Sunteți pe pagina 1din 24

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 31.05.2022
CLASA: a X-a, Uman
PROPUNĂTOR: Murgu Rebeca
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Colegiul Național Bănățean, Timișoara
OBIECTUL: Limba și literatura română
SUBIECTUL LECȚIEI: Caracterizarea personajelor în opera caragialiană „O scrisoare pierdută”
TIPUL LECȚIEI: Lecție de comunicare, însușire de noi cunoștințe

COMPETENȚE GENERALE
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare

2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor

3. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale / literare

4. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare

1
COMPETENȚE SPECIFICE
1.1. Aplicarea cunoştinţelor de limbă în receptarea mesajelor orale şi scrise.

1.3. Folosirea adecvată a strategiilor de comunicare orală în monolog şi dialog

2.3. Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori şi a propriei experienţe de lectură

4.1. Utilizarea tehnicilor şi strategiilor argumentative în situaţii de comunicare diverse (scrise sau orale)

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

A. Cognitive- Elevii vor fi capabili:


OC: Să citească expresiv textul suport.
OC: Să interpreteze anumite fragmente.
OC: Să compare două personaje ale comediei.
OC: Să descrie caracterul personajului feminin Zoe Trahanache.
OC: Să identifice principalele trăsături morale ale următoarelor personaje ale comediei: Tipătescu, Cațavencu și Zoe.

B. Afective- Elevii vor fi capabili:


OA: Să participe afectiv la lecție;
OA: Să accepte solicitările mele și să se mobilizeze pentru realizarea lor;
OA: Să respingă atitudinea negativă a unor elevi față de activitatea de învățare.
2
C. Psihomotorii- Elevii vor fi capabili:
OP: Să-și dirijeze efortul oculo-motor către centrul de interes vizat de mine;
OP: Să-și reprime tendința de a practica mișcări inutile în timpul orei.

STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee: conversația, exercițiul oral, învățarea prin descoperire, activitate individuală, activitate pe
grupe de elevi, cubul, ciorchinele
Forme de organizare: activitate frontală, individuală și pe grupe
Mijloace de învățământ: texte-suport, tabla, cubul, bilețele, fișe de lucru
Metode de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluarea prestației individuale dar și a
prestației grupului de elevi, evaluare reciprocă
Resurse umane: elevii clasei a X-a
Materiale: catalogul, caietele elevilor, fișe de lucru, cubul

BIBLIOGRAFIE

1. Caragiale, Ion Luca, O scrisoare pierdută, București, Tvr Media, 2007.


2. Eugen, Ionesco, Note și contranote, București, Editura Fundației Humanitas, 2002.
3. Ilie Emanuela, Didactica limbii și literaturii române, Iași, Editura Polirom,

3
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Secvențele Conținut informațional și demersul didactic Elemente de strategie didactică Evaluare
Crt. instruirii
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Resurse Forme de
Timp
procedurale materiale organizare

1. Moment Profesorul intră în sala de Se pregătesc pentru Conversația Catalogul Activitate


organizatoric clasă, salută elevii, apoi se lecție. Discuția frontală și
1 min prezintă. Cadrul didactic individuală
asigură ordinea și
pregătește materialele
necesare pentru lecție. Se
notează elevii absenți.
2. Actualizarea Profesorul pune întrebări Elevii sunt receptivi la Conversația Activitate Aprecieri
cunoștințelor deschise pentru a verifica întrebările profesorului frontală și verbale,
însușite cunoștințele elevilor și dau răspunsuri individuală evaluarea
anterior însușite anterior, precum: adecvate. prestației
5 min 1. Cărui gen literar, fiecărui
specie literară și elev care
curent literar răspunde
aparține opera
caragialiană „O
scrisoare pierdută”?
2. Care este conflictul
principal al
comediei? Dar cel
4
secundar?
3. Care sunt
principalele
mijloace de
caracterizare ale
personajelor
specifice genului
dramatic?

3. Captarea Profesorul va iniția un Elevii se oferă Jocul de rol, Text- Activitate Aprecieri
atenției scurt joc de rol, în care doi voluntari pentru a pune învățarea suport frontală, verbale,
5 min elevi voluntari sau numiți secvența dramatică în prin individuală evaluarea
de către profesor vor pune scenă. Elevii se vor descoperire, și de grup prestației
în scenă un fragment din supune solicitării conversația grupului
comedia „O scrisoare profesorului. Elevii se format din
pierdută”. Pe baza gândesc la posibile cele două
fragmentului jucat de răspunsuri și persoane
elevi, profesorul va cere formulează variante care
acestora să identifice finale și corecte de realizează
principalele trăsături de răspuns. jocul de
caracter ale personajelor rol
Zoe și Tipătescu și să
încadreze aceste două
personaje în tipologiile
umane pe care le
reprezintă.

5
4. Informarea Profesorul îi Elevii ascultă cu Conversația Activitate
elevilor cu informează pe elevi atenție informațiile frontală și
privire la că în cadrul acestei oferite de profesor, individuală
tema și ore de limba și dar și obiectivele
obiectivele literatura română urmărite de acesta.
urmărite vor studia
2 min caracterizarea
personajelor în
opera „O scrisoare
pierdută” scrisă de
I. L. Caragiale.
De asemenea,
profesorul va
prezenta obiectivele
urmărite pe tot
parcursul lecției.

5. Dirijarea Pentru dobândirea Elevii citesc Explicația, Cubul, Activitate Observarea


procesului de de noi cunoștințe sarcinile care trebuie conversația, bilețelele frontală și sistematică,
învățare privitoare la rezolvate, regăsite pe activități pe , fișele de pe grupe aprecieri
25 de minute caracterizarea fișele de lucru. grupe de lucru de elevi verbale,
personajelor în Totodată, aceștia se elevi, evaluarea
opera „O scrisoare consultă cu colegii cubul, prestației
pierdută”, din grupă, realizând ciorchinele, grupului de
profesorul are un fluid schimb de învățarea elevi,
pregătit un cub din idei. La final elevul prin evaluarea
carton cu 6 fețe. reprezentat al descoperire, reciprocă

6
Acesta va folosi fiecărui grup va exercițiul
metoda interactivă expune concluziile. oral
pentru a stârni
interesul elevilor cu
privire la lecția
propusă care
urmează să fie
susținută.
Profesorul le
prezintă cubul,
arătându-le cele 6
fețe ale acestuia. Pe
cele 6 fețe sunt
regăsite următoarele
sarcini: Descrie,
Compară, Asociază,
Analizează, Aplică,
Argumentează.
După ce cubul a
fost prezentat,
profesorul va
împărți elevii în 6
grupe de lucru, iar
unul dintre
reprezentanții
grupului va trebui
să extragă câte un

7
bilețel pe care va
regăsi o față a
cubului, cu sarcina
aferentă.
Profesorul le va
împărți fișele de
lucru pe care se vor
găsi sarcinile
corespunzătoare
fiecărei grupe de
elevi. Fiecare elev
din grupă va primi
câte o fișă de lucru,
iar când cerința va
fi rezolvată de toți
elevii, un
reprezentat al
fiecărei grupe va
trebui să expună și
celorlalți colegi ai
săi concluzia la care
a ajuns grupa din
care face parte.
În acest timp,
profesorul le va
furniza elevilor
explicațiile

8
necesare, dacă
acestea sunt
solicitate.

6. Asigurarea Pentru a verifica Elevii vor rezolva Conversația Caietele Activitate Aprecieri
retenției și a dacă elevii au această ultimă elevilor, frontală verbale
transferului înțeles lecția sarcină de lucru cu tabla
6 minute predată, profesorul seriozitate.
va folosi metoda
ciorchinelui. El va
desena pe tablă 3
schițe în formă de
ciorchine aferente
celor 3 personaje
despre care s-a
vorbit pe parcursul
lecției: Zoe,
Tipătescu și
Cațavencu.
Profesorul va
solicita elevilor să
completeze
ciorchinii cu ideile
lor privitoare la
trăsăturile morale
ale celor 3
personaje.

9
7. Asigurarea Profesorul le va da Elevii vor scrie pe Conversația Foaia cu Activitate Evaluare
feedbackului un feedback foaia de hârtie feedbacku individuală reciprocă
5 min general elevilor la oferită de profesor l elevilor
finalul orei, acesta opinia lor sinceră
fiind realizat prin cu privire la ora de
aprecieri verbale, limba și literatura
de exemplu: „V-ați română, despre
descurcat activitatea
excelent!”. Pentru profesorului și
a realiza un dacă le-au plăcut
feedback reciproc, activitățile propuse
elevii vor primi o de acesta.
foaie pentru a oferi
la rândul lor un
feedback anonim
profesorului. Este
necesar acest
feedback pentru
îmbunătățirea
procesului
educațional.
8. Tema Le propun elevilor Elevii notează Explicația Caietele Activitate
1 min ca temă pentru tema în caiete și elevilor individuală
acasă: ascultă cu atenție
Alegeți-vă explicațiile
personajul preferat suplimentare.
10
din „O scrisoare
pierdută” și o
situație în care
apare acest
personaj pe
parcursul operei și
imaginați-vă că
sunteți în locul lui .
Ați proceda la fel
ca el/ea în situația
respectivă?
Argumentați-vă
răspunsul! Dacă ați
proceda diferit care
ar fi trăsăturile de
caracter care v-ar
diferenția de
personajul
respectiv?

11
FIȘA DE LUCRU NR.1
Jocul de rol
Fragment:
Tipătescu: Zoe! Aici eşti?

Zoe: Fănică!... Te aşteptam... Ce ai făcut? Ai arestat pe Caţavencu. Te-ai gândit bine la ce ai făcut? Cum ţi-a venit să faci
una ca asta? Pentru ce ai făcut-o?

Tipătescu: (nervos) Pentru ce? Pentru ce? Tu mă întrebi pentru ce? Pentru nerozia care ai făcut-o tu, pentru ca să evit
nenorocirea pe care ai cauzat-o tu din neglijenţă. Se poate atâta distracţie! Atâta nebăgare de seamă! O scrisoare de amor s-o
arunci în neştire într-un buzunar cu batista, şi s-o pierzi ca şi cum ai pierde o hârtie indiferentă, ca un afiş, după ce ai ieşit de
la reprezentaţie... La atâta lipsă de judecată, să-ţi spui drept, nu m-aşteptam! Ce Dumnezeu! Eşti femei în toată firea, nu mai
eşti copil. Atâta neglijenţă nu se pomeneşte nici în romane, nici într-o piesă de teatru.

Zoe: Judecă-mă, Fănică, judecă-mă... (plânge.) Da, aşa e... am fost o copilă... am făcut o nerozie fără seamăn; dar acuma
trebuie îndreptată. Fănică, dacă mă iubeşti, dacă ai ţinut tu la minemăcar un moment în viaţa ta, scapă-mă... scapă-mă de
12
ruşine! Tu eşti bărbat, nu-ţi pasă! Pentru tine, afişarea intrigii noastre n-ar fi o nenorocire... dar pentru mine... Fănică,
gândeşte-te... gândeşte-te. (plânge.)

Tipătescu: Tocmai de-aia m-am asigurat de persoana lui Caţavencu...

Zoe: În zadar, Fănică; Caţavencu poate muri astăzi, mâine gazeta lui tot o să publice scrisoarea noastră. Dumnezeule! Cum
or să-şi smulgă toţi gazeta, cum or să mă sfâşie, cum or să râză!... O săptămână, o lună, un an de zile n-o să se mai
vorbească decât de aventura asta... În orăşelul ăsta, unde bărbaţii şi femeile şi copiii nu au altă petrecere decât bârfirea, fie
chiar fără motiv... dar încă având motiv... şi ce motiv, Fănică!... Ce vuiet! Ce scandal! Ce cronică infernală!... Şi eu, Fănică,
în timpul ăsta, ce să fac? Să mor? Să mor dacă voieşti... Pentru că după asta nu o să mai pot trăi.

(O scrisoare pierdută, Actul II, Scena VI)

13
FIȘA NR. 2
DESCRIE

Descrie caracterul personajului feminin Zoe Trahanache așa cum reiese din următorul fragment:

Cațavencu: Iartă-mă...

Zoe: Ești un om rău... mi-ai dovedit-o. Eu sunt o femeie bună... am să ți-o dovedesc. Acum sunt fericită... puțin îmi pasă
dacă ai vrut să îmi faci rău și nu ai putut. Nu ți-a ajutat Dumnezeu, pentru că ești rău; și pentru că eu voi să-mi ajute
totdeauna, am să fiu tot bună ca și până acuma.

(O scrisoare pierdută, Actul IV, Scena IX)

14
FIȘĂ DE LUCRU NR. 2
COMPARĂ

Compară cele două personaje care apar în fragmentul dat, respectiv Zoe și Tipătescu. Din perspectiva ta, care dintre
aceste două personaje este mai degradat moral?

Tipătescu: Atunci, dacă nu e altă scăpare... Zoe! Zoe! Mă iubeşti...

Zoe: Te iubesc, dar scapă-mă.

Tipătescu: Să fugim împreună...

Zoe: (retrăgându-se) Eşti nebun? Dar Zaharia? Dar poziţia ta? Dar scandalul şi mai mare care s-ar aprinde pe urmele
noastre?...

Tipătescu: (descurajat) Atunci nu ne mai rămâne nimica de făcut?

15
Zoe: Ba da!

Tipătescu: Ce?

Zoe: Să sprijinim candidatura lui Caţavencu!

Tipătescu: (sărind) Peste putinţă!

Zoe: Să-l alegem!

Tipătescu: Niciodată.

Zoe: Trebuie.

(O scrisoare pierdută, Actul II, Scena VI)

16
FIȘA NR. 2
ANALIZEAZĂ

Analizează comportamentul lui Ștefan Tipătescu așa cum reiese din următorul fragment:

„Trahanache: (după el până în fund) Ai puţintică. (întorcându-se singur în scenă.) E iute! n-are cumpăt. Aminteri bun
băiat, deştept, cu carte, dar iute, nu face pentru un prefect. Într-o soţietate fără moral şi fără prinţip... trebuie să ai şi puţintică
diplomaţie!”

(O scrisoare pierdută, Actul I, Scena IV)

17
FIȘA NR. 2
ASOCIAZĂ

Asociază un personaj al comediei „O scrisoare pierdută” cu unul dintre persoanele din societatea noastră. Poate fi o
persoană celebră, din viața politică, sau nu. Argumentează alegerea făcută.

18
FIȘA NR. 2
APLICĂ

Ținând cont de punctul de vedere al criticului Eugen Ionesco asupra lumii conturate în comedia lui Caragiale:
„Omenirea, așa cum ne este înfățișată de acest autor, pare a nu merita să existe”, ce perspectivă ai aborda în
privința acestei societăți. Ești de acord cu afirmația criticului sau nu?

19
FIȘA NR. 2
ARGUMENTEAZĂ

Argumentează(pro sau contra) dacă Zoe Trahanache este sau nu o femeie manipulatoare, pornind de la următorul fragment:

Zoe: Ai cerut, în schimbul scrisorii de care e vorba, mandatul de deputat. Ai jurat pe onoarea d-tale că poimâine când ăi fi
proclamat, vei da scrisoarea aceluia ce te-ai face să fii ales... Ei! Eu te aleg, eu şi cu bărbatul meu; mie să-mi dai scrisoarea...
Primeşti?...

Caţavencu: (ca lovit de o idee) Primesc...

(O scrisoare pierdută, Actul II, Scena X)

20
TABLA:

Ciorchinele

Ștefan Tipătescu

21
Nae Cațavencu

22
Zoe Trahanache

23
24

S-ar putea să vă placă și