Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Şcoala: Şcoala Gimnazială Colegiul Național “ Octavian Goga”


Data: 15.11.2019
Clasa: a VII-a
Profesor: Gherman Elena-Iuliana
Unitatea de învăţare: Aproape de ceilalți
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: “ Popa Tanda” (Ioan Slavici) - Conflictul. Complexitatea personajului. Semnificațiile textului.
Tipul lecţiei: insusire de noi cunostinte

Competente generale:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare

Compentente specifice :
2.1. construirea unui discurs oral pe o temă dată;
3.1. dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date;
3.2. sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de îmbogăţire a
vocabularului şi a categoriilor semantice utilizate;
4.1. redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă;

Obiective operationale :
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :

O1 – să identifice conflictul prezentat in text


O2 – sa argumenteze faptul ca protagonistul este un personaj complex ;
O3 – să explice semnificaţia unor pasaje importante din nuvela;
O4 – să identifice modalităţile de caracterizare a personajului principal din operă;
O5 – sa numeasca trasaturile personajului principal ilustrandu-le prin referire la intamplari sau situatii semnificative
O6 – să-şi exprime în scris păreri, atitudini, sentimente faţă de personaj;

Metode si strategii didactice :


Metode : conversatia , explicatia, descoperirea, observarea, lucrul cu manualul, jocul didactic
Resurse : manualul, joc interactiv cu bilețele.
Forme de organizare: activitatea frontală, activitatea individuală.

Timp: 50 minute

SCENARIU DIDACTIC
Scenariul Timp Elemente de continut Forme de Metode si Resurse Evaluare
lectiei organizare procedee
-Profesorul va avea grijă ca elevii să-şi
1.Organizarea 1` pregătească materialele necesare orei de
clasei limba română şi va nota absenţii. Frontal Conversatia
-Va asigura liniştea şi disciplina clasei
pentru o bună desfăşurare a activităţii
didactice;
- Va realiza controlul caietelor de teme.
2.Verificarea 5` - Va verifica cantitativ, în mod frontal Conversatia Aprecieri verbale
temei felul în care elevii au alcătuit tema dată Frontal Caietele
ora trecută. Explicatia

Joc didactic interactiv - În urma


3.Captarea 5` completarii jocului cu bilețele elevii Frontal Invatarea prin Urna cu bilete
atentiei vor fi capabili să identifice atât tipurile descoperire Observarea
de conflict prezentate în text cât și sistematica
complexitatea personajelor

4. Anunţarea Profesorul notează la tablă titlul noii lecţii


subiectului şi enumeră obiectivele operaţionale. Observarea
lecţiei şi 2` caracterizare a personajului din operă. Frontal Conversatia sistematica
enunţarea La sfarsitul orei elevii vor fi capabili :
obiectivelor O1 – să identifice tipurile de conflict
din text;
O2 –să argumenteze complexitatea
personajului ;
O3 – să explice semnificaţia textului
dat;
O4 – să identifice modalităţile de
caracterizare a personajului principal
din operă;
O5 – sa numeasca trasaturile
personajului principal ilustrandu-le prin
referire la intamplari sau situatii
semnificative
O6 – să-şi exprime în scris păreri,
atitudini, sentimente faţă de personaj;

5. Dirijarea Astăzi vom încerca să descoperim


învăţării şi cauzele conflictului prezentat in nuvela
dobândirea “Popa Tanda” de Ioan Slavici dar si
cunoştinţelor 30` cateva trasaturi ale personajului
noi principal al nuvelei si anume acelea
pregnante ce duc la declansarea
conflictului. Pasul urmator este acela
de a identifica semnificatiile textului cu
referire la caracterul moralizator al Frontal Invatarea prin Joc interactiv Observarea
nuvelei.Fiecare elev va primi cate 2 Descoperire sistematica
biletele pe care vor fi rugati sa scrie 2
trasaturi / caracteristici ale Parintelui
Trandafir( una pozitiva si una
negativa).
Pornind de la acest etapa, vom imparti
tabla in 2 coloane si astfel poenind de
la raspunsurile de pe biletelele vom
contura complexitatea personajului. In
cele ce urmeaza vom asocia
caracteristicile protagonistului cu
declansarea si dezvoltarea conflictului
din nuvela.
Pe parcursul activitatii intreprinse vom
descoperi gradual faptul ca aeasta
complexitate a protagonistului se face
prin expunerea de calitati si defecte.
Astfel constatam prezenta diferitelor
forme de caracterizare precum:
1.Caracterizare directă – făcută de
narator, de alte personaje sau
autocaracterizare.
Trăsături fizice – “Toate s-au
schimbat; numai părintele Trandafir a
rămas precum a fost: verde, vesel și Frontal Invatarea prin Observarea
harnic. Dacă părul cărunt și barba Descoperire sistematica
căruntă nu ar vesti vremea lui, am
crede că copilașii cu care se joacă
înspre seară la laița cea de dinaintea
casei sunt copilașii lui.”
Trăsături morale –”. Minunat om ar fi
părintele Trandafir dacă nu l-ar strica
un lucru. Este cam greu la vorbă, cam
aspru la judecată: prea de-a dreptul,
prea verde-fățiș. El nu mai sucește
vorba, ci spune drept în față, dacă i s-a
pus ceva pe inimă. […] Un om ca el
nici doi ani n-a putut să stea în
Butucani.”
2.Caracterizare indirectă – rezultată
din faptele, comportamentul, gândurile,
si frământările personajului; limbajul
sin numele personajului , mediul în
care trăieşte; din relatia cu celelalte
personaje;

6.Evaluarea pentru a asigura un feed-back pozitiv


formativă şi voi recurge la un scurt brainstorming
asigurarea 5` prin care elevii vor expune ideile cele Frontal Observarea Aprecieri verbale
feed-back-ului mai importante din lectie.

Tema pentru acasa :


7. Asigurarea Valorificând citatul următor: ”In gandul
retenţiei şi a 1` meu, rostul scrierii a fost totdeauna
transferului îndrumarea spre o viețuire potrivita cu
si obţinerea firea omenească”, explicati rolul
performanţei moralizator al textului.

Profesorul va face aprecieri generale si


8. Aprecieri individuale, pozitive si
finale 1` negative. Frontal Observarea
Elevii sunt notati de catre professor sistematica
pentru raspunsurile date in timpul orei.

S-ar putea să vă placă și