Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: ŞCOALA GIMNAZIALĂ ȘANDRA


PROFESOR: Gologan Mihaela-Adelina
DATA: 09.10.2019
CLASA: a V-a
OBIECTUL DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Limba şi literatura română
SUBIECTUL LECŢIEI: Vocabularul. Cuvântul, unitate de bază a vocabularului.
TIPUL LECŢIEI: Lecție mixtă
TIMP: 50 de minute
COMPETENŢE GENERALE/ SPECIFICE:
4.2. Aplicarea achiziţiilor lexicale şi semantice de bază, în procesul de înţelegere şi de exprimare corectă a intenţiilor comunicative.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să grupeze arhaismele și neologismele dintr-o listă dată;
O2: să alcătuiască enunțuri cu arhaisme, neologisme date;
O3: să exemplifice sinonimele neologice pentru termenii selectați;
O4: să identifice arhaismele din fragmentele date.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: conversația, exercițiul, explicația
b) Forme de organizare a activităţii: frontal, individual
c) Resurse: - umane: 20 elevi
- temporale: 50’
- spaţiale: sala de curs
- materiale: catalogul, tabla, manualele, caietele.

FORME ŞI STRATEGII DE EVALUARE: observarea directă, aprecieri verbale pe tot parcursul lecţiei
SCENARIUL DIDACTIC

Momentele Timp Obiectiv Activitatea de predare-învăţare Strategia didactică Evaluare


lecţiei operațional Activitatea profesorului Activitatea elevilor Forme de Metode şi Resurse
organizare procedee materiale
Moment 5’ - salutul - se pregătesc pentru lecţie frontal conversaţia catalogul
organizatoric - se asigură climatul de ordine şi
disciplină necesar desfăşurării
lecţiei în bune condiţii
- se verifică prezența la oră
Anunţarea 1’ Profesorul anunță titlul noii lecții: -notează titlul în caiete frontal conversația tabla
titlului noii Vocabularul. Cuvântul, unitate de caietele
lecţii şi a bază a vocabularului.
obiectivelor
operaţionale
Conducerea 37’ Profesorul roagă elevii să se uite -elevii trebuie să privească frontal conversația caietele
procesului de O1 în manual, la pagina 39, la imaginea din manual și să aprecieri
învăţare exercițiile 1 și 2. formeze două coloane în care exercițiul manualele verbale
să treacă cuvintele din listă: pe
o coloană cuvintele pe care le
consideră învechite, iar pe o
altă coloană cuvintele pe care
le consideră mai noi. Aceștia
verifică în dicționarul de la
sfârșitul manualului cuvintele
pe care nu le cunosc.
O2 Profesorul le cere elevilor să -aceștia alcătuiesc două individual exercițiul caietele
rezolve exercițiul 3, pagina 39. enunțuri cu un cuvânt nou, manualele
respectiv unul vechi.
După ce profesorul verifică unele -elevii rezolvă cele două frontal exercițiul manualele
dintre răspunsuri, roagă elevii să exerciții: spun de ce nu au caietele
se uite la exercițiile 4 și 5, pagina știut sensul cuvintelor stih și
39. poștalion alegând explicația
potrivită pentru fiecare
situație; notează în caiete alți
termeni care indică mijloace
de comunicare actuale, în
afară de internet și computer.
În continuare, profesorul le -scriu în caiete frontal conversația tabla
explică ce este vocabularul și
notează pe tablă: Vocabularul sau explicația caietele
lexicul cuprinde totalitatea
cuvintelor unei limbi, utilizate în
prezent sau ieșite din
uz.Vocabularul este într-o
permanentă mișcare:
-apar cuvinte noi, care denumesc
realități noi;
-unele cuvinte nu se mai
întrebuințează, deoarece au
dispărut realitățile denumite de
ele.
Profesorul le cere elevilor să -scriu cuvinte noi care au individual exercițiul manualele
O3 rezolve exercițiul 6, pagina 39. același sens cu termenii caietele
enumerați în manual

Asigurarea 5’ Profesorul le transmite copiilor -notează tema pentru acasă frontal conversația
retenției și a tema pentru acasă: ex. 7, pagina
transferului O4 39, în care trebuie să selecteze din
enunțurile din manual cuvintele
care nu se mai utilizează astăzi.
Aprecieri 2’ Se fac aprecieri asupra modului în care au răspuns, au lucrat şi s-au comportat frontal conversația
elevii la lecţie.

S-ar putea să vă placă și