Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

La limba i literatura romn


Profesor: Ostaevschi Ana
Instituia: Liceul Teoretic ,,G. Meniuc
Clasa: a VIII-a
Data:
Subiectul leciei: Dicionarul de locuiuni i expresii frazeologice.
Subcompetenele vizate:
5.1. Respectarea normei limbii literare n orice text scris sau rostit.
7.1. Comentarea specificului stilistic al unui text artistic.
8.1. Comentarea lingvistic i analiza stilistic a textelor artistice i de grani.
Obiective operaionale:
O1: S identifice expresii frazeologice ntr-un text artistic.
O2: S analizeze/comenteze structura expresiilor frazeologice.
O3: S delimiteze expresiile frazeologice autohtone, internaionale, intraductibile.
O4: S redacteze un text propriu, pornind de la o expresie frazeologic.
Metode i procedee: Bli, Consultaii n grup, Pixuri n pahar, lucrul cu manualul, lucrul
independent, exerciiul (de selectare, de analiz, de creativitate).
Proiect didactic
Etapa

Activitatea profesorului

Evocare

-Salutul!
-Verificarea temei pentru acas.
-Prezentarea video Pcal orfan,
pentru a identifica expresiile
frazeologice.
-Notai tema leciei.
Distribuie elevii n 4 grupuri.
D instruciunile necesare: s
identifice expresiile din textele
propuse, delimitndu-le de proverbe i
zictori.
Indic limita de timp i forma de
evaluare.
Trece pe la fiecare grup, ca s se
conving c elevii au neles sarcina i
lucreaz.
Rspunde la ntrebrile elevilor.

Prezentar
e video
Realizarea
sensului
Consultaii n
grup
Pixuri n
pahar

Timpul
i resursele
10

Activitatea elevilor
Salutul i identificarea
expresiilor frazeologice din
sceneta prezentat.

20
Cte o fi de
lucru la fiecare grup, care
conine fragmente din
basmul ,,Harap-Alb de
Ion Creang.
Mostr de
analiz a
expresiei
frazeologice.

Elevii noteaz tema nou n


caiete.
Repartizai n grupuri, aleg un
lider.
Pun pixurile n pahar i discut,
fr a nota.
La semnalul liderului, fiecare i
ia pixul i nscrie expresiile.
Elaboreaz mpreun o list a
expresiilor, delimitndu-le de
proverbe.
Gr. I:
,, Apoi, drept s v spun, c
atunci degeaba mai stricai
mncarea, dragii mei... S

Solicit s propun alte expresii


frazeologice cu cuvintele-cheie date i
s le analizeze dup modelul dat:
Cuvntulcheie

mbinarea
stabil

Sinonimele

A nva
pe de rost

Gur

A ti rostul

Ordine

A avea un
rost n
via

Scop

A face rost

A obine

Rost

Gr. I: cuvntul Ban


Gr. II: cuvntul ap
Gr. III: cuvntul cap
Gr. IV: cuvntul a
Exerciiul

Contextul de
ntrebuinare
nva o
poezie pe
de rost.
E important
s-i tii
rostul.
Fiecare
om are
un rost n
via.
Pasrea
a fcut
rost de
hran la
pui.

umblai numai aa, frunya


frsinelului, toat viaa voastr
i s v ludai c suntei feciori
de crai, asta nu miroase a nas de
om... Cum vd eu, frate-meu se
poate culca pe o ureche din
partea voastr; la sfntul
Ateapt s-a mplinit dorina lui.
Halal de nepoi ce are! Vorba
ceea: La plcinte, nainte i la
rzboi, napoi.
Gr. II:
,,[...]Fiul craiului, vzndu-se
prns n clete i fr nici o
putere, i jur credin i
supunere ntru toate, lsnduse
n tirea lui Dumnezeu, cum a
vrea el s fac. Atunci Spnul
pune mna pe cartea, pe banii i
pe armele fiului de crai i le ia
sine; apoi l scoate din fntn ii d paloul s-l srute, ca semn
de pecetluire a jurmntului,
zicnd:
- De-acum nainte s tii c
te chem Harap-Alb; aista i-i
numele, i altul nu.
Gr. III:
,,- Ba s-i pun pofta-n cui!
rspunese Spnul cu glas
rutcios. Asta n-a face-o eu
de-ar mai fi el pe ct este; doar
nu-i frate cu mama, s-l pun n
capul cinstei! Eu tiu, moule, c
sluga-i slug i stpnu-i stpn;
s-a mntuit vorba. Na, na, na!
Da-poi pentru vrednicia lui mi la dat tata, cci altfel de ce l-a
fi luat cu mine. Hei, hei! Nu tii
d-voastr ce poam-a dracului e
Harap-Alb aista! Pn l-am dat
la brazd, mi-am stopit sufletul
cu dnsul. Numai eu i vin de
hac. Vorba ceea: Frica pzete
bostnria.
Gr. IV:
,,Asta-i curat vorba ceea:
,,Poftim pung la mas, dac iai adus de-acasa. Se vede c
mi s-a apropiat funia la par.
Cine tie ce mi s-a mai ntmpla!
Cu Spnul tot am dus-o cum am

Reflecie
Eseu de 5
min.

Extindere

dus-o, cine-cinete, pn acum.


Dar cu omul ro nu tiu, zu, la
ct mi-a sta capul. -apoi, unde
s-a fi gsind acel mprat Ro i
fata lui, care cic este o
farmazoan cumplit, numai
Cel-de-pe-comoar a fi tiind!
Parc dracul vrjete, de n-apuc
bine a scpa din una i dau
peste alta! Se vede c m-a
nscut mama ntr-un ceas ru,
sau nu tiu cum s mai zic, ca
s nu greesc naintea lui
Dumnezeu.
Lucreaz independent, meditnd
asupra utilitii/ inutilitii unor
activiti, asupra rostului vieii,
asupra timpului pierdut n zadar,
asupra efortului i energiei
orientate greit, asupra
nelepciunii populare, ascuns n
aceast expresie frazeologic
autohton.

Solicit s scrie un eseu meditativ de 5


min., care ar ncepe: ,,Cnd aud
spunndu-se opinci rupte i zile
pierdute, m gndesc... (Opincile
rupte sunt de fapt nclrile terminate
de multa trud, iar zilele pierdute
reprezint inutilitatea efortului depus.
Se poate concluziona ca fiind: munca
fr cap, adic fr judecat sau o
activitate ce se rezum tot la o
zictoare: ,, unde nu-i cap, vai de
picioare.")

15
(mpreun cu
evaluarea i
extinderea)

Tem pentru acas: ex: 3 p. 48, 8 p.


49, 10,11 p. 50

Sugereaz elevilor s citeasc cartea ,,Cuvinte


naripate de Ilie Pop, pentru lrgirea orizontului
de cunoatere.

Fi de lucru
Gr. I
Identificai expresiile frazeologice din textele propuse,
delimitndu-le de proverbe i zictori:
,, Apoi, drept s v spun, c atunci degeaba mai stricai
mncarea, dragii mei... S umblai numai aa, frunya
frsinelului, toat viaa voastr i s v ludai c suntei feciori
de crai, asta nu miroase a nas de om... Cum vd eu, frate-meu se
poate culca pe o ureche din partea voastr; la sfntul Ateapt s-a
mplinit dorina lui. Halal de nepoi ce are! Vorba ceea: La
plcinte nainte i la rzboi, napoi.
Rspuns:

Fi de lucru
Gr. II:
Identificai expresiile frazeologice din textele propuse,
delimitndu-le de proverbe i zictori:
,,[...]Fiul craiului, vzndu-se prins n clete i fr nici o
putere, i jur credin i supunere ntru toate, lsndu-se n tirea
lui Dumnezeu, cum a vrea el s fac. Atunci Spnul pune mna
pe cartea, pe banii i pe armele fiului de crai i le ia sine; apoi l
scoate din fntn i-i d paloul s-l srute, ca semn de
pecetluire a jurmntuli , zicnd:
- De-acum nainte s tii c te cheam Harap-Alb; aista i-i
numele, i altul nu.
Rspuns:

Fi de lucru
Gr. III:
Identificai expresiile frazeologice din textele propuse,
delimitndu-le de proverbe i zictori:
,,- Ba s-i pun pofta-n cui! rspunese Spnul cu glas
rutcios. Asta n-a face-o eu de-ar mai fi el pe ct este; doar nui frate cu mama, s-l pun n capul cinstei! Eu tiu, moule, c
sluga-i slug i stpnu-i stpn; s-a mntuit vorba. Na, na, na!
Da-poi pentru vrednicia lui mi l-a dat tata, cci altfel de ce l-a
fi luat cu mine. Hei, hei! Nu tii d-voastr ce poam-a dracului e
Harap-Alb aista! Pn l-am dat la brazd, mi-am stopit sufletul
cu dnsul. Numai eu i vin de hac. Vorba ceea: Frica pzete
bostnria.
Rspuns:

Fi de lucru
Gr. IV:
Identificai expresiile frazeologice din textele propuse,
delimitndu-le de proverbe i zictori:
,,Asta-i curat vorba ceea: ,,Poftim pung la mas, dac i-ai
adus de-acasa. Se vede c mi s-a apropiat funia la par. Cine tie
ce mi s-a mai ntmpla! Cu Spnul tot am dus-o cum am dus-o,
cine-cinete, pn acum. Dar cu omul ro nu tiu, zu, la ct mia sta capul. -apoi, unde s-a fi gsind acel mprat Ro i fata
lui, care cic este o farmazoan cumplit, numai Cel-de-pecomoar a fi tiind! Parc dracul vrjete, de n-apuc bine a scpa
din una i dau peste alta! Se vede c m-a nscut mama ntr-un
ceas ru, sau nu tiu cum s mai zic, ca s nu greesc naintea
lui Dumnezeu.
Rspuns:

Cnd era Pcal mic i atunci era dat naibii. La 13 ani, rmnnd orfan de prini, fu dat n
ngrijirea unei mtue, care avea un cusur: vorbea numai n proverbe.
Cum se sucea, cum se nvrtea bietul Pcal, mtua hop! Cu proverbul
Stai c-i art eu proverbe mtuic drag, s m pomeneti!
ntr-o zi mtua l dojenea pe Pcal:
Ascult, Puiule, niciodat s nu faci un lucru zadarnic, cci gina care cnt seara, dimineaa
n-are ou. Ai neles?
neles, srut-mna
A doua zi, Pclu ronia cu plcere nite susan de la turc.
Ascult, mpieliatule, l ntreab mtua: cnd a cntat moata asear i a ouat, tu i-ai luat oul
i
l-ai dat pe acadele.
Moata n-a ouat asear!
Ba da, a ouat, se nfurie mtua Crezi c n-am auzit-o eu cntnd?
Daa? zmbi obraznic Pclu. A cntat moata asear i a avut ou? Hm! Apoi nu mi-ai spus
tot alde matale c gina care cnt seara dimineaa n-are ou? Iaca, moata n-a avut. Ce, era s i
le fac eu oule? Att mai lipsea
Mtua se cruci i gri:
Tu ai furat oul moatei, tartore. Dar cine fur azi un ou, mine va fura un bou. Ai priceput?
Priceput, srut mna
A doua zi mtua se pomeni cu Pclu pe poart trgnd un bou de funie.
Dar asta ce mai este, gheavole?
Ce s fie? N-ai spus matale c cine fur azi un ou, mine va fura un bou? Poftim boul i dmi
pace. Mtua nghii n sec i cltinnd din cap, gri cu mil:
Vai, vai, nepoele! Cu poznele tale, o s-ajungi o haimana. Faci azi una, mine alta, pn cnd
vei da de Aghiu cci, dragul meu, ulciorul nu merge de multe ori la ap! Priceput-ai?
Mda
Aa! Acum du-te i adu-mi un ulcior cu ap de la pu. Pclu aduse.
Bun! Mai adu unul. l aduse i p-sta, dar cam bolborosind.
Haide, nc unul
Pclu lu ulciorul i, foarte linitit, l fcu ndri.
Ce fcui, talpa iadului?
Ce s fac? N-ai spus matale c ulciorul nu merge de multe ori la ap? De, dac aa-i
proverbul,
eu sunt de vin?
Hai, piei din ochii mei, se or mtua, suprat lucru mare Ce mai stai? spal putina mai
repede, c de nu
Pclu plec oftnd de-a dreptul n cmar unde mtue-sa l gsi splnd de zor o putin
veche.
Dar aici, ce mai faci, mpieliatule?
Ce s fac? Iac, i spl putina, ca s nu-mi aud vorbe mai pe urm.
Uf, Doamne, Doamne

i cte pozne d-astea n-a mai fcut Pclu pn-i ddur tulei n barb, ca apoi s le fac tot
mai boacne

S-ar putea să vă placă și