Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 24.04.2013
UNITATEA SCOLARĂ:
PROFESOR:
CLASA: a VII-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi Comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
SUBIECTUL: ,,Amintiri din copilărie, Ion Creangă
TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoştinţe

VALORI ŞI ATITUDINI :

 Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în


domeniul literaturii;
 Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje
receptate;
 Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului
limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege şi de a folosi limbajul într-o
manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social;
 Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului
acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural

COMPETENŢE GENERALE :

* Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare


* Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje
orale în situaţii de comunicare diverse;
* Receptarea mesajului scris din texte literare şi nonliterare;
* Utilizarea corectă a limbii române în producerea de mesaje scrise;

COMPETENŢE SPECIFICE :

1.1. realizarea înlănţuirii corecte a ideilor într-un mesaj oral;


1.2. sesizarea sensului unităţilor lexicale noi în funcţie de context;
3.1. citirea textului literar, demonstrând înţelegerea lui;
3.2. deosebirea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;
4.2. utilizarea un lexic diversificat, recurgând la categoriile semantice studiate şi la
mijloacele de îmbogăţire a vocabularului.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 să completeze corect rebusul;


O2 să citească fragmentul din manual;
O3 să rezume fragmentul, oral;
O4 să stabilească trăsăturile morale ale personajului principal argumentând cu exemple din
text ;
O5 să găsească semnificaţia unor expresii folosite de autor în text;
O6 să identifice procedeele de expresivitate artistică şi să arate semnificaţia lor;
O7să evidenţieze sentimentul/ sentimentele dominante ale textului;

Strategia didactică:

a.Metode şi procedee: conversaţia, spargerea gheţii, brainstormingul, ciorchinele,


reflecţia, munca în echipă, explicaţia, descoperirea, gândirea critică
b.Forme de organizare a învăţării: activitatea frontală combinată cu activitatea în
perechi şi individuală.
c.Resurse: timp 50 min.
d. Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, manualul, tabla
e. Forme de evaluare: frontală/individuală, intreevaluare, feed-back curent, observare
sistematică, interevaluare şi autoevaluare.

Material bibliografic:

- Limba română, manual pentru clasa a VII-a, Alexandra Crişan, Sofia Dobra,
Florentina Sâmihăian, editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2002
- Limba şi literatura română în gimnaziu - Structuri diactice deschise, Alina Pamfil,
Ed. Paralela 45, 2004
- Amintiri din copilărie de Ion Creangă (diverse ediţii);
Cadrul de învăţare Ob. Scenariul didactic / etapele lecţiei Metode şi procedee Evaluare
op.

1. Moment organizatoric: Observare


- organizarea clasei şi asigurarea climatului necesar bunei curentă
1.Evocarea desfăşurări a lecţiei;
Conversaţia
2. Captarea atenţiei:
O1 Vom rezolva un rebus. Arătaţi ce cuvânt, ce noţiune nouă veţi
obţine pe verticala A-B. Spargerea gheţii Fişă de lucru-
1. Schimbarea valorii gramaticale se mai numeşte şi ............... ( gândirea activă) rebus
2. Paronimul cuvântului oral.
3. Sinonimul cuvântului basm
4.Cămaşă femeiască tradiţională românească.
5. Antonimul cuvântului harnic.
6. Cărare prin parc.
7. Forma literară a cuvântului strein.
8. Sinonimul cuvântului tovarăş
9. Verbul a fi la indicativ imperfect, persoana I singular

3. Anunţarea subiectului lecţiei şi enunţarea obiectivelor:


2. Realizarea
sensului Pe axa A –B s-a obţinut cuvântul COPILĂRIE. Prin urmare,
astăzi vom trece la aprofundarea studiului fragmentului din Conversaţia euristică
opera Amintiri din copilărie de Ion Creangă Observare
Noţiunea de amintire/povestire nu vă este străină. curenta
În clasele a V-a si a VI-a aţi studiat alte fragmente din aceasta Explicaţia
opera pe care v-am indicat să o cititi integral şi să notaţi în
caiete fragmentele reprezentative pentru întelegerea operei sau
care v-au impresionat
Se anunţă şi se scrie pe tablă titlul lecţiei: Amintiri din
copilărie de Ion Creangă
Se anunţă obiectivele operaţionale.
4. Dirijarea învăţării / Predarea noilor cunoştinţe

Se citeste textul din manual.


Evaluarea
Fragmentul din ,,Amintiri din copilărie’’ este rezumat (oral). Lectură expresivă. modului de
O2 completare a
Prin intermediul metodei ciorchinelui, elevii vor găsi însuşirile ciorchinelui
morale ale personajului principal din acest fragment, fiecare
O3 trăsătură fiind argumentată cu exemple din text.

Descoperă cuvinte, expresii populare, proverbe, zicători prin Gândiţi/Lucraţi/


O4 care se creează o atmosferă destinsă, de voie bună, chiar dacă Comunicaţi.
sentimentul dominant este tristeţea.
(Ciorchinele)
Oral, elevii vor comenta expresii întâlnite în fragment : ursul
nu joacă de bună voie, să nu dăm cinstea pe rusine şi pacea pe
gâlceavă, banii nu se culeg de la trunchi ca surcelele, să dea
Dumnezeu să fie tot anul sărbători şi numai o zi de lucru şi
atunci să fie praznic şi nuntă.  
O5
Care sunt modurile de expunere folosite de scriitor în acest
fragment? Comunicaţi/
Apreciaţi. Sugestii şi feed-
Cadrul didactic le cere elevilor să citească un pasaj/ un back imediat
fragment din text în care apare descrierea/ dialogul/ naraţiunea.

Elevii sunt îndemnaţi să descopere în text cuvinte care


aparţin câmpului lexical al satului. Problematizarea

Din dialogul dintre Nică şi părinţi se pot desprinde câteva


învăţături, rezultate din înţelepciunea populară. Elevii au ca
sarcini descoperirea şi comentarea lor.
Brainstorming
5. Obţinerea performanţei
Este imaginat un interviu luat lui Nica, elevii fiind invitaţi să
se gândească ce intrebări i-ar pune acestuia în cazul în care s-
ar afla faţă în faţă.
Metoda cadranelor
Metoda cadranelor :
I. Care sunt sentimentele părinţilor faţă de Nică.
II. Notaţi sentimentele pe care vi le stârneşte Nică. Exerciţiul
III. Daţi un sfat personajului.
IV. Daţi un alt nume personajului (pornind de la trăsăturile
sale de caracter). Lectură selectivă

6. Asigurarea retenţiei şi a transferului


Reflecţia
Elevilor li se cere să îsi exprime părerea/ opinia în legătură Explicaţia
O6 cu fragmentul următor din text : « Dragu-mi era satul nostru cu
Ozana cea frumos curgătoare şi limpede ca
cristalul…………. ». Gândiţi-vă dacă sentimentele lui Nică
sunt asemănătoare cu ale voastre.

Se împarte clasa în 4 grupe, fiecare grupă avand o sarcina de


îndeplinit : Învăţarea prin cooperare
Gr.1 – Argumentează sentimentul de panică simţit de Nică la
momentul plecării din satul natal. Gândiţi/apreciaţi/ Evaluarea
O7 Gr.2 – Numiţi câteva însuşiri ale mamei lui Nică, sustinându- comunicaţi muncii grupelor
vă opinia cu argumente din text.
Gr.3 – Scrieţi o scurtă compunere în care sa spuneţi cum ar
trebui să fie viaţa de familie şi relaţiile între părinţi şi copii.
Gr.4 – Explicaţi de ce autorul intitulează romanul său
« Amintiri din copilărie » (7-8 rânduri).

7. Evaluarea
Se corectează sarcinile de lucru ale elevilor, pe grupe.

Se dă si se explică tema pentru acasă – ex. 8 pag.96 Aprecieri,


concluzii
4. Încheierea lecţiei Se formulează concluzii şi se fac aprecieri verbale, generale si
individuale cu privire la implicarea elevilor in activitate.
Se notează elevii activi. Explicaţia
Anexa 1

Rezolvă rebusul

1. Schimbarea valorii gramaticale se mai numeşte şi ..............................


2. Paronimul cuvântului oral.
3. sinonimul cuvantului basm
4.Cămaşă femeiască tradiţională românească.
5. Antonimul cuvântului harnic.
6. Cărare prin parc.
7. Forma literară a cuvântului strein.
8. Sinonimul cuvantului tovarăş
9. Verbul a fi la indicativ imperfect, persoana I singular

S-ar putea să vă placă și