Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Data:18 martie 2021


Clasa: a XI- a A
Disciplina: Limba şi literatura română
Aria curriculară Limbă şi comunicare
Unitatea de învăţare: Romanul balzacian
Text suport: Enigma Otiliei de G. Călinescu- caracterizarea personajului principal
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Competenţe specifice:
1.3 Folosirea adecvată a strategiilor şi a regulilor de exprimare orală în monolog şi în dialog;
1.4 Redactarea unor compoziţii despre textele studiate şi alcătuirea unor texte funcţionale sau a unor proiecte;
2.1 Analiza principalelor componente de structură, de compoziţie şi de limbaj specifice textului narativ;
3.2 Compararea unor argumente diferite pentru formularea judecăţilor proprii;
3.3 Elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiate.
Competenţe derivate:
cognitive:
C1: să încadreze personajul principal eponim într-o tipologie
C2: să operaţionalizeze cu terminologia de specialitate în cadrul redactării unui eseu-caracterizare de personaj
C3: să precizeze relaţiile dintre Otilia şi celelalte personaje din roman
C4: să identifice principalele trăsături fizice şi morale ale personajului
C5: să îşi exprime propria opinie în ceea ce priveşte evoluţia şi statutul social al personajului
C6: să compare propriile opinii cu acelea ale exegezei în ceea ce priveşte personajul dat.
Afective:
A1: vor dovedi deschidere şi interes faţă de conţinutul problematizant al activităţii.
Resurse:
A. Bibliografice:
A1: Ştiinţifice:
Adrian Costache, Florin Ioniţă, Adrian Săvoiu Limba şi literatura română, manual pentru clasa a XI-a, Editura Art, 2008
A2: Pedagogice: Constantin Cucoş, Pedagogie, Editura Polirom, Iaşi, 2000;
A3: Metodico-didactice: Emanuela Ilie, Didactica literaturii române, Editura Polirom , Iaşi, 2008
B. Metodologice:
B1: Strategia didactică: mixtă;
B2: Metode: explicaţia, observaţia, Brainstorming, ciorchinele
B3: Forme de organizare: frontală şi individuală;
B4: Mijloace de învăţământ:caietele elevilor, tabla grafică, platforma Google Classroom, Meet
C. Temporale: 50 minute
D. Umane: 22 elevi
Etapele lectiei Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Competente Metode si Forme de Evaluare
procedee organizare
Moment 2’ Se asigură un climat propice Pregătesc A1 Conversaţia Frontal
organizatoric desfăşurării noii lecţii, se notează materialele necesare.
absenţii.
Reactualizarea 5’ Se pun întrebări din lecţia Elevii răspund. Aprecieri
cunoştinţelor anterioară pentru a se putea face verbale
anterioare trecerea la noile conţinuturi

Captarea 1’ Se realizează printr-un joc: fiecare Elevii participă la A1 Brainstorming Aprecieri


atenţiei elev trebuie să se caracterizeze jocul de cuvinte, de verbale
printr-un cuvânt care începe cu unde vor deduce
inițiala prenumelui, exemplu: subiectul lecției,
Elena-emotivă, empatică. caracterizare de
personaj.
Enuntarea 2’ Profesorul notează pe tablă titlul Explicaţia Frontal
temei şi a noii lecţii şi anunţă obiectivele, pe
obiectivelor înţelesul elevilor. Elevii noteaza titlul
în caiete.
Dirijarea 30’ Profesorul reaminteşte elevilor Elevii pot interveni C2 Conversatia Aprecieri
invăţării principalele etape ale redactării cu răspunsuri, având Problematizare verbale
unui eseu de caracterizare a unui în vedere că este o
personaj. În plus, se punctează clasă cu nivel peste
principalele aspecte teoretice care mediu, şi, împreună
trebuie avute în vedere atunci cu profesorul,
când se realizează caracterizarea stabilesc principalele
unui personaj: procedee ale
- Caracterizare directă realizată caracterizării.
de narator,de celelalte personaje şi
autocaracterizare;
- caracterizare indirectă prin
fapte, gesturi, limbaj,
vestimentaţie (indument), relaţiile
cu celelalte personaje, nume, Îşi notează în caiete
locuinţă, etc. schema
caracterizării.
Se trece la particularizarea
propriu-zisă şi se stabilesc C1,
principalele procedee ale
caracterizării şi clasificării
tipologice a personajului eponim.
Prin urmare, ca instanţă narativă
Otilia Mărculescu este personaj C2, C3, C4
eponim deoarece numele său se
regăseşte şi în titlu, principal,
pivot al diegezei, evoluţia sa este
urmărită pe tot parcursul acţiunii,
rotund (cf. clasificării lui E.M.
Forster), urmărită în evoluţia
caracterului ei. Ca referent uman,
reprezintă tipul femeii
enigmatice, prin ea, romanul
capată modernitate: sparge
tiparele clasice aducând în prim-
plan o problematică existenţială, Elevii intervin cu
drama feminităţii Este cel mai citate din fişa de
modern personaj al romanului atât lucru pe care au
prin tehnicile de realizare, cât şi lucrat-o acasă şi
prin ambiguitatea pe care o notează câteva
presupune (este cochetă, dar nu exemple în caiete.
frivolă).
Autorul însuşi îi fixează
identitatea: „Otilia este eroina mea
lirică, proiecţia mea în afară, o imagine
lunară şi feminină. Flaubertian aş putea
spune şi eu ,,Otilia c’est moi”, e fondul
meu de ingenuitate şi copilărie… Eroina
este tipizarea mea, fundamentală, în
ipostaza feminină. Otilia este oglinda
mea de argint.”
Cu ajutorul fişelor cu citate
extrase de elevi din text în cadrul
temei, se realizează caracterizarea
personajului conform noţiunilor Aprecieri
teoretice prezentate de profesor. verbale
1. Caracterizare directă
-făcută de narator: „Fata, Observare
subţirică, îmbrăcată într-o rochie foarte sistematică
largă pe poale, dar strânsă tare la mijloc
şi cu o mare coleretă de dantelă pe Elevii dau citate
umeri, îi întinse cu francheţe un braţ gol
şi delicat”.
relevante acestui tip Ciorchinele
„fata părea să aibă optsprezece- de caracterizare
nouăsprezece ani. Faţa măslinie, cu Frontal
nasul mic şi ochii foarte albaştri, arăta şi
mai copilăroasă între multele bucle şi
gulerul de dantelă, însă în trupul
subţiratic, cu oase delicate de ogar, de
un stil perfect, fără acea slăbiciune suptă
şi pătrată a Aureliei, era o mare libertate
de mişcări, o stăpânire desăvârşită de
femeie”. (acest portret fizic sugerează
şi trăsături morale precum delicateţe,
tinereţe, farmec, cochetărie, inocenţă,
feminitate etc)
-realizată de alte personaje-un
Elevii dau citate din
aspect foarte important îl
care reies opiniile
reprezintă tehnica reflectării
divergente privitoare
poliedrice/oglinzile
la personalitatea
paralele/pluriperspectivismul
complexă a Otiliei.
-autocaracterizare: „Sunt foarte
capricioasă, vreau să fiu liberă.”
„Eu am un temperament nefericit: mă
plictisesc repede, sufăr când sunt
contrariată”
„Eu sunt o zăpăcită, nu ştiu ce vreau...”
2. Caracterizare indirectă
-din vestimentaţie rezultă
eleganţa, rafinamentul, bunul gust
-din mediu (camera
Otiliei):exuberanţă juvenilă,
imprevizibilitatea
-din fapte, gesturi şi relaţia cu
celelelte personaje,
comportament: generozitatea,
talentul (cântă la pian),
sensibilitatea (citeşte romane
franţuzeşti), copilăroasă, grijulie
cu moş Costache, manifestă grijă
maternă faţă de Felix, dar şi gust
pentru lux.
Concluzii: caracterul Otiliei se
defineşte prin prezenţa unor
elemente contradictorii: amestec
de inocenţă şi maturitate, detaşare
de planul material al existenţei,
dar râvnind haine de lux, amestec
de iubire şi raţiune, iubeşte pe
Felix, dar se căsătoreşte cu
Pascalopol, este inteligentă, dar
dispreţuieşte inteligenţa feminină.
Fire enigmatică de la început şi
până la sfârşit, Otilia este
profundă şi responsabilă aşa cum
reiese şi din biletul pe care i-l lasă
lui Felix: teama că este „o
dragoste nepotrivită” pentru
marele lui viitor.
Obtinerea 5’ Elevii sunt angrenaţi în Elevii îşi exprimă C5, C6 Problematizare Individual Aprecieri
performantei următoarea activitate: să îşi opiniile verbale
exprime opinia cu privire la două
afirmaţii: cea a lui Wiessmann Observare
care spune că „orice femeie care sistematica
iubeşte un bărbat, fuge de el ca să
rămână în amintirea lui ca o
apariţie luminoasă” şi aceea a
unui critic literar, Garabet
Ibrăileanu: „ceea ce e captivant
într-o femeie este misterul, arta de
a-şi disimula întotdeauna jocul”.
Evaluarea 1’ Aprecierea elevilor care s-au
remarcat la ora (+, -, eventual
finalizare cu nota in catalog).
Tema pentru 2’ Scrie un eseu de 2 - 3 pagini, Elevii pun Explicaţia
acasă despre particularităţile de întrebări in cazul in
construcţie a unui personaj care au neclarităţi.
feminin dintr-un roman studiat,
aparţinând perioadei interbelice.

S-ar putea să vă placă și