Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Clasa: a VI-a
Aprilie 2022
PROIECT DIDACTIC
Competenţe generale:
1. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare, prin receptarea și producerea textului oral;
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;
4. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise;
Competenţe specifice:
1.5. Participarea la interacţiuni verbale simple cu mai mulţi interlocutori, având în vedere cantitatea şi relevanţa informaţiei transmise și primite;
2.2. Identificarea ideilor principale și secundare prin punerea în relaţie a diverselor părţi ale textului
2.3. Prezentarea unor răspunsuri personale, creative și critice pe marginea unor texte de diverse tipuri;
4.2. Aplicarea conştientă a achiziţiilor lexicale şi semantice de bază, din limba română standard, pentru exprimarea corectă a intenţiei
comunicative
4. EVOCAREA 7 min Cadrul didactic prezintă câteva date despre Elevii ascultă, Brainstorming Padlet Frontal Aprecieri
autor, date pe care elevii le notează în caiete. vizualizează Observarea Fișă lucru verbale
Se explică cuvintele necunoscute prezente în informațiile și dirijată
textul poeziei. contribuie dacă e
Se începe explorarea textului prin rezolvarea cazul.
exercițiilor de receptare a textului literar Notează ideile
descriptiv. Rezultatele se vor verifica oral. principale în
(Anexa 1). caiet. Rezolvă
exercițiile din
fișă.
5. REALIZAREA 30 min Le explică elevilor ce este textul descriptiv și Elevii ascultă Conversația Padlet Frontal și Aprecieri
SENSULUI cum poate fi acesta clasificat (tablou/ portret). explicațiile Problematiza- individual verbale
/DIRIJAREA Sunt precizate trăsăturile textului descriptiv. profesorului. rea
ÎNVĂŢĂRII Notează
Pentru a afla mai multe, profesorul le propune informațiile în
elevilor momentul Știați că....? caiete.
6. REFLECŢIA 5 Profesorul mai propune o fișă de lucru menită Elevi lucrează în Exercițiul Fișă lucru Frontal Aprecieri
min să dezvolte capacitatea de explorare a textelor și sunt încurajați Observarea Wordwall verbale
literare descriptive (Anexa 2). să răspundă. dirijata
Conversația
Spre final, elevii participă la o activitate de tip Jocul
joc pe wordwall.
https://wordwall.net/ro/resource/13552748/desc
rierea-literar%C4%83
7. APRECIEREA 1 min Se apreciază activitățile elevilor, se notează cei Elevii ascultă Jamboard Frontal Aprecieri
ACTIVITĂȚII care au răspuns corect în timpul orei. aprecierile verbale
ELEVILOR profesorului și
Se socilită pe Jamboard un feedback pentru oferă feedback.
activitatea profesorului de la lecția Oaspeții
primăverii:
https://jamboard.google.com/d/1HqvK1Hi3O0E
p77DQWg2RGfXwFDaHBp5bWbi1zkknLa8/e
dit?usp=sharing
8. PRECIZAREA ȘI 1 min Elevii sunt rugați să construiască, raportându-se Elevii își notează Explicația Caiete de Frontal
EXPLICAREATEM la opera studiată, un text descriptiv despre tema pentru notițe
EI PENTRU ACASĂ emoțiile pe care venirea primăverii le stârnește acasă.
în sufletul lor.
7. Sentimentele pe care le generează venirea primăverii:,,În lume-i veselie, amor, sperare, viaţă''
Vasile Alecsandri (n. 21 iulie 1821, Bacău; d. 22 august 1890, Mircești, județul Iași).
A fost poet, dramaturg, folclorist, om politic, ministru, diplomat, academician român, membru fondator al
Academiei Române, creator al teatrului românesc și al literaturii dramatice în România, personalitate marcantă a
Moldovei și apoi a României de-a lungul secolului al XIX-lea.
Este creatorul pastelului ca specie literară. El a împrumutat denumirea din pictură, unde înseamnă un desen executat
în culori palid.
Opere: Volume de teatru. Comedii:Chirița în Iași sau două fete ș-o neneacă (1850), Chirița în provincie (1855) Chirița
în voiagiu (1865), Chirița în balon (1875)
Volume de poezie Poezii poporale. Balade (Cîntice bătrânești) adunate și îndreptate de Vasile Alecsandri, Volumul I și Volumul II
(1852, 1853), Doine și lăcrimioare, 1842-1852 (1853)
Proze: Istoria unui galben, Suvenire din Italia. Buchetiera de la Florența, O primblare la munți,Balta-albă, Călătorie în Africa.
Pasteluri: Miezul iernii, Gerul, Dimineața, Iarna, Secerișul, Noaptea albă, Ospeții primăverii, Noaptea, etc. – în volumul Pasteluri,
acesta a descris natura de la Mircești, spațiu în care și-a petrecut cea mai mare parte a vieții ( localitate din zona Moldovei, străbătută de
râul Siret). Acolo se află casa memorială a poetului.
Descrierea literară
3. Scrie 4. Scrie
sinonime antonime
pentru: pentru:
oaspete depărtată
răsărit răsărit
se arată negru
vine dulce
se înalță iubit
veseli se înalță
tainic repede
6. Completează tabelul:
Bucuria
copiilor
Concertul
păsărilor
Transformările
aduse de
primăvară
7. Repartizează elementele naturii în funcție de următoarele planuri:
Oaspeții primăverii
Vasile Alecsandri
PAULA LOHAN 27 MARTIE 2021 07:06
1.Spargerea gheții
Sunteți gazde bune pentru oaspeții primăverii?
2. Recitare poezie
3. Date biografice
5. Descrierea literară - aspecte teoretice Descrierea literară
4. Descrierea literară 1) Descrierea literară prezintă: a)
trăsăturile unui colţ de natură b)
trăsăturile unor fenomene specifice
anumitor anotimpuri c) diverse obiecte
d) chipuri de oameni (personaje) e)
Toate variantele 2) De câte feluri poate fi
descrierea literară?
WORDWALL - CREEAZĂ LECȚII MAI BUNE MAI REPEDE
9. Feedback profesor
https://jamboard.google.com/d/1HqvK1Hi3O0Ep77DQWg2RGf X
wFDaHBp5bWbi1zkknLa8/edit?usp=sharing
Descrierea
8. Word wall
※※※※※※