Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

ȘCOALA: Şcoala Gimnazială Ploscuţeni


PROFESOR: Borş Mihaela Vasilica
Data:25.03.2015
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
CLASA: aVII– a B
UNITATEA DE CONŢINUT: Descrierea
SUBIECTUL: Amintiri din copilărie de Ion Creangă
TIPUL LECŢIEI: de însuşire de noi cunoştinţe

VALORI ŞI ATITUDINI
 Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii
 Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate

COMPETENTE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1 înţelegerea semnificaţiei generale a mesajului oral, sesizând progresia şi coerenţa ideilor exprimate;
2.1 construirea unui discurs oral pe o temă dată;
3.1 dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date;
4.1 redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă;
4.3 redactarea unui text argumentativ;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
-să enunţe mesajul textului parcurs;
– să încadreze textul în genul literar căruia îi aparține;
– să identifice procedeele de expresivitate artistică şi să arate semnificaţia lor;
– să identifice modurile de expunere folosite în fragmentul din manual;
– să evidenţieze sentimentul/ sentimentele dominante ale textului;
- să sesizeze relația autor – narator – personaj;
– să identifice caracteristicile operei Amintiri din copilarie de Ion Creangă;
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: activitatea centrată pe elev, activitate frontală, combinată cu activitate individuală şi pe grupe.
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:lectura expresivă, lucrul cu manualul, conversația euristică, explicația,
RESURSE:
Materiale: Manual, fişe cu citate din text pentru munca în grup, fişe de lucru,
Umane: elevii clasei a VII-a , cadrul didactic
Temporale: 50 minute

BIBLIOGRAFIE: -

Programa şcolară pentru clasele V-VIII. Aria curriculară:limbă şi comunicare


Manual de Limba şi literatura română pentru clasa a VII-a, Editura Humanitas, Bucureşti, 2000.
Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Piteşti, Editura Paralela 45, 2003;
Parfene Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală , Editura Polirom, Iaşi, 1999;
Secvenţele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Evaluare
lecţiei didactice

1.Moment -Voi avea grija ca elevii să-şi Elevii scot pe bănci cele Conversaţia
pregătească materialele necesare orei de limba necesare bunei desfăşurări a orei
organizatoric şi literatura română şi voi nota absenţii.
- Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru
o bună desfăşurare a activităţii didactice.

2. Actualizarea Profesorul verifică temele elevilor, se reiau Elevii răspund la intrebările conversatia Aprecierea
unor cunoştinţe cunoştintele esenţiale despre genul epic ,relația profesorului. verbală a
anterioare autor-narator personaj explicatia răspunsurilor
corecte

3.Captarea Vom rezolva un rebus. Arătaţi ce cuvânt, ce noţiune conversatia Aprecierea


atenţiei nouă veţi obţine pe verticala A-B. verbală a
Elevii răspund întrebărilor puse explicatia răspunsurilor
1. Critic literar, autorul Istoriei literaturii române de şi vor obţine pe axa A- B : corecte
la origini până în prezent.
2. Paronimul cuvântului oral.
3. Sinonimul cuvântului basm
4.Cămaşă femeiască tradiţională românească.
5. Antonimul cuvântului harnic.
6. Cărare prin parc.
7. Potrivirea ultimelor sunete ale versurilor
8. Unitate metrică formată dintr-o silabă
neaccentuată şi una accentuată
9. Verbul a fi la indicativ imperfect, persoana I
singular

4.Anunţarea Profesorul anunţă tema şi obiectivele lecţiei. Elevii notează titlul lecţiei în Explicaţia
subiectului şi caiete
enumerarea Titlul se scrie pe tablă şi în caiete
obiectivelor

5.Dirijarea Astăzi vom continua studierea Amintirilor din


învăţării copilărie de Ion Creangă.
.
Noţiunea de amintire/povestire nu vă este străină.

Elevii rezolvă cerinţele. conversatia


euristică
♦ Care este semnificaţia titlului? explicația

♦ Care sunt sentimentele pe care le exprimă


scriitorul prin intermediul acţiunii şi personajelor?
Aprecierea
verbală a
răspunsurilor
corecte

Citaţi pasajele pe care le-aţi notat în caiete şi Elevii notează în caiete citatele
motivaţi alegerea lor. cerute şi apoi motivează
alegerea lor.

Opera Amintiri din copilarie este alcatuită din patru conversatia


părţi, iar fragmentul reprodus în manual face parte
din capitolul IV, în care scriitorul evocă despărţirea euristică
de sat şi plecarea la Seminarul de la Socola.
explicația
Care este semnificaţia comparaţiei cu care începe
acest capitol?

♦ Care sunt modurile de expunere folosite de scriitor


în acest fragment?
Activitate pe grupe:
Identificaţi pasajele în care sunt folosite aceste
moduri de expunere.
Elevii împărţiti în trei grupe conversatia
♦ Citiţi pasajele descriptive şi observaţi rolul lor în
identifică pasajele descriptive, euristică
naraţiune: crearea cadrului şi a atmosferei în care se
narative şi dialogul (monologul)
derulează întâmplarea, conturarea portretului unui explicația
personaj sau o pauză în ritmul desfăşurării acţiunii,
iar la sfârşitul naraţiunii descrierea surprinde cadrul
în care se încheie acţiunea.

♦ Descoperă cuvinte, expresii populare , proverbe,


zicatori prin care se creează o atmosfera destinsă, de
voie bună, chiar dacă sentimentul dominant este
tristeţe

Asigurarea feed- Se distribuie, la nivelul a două grupe , fişe de lucru, Un elev din prima grupă îşi
back-ului după metoda interactivă ”Gândiţi- lucraţi în perechi- alege o pereche din grupa a II-a ,
comunicaţi” cu următoarele sarcini de lucru: cu care discută subiectul propus conversatia Se fac
pe fişă, pe care apoi îl expune euristică aprecieri
întregii clase. Un elev din grupa verbale cu
Grupa I a II-a îşi alege o pereche din explicația privire la
prima grupă , cu care discută răspunsurile
Transcrieţi din text substantivele care aparţin subiectul propus pe fişă, pe care Gândiţi- lucraţi în corecte
câmpului lexical al sărbătorilor satului şi expresiile apoi îl expune întregii clase. perechi-
populare introduse prin formularea vorba ceea. Care comunicaţi”
este rolul acestor expresii? Ceilalţi elevi monitorizează
consultările.
Grupa a II-a
Din dialogul dintre Nică şi părinţi se desprind câteva
învăţături care par rezultatul înţelepciunii populare.
Care sunt acestea?

Asigurarea La alegere ex. 4/94 sau 8/96 Notează tema. conversaţia


retenţiei şi a
transferului

Grupa I
Transcrieţi din text substantivele care aparţin câmpului lexical al sărbătorilor satului şi expresiile populare introduse prin formularea vorba ceea.
Care este rolul acestor expresii?

Grupa a II-a
Din dialogul dintre Nică şi părinţi se desprind câteva învăţături care par rezultatul înţelepciunii populare. Care sunt acestea?

S-ar putea să vă placă și