Sunteți pe pagina 1din 15

Proiect didactic

Unitatea de învățământ:Școala Gimnazială ,,Nicolae Labiș", Mălini, Pîraie


Profesor: Isăilă Mihaela
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea: Vreau să salvez lumea
Tema lecției: Adjectivul
Tipul lecției: mixtă ( formare de priceperi și deprinderi, consolidare, comunicare)
Clasa a V-a
Data: 14.03.2023
Durata: 50 de minute

Competențe generale:

Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată și dialogată;
Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;

Competenţe specifice:

2.3 – alcătuirea unor propoziții și fraze corecte din punct de vedere gramatical;
3.4. – sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învățate;

1
Valori și atitudini:
Cultivarea unei atitudini pozitive față de limba română și recunoașterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală și îmbogățirea
orizontului cultural ;

Obiective operaționale :

a) Cognitive: OC1: să alcătuiască propoziţii simple şi dezvoltate folosind adjectivele date;


OC 2: să recunoască categoriile gramaticale specifice adjectivului (adjective variabile şi invariabile, acordul cu
substantivul, gradele de comparaţie, topica adjectivului);
OC3: să recunoască părţile de propoziţie specifice adjectivului (atributul adjectival);
OC4: să recunoască adjectivele din textul la prima vedere;
OC5: să recunoască sufixele şi prefixele specializate pentru formarea adjectivelor;
b) Afective: OA1: vor lua atitudine față de încălcarea normelor de exprimare orală și scrisă;
OA2: vor aprecia rolul adjectivului în vobire;
c) Psihomotorii: OPM1: să-şi coordoneze mişcările pentru a foileta, în condiţii de igienă şi
securitate a materialului tipografic utilizat (manuale, caiete, fişe)

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: conversaţia euristică, cubul, analiza gramaticală, algoritmizarea, demonstraţia, exerciţiile creatoare, jocul
didactic;
b) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, manualul, tabla;
2
c) Forme de organizare a activităţii: activitate în grupuri, activitate frontală şi individuală;
d) Resurse şi managementul timpului:
- spaţiu de lucru: sala de clasǎ;
- capacităţi normale de învăţare ale elevilor;
- cunoştinţele lor anterioare;
- timpul de învăţare: 50 minute.

Resurse bibliografice:

 oficiale : Programa şcolară Limba şi literatura română clasele a V-a – a VIII-a, Bucureşti, 2009
 metodico-ştiinţifice : 1. Gherghina, Dumitru, Dănilă, Ioan, et alii, Metodica predării limbii şi literaturii române în şcoala
primară, gimnaziu şi liceu, Craiova, Editura „DIDACTICA NOVA”, 2005 ;
2. Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Bucureşti, Editura
„POLIROM”, 1999
 ştiinţifice : Avram, Mioara, Gramatica pentru toţi, Editura Academiei Române, 1986

3
4
Demersul didactic

Strategie didactică

Etapele OB. Conținutul lecției Activități de învățare Evaluare

lecţiei Metode Mijloace Org.

EVOCAREA - organizarea condiţiilor


necesare desfăşurării manuale Activitate
MOMENT eficiente a demersului Pregătirea pentru ora de Conversaţia
ORGANIZATORIC caiete frontală
limba şi literatura română.
2 min
Elevii citesc
Verificarea temei Profesorul solicită 2-3 Exerciții de prezentare a tema și
elevi să citească tema și unor răspunsuri personale corectează
5 min eventualele
emite aprecieri sau
corectează eventualele greșeli.
greșeli.didactic;
Momentul de captare a
atenției se va realiza sub Activitate
OM1 forma unui joc. Se atașează prenumelui un Joc didactic Frontală

CAPTAREA Profesorul și elevii se adjectiv potrivit ; Chestionare


ATENŢIEI prezintă spunându-și Activitate
OA2 numele și caracterizându- individuală orală
4 min se cu un adjectiv care Explicaţia
începe cu aceeași literă cu
care începe prenumele,
motivându-și alegerea.
Se anunţă tema orei şi se
Planșa cu

5
ENUNŢAREA enumeră succint, adecvat obiective
TEMEI ŞI A
OBIECTIVELOR OM1 particularităţilor de vârstă a Conversaţia
elevilor, obiectivele
2min urmărite pe parcursul
Se notează titlul lecţiei pe
lecţiei. caiete. Flipchart
Elevii sunt anunţaţi că în
Explicaţia
cadrul acestei ore vom lucra Activitate
frontală
un set de exerciţii de aflare
Caiete
a adjectivului, vom verifica
noţiunile dobândite în orele
anterioare.
Se verifică tema de acasă.
Apoi elevii vor extrage Jocul
bilețele și vor răspunde la didactic ELEVII
următoarele întrebări: Exerciții de prezentare a Coșulețul citește tema,
OM1 cu bilete Caiete cu îşi corectează
unor răspunsuri personale.
1. Ce este adjectivul? tema eventualele
ACTUALIZAREA 2. Cum putem clasifica Conversaţia
CUNOȘTINȚELOR greşeli.
adjectivul?
ÎNVĂȚATE OC2
3. Precizează tipul
ANTERIOR adjectivului din enunțul:
Copiii isteți învață bine.
6 min 4. Indică numărul de Explicaţia
forme flexionare pentru cărţi
OC3 adjectivul ascultător. Activitate Chestionare
5. Indică numărul și genul Jocul frontală
adjectivelor din enunțul: didactic Orală
Venea amurgul cu

6
suave unde de răcoare.
6. Precizează funcția
OC5 sintactică pe care o are
adjectivul în enunțul:
Copilul jucăuș este
Mihai.

7. Dă exemple de
adjective invariabile.

Analiza
răspunsurilor
elevilor
REALIZAREA
SENSULUI Se împarte elevilor Fişa Exerciții de pe fişele de
OC1 Problematiz
de exerciţii. (Anexa 1) lucru;
area
Se cere să se rezolve oral Exerciții de rezolvare a Fişa de Aprecieri
OC5 exerciţiile 1 şi 2 de pe fişă, exerciţiilor, făcând acordul Exerciţiul lucru verbale

urmând ca, după fiecare între adjectiv şi


Elevii
cerinţă rezolvată oral, substantivul determinat Activitate
rezolvă
. DIRIJAREA răspunsurile corecte să fie (exerciţiul 1) şi arătând individuală
OC2 exerciţiile,
ÎNVĂŢĂRII trecute pe fişă. genul si numarul acestora.
făcând
(exerciţiul 2). Caiete
acordul între
adjectiv şi

7
. Explicaţia Activitate substantivul

OA1 frontală determinat


Exerciţiul
Fişa de (exerciţiul 1)
lucru şi arătând
OA2 Activitate genul si
Exerciţiul
Individuală numarul
acestora.
(exerciţiul 2).
Se cere elevilor să rezolve
Exerciții de precizare a Elevii
individual, pe caiete,
formelor flexionare a răspund şi
exerciţiul 3 de pe fişa de
adjectivului. notează pe
lucru.
fişa de lucru
soluţiile
pentru
rezolvarea
corectă a
exerciţiilor.

8
Analiza
răspunsurilor
elevilor
Obs.
sistematică a
comporta-
mentului
elevilor
Prin metoda cubului elevii
au de rezolvat, pe grupe, o
OC1 serie de exerciții. (anexa 3)
Aprecieri
Grupa 1: Descrie
Activitate Verbale
Arată felul următoarelor Exercițiul Caiete
Frontală
adjective: bej, kaki, verde, Se rezolvă sarcina de lucru
strălucitor. indicată de profesor. Fise de
OC2
Grupa 2 : Compară lucru Analiza
Rescrie textul de mai jos răspunsurilor
trecând adjectivele înaintea elevilor
OBŢINEREA OC3 substantivelor determinate.
PERFORMANŢEI Ce observi?
Cubul
În rocile din epocile
24 min
OC4 îndepărtate, cercetătorii au
descoperit scheletele uriașe
ale unor dinozauri. Activitate

9
Animalele enorme au Exercițiul pe grupe Analiza
devenit eroi imaginari ai răspunsurilor
creativ
unor filme S.F.
Grupa 3: Asociază
Completează spațiile cu
adjective potrivite, făcând
acordul cu substantivul.
Eu oaspetele.........
L-am tratat cu lapte......
Și, pentru că era...........
0C5 L-am botezat Arpagic.
Adj: importantă, caldă,
mică
Grupa 4: Analizează
Identifică funcția sintactică
a adjectivului și explică de
ce ai ajuns la această
concluzie:
OA1 Luna argintie mă inspira.

Grupa 5: Aplică
Corectează propozițiile de
mai jos:
Faptele supereroilor sunt
foarte minunate.
OA2 Super
girl are un costum tare
splendid.

10
Grupa 6: Argumentează
Indică felul și numărul
adjectivelor subliniate: În
curtea largă, cocoșii
frumoși se înfruntau mereu.

Exerciții de alcătuire a Activitate Aprecieri


OC2 Se prezintă ca activitate Fişa de
Explicaţia Frontală Verbale.
unor enunțuri în care să
independentă rezolvarea lucru Elevii ascultă
. FEEDBACK utilizeze gradele de indicaţiile
unor exerciţii (exercițiul 4); Exerciţiul
profesorului.
2 min OA2 comparație ale
Se rezolvă
adjectivului.
sarcina de
lucru.

REFLECȚIA

. EVALUARE OC2 https://wordwall.net/ro/


. Conversaţia Activitate Evaluare
resource/12146935/ frontală curentă.
2 min OA2 Elevii
adjectivul
răspund
cerințelor
exercițiului

OA2
Evaluare
Se face o recapitulare
Exercițiul Caietele finală.

11
. RETENŢIA orală, sintetică, a tuturor Exerciții de consolidare a Frontală Elevii
răspund la
2 min informațiilor consolidate în cunoștințelor.
întrebări.
lecție.
OA1 Elevii vor primi ca temă Elevii
notează
TRANSFERUL exercițiile 4 și 5 din manual,
Conversaţia Caiete Activitate sarcina de
CUNOŞTINŢELOR p. 137 frontală lucru pentru
OM1 acasă.
1 min

12
Anexa 1

ADJECTIVUL - exerciţii

1. Găsește în horoscopul alăturat adjectivele prin care sunt descrise caracteristicile


zodiei. Trebuie apoi să treci textul la plural.

Peștii

Este șovăitor, nehotărât în actele lui. Este un tip milos și darnic. Este sincer și
afectuos, dar uneori are un comportament agresiv. Câteodată este leneș și mincinos.
În munca lui, este ingenious. În relațiile cu ceilalți, este timid.

2. Identifică adjectivele din textul de mai jos și stabilește genul și numărul acestora:

Printre ramuri, am văzut un ghem de blăniță de culoarea flăcării, cu coada stufoasă


și cu un căpușor minuscul.

3. Precizează câte forme flexionare au următoarele adjective:


deștept, simplu, adânc, cuminte, crem, roz, nou, blând

4. Treceţi adjectivul ,,slab’’ la toate gradele de comparaţie :

I. pozitiv :

II. comparativ de superioritate :

- comparativ de egalitate :

- comparativ de inferioritate :

III. - superlativ relativ de superioritate :

- superlativ relativ de inferioritate :

- superlativ absolut :

13
Grupa 1: DESCRIE

Grupa 2 : COMPARĂ
Arată felul următoarelor adjective: bej, kaki, verde, strălucitor
Rescrie textul de mai jos trecând adjectivele înaintea substantivelor
determinate. Ce observi?
În rocile din epocile îndepărtate, cercetătorii au descoperit scheletele
uriașe ale unor dinozauri. Animalele enorme au devenit eroi
imaginari ai unor filme S.F.

Grupa 3: ASOCIAZĂ
Completează spațiile cu adjective potrivite, făcând acordul cu substantivul.
Eu oaspetele.........
L-am tratat cu lapte......
Și, pentru că era...........
L-am botezat Arpagic.
Adj: importantă, caldă, mică

14
Grupa 4: ANALIZEAZĂ

Identifică funcția sintactică a adjectivului și explică de ce ai ajuns la


această concluzie:
LunaGrupa 5: APLICĂ
argintie mă inspira.

Corectează
Grupa 6: propozițiile
ARGUMENTEZĂ de mai jos:
Faptele supereroilor sunt foarte minunate.
Supergirl are un costum tare splendid.

Indică felul și numărul adjectivelor subliniate: În curtea largă, cocoșii


frumoși se înfruntau mereu.

15

S-ar putea să vă placă și