Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Basarabi


PROFESOR: Pavăl Magda
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
CLASA: a VII-a
DATA: 02.11.2020
SUBIECTUL: Textul narativ literar în proză
TIPUL LECȚIEI: de consolidare și sistematizare a cunoștințelor

COMPETENȚE GENERALE:

1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi producerea textului oral
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise

COMPETENȚE SPECIFICE:
2.1. Recunoaşterea modurilor în care sunt organizate informaţiile din texteliterare și nonliterare,continue, discontinue și multimodale
2.2. Compararea diferitelor puncte de vedere exprimate pe marginea unor texte diverse
2.4.Dezvoltarea competenţei de lectură prin diversificarea activităţilor consacrate cărţii
4.2. Exprimarea clară a intenţiei comunicative prin corelarea achiziţiilor lexicale şi semanticecu cele sintactice şi morfologice din
limba română standard
4.5. Dezvoltarea gândirii logice şi analogice, prin valorificarea competenţei lingvistice, în procesul de învăţare pe tot parcursul vieţii
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1 – să extragă secvențe ce reprezintă indici spațio-temporali;
O2 – să identifice modurile de expunere;
O3 – să structureze acțiunea pe momentele subiectului;
O4 – să identifice procedeul de legare a secvențelor narative;
O5 – să asocieze valori morale caracterelor personajelor, ce antrenează acțiunea în textele suport;
O6 – să prezinte trăsăturile textului narativ;
O7 – să redacteze o compunere după o temă dată.

RESURSE PROCEDURALE: rebusul, conversația, exercițiul, observația, învățarea prin descoperire

RESURSE MATERIALE: manual ART, caiete de teme, fișe de lucru, laptop, telefoane, flipchart

RESURSE ORGANIZATORICE: frontal, individual

BIBLIOGRAFIE:

 Pamfil, Alina – Didactica literaturii. Reorientări, Editura Art, București, 2016


 Cheroiu, Mariana – Limba și literature română. Caiet de lucru pe unități de învățare – clasa a VII-a, Ed. Booklet, București,
2020
SCENARIU DIDACTIC

Secvenţele Timp Ob. Conţinuturile învăţării Activităţi de învăţare Strategii didactice Evaluare
lecţiei op. Forme de Materiale şi Resurse
organizare procedee materiale
I. Salutul, notarea Frontală Conversaţia Catalogul
EVOCAREA absențelor, pregătirea
Moment 1min materialelor
organizatoric

Într-un text de 8-10


3min Verificarea temei Exerciții de observare a Frontală Conversația Caietele rânduri, imaginează-ți
pentru acasă evoluției personajelor Individuală Exercițiul elevilor evoluația peste timp a
personajului Mara din
Cum e lumea de
Veronica D. Niculescu,
relatând o situație
adecvată.

Captarea 5min Frontală Flipchart Completând corect


Conversația
atenţiei Individuală
Jocul didactic rebusul, vei obține pe
REBUS
verticala A-B tipul de
text despre care vom
discuta.
Tabla
Anunţarea 1min Caietele
Individuală Expunerea elevilor
temei şi
prezentarea
Consemnarea titlului
obiectivelor lecției și evidențierea
pașilor pe care elevii îi
vor urma pe parcursul
activității.

II.
REALIZAREA 30
SENSULUI min TEXTUL NARATIV Frontală Conversația A. Explorarea textului
Dirijarea LITERAR ÎN PROZĂ Individuală Exercițiul Caietele 1. Transcrie, din
(1) Exerciții de identificare Învățarea elevilor fragmentul dat o
învățării și
asigurarea a indicilor spațio- prin Fișa de structură ce conține un
O1 Indici spațio-temporali temporali descoperire lucru
feedbackului reper spatial și o
Laptop structură ce conține un
O2
Video reper temporal.
O3 Proiector
Telefoane 2. Alcătuiește un plan
Momentele subiectului Exerciții de delimitare a dezvoltat de idei,
textului pe momente respectând cele trei
aliniate ale textului.
semnificative
Identificați astfel din ce
momentelor subiectului
moment al subiectului
este extras fragmentul.

3. Ce parte de vorbire
predomină în text? Ce
Exerciții de stabilire a
Valori expresive ale rolului verbului într-un mod de expunere este
verbului text narativ reprezentat de către
această valoare
morfologică?
Tipul de narator Exerciții de identificare
a vocii narative dintr-un 4. Cine este persoana
text care povestește aceste
întâmplări? Ce fel de
O5 narator avem în text?
Personajul literar Exerciții de identificare
O6 5. Care sunt
a valorilor morale
personajele din text?
reprezentate de
Ce trăsături morale au
personaje acestea, conform
textului dat? Notați cel
puțin câte o valoare
morală reprezentată de
acestea.
Expresivitatea textului Exerciții de identificare
literar Conversația
a figurilor de stil 6. Alegeți un fragment
Exercițiul
ce v-a impresionat.
Identificați figurile de
stil ce au mijlocit
expresivitatea textului
și numiți-le.

Valori morale desprinse Exerciții de raportare a B. Expreriența


din textul literar trăirilor personale față personală
de textul literar 7. Ce trăiri/ sentimente
v-au încercat atunci
când ați citit textul? De
ce?
8. Ce credeți că s-a
întâmplat cu Owen?
TEXTUL NARATIV
LITERAR ÎN PROZĂ A. Explorarea textului
(2) 1. Transcrie, din
fragmentul dat o
Indici spațio-temporali structură ce conține un
Exerciții de identificare Frontală Exercițiul Caietele reper spatial și o
a indicilor spațio- Conversația elevilor structură ce conține un
O1 Individuală Învățarea Fișa de
temporali reper temporal.
prin lucru
O2 Idei principale descoperire Laptop 2. Notează două
Video principale din textul
O4 Exerciții de formulare a proiector dat.
unor idei principale Telefoane
O5 Modurile de expunere
3. Numește modurile
O7 Exerciții de identificare de expunere folosite în
a modurilor de expunere text.
Procedeul de legare a
secvențelor narative 4. Precizează procedeul
Exerciții de stabilire a de legare a secvențelor
procedeului de legare a narative din textul dat.

Tipul de narator secvențelor narative


5. Numește tipul de
Exerciții de identificare narator pe care l-ai
a vocii narative dintr-un identificat în text.
Personajul literar text
6. Stabilește, prin
săgeți, identitatea
personajelor din text.
7. Care este
Semnificația textului semnificația
Exerciții de interpretare fragmentului dat?
a semnificațieiunui B. Expreriența
fragment personală

8. Dacă ai face parte


Exerciții de exprimare a din grupul cireșarilor,
unui punct de vedere în ce echipă ai vrea să
lucrezi? Justifică-ți
răspunsul.
9. Andrei și Dana
discută despre
următoarea a afirmație
Exerciții de redactare a a filosofului Seneca:
unui text plecând de la o Călătoria și
afirmație dată schimbarea locului
aduc o nouă vigoare
minții. Redactează, în
6-8 rânduri, un text
despre ce înseamnă
pentru tine experiența
unei călătorii.
III. O6 Individuală Flipchart Selectează, din lista
REFLECȚIA 4min Frontală conceptelor primite,
Textul narativ literar în Exerciții de selectare a Exercițiul
Obținerea Conversația doar pe acelea care sunt
proză – concepte-cheie conceptelor-cheie
performanței specifice textului
specifice textului narativ
literar în proză narativ literar, apoi
încercuiește-le.
Evaluarea Efortmetrul Exerciții de Analiza Fișa de
2 min Autoevaluarea autoevaluare Individuală critică lucru
participării la activitate Conversația
Notarea elevilor care au
fost activi în timpul orei

Alege tema potrivită


Explicația pentru tine.
Extensia O7 Temă acasă Fișa de
Exerciții de redactare a lucru
unui text respectând Redactează o
pașii specifici acesteia compunere, de 10-15
rânduri, în care să
prezinți o întâmplare
reală/imaginară dintr-
un proiect de
voluntariat, la care ați
luat și voi parte.
În compunerea ta trebuie:
- Să relatezi o
întâmplare respectând
succesiunea logică a
evenimentelor;
- Să precizezi două
elemente ale contextului
spațio-temporal;
- Să ai un conținut
adecvat cerinței;
- Să ai obligatoriu
numărul minim de
rânduri precizat.

Redactează o
compunere, de 10-15
rânduri, în care să
prezinți o întâmplare
reală/imaginară dintr-o
excursie cu cortul.
În compunerea ta trebuie:
- Să relatezi o
întâmplare respectând
succesiunea logică a
evenimentelor;
- Să precizezi două
elemente ale contextului
spațio-temporal;
- Să ai un conținut
adecvat cerinței;
- Să ai obligatoriu
numărul minim de
rânduri precizat.

S-ar putea să vă placă și