Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECȚIE

1. PROFESOR: Cristea Lucian-George


2. DATA: 02. 12. 2015
3. OBIECTUL: Limba și Literatura Romȃnӑ
4. CLASA: a VI-a A
5. SUBIECTUL: Recapitulare pentru teză
6. COMPETENŢE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
2. Receptarea mesajului scris din textele literare, în scopuri diverse;
3. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea mesajelor scrise, în
diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;
7. COMPETENŢE SPECIFICE:
1.2. sesizarea sensului unitӑților lexicale noi ȋn funcție de context;
2.2. utilizarea relațiilor de sinonimie, de antonimie, de omonimie ȋn organizarea
mesajului oral;
3.1. diferențierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu ȋn cadrul textului citit;
3.3. sesizarea valorii expresive a unitӑților lexicale ȋn textele citite;
4.2. utilizarea unui lexic diversificat, recurgând la categoriile semantice studiate şi la mijloacele
de îmbogăţire a vocabularului, pentru exprimarea nuanţată;
8. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
– să stabilească familia/ câmpul lexical al unui cuvânt
– să identifice sinonimele şi antonimele unor cuvinte;
– să precizeze numărul de litere şi de sunete dintr-un cuvânt;
– să indice rolul semnelor de ortografie in text

9. TIPUL LECȚIEI: Lecție de recapitulare și sistematizare


A. Metode și procedee didactice: - exerciţiul, munca independentă, munca cu manualul, conversaţia,
problematizarea, metoda ciorchinelui
B. Forme de organizare a activitӑții elevilor: pe perechi, frontal, individual;
C. Material didactic: - Manualul pentru clasa a VI-a de Limba Romȃnӑ de la editura All
Educational, București, 2000, fișă de lucru
D. Timp alocat: 45 minute
E. Material bibliografic: a. Programa școlarӑ la Limba și Literatura romȃnӑ, Ministerul Educației,
Cercetӑrii și Inovӑrii, București, 2011

1
10. DESFӐȘURAREA LECȚIEI
SECVENŢE ACTIVITATEA RESURSE
-LE
LECȚIEI PROFESORULUI ELEVILOR PROCEDU ORGANIZA MATE- OBSER
-RALE TORICE RIALE VAȚII
1. Evocarea • Pregӑtirea clasei • Își pregǎtesc
pentru ȋnceperea orei; cele necesare
(10 min)
• Profesorul spune pentru buna Conversația Individual
elevilor că vor verifica desfăşurare a Tabla
noţiunile de vocabular lecţiei;
şi fonetică însuşite în • Ascultă cu
această unitate de atenție
învăţare.
• Se anunţă și se scrie
la tablӑ titlul lecţiei şi • Scriu titlul
se enumeră obiectivele lecţiei în caiete;
operaţionale;

2. Evocarea • Profesorul împarte • ascultǎ cu Conversația Individual


fişele de lucru. (Anexa atenţie; combinat cu
sensului
1) frontal Fisă de
(25 min) • Profesorul solicită lucru
elevilor să rezolve • noteazӑ ȋn Exercițiul
exercițiile de pe fișa de caiete;
lucru, urmând ca În perechi
noțiunile pe care nu le Problemati-
stăpânesc să fie • rӑspund zarea
recapitulate și solicitӑrilor;
aprofundate cu
profesorul

3.Reflecția
• Pentru o sistemtizare • rӑspund Metoda Frontal Tabla
(10 min) cât mai exactă solicitӑrilor; Ciorchinelui combinat cu
profesorul împreună cu individual
elevii realizează un
ciorchine în care sunt
cuprinse mijloacele
interne de îmbogățire a
vocabularului

2
3

S-ar putea să vă placă și