Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială nr.2 Valea Cireşului


PROFESOR:Zănogeanu Cristina-Marinela
DATA: 26.05.2016
CLASA: a VIII-a
ARIA CURRICULARĂ:Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:Structura textului dramatic
SUBIECTUL LECŢIEI: Propoziţia subordonată circumstanţială de cauză (CZ)
TIPUL LECŢIEI: mixtă

COMPETENŢE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte
de realizare, cu scopuri diverse.
VALORI ŞI ATITUDINI
 Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru
dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural.
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.4 sesizarea particularităţilor lexicogramaticale ale unui mesaj ascultat;
2.3 utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii;
4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfosintaxă, folosind adecvat
semnele ortografice şi de punctuaţie.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
a) cognitive:
O.C.1:să definească complementul circumstanţial de cauză;
O.C.2:să precizeze elementele regente ale complementului circumstanţial de cauză;
O.C.3:să exemplifice prin ce părţi de vorbire se exprimă complementul circumstanţial de cauză;
O.C.4:să definească propoziţia subordonată circumstanţială de cauză;
O.C.5:să identifice elementele regente ale subordonatei cauzale;
O.C.6:să recunoască elementele de relaţie prin care este introdusă subordonata cauzală;
O.C.7: să realizeze expansiunea şi contragerea subordonatei cauzale;
O.C.8 – să construiască fraze ce conţine această subordonată, respectând diferite cerinţe;
O.C.9 - să cunoască topica şi punctuaţia în cazul subordonatei cauzale;
b) (psiho)motorii: Pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O.M.1 – să urmărească centrul vizat de către profesor;
O.M.2 – să nu practice mişcări inutile în timpul lecţiei;
c) afective: Elevii:
O.A.1 – vor manifesta interes pentru lecţie;
O.A.2 – îşi vor dirija atenţia către centrul de interes vizat de către profesor;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: se vor folosi, alternativ sau combinat, mijloace şi metode, precum:
conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire,exerciţiul, analiza sintactică a frazei, munca în
echipă (în grupe).
b) Mjiloace de învăţământ:manualul de limba şi literatura română, caietele elevilor, tabla, fişe de
lucru;
c) Forme de evaluare: observarea sistematică, evaluarea orală, evaluarea scrisă;
d) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
RESURSE:
a) Umane – colectivul de elevi
b) Temporale – 50 minute
c) Spaţiale: sala de clasă
d) Bibliografice:
a) metodice:
- Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române ȋn şcoalã,Iasi,
Ed.Polirom,1999
- Emanuela Ilie, Didactica limbii şi literaturii române,Ed.Polirom,2014
- Mihaela Secrieru, Didactica limbii române, Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza”,
Iași, 2003.
b) didactice:
- Limba română, manual pentru clasa a VIII-a, Editura Corint, Bucureşti,2000;
c) ştiinţifice:
- *** Dicţionarul explicativ al limbii române, ediţia a II-a, Bucureşti, Editura Academiei, 1998
d) pedagogice:
- Constantin Cucoş, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade
didactice, Iaşi, POLIROM, 1999 ;

e) oficiale: Programă şcolară revizuită Limba şi literatura română clasele a V-a – a VIII-a Aprobată
prin ordinul ministrului, 2009;
Activitatea Activitatea Strategii didactice Evalu
Etapele lecției Obi profesorului elevului Tim Forme Metode Resurse e
ecti p de
ve organiz
are
1.MOMENT Profesorul asigură ordinea şi Se pregătesc pentru ora de 1’ Conversaţia
ORGANIZATORIC pregăteşte materialele necesare limba şi literatura română.
pentru lecţie.Notează absenţele
Se verifică tema pentru acasă a Elevii urmăresc 3’ Frontal Conversaţia Caietele Evaluar
2. elevilor şi se fac aprecieri verificarea temei şi Individual Explicaţia elevilor orală
VERIFICAREA TEMEI asupra modului în care elevii corectează eventualele
ŞI A efectuat-o. greşeli.
CUNOŞTINŢELOR Actualizarea cunoştinţelor
ANTERIOARE despre complementul Elevii raspund la
circumstanţial de cauză se întrebări.
realizează prin întrebări şi Observa
exerciţii.Profesorul propune Pe grupe elevii rezolvă Pe grupe Analiza Fişe de lucru sistemat
câteva tipuri de exerciţii pentru exerciţiile de pe fişa de gramaticală
a se identifica,analiza,in mod lucru primita.
corect complementul
circumstanţial de cauză Anexa 1
4’
Activitate
frontală Careul Aprecie
Profesorul împarte elevilor Învățarea verbal
3.CAPTAREA Anexa 2,ce cuprinde un careu Rezolvă careul şi află prin Fişa de lucru
ATENŢIEI ,care are ca răspuns,pe coloana răspunsul. Activitate descoperire
A-B titlul noii lecţii-denumirea individuală
unei propoziţii
circumstanţiale,cea de cauză.

Elevii vor fi anunţaţi că în 3’


ENUNŢAREA TEMEI O.C.1 această oră îşi vor îmbogăţi Activitate Conversaţia Tabla şi
ŞI A OBIECTIVELOR O.C.2 cunoştinţele cu o altă Elevii ascultă şi notează frontală caietele
O.C.3 subordonată (propoziţia titlul lecţiei în caiete. Explicaţia elevilor
. subordonată cauzală), putând, la
O.C.4 sfârşitul activităţii, să tragă
O.C.5 unele concluzii legate de
O.C.6 dificultăţile ce le presupune
O.C.7 această subordonată, rolul în
O.C.8 frază, termenii regenţi,
elementele de relaţie, topică,
punctuaţia.
Se scrie titlul pe tablă.Se anunţă
obiectivele lecţiei.
8’
Profesorul scrie pe tablă Elevii realizează
DIRIJAREA O.C.1
ÎNVĂŢĂRII O.C.2 următoarele enunţuri: expansiunea,observând că Activitate Fişe de Învăţarea Aprecie
O.C.3 individuală lucru prin verbal
a)Copilul plângea de ciudă. obţin o propoziţie
. descoperire
O.C.4 b) Bunica era gârbovă de bătrâneţe subordonată Observa
O.C.5 c) Se mira vazând atâta frumuseţe. sistemat
corespunzătoare
O.C.6
O.C.7 complementului
O.C.8
circumstanţial de cauză
Elevii dau definiţia
Solicită elevii să definească subordonatei
subordonata circumstanţială de circumstanţiale de cauză
cauză. Notează definiţia pe
Notează definiţia pe tablă. caiete

Elevii primesc fişele de 10’ Observa


lucru,ascultă indicaţiile şi Activitate pe sistemat
Profesorul împarte colectivul de
încep rezolvarea grupe
elevi in patru grupe de lucru si cerinţelor.
distribuie fiecărei grupe o fişe
de lucru anexa 3 ,care vizează
Profeso
exerciţii de identificare a
DIRIJAREA supraveg
ÎNVĂŢĂRII termenilor regenţi,a elementelor ză
Elevii răspund cerinţelor Fişe de lucru activita
de relaţie şi a
prin liderii lor,notând pe fiecărui e
corelativelor,topica şi punctuaţia caiete ceea ce profesorul şi ofer
O.C.6 notează la tablă. explicaţ
propoziţiei subordonate
Conversaţia necesa
circumstanţiale de cauză.
Activitate Explicaţia Observa
Se fac aprecieri asupra modului
frontală Analiza sistemat
de lucru şi de cooperare în sintactică;
Învăţarea
rezolvarea sarcinilor.Sunt oferite
prin Evaluar
explicaţii clare în legătură cu descoperire orală
sarcinile primite.
Profesorul supraveghează lucrul
acestora,dând explicaţii şi
indicaţii.

Profesorul împarte elevilor fişa


de muncă independentă anexa 4.
Îndrumă permanent această
activitate,adresând întrebări Elevii rezolvă individual Activitate Conversaţia Fişe de lucru Evalua
ASIGURAREA individuală Explicaţia orală
suplimentare în cazul unor sarcinile de pe fişa de
FEEDBACKULUI ŞI Observa
EVALUAREA răspunsuri incomplete şi oferind lucru sistemat
PERORMANŢEI
sugestii de rezolvare acolo unde
este cazul.

Profesorul face aprecieri cu


caracter general legate de modul
de participare al elevilor la
activitatea desfăşurată, Elevii notează în caiete
recomandări individuale şi tema pentru acasă Conversaţia Manualul
ASIGURAREA Activitate Explicaţia
RETENŢIEI ŞI A generale asupra activităţii,se individuală
TRANSFERULUI
notează elevii care s-au remarcat
prin calitatea răspunsurilor.
Se stabileşte tema pentru
acasă:ex 2,3-pag 218.
6. OBŢINE-REA O.C.6 Se va da elevilor un test cu Elevii rezolvă testul 8’ Activitate Testul de Evalua
PERFOR-MANŢELOR O.C.7 diferiți itemi. individuală evaluare scrisă
O.C.8 formativă
7.FEED-BACK Are loc pe tot parcursul 1’ Activitate Conversaţia Evalua
demersului didactic prin frontală orală
aprecieri verbale de tipul: Da!,
Foarte bine!, Exact! Bravo!
Profesorul verifică rezolvarea
corectă a testului.
8. EVALUA-REA O.C.1 După terminarea testului vor 5’ Activitate Conversaţia
- avea loc discuţii privind frontală
O.C.8 rezolvarea acestuia.
9.RETENŢIA În urma discuţiilor referitoare la Elevii aderă la activitatea 3’ Observa
ceea ce au avut de lucrat elevii, propusă. sistemat
aceştia, sub îndrumarea
profesorului, vor formula câteva Activitate Conversaţia Evaluar
concluzii privind unele frontală orală
dificultăţi legate de subordonata Explicaţia
cauzală

10. TRANSFE-RUL O.C.1 Elevii vor primi ca temă pentru Elevii îşi notează tema pe 1’ Activitate Conversaţia Caietul
- caiete. frontală elevilor
acasă fişa de lucru ce îi va ajuta
O.C.8 Explicaţia
să-şi fixeze cunoştinţele
dobândite în clasă.
FIȘA NR. 1

1.Analizați cuvintele subliniate şi completați tabelul de mai jos:


• ,,De ciudă plâng eu numai, mamă...“ (G. Coșbuc)
• Din cauza întârzierii lui am amânat excursia.
• ,,Fata împăratului se mira... văzând frumusețile câmpului“ (Ion Creangă)
• ,,De frica zapciului/ Uitai drumul satului/ și coarnele plugului“ (Folclor)
• ,,Dar turturica, fiind mai ușoară, ajunge mai înainte.“ (Ion Creangă)

Funcţia
Cuvântul/sintagma Întrebare Termen regent
sintactică
De ciudă
Din cauza întârzierii
văzând
De frica
fiind mai ușoară

Realizați expansiunea cuvintelor în propoziții echivalente.


FIȘA NR. 2

1. Precizați valoarea morfologică a cuvintelor/ sintagmelor subliniate:


Fiindcă s-a încălzit,/ au înflorit copacii./
A luat-o la sănătoasa,/ pentru că s-a speriat./
Vremea e frumoasă, / fiindcă a venit primăvara./
Hai, că mi-e frig.

Cuvinte/sintagme Valoare morfologică


au înflorit
A luat-o la sănătoasa
frumoasă

Hai
Numele si prenumele:....................................................................
Clasa a VIII-a
FIȘA NR. 3

Test de evaluare formativă

1.În textul ,,Este bine că nu a mai venit şi el cu noi.“, propoziţia subliniată este:
A.Compl. directă; B.Subiectivă; C.Circ. de cauză;

2.În textul,,S-a enervat foarte rău, că nu am fost receptivi la propunerea lui.“, propoziţia
subliniată este:
A.Subiectivă; B.Predicativă; C. Circ. de cauză;

3.În textul ,,Părerea noastră era că nu va mai avea niciodată şansa aceasta.“, propoziţia
subliniată este:
A.Completivă directă; B.Predicativă; C.Circ.de cauză;

4.În textul ,,Ne spusese adesea că el nu va mai rezista mult în stresul acesta“, propoziţia
subliniată este:
A.Predicativă; B.Circ.de cauză; C.Completivă directă;

5.În textul ,,Aveam mereu impresia că el îşi bătea joc de noi pe faţă.“, propoziţia
subordonată este:
A.Predicativă; B.Circ.de cauză; C.Atributivă;

6.În textul ,,S-a mirat şi el că nu îi reproşase nimeni nimic.“, propoziţia subliniată este:
A.Subiectivă; B.Completivă indirectă; C.Circ.de cauză;

7.În textul ,,Pentru că lucrarea lui nu mai era actuală, renunţă imediat la ea.“, propoziţia
subliniată este:
A.Atributivă; B.Circ.de mod; C.Circ.de cauză;

8.În textul ,,De vreme ce nu ne aprecia ,nu mai avea rost venirea noastră.“, propoziţia
subliniată este:
A.Subiectivă; B.Circ.de mod; C.Circ.de cauză;

9.În textul ,,Nu a câştigat niciun premiu din cauză că a desconsiderat concursul.“,
propoziţia subliniată este:
A.Circ.de cauză; B.Predicativă; C.Completivă directă;

10.În textul ,,Ne-a aşteptat mult timp, deoarece avea nevoie de lucrarea noastră. “, propoziţia
subliniată este:
A.Circ.de timp; B.Subiectivă; C.Circ.de cauză
DEBRIEFING

1. Scrie un lucru pe care l-ai învăţat sau l-ai înţeles mai bine.
…………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………...........
2. Scrie un lucru asupra căruia ai vrea să mai insişti.
…………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………...........
3. Formulează aprecieri în legătură cu metoda de lucru.
…………………………………………………………………………………………………
……………………………………...............................................................................................

DEBRIEFING

4. Scrie un lucru pe care l-ai învăţat sau l-ai înţeles mai bine.
…………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………...........
5. Scrie un lucru asupra căruia ai vrea să mai insişti.
…………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………...........
6. Formulează aprecieri în legătură cu metoda de lucru.
…………………………………………………………………………………………………
……………………………………...............................................................................................

DEBRIEFING

7. Scrie un lucru pe care l-ai învăţat sau l-ai înţeles mai bine.
…………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………...........
8. Scrie un lucru asupra căruia ai vrea să mai insişti.
…………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………...........
9. Formulează aprecieri în legătură cu metoda de lucru.
…………………………………………………………………………………………………
……………………………………...............................................................................................
OGLINDA TABLEI

Propoziţia subordonată cauzală (CZ)

1.DEFINIŢIE Propoziţia care îndeplineşte în frază rol de complement circumstanţial de


cauză pe lângă termenul regent din propoziţia regentă se numeşte propoziţie subordonată
cauzală. (CZ)
2. ÎNTREBĂRI: din ce cauză?,din ce pricină?
3. CIRCUMSTANŢIALA DE CAUZĂ DETERMINĂ:
 Un verb: Am plecat acasă,¹ /fiindcă a început ²/să plouă.³/
 O locuţiune verbală: A luat-o la goană,¹/ pentru că a fugit după el.²/
 Un adjectiv: Rochia este frumoasă,¹/ deoarece are broderie.²/
3. ELEMENTE INTRODUCTIVE:
 Conjuncţii subordonatoare:
- Fiindcă: Am fugit repede,¹/ fiindcă mă urmărea.²/
- Deoarece: Era trist, ¹/deoarece a luat o notă mică.²/
- Căci: Poezia ei m-a impresionat,¹ /căci are o nuanţă inedită.²/
- Întrucât: Mergem singuri, ¹/întrucât nu vrea ²/să vină cu noi.³/
- Că : Nu pot veni azi,¹ /că am musafiri.²/
- Dacă: Dacă e prost,¹/ aşa păţeşte.²/
- De: De nu ai citit,¹ /de aceea nu ai ştiut la test.²/
 Locuţiuni conjuncţionale subordonatoare :
- pentru că : Nu ştie nimic,¹/ pentru că nu învaţă deloc.²/
- din cauza că (din pricină că) : Din cauză că nu vii tu ,¹ /se va supăra foarte rău. ²/
- de vreme ce (din moment ce, o dată ce): De vreme ce nu mai mergem,¹/ poate² /să
rămână.³/
 Adverbe relative cu valoare conjuncţională :
- cum : Cum nu îi plăcea,¹/ nu a mâncat.²/
- unde : Unde nu l-am băgat în seamă,¹/ a plecat supărat²./
5.TOPICA ŞI PUNCTUAŢIA
Propoziţia subordonată circumstanţială de cauză poate sta înaintea regentei, după aceasta
sau intercalată. Această propoziţie se despare prin virgulă de regentă, indiferent de locul pe
care îl ocupă faţă de aceasta.

Ciorchine

CZ

arătând cauza în care se îndeplineşte în frază rolul de


desfăşoară acţiunea exprimată complement circumstanţial de
în regentă cauză

pe lângă un verb din


propoziţia regentă

S-ar putea să vă placă și