Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Liceul Special „Moldova”


Profesor: Aftanase Alina-Iuliana
Data: 27.01.2023
Clasa: a XII-a B
Aria curriculară: Limba și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Perioada postbelică- Poezia
Subiectul lecției: Leoaică tânără, iubirea- de Nichita Stănescu
Tipul lecției: Lecție de fixare și consolidare

COMPETENȚE GENERALE:
1. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în diferite situații de comunicare;
2. Comprehensiunea și interpretarea textelor;
3. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale/ literare;
4. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situații de comunicare.
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.4. Utilizarea adecvată a tehnicilor de redactare, în vederea realizării unei comunicări eficiente și personalizate;
2.3. Compararea propriei interpretări a textelor studiate cu altele, realizate de către colegi sau critici și istorici literari;
4.1. Adecvarea tehnicilor și strategiilor argumentative la situații de comunicare diverse (scrise sau orale).
COMPETENȚE DERIVATE:
La finalul lecției, elevii vor fi capabili:
C1. Să încadreze textul suport într-un curent literar;
C2. Să prezinte semnificația titlului;
C3. Să identifice teme și motive literare în textul dat;
C4. Să identifice principalele secvențe ale textului liric studiat;
C5. Să prezinte semnficația unor figuri de stil.
Strategia didactică:
a) Metode folosite: expunerea, conversația, explicația, exercițiul, pălăriile gânditoare, eseul de cinci minute.
b) Mijloace de învățare: fișe de lucru, caietele elevilor.
c) Forma de organizare: frontală, individuală, pe grupe.
DEMERSUL DIDACTIC
Momentele Comp. Activitatea de învățare Timp Forma de Metode și Evaluare
lecției Derivate necesar organizare procedee
1.Momentul Profesorul face prezența și notează absențele. Se 1 min Activitate frontală Conversația
organizatoric asigură un climat necesar bunei desfășurări a
lecției.
2.Actualizarea Profesorul verifică tema și clarifică eventuale 6 min Activitate frontală Conversația Evaluare
cunoștințelor neîntelegeri. Activitate Explicația orală
Profesorul adresează o serioe de întrebări pentru a individuală
verifica noțiunile studiate în lecțiile anterioare.
Ce este neomodernismul?
Ce reprezentant de seamă al neomodernismului
cunoașteți?
Care sunt principalele caracteristici ale
neomodernismului?
Ce poezie neomodernistă cunoașteți?
Care este tema acesteia?
Ce semnifică titlul poeziei „Leoaică tânără,
iubirea”?
3.Captarea Prin intermediul mijloacelor audio, profesorul le 5 min Activitate frontală Ascultarea
atenției oferă elevilor spre audiere poezia „Leoaică tânără, activă
iubirea” de Nichita Stănescu.
Elevii sunt rugați să își exprime opinia cu privire la
impresiile lăsate de poezie.
4.Anunțarea C1 Profesorul comunică elevilor, într-o manieră 2 min Activitate frronală Conversația
subiectului și a C2 accesibilă, obiectivele și titlul lecției:
obiectivelor C3 „Neomodernismul. Leoaică tânără, iubirea- de
vizate C4 Nichita Stănescu”. Elevii notează titlul lecției în
C5 caiete. Până la sfârșitul lecției, elevii vor putea
încadra opera studiată într-un curent literaar, vor
identifica tema și semnificația titlului, vor
interpretare figurile de stil, etc.
5.Dirijarea Pentru a recapitula și a consolida noțiunile învățate, 27 min Activitate pe Pălăriile Evaluare
activității cu profesorul propune metoda pălăriile gânditoare. grupe gânditoare scrisă
caracter practic- Elevii sunt împărțiți în șase grupe, fiecare grupă Evaluare
aplicativ reprezentând o culoare a pălăriei. (Anexa 1) orală
C1 PĂLĂRIA ALBĂ
1.Ce date concrete cunoașteți despre opera
„Leoaică tânără, iubirea” de N. Stănescu? (curent
literar, anul apariției, volumul în care a fost
publicată, etc)
2.Care este structura compozițională a operei?
(număr de versuri, strofe)
C5 PĂLĂRIA VERDE
1.Imaginați-vă că sentimentul de iubire nu există.
Ce urmări ar avea acest lucru
2.Cum interpretați confesiunea eului liric? Care
este crezul vostru poetic, raportându-vă la
sentimenul de iubire?
C5 PĂLĂRIA NEAGRĂ
1.Confesiunea eului liric este credibilă? De ce
credeți că iubirea este comparată cu un animal de
pradă?
2.Desprinde-ți din poezie expresiile/ figurile de stil
folosite de autor pentru a reda efectele iubirii.
C5 PĂLĂRIA GALBENĂ
1.Care este atitudinea eului liric față de sentimentul
de iubire? Exemplificați prin figuri de stil.
2.Explicați ce înseamnă sentimentul de iubire
pentru voi. Comparați viziunea voastră cu cea a
autorului.
C2 PĂLĂRIA ROȘIE
C3 1.Care este tema poeziei „Leoaică tânără, iubirea”
de N. Stănescu? Justificați-vă răspunsul
2. Ce semnificație are titlul poeziei studiate?
C5 PĂLĂRIA ALBASTRĂ
1.Explicați și exemplificați cum acționează
sentimentul de iubire, conform viziunii lui N.
Stănescu
2.Comentați, la alegere, două figură de stil din
poezie.
6.Asigurarea Elevilor li se cere să redacteze un eseu scurt care să 6 min Activitate Eseul de cinci Evalure
feedback-ului surprindă noțiunile principale discutate în cadrul individuală minute scrisă
lecției.
7.Asigurarea Profesorul anunță tema pentru acasă și explică 2 min Activitate frontală Conversația
retenției și a modul de rezolvare. Elevii își notează tema în
transferului caiete.
Redactează un eseu de 400 de cuvinte în care să
ilustrezi particularități ale unui text poetic,
aparținând lui Nichita Stănescu.
8.Încheierea Se fac aprecieri verbale și se notează elevii care au 1 min Activitate frontală Conversația
activității participat activ.
Anexa 1- Metoda Pălăriilor Gânditoare- „NEOMODERNISMUL- Leoaică tânără, iubirea” de N. Stănescu

1. Ce date concrete cunoașteți despre opera „Leoaică


tânără, iubirea” de N. Stănescu? (curent literar,
anul apariției, volumul în care a fost publicată, etc)

__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
2. Care este structura compozițională a operei? (număr de versuri, strofe)
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
Anexa 1- Metoda Pălăriilor Gânditoare- „NEOMODERNISMUL- Leoaică tânără, iubirea” de N. Stănescu

1. Imaginați-vă că sentimentul de iubire nu există. Ce urmări


ar avea acest lucru?
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
__________________________
2. Cum interpretați confesiunea eului liric? Care este crezul
vostru poetic, raportându-vă la sentimenul de iubire?
___________________________________________________
___________________________________________________
________________________________________________
Anexa 1- Metoda Pălăriilor Gânditoare- „NEOMODERNISMUL- Leoaică tânără, iubirea” de N. Stănescu

1. Confesiunea eului liric este credibilă? De ce credeți că


iubirea este comparată cu un animal de pradă?
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
2. Desprinde-ți din poezie expresiile/ figurile de stil folosite
de autor pentru a reda efectele iubirii.
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
Anexa 1- Metoda Pălăriilor Gânditoare- „NEOMODERNISMUL- Leoaică tânără, iubirea” de N. Stănescu

1. Care este atitudinea eului liric față de sentimentul de


iubire? Exemplificați prin figuri de stil.
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________
2. Explicați ce înseamnă sentimentul de iubire pentru voi.
Comparați viziunea voastră cu cea a autorului.
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________
Anexa 1- Metoda Pălăriilor Gânditoare- „NEOMODERNISMUL- Leoaică tânără, iubirea” de N. Stănescu

1. Care este tema poeziei „Leoaică tânără, iubirea” de


N. Stănescu? Justificați-vă răspunsul.
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
2. Ce semnificație are titlul poeziei studiate?
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
Anexa 1- Metoda Pălăriilor Gânditoare- „NEOMODERNISMUL- Leoaică tânără, iubirea” de N. Stănescu

1. Explicați și exemplificați cum acționează sentimentul de


iubire, conform viziunii lui N. Stănescu.
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
2. Comentați, la alegere, o figură de stil din poezie.
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________

S-ar putea să vă placă și