Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Şcoala: Colegiul Tehnic „Constantin Istrati”, Câmpina


Clasa: a XI-a A
Data: 14 martie 2016
Profesor: CERNICA Elena-Corina
Obiectul: Limba şi literatura română
Titlul: Baltagul, de Mihail Sadoveanu
Tema: Baltagul - roman polivalent
Tipul: Lecţie de recapitulare şi aprofundare

Competenţe specifice:
1. Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a textelor
studiate.
2. Identificarea şi explicarea relaţiilor dintre opera literară studiată şi contextul
cultural în care a apărut aceasta.
3. Utilizarea tehnicilor şi strategiilor argumentative în vederea formulării unor
judecăţi proprii.

Competenţe derivate:
- să descrie cinci elemente de structură, de compoziţie ale romanului (temă,
semnificaţia titlului, structură, perspectivă narativă, repere temporale şi spaţiale,
conflicte);
- să identifice trei elemente specifice romanului etnografic;
- să construiască trei argumente privind statutul de „roman iniţiatic” al operei;
- să numească trei mituri în virtutea cărora opera studiată este un roman mitic;
- să stabilească trei atitudini ale eroinei pentru care opera studiată este un roman
de dragoste.

STRATEGIE DIDACTICĂ:
1. Metode şi procedee didactice
- explicaţia
- metoda cadranelor
- dezbaterea
- conversaţia euristică
- problematizarea
- analiza
- comparaţia

2. Mijloace didactice:
- tabla;
- instrumente de scris;
- calculator şi videoproiector;
- fişe de lucru.

3. Resurse educaţionale:
- capacităţile normale de lucru ale elevilor;
- timp efectiv de lucru: 50 de minute.
4. Forme de organizare a activităţii elevilor:
- activitate frontală;
- lucrul pe grupe;
- activitate independentă.

5. Bibliografie:
- SADOVEANU, Mihail, Hanul Ancuţei. Baltagul, Bucureşti, Editura Minerva,
1987.
- CĂLINESCU, G., Istoria literaturii române, Bucureşti, Editura Minerva, 1985.
- ILIE, Emanuela, Didactica literaturii române, Iaşi, Editura Polirom, 2008.
- MANOLESCU, Nicolae, Istoria critică a literaturii române, Piteşti, Editura
Paralela 45, 2008.
- *** Repere istorico-literare. Baltagul, în vol. SADOVEANU, Mihail, Hanul
Ancuţei. Baltagul, Bucureşti, Editura Minerva, 1987.
- *** Programa pentru Limba şi literatura română. Clasa a XI-a, Bucureşti,
2009-2010.

SCENARIUL DIDACTIC

Nr Strategia didactică
crt Etapele Conţinutul învăţării Metode şi Mijloa Forma Eval
lecţiei procedee ce de de
învăţă organi-
mânt zare
Moment Se asigură condiţiile necesare Conversaţia Activita- Obse
1 organizatoric defăşurării optime a activităţii: te re
(1 min.) asigurarea liniştii, notarea absenţelor, frontală sistem
pregătirea materialului didactic. c
Captarea Profesorul cere elevilor ca, Conversaţia Activite- Ches
2 atenţiei pornind de la semnificațiile titlului te nar
(5 min.) operei, să facă legături cu tipurile de frontală ora
roman în care se încadrează aceasta.

3 Actualizarea Se poartă o discuţie despre caracterul Conversaţia Activita- Or


cunoştinţelor realist al operei şi despre elementele de te
(10 min.) structură ale acesteia (teme şi motive frontală Ana
abordate, perspectiva narativă, structură, răspu
incipit, final, repere spaţio-temporale, ril
conflicte).
4 Enunţarea Profesorul anunţă elevilor titlul lecţiei Expunerea Activita- Obse
temei şi a şi prezintă succint obiectivele vizate. te re
obiectivelor frontală sistem
(1min.) c
5 Dirijarea Profesorul propune elevilor o Conversaţia Anexa Activita- Form
învăţării dezbatere privind caracterul polivalent Analiza 1 te vă
(25 min.) al romanului lui Sadoveanu. Exerciţiul Fişe de frontală conti
lucru ora
Elevii sunt împărţiţi în patru grupe, Activita-
apoi li se distribuie fişe de lucru (Anexa te Ana
2) şi li se stabilesc sarcinile: gr. I – să individu răspu
demonstreze că Baltagul este roman -ală ril
etnografic; gr. II - să demonstreze că
Baltagul este roman mitic; gr. III – să Activita-
demonstreze că Baltagul este roman te pe
iniţiatic; gr. IV – să demonstreze că grupe
Baltagul este roman de dragoste. Pe
baza întrebărilor din fişe şi a
răspunsurilor elevilor, la tablă vor fi
reprezentate grafic patru cadrane
corespunzătoare celor patru tipuri de
roman, cu elementele caracteristice
fiecăruia. (Anexa 3)
6 Obţinerea Cu ajutorul schemei de pe tablă se Explicaţia Activita- Or
performanţei vor recapitula principalele caracteristici Munca te
şi asigurarea ale celor patru tipuri de roman în care se independen- frontală Scr
feed-back- încadrează opera studiată. tă
ului Activita-
(7 min.) te
individu
-ală
Se apreciază modul în care elevii au Conversaţia Catalog Activita- Form
rezolvat sarcinile primite, se notează 5-6 Carnete te vă or
elevi şi se trec notele în catalog şi în -le de frontală
carnete. elev
Realizarea Elevii vor primi ca temă pentru acasă Explicaţia Portofo Activita- Obse
7 retenţiei şi a să alcătuiască la alegere un eseu în care -liul te re
transferului să argumenteze apartenenţa operei frontală sistem
(1 min.) studiate la unul dintre cele patru tipuri de c
roman.

Anexa 1
FIŞĂ DE LUCRU
(1)

Demonstraţi, pe baza cerinţelor de mai jos, că romanul Baltagul, de Mihail


Sadoveanu, este un roman etnografic.

1. Prezentaţi câteva aspecte legate de modul de viaţă şi de vestimentaţia celor


„de sub brad”.
2. Precizaţi patru situaţii în care Vitoria Lipan, exponent al muntenilor, ia în
seamă superstiţii şi credinţe străvechi.
3. Enumeraţi câteva obiceiuri legate de ceremonialul botezului, nunţii şi
înmormântării prezente în roman.

Anexa 1
FIŞĂ DE LUCRU
(2)

Demonstraţi, pe baza cerinţelor de mai jos, că romanul Baltagul, de Mihail


Sadoveanu, este un roman mitic.

1. Care dintre cele „patru mituri fundamantale” din literatura română – în


viziunea lui G. Călinescu – este considerat punct de plecare al romanului Baltagul?
Găsiţi motive din balada Mioriţa preluate în roman.
2. Găsiţi corespondenţe simbolice cu alt mit din literatura universală.
3. Ilustraţi prezenţa mitului labirintului în scenariul romanului.

Anexa 1
FIŞĂ DE LUCRU
(3)

Demonstraţi, pe baza cerinţelor de mai jos, că romanul Baltagul, de Mihail


Sadoveanu, este un roman iniţiatic.

1. Descrieţi starea de inocenţă ce-l caracterizează pe Gheorghiţă înainte de a


porni în călătoria de căutare a tatălui său.
2. Numiţi câteva probe pe care le depăşeşte Gheorghiţă în lunga călătorie,
îndrumat de mama sa.
3. Explicaţi rolul de iniţiator al Vitoriei.

Anexa 1
FIŞĂ DE LUCRU
(4)

Demonstraţi, pe baza cerinţelor de mai jos, că romanul Baltagul, de Mihail


Sadoveanu, este un roman de dragoste.

1. Ce o face pe Vitoria să intuiască moartea lui Nechifor? Descrieţi două motive


care declanşează demersurile Vitoriei pentru a-şi găsi soţul.
2. Prin ce se caracterizează spiritul de sacrificiu al Vitoriei Lipan? Menţionaţi o
replică semnificativă a acestui personaj.
3. Care este semnificaţia ţipătului din râpă al Vitoriei?

Anexa 2
Oglinda tablei

Roman etnografic Roman mitic

- gospodăria Lipanilor – tipică de oieri - mitul originii pastorale a poporului


ortomani; român (Moto roman);
- femeile oierilor ţin gospodăria; - motive ale baladei Mioriţa prezente în
- cina în familie; roman (motivul transhumanţei,
- portul tradiţional al fetei şi al mamei; complotului, animalului credincios, al
- Vitoria crede în puterea premonitorie a femeii ce îl caută pe cel dispărut);
viselor şi în semnele vremii; - mitul egiptean al zeului Osiris –
- ia în seamă instanţele spirituale ale corespondenţe;
satului; - romanul este o metaforă a căutării:
- gesturi simbolice pentru ceremonialul drumul Vitoriei este asemenea unui labirint
botezului, nunţii şi înmormântării. exterior, dar şi interior (chinul sufletesc).

Roman iniţiatic Roman de dragoste

- statutul iniţial al tânărului: necunoscător, - dragostea şi visele premonitorii o fac pe


neîncercat, conştient că e lipsit de femeie să intuiască moartea soţului;
experienţă; - Vitoria îşi cunoaşte soţul în aşa fel încât
- probe: bătălia cu troianul, noaptea de îi poate ghici gândurile şi faptele;
veghe lângă rămăşiţele tatălui şi - „Dac-a intrat el pe celălalt tărâm, oi intra
confruntarea finală cu criminalul. şi eu după dânsul.”
- mama, maestru în perioada de iniţiere. - ţipătul semnifică exteriorizarea durerii
pierderii soţului.

S-ar putea să vă placă și