelă
Caracterizarea personajelor.
115 3.7 Povestiri de pe Calea Moșilor 1 Lucrul cu ideile esențiale Rezumatul
de Adina Popescu. Interpretarea selectate din text
mesajului textului.
116 5.2 Povestiri de pe Calea Moșilor 1 Exerciții de vocabular GPP
de Adina Popescu. Povestirea.
117 5.4 Pronumele și adjectivele 1 Prezentarea în diferite forme Analiza gramaticală
pronominale. Actualizare. grafice a termenilor, noțiunilor
118 5.4 Ortografia pronumelor 1 Revizuirea circulară Evaluarea reciprocă
personale. Numeralul. Tipuri de
numeral.în cadrul
grupului
119 5.4 Numeralul. Tipurile 1 Exerciții de identificare Dictare ortografică
numeralului.
120 5.4 Numeralul colectiv. 1 Analiza morfologică. Respectarea
11
algoritmului de analiză
121 5.4 Numeralul adverbial. 1 Exerciții de completare. Proverbe cu numerale
122 5.2 Ortografia numeralului. 1 Știu-vreau să știu-am învățat Comentarea
ortogramelor

123 5.2 Adverbul. Actualizare. 1 Șvaițer. Exerciții de completare cu Găsește cuvântul


adverbele potrivite. potrivit
124 5.4 Locuțiunea adverbială. 1 Exerciții de identificare Evaluarea reciprocă în
cadrul grupului
125 5.3 Ortografia adverbelor. 1 Revizuirea circulară
126 5.3 Ortografia locuțiunilor 1 Dictare de ortograme Dictarea ortografică
adverbiale.
127 4.1 Atelier de scriere. Scrierea 1 Discuția dirijată Interogarea frontală
imaginativă. Descrierea.
128 Lecție de sinteză. 1 Recapitularea materiei studiate Agenda cu notițe.
129 Evaluare sumativă. Dictare cu 1
sarcini.
130 Analiza evaluărilor 1 Corectarea și explicarea erorilor Erata personală
Unitatea a VIII-a Nuvela. Sintaxa 20 ore
131 5.2 Câmpul asociativ al cuvântului 1 Interviul în trei trepte Verificarea lecturii
creație.
132 3.1 Nuvela Sania de Ion Druță. 1 Lectura pe roluri Intitularea
Lectură și vocabular. fragmentelor
133 3.2 Nuvela Sania de Ion Druță. 1 Exerciții de lucru asupra lexicului Selectarea indicilor de
Momentele subiectului. spațiu și de timp
Cronotopul.
134 3.3 Nuvela Sania de Ion Druță. 1 Lectura dirijată și independentă a Interogarea frontală
Caracterizarea personajului. textului
135 3.5 Nuvela Sania de Ion Druță. 1 Caracterizare de personaj conform Evaluarea reciprocă în
Interpretarea textului. algoritmului cadrul grupului
136 3.6 Nuvela Sania de Ion Druță. 1 Prezentarea în diferite forme Graficul T
Noțiunea de nuvelă. grafice a termenilor, noțiunilor
137 3.5 Subiectul. Tipuri de subiect. 1 Revizuirea circulară Lectura pe roluri
Subiectul simplu și multiplu.
138 5.4 Subiectul exprimat și 1 Activitatea în echipe Poster
12
neexprimat.
139 5.4 Acordul subiectului cu 1 Exerciții lexicale Acumularea de idei
predicatul.
140 5.4 Relații sintactice în propoziție și 1 Prezentarea în diferite forme Interogarea frontală
frază. Coordonarea. grafice a termenilor, noțiunilor
141 5.4 Relații sintactice în propoziție și 1 Exerciții de sintaxă Evaluarea reciprocă în
frază. Subordonarea. cadrul grupului
142 5.4 Fraza. 1 Exerciții de sintaxă Evaluarea reciprocă în
cadrul grupului
143 5.4 Propoziții principale, secundare, 1 Exerciții de sintaxă Evaluarea reciprocă în
regente. cadrul grupului
144 5.4 Elemente de relație în frază. 1 Revizuirea circulară De scris o explicație
145 5.4 Forumul de discuție. 1 Expunere. Sublinierea
complementelor
146 4.1 Atelier de scriere. Scrierea 1 Stiu-Vreau să știu-învăț Exerciții de ortografie
reflexivă. și de utilizare a
punctuației
147 3.6 Textul cu dialog. 1 Discuția-panel Interogarea frontală
148 Lecție de sinteză. 1 Recapitularea materiei studiate Agenda cu notițe
149 Evaluare sumativă: Rezumatul 1 Respectarea pașilor de elaborare a Rezumatul
unui fragment narativ. unui rezumat
150 Analiza evaluărilor. 1 Corectarea și explicarea erorilor Erata pesonală
Unitatea a IX-a Genul dramatic. Comedia. Complementul 20 ore
151 5.1 Câmpul asociativ al cuvântului 1 Recapitularea materiei studiate Evaluarea reciprocă în
teatru. cadrul grupului
152 6.2 I. L. Caragiale. Conu Leonida 1 Jurnalul dublu Test de verificare a
față cu reacțiunea. Receptarea lecturii
textului.
153 5.3 I. L. Caragiale. Conu Leonida 1 Lucrul cu dicționarul Exerciții de vocabular
față cu reacțiunea. Lexicul
textului.
154 6.2 I. L. Caragiale. Conu Leonida 1 Transformarea dialoglui în vorbire Rezumatul
față cu reacțiunea. Subiectul indirectă.
textului.
155 3.5 I. L. Caragiale. Conu Leonida 1 Selectarea citatelor Completarea tabelului
13
față cu
reacțiunea.Caracterizarea
protagonistului.
156 3.5 I. L. Caragiale. Conu Leonida 1 Selectarea citatelor Completarea tabelului
față cu
reacțiunea.Caracterizarea
personajelor secundare.
157 3.7 I. L. Caragiale. Conu Leonida 1 Clustering Luarea notițelor
față cu reacțiunea. Noțiunea de
comic.
158 3.7 I. L. Caragiale. Conu Leonida 1 Asaltul de idei Notițe
față cu reacțiunea. Interpretarea
textului.
159 3.7 I. L. Caragiale. Conu Leonida 1 Discuția-panel. Agenda cu notițe
față cu reacțiunea.
Carcteristicile comediei.
160 5.4 Complementul de agent. 1 Exerciții gramaticale. Dictare gramaticală
161 5.4 Complementele circumstanțiale. 1 Dictare cu sarcini Analiza sintactică
162 5.4 Complementul circumstanțial de 1 Exerciții de identificare. Analiza sintactică
timp.
163 5.4 Complementul circumstanțial 1 Exerciții gramaticale. Completarea textului
concesiv. lacunar.
164 5.4 Atelier de scriere: Evenimente 1 SINELG Pagina de jurnal
socio-culturale. La spectacol.
165 4.4 Texte funcționale. Invitația. 1 Analiza unui text functional. Elaborarea unui text
conform legendei.
166 Lecție de consolidare. 1 Recapitularea materiei studiate. Agenda cu notițe.
167 Evaluare sumativă. Înscenarea 1 Jocul de rol Ascultarea activă.
unui fragment de comedie.
168 Evaluare sumativă anuală. Test 1
complex.
169 Analiza evaluărilor. 1 Corectarea și explicarea erorilor Erata personală
170 Prezentarea portofoliilor. 1 Prezentarea orală Notițe
14

S-ar putea să vă placă și