Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Gura Ocniţei


Profesor: Coman Claudia-Daniela
Data: 25.03.2021
Clasa: a VIII –a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Obiectul: Limba şi literatura română
Tema generală: Reflecții asupra lumii
Unitatea de învăţare: Încotro Se Îndreaptă Lumea?
Subiectul: Textul epic de mare întindere-text suport Fahrenheit 451 de Ray Bradbury
Tipul lecţiei: predare-învăţare-evaluare

Competenţe generale:
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;

Competenţe specific:
2.1. Evaluarea informațiilor și a intențiilor de comunicare din texte literare, nonliterare, continue,
discontinue și multimodale
2.4. Aplicarea constantă a unor strategii de corectare a comportamentelor şi a atitudinilor de lectură ;

Conţinuturi:
Textul epic de mare întindere
Monitorizarea și evaluarea propriei lecturi

Obiective operaţionale :
Pe parcursul lecţiei elevii vor fi capabili:

1
COGNITIVE:
C1: să identifice succesiunea evenimentelor din text;
C2: să precizeze tipul de narator;
C3: să selecteze indicii de timp şi de spaţiu;
C4: să indice structura textului epic de mare întindere;
C5: să exprime, oral şi în scris, a unor opinii pertinente referitoare la conţinutul şi componentele de
ordin structural specifice textului epic,gândurile, sentimentele, atitudinile;
AFECTIVE:
OA1: să manifeste interes ȋn realizarea sarcinilor;
OA3: să interiorizeze aceste cunoştinţe, adoptând o atitudine pozitivă faţă de ele;
OA2: să-şi cultive interesul pentru studiul limbii şi literaturii.

Activităţi de învăţare :
A1- exerciţii de identificare a succesiunii evenimentelor din text;
A2- exerciţii de precizare a tipului de narator;
A3- exerciţii de selectare a indicilor de timp şi de spaţiu;
A4-exerciţii de indicare a structurii textului epic de mare întindere;
A5−exerciţii de exprimare a emoţiilor, a sentimentelor şi a atitudinilor exprimate într-un text literar.

Domeniul de conținuturi: Lectura

Conținuturi:Textul epic de mare întindere

2
STRATEGIA DIDACTICĀ

Metode si procedee didactice : Conversaţia examinatoare , expunerea, metoda


ciorchinelui, învăţarea prin descoperire , harta conceptuală, explicaţia, RAI,
cvintetul,ABC .
Forme de organizare a activităţii: activitatea frontală, individuală ;
Metode si tehnici de evaluare : observarea, chestionarea orală, feedback
constructiv , conversaţia examinatoare, aprecierea verbală a răspunsurilor
evaluarea formativă ,interevaluare;

Resurse :
 umane : 15 elevi ai clasei a VIII-a A;
 materiale : fişe de lucru, laptop, videoproiector, tabla, textul suport,material
audio,markere, manual,manual digital –AMII, activități multimedia interactive de
învățare, cu rolul de a spori valoarea cognitive;
 de timp: 40 de minute;
Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă ;
Formatul desfăşurării activităţii:fizic şi online pe platforma Scoala 365, cu
aplicaţia Google Meet;
Bibliografie :
 Curriculum Naţional, Programa de limba şi literatura română pentru gimnaziu, Bucureşti,
2017
 Manualul de Limba și literatura română: clasa a VIII-a / Florentina Sâmihăian,
Sofa Dobra, Monica Halaszi, il. de Cristina Dandu, București: Art Klett,2020
 Limba si literatura română. Ghidul profesorului. Clasa a VIII-a, Florentina Sâmihăian, Sofia
Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș, Editura ART

3
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂŢII
FORME ŞI
SECVENȚELE CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE INSTRU-
MENTE DE
INSTRUIRII
EVALUARE
DIDACTICE

Metode/ Mijloace de Forme de


Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedee învăţă organizare
mânt
1.Moment * Salutul;Notarea absenţelor *se pregătesc pentru activitate
organizatoric în catalog; începerea lecţiei de frontală
1’ * Asigurarea unui climat limba şi literatura
adecvat desfăşurării lecţiei.. română.
2.Verificarea temei *Verifică modul de *citesc rezolvarea Conversaţia
efectuare a temei pentru temei pentru acasă Conversaţia Caietele- activitate examinatoare
3’ acasă și corectează examinatoare fişele frontală
eventualele greșeli. *urmăresc fişa de Explicaţia Aprecierea
(Pentru a aprofunda lucru primită în ora verbală a
acțiunea romanului,elevii au anterioară şi răspunsurilor
avut de ordonat corectează
evenimentele conform răspunsurile date Feedback
succesiunii lor în text). Cu constructiv
ajutorul videoproiectorului,
se proiectează printr-un ppt
ideile principale (ANEXA 1)
3.Captarea atenţiei
şi asigurarea Adresează elevilor Conversaţia Aprecierea
întrebarea declanșatoare Tabla activitate verbală a
climatului afectiv
Cum vă simţiţi astăzi, în *răspund la întrebările frontală răspunsurilor
2’
acest moment…? adresate, formulează
opinii, exprimă Laptop
Videoproiector,
emoţiile, stările
Boxe audio

4.Anunţarea temei *Anunţă elevii că în această *ascultă cu atentie şi


şi a obiectivelor lecţie vor recapitula notează în caiete tema
4
operaţionale cunoştinţele despre genul lecţiei. Expunerea Tabla activitate
1’ epic și le vor completa cu frontală
noţiuni noi despre Genul
epic de mare întindere-
romanul
Laptop
Videoproiector,
Boxe audio

5.Verificarea, *Discuţie despre genul


actualizarea epic, utilizand întrebarea *completează Conversaţia Tabla Conversaţia
cunoştinţelor declanșatoare(Ce ştim ciorchinele cu activitate examinatoare
4’ despre...genul epic?.), - noţiuni/cuvinte cheie frontală
actualizarea cunoștinţelor despre genul epic Observarea
despre Genul epic–harta curenta
conceptuală din fişa ataşată Laptop
Videoproiector,
prezentului demers
Harta Boxe audio Feedback
didactic(ANEXA 2)
conceptuală constructiv
6.Dirijarea *Solicită elevilor să rezolve
procesului de anumite cerinţe din manual, Tabla
referitoare la :tipul de * lucrează individual
consolidare a
narator, ,indicii de timp şi şi frontal conform Conversaţia Aprecieri
cunoștinţelor/de cerinţei; Laptop verbale-
de spaţiu,etc
dezvoltare a Exerciţiul Videoproiector, Feedback
competenţelor * Se vor actualiza –prin *identifică:tipul de Boxe audio activitate constructiv
exerciţii diverse,trăsăturile narator,indicii de timp Invăţarea prin Manualul şi frontală
genului epic din textul şi de spaţiu,etc descoperire manualul
suport Fahrenheit 451 *se vor activa şi digital
Prezintă elevilor materialul implica în rezolvarea Explicaţia AMII, activități
multimedia
AMII din nanualul digital , sarcinilor toţi interactive de
17’ despre noţiunea de elevii,indiferent de învățare, cu
Fahrenheit nivelul lor rolul
Prezintă şi notează la tablă de a spori
valoarea
informaţiile din rubrica
Conversaţia cognitivă
Repere din manual,despre ;
-structura textului epic Exerciţiul
5
-definiţia romanului
-noţiunea de distopie Invăţarea prin
*notează în caiet descoperire
* Prezintă elevilor schema de la tablă sau
materialul AMII din noţiunile Explicaţia
manualul digital , despre
noţiunea de distopie şi
despre literatura SF

7.Obţinerea *Cere elevilor să realizeze Conversaţia Fişa de lucru


performanţei un cvintet în care să *răspund cerinţei
5’ prezinte o definiţie formulate, realizând Cvintetul activitate Evaluare
personalizată a textului cvintete individuală formativă
epic-romanul(ANEXA 3)

8.Integrarea Profesorul urmăreşte Rezolvă sarcinile după RAI activitate interevaluare


evaluării de tip verificarea modalităţii de indicaţiile frontală
formativ îndeplinire a competenţelor profesorului. Se
5’ comunicate la începutul autoevaluează pe baza
orei. răspunsurilor şi
Solicită elevilor să se aprecierilor făcute de
interogheze/ evalueze profesor.
reciproc pe baza întrebărilor
formulate.
Profesorul lansează prima
întrebare model
Când spun gen epic de mare
întindere,mă gândesc la….?
9.Intensificarea *Comunică elevilor tema
procesului de pentru acasă. Vor avea de Elevii notează tema Explicaţia Caietele activitate
retenţie si a redactat un text de maxim pentru acasă. elevilor individuală
transferului 10 rânduri în care să -şi
1’ exprime părerea despre
afirmaţia: finalul romanului
propune o viziune pesimistă
sau optimistă asupra
6
viitorului umanității
10.Evaluarea Solicită elevilor să-şi Elevii emit/scriu opinii Conversaţia Metoda ABC activitate Aprecieri
activităţii didactice exprime opiniile despre despre conţinul lecţiei euristica frontală verbale
1’ activitate, folosind metoda şi ascultă ascultă asupra
A, B, C (Anexa 4): aprecierile şi activităţii
Am învăţat……………. recomandările elevilor.
Bine a fost că.......... profesorului. Aprecieri cu
Cred că................... note
Apreciază global şi
individual aportul elevilor la
lecţie.
Notează elevii cu participare
reprezentivă la activitate.

ANEXA 1

7
 1. a Bănuind că Montag ar putea să încalce regulile,căpitanul Beatty îi face o vizită și-i spune că poate citi o carte, cu
condiția să o ardă a doua zi.
 2 b Întâlnirea cu Clarisse McClellan îl face pe Montag să-și pună întrebări despre sine și despre lumea în care
trăiește.
 3
c Montag fuge din oraș.

 4 d Discuția cu profesorul Faber îl hotărăște pe Montag să acționeze.


e Într-o societate în care cărțile sunt ilegale, Guy Montag, un pompier de aproximativ 30 de ani, este
 5 fericit cu slujba lui de a le arde.
f Montag încearcă să discute cu soția lui despre fericire, despre cărți, dar Mildred refuză dialogul.
 6
g Tulburat de moartea Clarissei și de ultimul incendiu provocat, Montag îl caută pe profesorul Faber care să-l ajute
să înțeleagă ce se petrece în jurul lui.
 7
h Denunțat de Mildred și de prietenele ei, pompierul este nevoit să-și incendieze propria casă, apoi,

 8 amenințat de Beatty, îl omoară pe acesta.


i Chemat într-o misiune, Montag constată că există oameni care preferă să moară decât să trăiască
 9 fără cărți și este tentat să ia o carte și s-o citească.

 10 j Montag se întâlnește cu oamenii-cărți, comunitate care îl adoptă ca „Ecleziastul“, și împreună se întorc în orașul
distrus de război.
 11 k Montag, furios pe superfcialitatea soției sale și a prietenelor acesteia, le citește un poem.

8
ANEXA 1

ANEXA 2
9
Fahrenheit 451 10
1.Într-o societate în care cărțile sunt ilegale, Guy Montag, un pompier de aproximativ 30 de
ani, este
ANEXA 3

11
Realizează o definiţie personalizată a textului epic de mare întindere-romanul într-un CVINTET

…………………………., 1 substantiv

………………………… ……………………………2 adjective

………………………… ………………………………. ………………….3 verbe la gerunziu

……………………… ………………………….. …………………… ……………… o propoziţie din 4

cuvinte

…….…………….un substantiv

12
13
ANEXA 4

Evaluarea activităţii didactice

Exprimă-ţi opinia despre activitatea de astăzi , folosind metoda ABC

Am învăţat ………………………………………………………………………………………………………………………………………

Bine a fost că..........................................................................................................................................................................................................

Cred că....................................................................................................................................................................................................................

Evaluarea activităţii didactice

Exprimă-ţi opinia despre activitatea de astăzi , folosind metoda ABC

Am învăţat ………………………………………………………………………………………………………………………………………

Bine a fost că..........................................................................................................................................................................................................

Cred că....................................................................................................................................................................................................................

Evaluarea activităţii didactice

Exprimă-ţi opinia despre activitatea de astăzi , folosind metoda ABC

Am învăţat ………………………………………………………………………………………………………………………………………

Bine a fost că..........................................................................................................................................................................................................

Cred că....................................................................................................................................................................................................................

14

S-ar putea să vă placă și