Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECȚIE

Data: 20mai2020
Școala Gimnaziala Dudesti
Clasa: a VIII-a
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul: Genuri și specii literare
Tipul lecției: Recapitularea și consolidarea cunoștințelor
Profesor: Dumitrascu Roxana

Competențe generale, sociale și civice:


1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare;
2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de
comunicare monologată și dialogată;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse;
4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
context de realizare, cu scopuri diverse.

Competențe specifice:
1.5. aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ
adecvat;
2.1. construirea unui text oral pe o temă dată;
2.5.captarea și menținerea atenției interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului;
3.1. dovedirea înțelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerințe date;
4.1. redactarea unui text argumentativ.

Obiective operaționale: la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:


a)cognitive:
O1-să cunoască trăsăturile genurilor și speciilor literare;
O2-să identifice caracteristici ale genurilor literare în texte date;
O3-să identifice caracteristici ale speciilor literare în texte date;
O4-să încadreze anumite texte în diferite genuri și specii literare.
b)afective: -să formuleze impresii după lectura textului;
-să integreze informațiile într-un sistem propriu de valori.
Strategia didactică:
Metode și procedee: lectura expresivă, explicația, conversația euristică, problematizarea, lectura
selectivă, brainstorming.
Organizarea activității: frontală, individuală, pe grupe.
Resurse materiale : fișe de lucru, laptop, culegere cu modele de teste pentru E.N.
Resurse umane: colectiv eterogen de elevi.
Timp de lucru: 50 de minute
Loc de desfășurare: sala de clasă
Bibliografie: Pamfil, Alina – Limba și literatura română în gimnaziu. Structuri didactice
deschise, Ediția a V-a, Editura Paralela 45, Pitești, 2008
Ghid complet pentru Evaluarea Națională 2016. Limba și literatura română.
Clasa a VIII-a, Editura Delfin, București, 2015
SCENARIUL DIDACTIC

1. ORGANIZAREA CLASEI (2 min.)


Se trimit elevilor invitatiile si codul pentru a se altura clasei virtuale.

2. Verificarea temei (5 min.): sunt verificate aleatoriu teemelea maximum 3 elevi, acestia
avand de rezolvat testul 25 din testele de antrenament pentru EN.
3. CAPTAREA ATENŢIEI (10 min.)
Profesorul distribuie elevilor un link in care sunt sintetizate trasaturile esentiale ale
genurilor literare studiate.

https://www.youtube.com/watch?v=33kP-O_9OT0

4. ENUNŢAREA SUBIECTULUI LECŢIEI ŞI A OBIECTIVELOR (2 min.)


Elevii notează titlul lecției în caiete și se enumeră obiectivele.

5. DESFĂȘURAREA LECȚIEI (25 min.)


Elevii sunt rugati sa imparta foaia de caiet in trei coloane, fiecare pentru câte un gen literar.
Fiecare elev primește / deschide documentul word cu Anexele 1, 2, 3 ce contin texte pe care să
le încadreze într-un gen literar, argumentând și exemplificând prin patru trăsături.
Pentru aceasta sarcina elevii au la dispozitie 20 min pentru a incarca tema pe Google classroom.
Elevii sunt apoi împărțiți în două grupe, fiecare având de încadrat un text (anexele 1 și 2) într-o
anumită specie literară, exemplificând prin patru caracteristici.

6. ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI (5 min.)


Feedback-ul are loc prin corectarea materialelor postate pe platforma. După realizarea
fiecărei sarcini, profesorul face aprecieri în legătură cu calitatea şi nivelul activităţii
7. Evaluarea se face prin accesarea unui material electronic. Elevii vor raspunde intrebarilor
, feedbackul fiind imediat, prin afisarea cuvintelor Corect/ Gresit

https://www.didactic.ro/lectii-online/download/id/165

8. ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI (5 min.)


Propune tema pentru acasă: rezolvarea unui test pentru Evaluarea Națională.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdVADN6tX_-
ECPEBxJCNQZF9hhEixuzRTPvenZW5B1Gva7ogQ/viewform?usp=sf_link

S-ar putea să vă placă și