Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 1 Aprilie 2021


Unitatea școlară: Școala Gimnazială Nr. 2 Piatra-Neamț, Structura Văleni
Profesor: Adăscăliței-Lohan Paula Iustina
Disciplina: limba și literatura română
Clasa: a V-a
Tema: Atras de necunoscut. Jurnalul de călătorie
Tipul lecţiei: predare și fixare a cunoștințelor
Durata: 45 minute;

Competențe Generale:
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri;

Competențe Specifice:

2.1. Identificarea informațiilor importante din texte literare și nonliterare continue, discontinue și multimodale;
2.4. Manifestarea interesului și focalizarea atenției în timpul lecturii unor texte pe teme familiare;
2.5. Observarea comportamentelor și a atitudinilor de lectură, identificând aspecte care necesită îmbunătățire.
3.1. Redactarea unui text scurt pe teme familiare, având în vedere etapele procesului de scriere și structurile specifice, pentru a comunica
idei și informaţii sau pentru a relata experiențe trăite sau imaginate;

Forme de organizare: frontală, individuală


Metode didactice: conversaţia, jocul online, exerciţiul, analiza literară, problematizarea;
Mijloace de învăţământ: manualul, Padlet, Slido, fișe de lucru, mijloace tehnice online;
Bibliografie:
Programa școlară pentru Disciplina Limba Și Literatura ROMÂNĂ – Clasele a V-a – a VIII-a, București, 2017.
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Timp Metode Mijloace Forme Evaluare


lecţiei Activitatea profesorului Activitatea şi procedee de de
elevului Învăţă- organiza
mânt -re
1. MOMENT 2 min Profesorul salută elevii. Elevii salută Conversația Catalog Frontal
ORGANIZATORIC Realizează managementul clasei. profesorul.
Elevii se
pregătesc pentru
oră.
2. SPARGEREA 1 min Profesorul realizează spargerea gheții prin Elevii acceptă Conversația Metode Frontal
GHEȚII lansarea provocării de a alege dintr-o listă provocarea și dau moderne
cuvinte ce caracterizează o călătorie. răspunsuri de
Cuvintele sunt trecute în Slido. inedite. spargere
a gheții
https://app.sli.do/event/kcoi9qmg/embed/pol Padlet
ls/51d7a509-fee3-4836-b4d0-019e0ff38577

3. CAPTAREA 3 min Profesorul le arată elevilor filmuleț cu un Elevii participă Conversația Suport Frontal Aprecieri
ATENȚIEI jurnal de călătorie. Sunt întrebați dacă au activ. Video online audio Individu verbale
scris vreodată un jurnal. Platform al
a Padlet
https://youtu.be/XK2i8fl7RTg

4. EVOCAREA 6 min În vederea predării, profesorul cere să Elevii lecturează Brainstorming Padlet Frontal Aprecieri
citească de pe platforma Padlet textul Atras textul.. verbale
de necunoscut.
5. REALIZAREA 30 min Cadrul didactic le cere elevilor să lucreze o Elevii ascultă Explicația Anexa nr Frontal și Aprecieri
SENSULUI fisă de lucru (Anexa 1), ce are drept obiectiv explicațiile Exercițiul 1, caietul individua verbale
/DIRIJAREA înțelegerea noțiunii de Jurnal de călătorie. profesorului, Brainstorming de notițe, l
ÎNVĂŢĂRII Le sunt explicate trăsăturile unui astfel de lucrează Padlet
text. exercițiile și
notează pe caiet
trăsăturile
jurnalului.

6. REFLECŢIA 5 Profesorul le solicită elevilor să răspundă la Elevi sunt Problematizarea Anexa Frontal și Aprecieri
min cerința din Anexa 2. încurajați să Observarea nr. 2 individua verbale
răspundă. dirijata Padlet l
https://wordwall.net/resource/6500071/jurnalu Notează ideile în Conversația
l-meu caiet.
7. APRECIEREA 1 min Se apreciază activitățile elevilor, se notează Elevii ascultă Frontal Aprecieri
ACTIVITĂȚII cei care au răspuns corect în timpul orei. aprecierile verbale
ELEVILOR profesorului.
8. PRECIZAREA ȘI 1 min Temă: Creează o pagină de jurnal de călătorie Elevii își notează Explicația Caiete de Frontal
EXPLICAREATEMEI reală sau imaginară. Călător neobosit, îți tema pentru notițe
PENTRU ACASĂ petreci timpul liber descoperind noi orizonturi. acasă.
Scrie o pagină de jurnal, în care să relatezi o
secvență din călătoriile tale.
9. ÎNCHEIEREA 1 min Salutul. Salutul. Conversația Frontal
ACTIVITĂȚII
Anexa 1 - Dirijarea învățării
Jurnalul de călătorie
Atras de necunoscut
Înțeleg și explorez textul!

1. Numerotează în ordine logică și temporală următoarele idei care fac referire la


evenimentele prezentate în jurnalul de călătorie Atras de necunoscut.
Toate porturile în care am oprit au fost odată mici sătuce pescărești.
Pe dealurile care mărginesc strâmtoarea se văd fortificații vechi, probabil din perioada
Evului Mediu.
Ori de câte ori vizitez astfel de locuri (…) Îi văd pe soldații turci patrulând pe metereze.
Mi-ar mai plăcea să fac un astfel de tur și pe Dardanele.
Bosforul are o lungime totală de aproximativ 30 km și o lățime care variază între 3700 și
700 m.
Croaziera de care vă vorbesc a început cu plecarea din Eminönü și a continuat până la
intrarea în Marea Neagră
Îmi imaginez, astfel, ce fortificații sunt la intrarea în Marea Marmara dinspre Mediterană.
După aproape 40 de zile, am trecut granița înapoi în România.

2. Alege răspunsul corect.


Fragmentul de text aparține unui: a. poster b. pliant turistic c. jurnal de călătorie.
Justifică-ți răspunsul.
3. Răspunde la următoarele întrebări:
a) Pe ce continente se desfășoară călătoria relatată?
b) Care sunt riscurile traversării înot a Bosforului?
c) Unde se presupune că se află Troia?
d) Care este numele celebrului cuceritor al Antichității menționat în jurnal?
e) Pe unde au trecut trupele lui în drumul spre Persia?
f) Cine povestește?
g) Consideri că este reală sau imaginară această călătorie? Justifică-ți răspunsul.
4. Ce timp verbal se utilizează în relatare?
5. Ce reprezintă călătoria pentru autorul acestui jurnal?
6. După părerea ta, care sunt motivele pentru care un călător ține un jurnal?
7. În jurnalul de călătorie există cuvinte și grupuri de cuvinte referitoare la timpul în care s-au
petrecut întâmplarile povestite. Stabilește și reperele spațiale ale călătoriei.

Date Zile ale Alți indici de Repere


săptămânii timp spațiale
Reflecția – Anexa 2

1. Stabilește valoarea de adevăr a următoarelor afirmații.

Valoarea de Afirmații despre Jurnal


adevăr
A sau F
1. Jurnalul de călătorie conține consemnări zilnice (calendarul
evenimentelor).

2. .Întâmplările prezentate în jurnal s-au petrecut în realitate , într-un


anumit timp și spațiu.
3. În textul jurnalului de călătorie, acțiunea este realizată de o persoană
imaginară care nu există în realitate.
4. Exprimarea utilizată în jurnale nu este spontană, rapidă, neelaborată.
5. Timpul consemnării din jurnale de călătorie este viitorul
6. Reportajele, anunțurile publicitare, jurnalul, scrisorile, e-mailul sunt
texte literare.
7. Jurnalul este marcat de sinceritate și subiectivitate; de obicei, caracter
intim (fără destinatar extern).

8. În jurnalul de călătorie primează interesul pentru consemnarea


informațiilor și a trăirilor autentice, în momentul producerii lor.

2. Scrie o notă de jurnal, de 7 randuri, despre subiectul pe care roata din Wordwall ti l-a
indicat.
padlet.com/paulalohan90/w4n770isrxe65emh

Atras de necunoscut
Jurnalul de călătorie
PAULA LOHAN 28 MARTIE 2021 05:52

Spargerea gheții
Alege, din lista de mai jo
ci cuvinte care, după părerea ta, caracterizează o călătorie:
necunoscut, excursie, exotism, recreere, expediție, descoperire,
evadare, pericol, a ventură, croazieră, turism, cunoaștere,
imaginație, știință, sport, rea litate, refugiu, salvare, comerț,
studiu 

Slido Admin is loading longer than


usual.
SLI

Trăsăturile unui jurnal


Captarea atenției
Jurnal de călătorie Valea Galbenă

Anexa 1

APUSENI Ep. 9 Circuitul Văii Galbena - Cheile Galbenei |
Înțeleg și explorez textul
Jurnal de Călătorie
de către Jurnal de Călătorie
YOUTUBE

Atras de necunoscut. Jurnalul de călătorie


Anexa 2 - Atras de Necunoscut. Jurnalul de călătorie
de către Paula Lohan
GOOGLE DOCS

Anexa 1 Anexa 2.2.


Document Word
Re ecția
PADLET DRIVE

Jurnalul meu
Un obiectiv (célkitűzés) pe care vrei să
Anexa 2.1. realizezi pentru ziua următoare., O
schimbare pe care te-ai hotărât să o
Re ecția faci., Un lucru nou învățat astăzi..
https://docs.google.com/document/d/1HWV9-v-1il0OqJosScA- WORDWALL - CREATE BETTER LESSONS
QUICKER
MrMYgpkuFRON08Gi0qpsp-Q/edit

※※※※※※

S-ar putea să vă placă și