Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect de lecție

Instituția:
Învățător: Bonțoi Elena
Clasa: a VII-a
Data:
Disciplina: Limba și literatura română
Durata lecției: 45 minute
Unitatea de învățare: Poiemul eroic.
Subiectul lecției: Vasile Alecsandri,, Dan căpitan de plai”. Caracterizarea
personajului principal.
Subcompetențele curiculare: 5.1. Producerea unui discurs pe o temă dată (gen,
descriere, narațiune, monolog, reproducerea spuselor cuiva, prezentarea unui
fapt divers, a unui eveniment cultural, a opinii proprii, rezumatul unui text
literar/științific).

Obiective operaționale:
- să clasifice personajele operei după locul şi importanţa acestora;

- să descopere trăsăturile fizice şi morale ale personajului analizat;

- să identifice relaţiile personajului principal cu celelalte personaje ale


textului;

- să identifice modalităţile şi procedeele de caracterizare a personajului


principal;

- să evidenţieze atitudinea scriitorului faţă de personaj.

Tipul lecției: de dobândire și aplicare a noi cunoștințe.

Tehnologii didactice:
Metode didactice: conversaţia euristică, explicaţia, lucrul cu manualul, lectura
explicativă, lectura selectivă, învăţarea prin descoperire, dezbaterea,
problematizarea.

Material didactic: fișe de lucru, manualul, PowerPoint.


Bibliografie: Manual de limba și literatura română clasa a VII-a, Editura
Știința, 2012;

SCENARIUL LECŢIEI
Evenimente Ob. Activitatea învăţătorului şi a Metode şi Evaluare
instrucţionale elevilor procedee
EVOCARE Organizarea clasei pentru a începe
lecţia. Apelul elevilor.
Se realizează cu ajutorul
proverbului: citat orală
Omul fără ţară e ca puiul fără
mamă .
şi a versurilor:
,,Acolo este ţara mea,Şi neamul meu
cel românesc! Acolo eu să mor aş
vrea, Acolo vreau eu să trăiesc!”
Profesorul cere elevilor să identifice
personajul căruia i se potriveşte
proverbul şi versurile.
REALIZAREA Profesorul atrage atenţia elevilor că Lectura orală
SENSULUI vor discuta despre personajele operei textului
„Dan, căpitan de plai” de Vasile
Alecsandri şi că vor face
caracterizarea personajului principal,
urmărind următoarele aspecte:
1.Locul ocupat de personaj în
acţiunea operei.
2.Apartenenţa la clasa şi situaţia
socială a personajului.
3.Modul de viaţă.
4.Trăsăturile fizice şi morale ale
personajului.
5.Relaţiile cu celelalte personaje.
6.Mijloace folosite de scriitor pentru
crearea personajului.
7.Sentimentele acestuia şi atitudinea
adoptată în momentele cruciale trăite
de acesta.
8.Atitudinea scriitorului faţă de
personaj.
9.Concluzii

REFLECŢIE Se realizează prin aprecieri verbale frontală


pe tot parcursul lecţiei, vizând
participarea elevilor, calitatea Asigurarea
exemplelor şi a argumentaţiei, feedbackului
calitatea şi corectitudinea exprimării.
Anexa 1
Grupa 1
Dan, căpitan de plai Anexa 1 Lucrul în
de Vasile Alecsandri grup
(caracterizarea personajului
principal)
Fragmentul VI
Citatul
Trăsături
fizice şi morale
Modalităţi /
procedee de caracterizare.

Anexa 2
Grupa 2
Dan, căpitan de plai Anexa 2
de Vasile Alecsandri Lucrul în
(caracterizarea personajului grup
principal)
Fragmentul VII
Citatul
Trăsături
fizice şi morale
Modalităţi /
procedee de caracterizare.
- Se realizează prin întrebări
adresate frontal, referitoare la
conţinutul poemului ,,Dan,
căpitan de plai”, de V.
Alecsandri. individuală
1. Cărui gen literar îi aparţine
textul şi de ce? (Aparţine
genului epic deoarece autorul
îşi exprimă indirect
sentimentele prin intermediul
acţiunii şi al personajelor ce
participă intens la acţiune,
modul principal de expunere
este naraţiunea care se
realizează la persoana a III-a.)
2. Care sunt personajele şi ce
loc ocupă acestea în operă?
( Dan, Ursan Ghirai, Fulga
etc.)
3. Ce este personajul?
(Personajul este persoana care
participă la acţiunea unei
opere literare.)
4. Care sunt mijloacele de
caracterizare ale unui
personaj? (Mijloacele de
caracterizare sunt: directă şi
indirectă).
EXTINDERE Profesorul va da întrebări asupra PowerPoint
materialului.
Elevii vor răspunde conform
capacității de cunoaștere și însușire a
lucrului efectuat în clasă.

TEMĂ PE Se fac aprecieri asupra activităţii Compoziție Individuală


ACASĂ elevilor şi se notează elevii activi.
Se comunică tema pentru acasă:
Alcătuiţi o compunere de 25-30 de
rânduri în care să caracterizaţi
personajul principal al poemului
,,Dan, căpitan de plai”, de V.
Alecsandri - folosind informaţiile
obţinute în clasă.
Anexa 1
Grupa 1
Dan, căpitan de plai
de Vasile Alecsandri
(caracterizarea personajului principal)
Fragmentul al VI-lea

Citatul Trăsături Modalităţi /


fizice şi morale procedee de
caracterizare

Anexa 1
Grupa 2
Dan, căpitan de plai
de Vasile Alecsandri
(caracterizarea personajului principal)
Fragmentul al VII-lea

Citatul Trăsături Modalităţi /


fizice şi morale procedee de
caracterizare

Proiect de lecție
Instituția:
Învățător: Bonțoi Elena
Clasa: a VII-a
Data:
Disciplina: Limba și literatura română
Durata lecției: 45 minute
Unitatea de învățare: 10 Poemul eroic.
Subiectul lecției: V. Alecsandri ,, Dan căpitan de plai”.
Lectura Poemul- definiție și tipologii
Subcompetențele curiculare:
Obiective de evaluare:
 Să citească poemul dat;
 Să comenteze titlul poemului imediat după lectură;
 să definească momentele subiectului operei literare;
 să identifice corect ordinea logică și cronologică a întâmplărilor din text;
 să prezinte conținutul baladei/poemului corespunzător fiecărui moment al
subiectului;
 să explice cu ajutorul dicționarului cuvinte necunoscute.

Tipul lecției: mixt.


Tehnologii didactice:
Metode didactice: conversația, explicația, explozia stelară, exerciții.

Material didactic: anexă, manual, tablă.

Bibliografie: Manual de limba și literatura română clasa a VII-a, Editura


Știința, 2012;

SCENARIUL LECŢIEI
Evenimente Ob. Activitatea învăţătorului şi a Metode şi Evaluare
instrucţionale elevilor procedee
EVOCARE
Profesorul va avea grijă ca Conversația
elevii să-şi Frontal
pregătească materialele necesare orei 
de limba română şi va nota absența.
Profesorul face o schiță biografică
despre V. Alecsandri.
01 Profesorul anunță subiectul lecției.
Apoi elevii pe rând vor da citire
poemului.
REALIZAREA Profesorul amintește elevilor faptul
SENSULUI că poemul lui Alecsandri evocă o
pagină dramatică din istoria
Moldovei. Dan, figură legendară, fost Individual
oştean luptă alături de Ursan, cu
tătarii.
02 Titlul operei reprezintă numele
eroului Dan şi statutul acestuia
căpitan de plai, adică un comandant
al unui grup de plăieşi.

REFLECŢIE Joc didactic - Explozia Stelară. Expozia Stelară Frontal


Elevii sunt solicitați să răspundă la Anexa 1
întrebările de pe fișa de lucru pentru a
recapitula subiectul operei.

Elevii sunt capabili:


03 - să definească momentele
subiectului operei literare.
04 - să identifice corect ordinea
logică și cronologică a
întâmplărilor din text.
05 - să prezinte conținutul baladei
corespunzător fiecărui
moment al subiectului.

EXTINDERE 06 Elevii vor găsi cuvinte necunoscute Exercițiu Frontal


și împreună cu profesorul le vor
explica.

TEMĂ PE De memorat câteva versuri la Exercițiu


ACASĂ alegere din poemul ,, Dan căpitan de Individual
plai” de Vasile Alecsandri.
Cine a scris poemul Dan căpitan de plai ?
Unde s-a născut poetul?
Cum vi s-a părut poemul?
De cine sunt efectuate acțiunile din poem?
Când l-a luat Ghirai pe Dan rănutul ca pradă și trofeu? (când a trecut Nistrul
înot pe calul său)
Proiect de lecție
Instituția:
Învățător: Bonțoi Elena
Clasa: a VII-a
Data:
Disciplina: Limba și literatura română
Durata lecției: 45 minute
Unitatea de învățare: 8. Verbul
Subiectul lecției: Evaluare sumativă. Test complex.
Subcompetențele curiculare: 7.1. Respectarea regulilor ortografice,
punctuaționale, gramaticale, a normei semantice în textul produs (oral și scris).
Tipul lecției: de evaluare a cunoștințelor.

Obiective de evaluare:
1. să despartă în silabe cuvintele: împietrit, despre, furtunile 0,50p.
2. să precizeze cum s-au format cuvintele: mă, acel, împietrite, împotriva, despre
0,70p.
3. să precizeze câte un sinonim contextual pentru cuvintele: doborât, mă uitam
0,70p.
4. să ilustreze în enunţuri polisemantismul cuvintelor: ochi, a spune 0,70p.
5. să alcătuiască un enunţ cu omonimul cuvântului dar 0,70p.
6. să alcătuiască un enunţ cu sensul figurat al cuvântului furtună 0,70p.
7. să dea exemple de două expresii care să conţină verbul a sta 0,70p.
8. să extragă din text un verb la diateza activă şi unul la diateza reflexivă 0,70p.
9. să extragă din text câte un verb pentru fiecare conjugare, precizează dacă sunt
verbe tranzitive sau intranzitive 0,70p.
10. să comenteze sintagma mâini împietrite şi ochi de argint 0,70p.
11. să explice semnificaţia titlului Măreţia copacului 0,70p.
12. să alcătuiască o legendă despre un copac, dă-i un titlu potrivit, foloseşte în
compunerea ta: o loc. verbală, un verb la diateza pasivă, o hiperbolă, metafore,
personificări, epitete, inversiuni, comparaţii. 1,50p.
Se acordă 1 p din oficiu.

Tehnologii didactice:
Metode didactice: conversația, explicația, dictarea, exerciții.
Material didactic: fișă, test, dictare.
Bibliografie: Manual de limba și literatura română clasa a VII-a, Editura
Știința, 2012;
Test de evaluare, clasa VII-a

Măreția copacului

Eu mă uitam cu atenţie la acel copac despre care se spune că ar avea mâini


împietrite şi ochi de argint. Împotriva lui au stat furtunile şi vântul dar nu l-au
doborât.

1. Desparte în silabe cuvintele: împietrit, despre, furtunile 0,50p.


2. Precizează cum s-au format cuvintele: mă, acel, împietrite, împotriva,
despre 1,50p.
3. Precizează câte un sinonim contextual pentru cuvintele: doborât, mă uitam
0,70p.

4. Ilustrează în enunţuri polisemantismul cuvintelor: ochi, a spune 0,50p.


5. Alcătuieşte un enunţ cu omonimul cuvântului dar 1,00p.
6. Alcătuieşte un enunţ cu sensul figurat al cuvântului furtuna 0,50p.
7. Dă exemple de două expresii care să conţină verbul a sta 1,00p.
8. Extrage din text un verb la diateza activă şi unul la diateza reflexivă 1,00p.
9. Extrage din text câte un verb pentru fiecare conjugare, precizează dacă sunt
verbe tranzitive sau intranzitive 1,00p.
10. Comentează sintagma mâini împietrite şi ochi de argint 1,00p.
11. Explică semnificaţia titlului Măreţia copacului 1,00p.
12. Alcătuieşte o legendă despre un copac, dă-i un titlu potrivit, foloseşte în
compunerea ta: o loc. verbală, un verb la diateza pasivă, o hiperbolă, metafore,
personificări, epitete, inversiuni, comparaţii. 2,00p.

Se acordă 1 p din oficiu.

Proiect de lecție
Instituția:
Învățător: Bonțoi Elena
Clasa: a VII-a
Data:
Disciplina: Limba și literatura română
Durata lecției: 45 minute
Unitatea de învățare: 8. Verbul
Subiectul lecției: Analiza evaluării.
Subcompetențele curiculare: 7.1. Respectarea regulilor ortografice,
punctuaționale, gramaticale, a normei semantice în textul produs (oral și scris).
Tipul lecției: de analiză a cunoștințelor.

Obiective de evaluare:
1. să despartă în silabe cuvintele: împietrit, despre, furtunile;
2. să precizeze cum s-au format cuvintele: mă, acel, împietrite, împotriva,
despre;
3. să precizeze câte un sinonim contextual pentru cuvintele: doborât, mă uitam;
4. să ilustreze în enunţuri polisemantismul cuvintelor: ochi, a spune;
5. să alcătuiască un enunţ cu omonimul cuvântului dar;
6. să alcătuiască un enunţ cu sensul figurat al cuvântului furtună;
7. să dea exemple de două expresii care să conţină verbul a sta;
8. să extragă din text un verb la diateza activă şi unul la diateza reflexivă;
9. să extragă din text câte un verb pentru fiecare conjugare, precizează dacă sunt
verbe tranzitive sau intranzitive;
10. să comenteze sintagma mâini împietrite şi ochi de argint;
11. să explice semnificaţia titlului Măreţia copacului;
12. să alcătuiască o legendă despre un copac, dă-i un titlu potrivit, foloseşte în
compunerea ta: o loc. verbală, un verb la diateza pasivă, o hiperbolă, metafore,
personificări, epitete, inversiuni, comparaţii.

Tehnologii didactice:
Metode didactice: conversația, explicația, dictarea, exerciții.
Material didactic: fișă, test, dictare.
Bibliografie: Manual de limba și literatura română clasa a VII-a, Editura
Știința, 2012;

SCENARIUL LECŢIEI
Evenimente timp Activitatea învăţătorului Metode şi Evaluare
instrucţionale şi a elevilor procedee
EVOCARE Organizarea clasei pentru a
începe lecţia. Apelul elevilor.
Profesorul va prezenta elevilor
testul cu itemii rezolvați.
Vor face concluzii și analiză
asupra evaluării. Test Orală

Citat

Elevii vor comenta citatul dat.


REALIZAREA Profesorul va anunța subiectul
SENSULUI lecției: Analiza evaluării.
Elevii vor da întrebări asupra Individual
itemilor neclari/dificili.
Profesorul le va explica
elevilor.

REFLECŢIE Elevii împreună vor da Exercițiu Individual


răspuns la itemii unde au
întâlnit dificultăți.
Profesorul va prezenta
răspunsurile corecte pentru
itemii evaluării.
EXTINDERE Profesorul va da elevilor Exercițiu Individual
însărcinarea de a statabili
funcțiile sintactice ale
locuțiunilor verbale din
enunțuri:
Atunci s-a hotărât a da bir cu a da bir cu fugiții-
fugiții. C.D
Preocuparea lui era de a da
explicațiile pe înțelesul tuturor. de a da explicațiile-
A trage cu urechea nu este nume predicativ
civilizat.
A trage cu urechea-
subiect
TEMĂ PE Să alcătuiască enunțuri cu Exercițiu Individual
ACASĂ locuțiunile verbale date.

S-ar putea să vă placă și