Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA: ŞC. GEN. „DOMINIC STANCA”, ORĂŞTIE


PROFESOR: RUSU IOANA NICOLETA
OBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
CLASA: A V- A
SUBIECTUL: DESCRIEREA
TIPUL LECŢIEI: FIXAREA ŞI CONSOLIDAREA CUNOŞTINŢELOR DE
TEORIE LITERARĂ
COMPETENŢE SPECIFICE:
Elevul va fi capabil:
- Să identifice un fragment în care modul de expunere este descrierea;
- Să diferenţieze descrierea faţă de celelalte moduri de expunere;
- Să selecteze din texte descrieri literare şi ştiinţifice;
- Să identifice trăsăturile descrierii din texte la prima vedere;
- Să evidenţieze rolul descrierii în texte literare sau nonliterare;
- Să alcătuiască compuneri în care să utilizeze descrierea.

METODE ŞI PROCEDEE: texte ilustrative, conversaţia euristică, ilustraţii


diverse, învăţarea prin descoperire.
FORME DE ORGANIZARE: antrenarea sistematică a elevilor, activitate
frontală şi individuală.
MIJLOACE DE ÎNVÃŢÃMÂNT: portofolii realizate de elevi, computer,
prezentare lectie Power Point.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

1. MOMENT ORGANIZATORIC
Înainte de începerea activităţii, profesorul face prezenţa, anunţă verificarea
temei.

2. EVOCAREA UNEI SITUAŢII DIFICILE DE ÎNVĂŢARE

Elevii sunt solicitaţi să răspundă următoarelor întrebări: Cum prezinţi unui


prieten desenul alăturat? ( el nu este lângă tine şi trebuie să-l faci să şi-l
imagineze).
Discuţii despre utilitatea descrierii în comunicare.
3. REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR DESPRE DESCRIERE

Profesorul le cere elevilor să definescă descrierea, să precizeze cum poate fi


realizată descrierea, să numească tipurile de descriere învăţate.
Descrierea este un mod de expunere care constă în prezentarea
particularităţilor unor obiecte.
 Descrierea este:
o literară
o ştiinţifică
o in textul de mică publicitate
 Descrierea se poate realiza:
 Oral
 În scris
 Etapele realizării unei descrieri:
 Introducere
 Cuprins
 încheiere
 Descrierea se realizează cu ajutorul:
 Imaginilor
 vizuale
 auditive
 olfactive
 motorii
 Figurilor de stil: epitete, personificări, comparaţii,
enumeraţii, repetiţii.
Descrierea în versuri sau proză, care înfăţişează privelişti de natură se
numeşte............................
Descrierea în versuri sau în proză, care înfăţişează trăsăturile fizice şi morale
ale unei persoane se numeşte............................

4. ACTIVITĂŢI APLICATIVE:

Elevii sunt solicitaţi să citească un text la prima vedere şi apoi:

Să argumenteze că fragmentul citit este o descriere, avâd ca suport


următoarele indicaţii:
 Ce se descrie în acest text?
 Selectaţi elementele pe care le foloseşte scriitorul pentru a
realiza descrierea.
 Indicaţi două imagini vizuale, o imagine auditivă şi două figuri
de stil utilizate în text.
 Exprimaţi-vă părerea în legătură cu acest text.

Elevii sunt solicitaţi să citească alte două texte la prima vedere şi apoi:
Să numescă tipurile de descriere prezente în cele două texte.

Arătaţi care din următoarele caracteristici ale descrierii se potrivesc fiecărui


text:
 Înfăţişează realitatea aşa cum o vede scriitorul;
 Observatorul nu se implică în prezentare;
 Sunt utilizaţi termeni tehnici şi ştiinţifici;
 Înfăţişează doar acele trăsături care l-au impresionat pe cititor;
 Sunt folosite diverse figuri de stil,pentru că autorul urmăreşte să
trzească în cititor anumite sentimente.

5. TEMA DE CASĂ:
Alcătuiţi o compunere descriptivă cu titlul Prietenul / Prietena mea .
Subliniaţi adjectivele utilizate în descriere.
SCHEMA TABLEI
DESCRIEREA

Descrierea este un mod de expunere care constă în prezentarea


particularităţilor unor obiecte.
 Descrierea este:
o literară
o ştiinţifică
o in textul de mică publicitate
 Descrierea se poate realiza:
 Oral
 În scris
 Etapele realizării unei descrieri:
 Introducere
 Cuprins
 încheiere
 Descrierea se realizează cu ajutorul:
 Imaginilor
 vizuale
 auditive
 olfactive
 motorii
Figurilor de stil: epitete, personificări, comparaţii, enumeraţii, repetiţii.

Descrierea în versuri sau proză, care înfăţişează privelişti de natură se


numeşte............................
Descrierea în versuri sau în proză, care înfăţişează trăsăturile fizice şi morale
ale unei persoane se numeşte............................

Arătaţi care din următoarele caracteristici ale descrierii se potrivesc fiecărui


tip de descriere:
 Înfăţişează realitatea aşa cum o vede scriitorul;
 Observatorul nu se implică în prezentare;
 Sunt utilizaţi termeni tehnici şi ştiinţifici;
 Înfăţişează doar acele trăsături care l-au impresionat pe cititor;
 Sunt folosite diverse figuri de stil, pentru că autorul urmăreşte
să trzească în cititor anumite sentimente.
TEMA:
Alcătuiţi o compunere descriptivă cu titlul Prietenul / Prietena mea .
Subliniaţi adjectivele utilizate în descriere.

S-ar putea să vă placă și