Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE LECIE

coala: coala cu clasele I VIII, Frtuii Noi


Profesor: Galan Camelia-Sabina
Disciplina: Limba i literatura romn
Clasa: a VIII-a
Unitatea de nvare: Romanul
Subiectul leciei: Baltagul, de M. Sadoveanu compoziia; subiectul romanului; momentele principale ale
subiectului; imaginea vieii pstorilor, cu obiceiuri i tradiii
n strns legtur cu ciclurile naturii; elementele folclorice;
lectura citatelor ilustrative.

Tipul leciei: De nsuire a noilor cunotine


DEMERSUL DIDACTIC
1. MOTIVAIA: este o lecie valoroas din perspectiva metodelor activ participative, n sprijinul
dezvoltrii interesului pentru lectur i a gustului estetic; lecia se sprijin pe priceperile i deprinderile deja
formate n decodarea mesajului artistic i urmrete, n principal, perfecionarea continu a capacitii de
comunicare prin valorificarea noiunilor nsuite i de investigare a unui text literar.
2. OBIECTIVUL CADRU: cultivarea receptivitii literar artistice a elevilor, cu referire special asupra
universului operei epice n proz.
3. OBIECTIVE DE REFERIN:
1.1 s neleag semnificaia general a mesajului oral, sesiznd progresia i coerena ideilor exprimate;
1.7 s manifeste toleran fa de opiniile diferite exprimate de interlocutori i s ia o atitudine critic fa
de argumentele ascultate;
2.1 s construiasc un discurs oral pe o tem dat;
2.5 s capteze atenia interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului;
3.1 s interpreteze un text literar, fcnd corelaii ntre nivelurile fonetic, lexical, morfologic i semantic;
3.3 s identifice valori etice i culturale ntr-un text, exprimndu-i impresiile i preferinele;
4.1 s elaboreze texte aparinnd diverselor stiluri funcionale, adaptnd redactarea la situaia de comunicare i la
partener.
4. OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 s cunoasc modul n care M. Sadoveanu reconstituie structuri sociale ce aparin unui mod arhaic de
via, cu profiluri umane determinate de acestea;
O2 s identifice prile componente ale romanului: ntmplarea narat, etapele naraiunii;
O3 s interpreteze viziunea autorului asupra universului rural;
O4 s stabileasc analogii cu balada popular Mioria pentru a ilustra prelucrarea creatoare a mitului
mioritic realizat de M. Sadoveanu;
O5 s recunoasc personajele i s realizeze o scurt caracterizare a lor;
O6 s-i delimiteze propriile convingeri morale n raport cu lumea nfiat;
O7 s evidenieze modurile de expunere folosite de autor;
O8 s recunoasc procedeele artistice;
O9 s defineasc viziunea, suspansul i romanul;
5. CONINUTURI UTILIZATE: Definiie, caracteristici, sentimente, coninut de idei, tipuri umane,
realizare artistic.
6. CONDIII PREALABILE:
- clas la nivel mediu;
- elevii posed capacitatea de a aborda un text literar;
- elevii vor lucra pe grupe compacte i vor expune rezultatele produselor lor.
7. EVALUAREA: - elevii completeaz fiele de munc independent, cadranul i ciorchinele.
8. RESURSELE I MANAGEMENTUL TIMPULUI
A. Resurse materiale: Limba i literatura romn manual clasa a VIII-a, Al. Crian, S. Dobra,
F. Snmihian, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, p.132-153; Limba romn caietul
elevului clasa a VIII-a, Al. Crian, S. Dobra, F. Snmihian, Ed. Humanitas Educaional, 2005,
Bucureti, p.146-160; Baltagul, M. Sadoveanu, E.P.L., 1969, Bucureti, p. 5-126; fie de lucru.
B. Resurse de timp: - timpul de desfurare: 8 ore

9. METODE I PROCEDEE: conversaia, expunerea, lectura explicativ, spargerea gheii (gndirea


critic), brainstorming ul, reflecia, gndirea activ, activitatea pe grupe, metoda cadranelor (gndirea
critic), munca independent, metoda calendar (povestirea n lan).

SCENARIU DIDACTIC
ORA I
I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc manualele i
caietele).
II. Reactualizarea cunotinelor ( balada popular Miora) i dirijarea noii nvri.
Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, citindu-se dou variante
de compunere. Oral, se accentueaz anumite caracteristici ale operei.
Paralel cu verificarea temei, se face controlul cunotinelor teoretice cu ajutorul urmtoarelor itemuri:
Care este motivul i conflictul baladei?( doi ciobani pun la cale uciderea celui de-al treilea pentru a-i lua oile)
Ce element predomin n balad?( elementul miraculos)
Cum caracterizai personajul feminin?( femeie singur, ndurerat de pierderea fiului)
Care este reperul temporal i spaial prezentat?(naraiunea este imprecis, fiind asemntoare timpului
i spaiului specific basmului)

Ce este alegoria?(reprezint substituirea unei imagini cu alta, n virtutea unor asemnri sau corespondene dintre ele)
III. Prezentarea noului coninut
Se cere elevilor s numeasc ce opere din creaia sadovenian au citit. ( rspunsuri posibile: Dumbrava

minunat, Domnu Trandafir, Iapa lui Vod, .a.)

Se comunic elevilor c astzi se ncepe studierea romanului Baltagul de M. Sadoveanu. Se


citete apoi, mrturisirea Profirei Sadoveanu cu privire la elaborarea romanului Baltagul i li se cere
elevilor s explice faptul c aceast capodoper a fost scris totui numai n zece zile.
IV. Prezentarea sarcinilor de nvare i obinerea performanei
Se face de ctre profesor i de ctre elevi lectura expresiv a fragmentelor din manual, dup care
prin metoda brainstorming-ului se realizeaz o sintez a celor nelese din textul citit, folosind
urmtoarele itemuri:
Ce nareaz autorul? ( ntmplri)
Ce ne prezint n roman?( se prezint oameni ntr-un anumit spaiu, acela al munilor Moldovei. Se comunic
elevilor c acest spaiu ncepuse s-i fie cunoscut autorului, nc din 1906 i c
devenise unul din izvoarele inspiraiei sale, viaa oierilor fiindu-i bine cunoscut.)

Care este, pe scurt, firul epic al romanului?


( Vitoria Lipan i ateapt soul plecat de prea mult timp, la Dorna s cumpere oi. Vznd c nu se mai
ntoarce se hotrte s plece n cutarea lui mpreun cu fiul ei Gheorghi. Pentru plecare face o serie ntreag de
preparative gospodreti i religioase. Reface apoi drumul pn la Dorna, ia contact cu ali oameni i alte feluri de
societi dect cea cu care era familiar i pn la urm, ajutat i de prietenii pe care i-i face pe drum i gsete soul
mort ntr-o rp, dar descoper totodat i fptaii crimei, pedepsindu-i pentru fapta nelegiuit prin aceeai arm ce au
folosit-o i ei, ns, spre deosebire, n legitim aprare.).

Ce asemnri i deosebiri observai ntre balada popular Miora i romanul Baltagul?

( au acelai motiv i conflict; dac n balad predomin miraculosul, n roman predomin realul; spre
deosebire de personajul feminin al baladei, n roman acesta este puternic, energic, hotrt s rzbune moartea celui
drag; spaiul din Baltagul este bine conturat, la fel i timpul poate fi dedus din evenimente)

V. Asigurarea feed-back-ului
Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu despre felul cum
i ndeplinesc sarcinile de nvare.
IX. Asigurarea transferului
Se alctuiesc aisprezece grupe de cte doi elevi. Fiecrei grupe i se va repartiza de ctre profesor
unul din capitolele romanului Baltagul. Grupele vor face lectura respectivelor capitole. Fiecare membru
al grupei va alctui planul simplu de idei al capitolului dat.

ORA a II-a
I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc manualele i caietele).
II. Enunarea obiectivelor
III.Reactualizarea cunotinelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu - firul epic, timp i spaiu ).
Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pui elevii fiecrei grupe s
citeasc planul simplu de idei realizat, iar n acelai timp profesorul corecteaz i noteaz pe tabl planul de idei.
Ceilali elevi urmresc i i noteaz pe caiete planul de idei de pe tabl.
Se cere fiecrei grupe s rezume n cel mult zece rnduri capitolul studiat.

IV.Prezentarea sarcinilor de nvare i obinerea performanei


Astzi vom discuta despre firul epic, timpul i spaiul romanului Baltagul, de M. Sadoveanu. Pentru
precizarea acestora se vor urmri exerciiile de la studiul textului din manual de la pagina 144 i se vor folosi
itemurile:
Care sunt momentele subiectului? Rspunznd la ntrebare se va realiza pe tabl i n caiete
urmtoarea schem:
1. situaia iniial (expoziiunea) cap. I-III cunoatem satul de munte cu toate caracteristicile sale, facem
cunotin cu cteva dintre personaje i abia se schieaz
trsturile Vitoriei Lipan
2. cauza care declaneaz
aciunea (intriga)
cap. IV-VI dominat de tensiunea ateptrii, a incertitudinilor, a
consultrilor i a preparativelor pentru plecare
3. desfurarea aciunii

- cap. VII-XIII liniar, simpl, prezint drumul parcurs de Vitoria i Gheorghi


pn n momentul descoperirii adevrului. Sunt prezentate:
nunta, botezul, nmormntarea, cu toate datinile fixate de
veacuri.
4. rezolvarea situaiei dificile
(punctul culminant)
- cap. XIV-XVI dramatic, n care dominant este svrirea actului justiiar,
pe baza normelor morale ale poporului i cu respectarea
datinilor acestuia
5.situaia final( deznodmntul) cap. XVI o prezint pe Vitoria care ia friele gospodriei n minile sale
i ncepe rnduiala dup datina strbun.
Care este prima referire temporar din text i ce moment al aciunii marcheaz ea?
( Vitoria()stnd singur pe prisp, n lumina de toamn(). -acu Sfntu-Andrei
era aproape)

Ce rol au indicii temporali n text? Notai astfel de secvene i comentai-le.


(toamna trgul de oi de la Dorna; Sf. Andrei momentul cnd Vitoria i d seama
c ntrzierea soului este suspect; naintea srbtorilor de iarn- ntoarcerea lui
Gheorghi acas; Boboteaza plecarea la Piatra-Neam i la mnstirea Bistria;
27 februarie ncepe mplinirea hotrrii; 10 martie plecarea spre Dorna; luna
lui mrior, soarele i slobozise iari puterile - gsirea cinelui, certitudinea
crimei; Drumul se curise de ape i se zvnta.() pmntul se ochise bine i
nverzeau pajiti - gsirea lui Nechifor n rp; primvara, pe vremea postului mare
praznicul; la praznic, la asfinitul soarelui -- demascarea criminalului; Ctr
Sfinii Arhangheli Mihail i Gavril - popasul celor trei ciobani la ultima Dorn).

Comentai modul n care este realizat descrierea satului la nceputul capitolului I.


(imagine panoramic, general dar foarte clar datorit micilor amnunte: sat risipit
pe
sub pdurea de brad, cu csue indrilite ntre garduri de rzlogi)

Care este traseul parcurs de cele dou personaje?


(BicazClugreniFarcaaBorcaCruciinutul DornelorVatra Dornei
ntoarcerea la Borca i reluarea cutrilor BorcaSabasa muntele Stnioara Suha
satul Doi Meri i ntoarcerea n Sabasa)

Comentai modul de descriere a inuturilor Dornei referindu-v la elementele descrise, atmosfera


surprins, impresia de ansamblu.
(elemente descrise oameni curai, cu aprindere i patim; spaiul Dornelor:
numai
praie, numai muntiori cu brazi, tpanuri i aezri de sate, cu drum de dezgheat
cu praie sub omt; atmosfera surprins oameni veseli, petrecrei care-i triesc
zilele ca i cum ar fi ultima din aceast via; )

V. Asigurarea feed-back-ului
Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu despre felul cum i
ndeplinesc sarcinile de nvare.

VI. Asigurarea reteniei i a transferului


Se d, ca activitate independent acas, rezumarea ntregului roman n maximum o pagin.

ORA a III-a
I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc manualele i
caietele).
II. Enunarea obiectivelor
III.Reactualizarea cunotinelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu lumea descris: oameni i
obiceiuri; experiene iniiatice ).
Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pui civa elevi s
citeasc rezumatul realizat, iar ceilali i verific rezumatele, fcnd corecturile necesare.
IV.Prezentarea sarcinilor de nvare i obinerea performanei
Astzi vom discuta despre lumea descris: oameni i obiceiuri; experienele iniiatice din romanul
Baltagul, de M. Sadoveanu. Pentru precizarea acestora se vor urmri exerciiile de la studiul textului din
manual de la pagina 146 i se vor folosi itemurile urmtoare realizndu-se totodat pe tabl i n caiete o
schem:
Cum sunt prezentai oamenii de la munte? Facei referire la capitolele I i X.
( Muntenii sunt: - oameni simpli, linitii, mpcai cu soarta lor
- iui i nestatornici ca apele
- rbdtori n suferini
- fr griji n bucurii
- ferindu-se de oamenii de la cmpii
- le plac dragostea, beia i datinile

Cum sunt prezentai oamenii de la ora? Comparai felul de a fi a oamenilor de la ar i de

la ora.
( ornduii ierarhic, oamenii de la ora par a fi mai bine organizai, dar tot spre
deosebire de cei de la ar sunt mult mai nghesuii i par a nu avea linitea
i libertatea acestora)

Comentai modul n care obiceiurile i tradiiile populare ordoneaz viaa oamenilor de la


ar, referindu-v la capitolul V.
(naintea srbtorilor de iarn ciobanii urc la casele lor lsnd treburile oieritului
rezolvate pn n primvar, iar oile la stna din vale, srbtorile de iarn implic o
mulime de tradiii capra, cluul, urrile; la boboteaz, preotul sfinete fntnile,
izvoarele i toate apele; Vitoria ine post 12 vineri, iar n cea de-a aptea merge la
mnstirea Bistriei; Minodora se intereseaz de horele ce se joac la vale, n locul
unde ierneaz oile; etc.)

Comentai cele trei evenimente eseniale ale existenei, referindu-v la ritualul specific
fiecrei ceremonii, atmosfera tipic i se4mnificaia fiecruia.
(ritualul specific botezul Vitoria ntlnete la Borca o cumetrie, fiind invitat mai
mult fr voie dect cu, pune rodin sub pern un cotei de bucele de zahr i pe fruntea cretinului celui nou o
hrtie de douzeci de lei, respectnd ntocmai datina cu care era nvat; nunta- o ntlnete la Cruci, aici
mireasa i drutele au flori n pr, nevestele poart numai catrini i bondii, vorniceii le ies nainte pentru a-i
invita, le ofer s bea n cinstea mirilor, ameninndu-i cu pistoalele de nu le intr n voie, iscusit Vitoria face o
urare foarte frumoas miresei; nmormntarea gsindu-l pe mort, aprinde lumnri i privegheaz n ateptarea
autoritilor la cptiul acestuia, l ngroap apoi dup datin oferind fiecruia la ieirea din cimitir un sfert de
pne -un phrel de rachiu, apoi mparte coliva i invit oamenii la praznic, unde gtete dup datina postului, dar
ofer butur aleas; atmosfera tipic dac la nunt i la botez oamenii petrec, fiind veseli, primitori i foarte
glgioi, la nmormntare dei se strng la praznic, nu se veselesc, fiind linitii; semnificaia fiecare dintre ele
marcheaz un moment important n viaa omului, reprezentnd un ciclu ritualic cretinesc dup care se ghideaz
oamenii.)

Comentai secvenele care marcheaz momentele-cheie n maturizarea lui Gheorghi.


(din vorbele mamei sale Gheorghi a neles c senintatea copilriei i bucuriile ei sau spulberat i de acum el va fi sprijinul casei, i dei cunotea deja meteugul oieritului cu toate rnduielile sale, sar mai fi bucurat de copilrie i de vremea petrecut cu tinerii din sat, vorbind despre fete; din lumea de la ora sau
din spusele oamenilor el nu prea nelege nimic, neobservnd multe din cele vzute sau nelese de Vitoria, ns toat
aceast niruire de evenimente la care particip l maturizeaz fr a-i da seama ce se petrece cu el.)

Ce rol are Vitoria n acest proces de maturizare?


(are rol de ghid, ncurajndu-l i ndrumndu-l mereu spre ceea ce trebuia nfptuit)

V. Asigurarea feed-back-ului
Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu despre felul cum
i ndeplinesc sarcinile de nvare.
VI. Asigurarea reteniei i a transferului

Se d, ca activitate independent acas, rezolvarea exerciiului 5, din manual de la pagina 147.


ORA a IV-a
I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc manualele i
caietele).
II. Enunarea obiectivelor
III.Reactualizarea cunotinelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu personajele).
Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pui civa elevi s
citeasc tema, iar ceilali urmrind pe propriile caiete i fcnd corecturile necesare.
IV.Prezentarea sarcinilor de nvare i obinerea performanei
Astzi vom discuta despre personajul principal romanului Baltagul, de M. Sadoveanu. Pentru
precizarea acestora se vor urmri exerciiile de la studiul textului din manual de la pagina 148 i se vor
folosi itemurile urmtoare realizndu-se totodat pe tabl i n caiete o schem:
Care sunt modalitile de caracterizare ale Vitoriei Lipan ntlnite n roman?
VITORIA LIPAN - personajul principal al romanului descinde din mitul mioritic
Caracterizare direct fcut de autor, de alte personaje sau autocaracterizare
Trsturi fizice Ochii ei cprii, n care parc se rsfrngea lumina castanie a prului, erau dui departe ()
Acei ochi aprigi i nc tineri cutau zri necunoscute.
Trsturi morale munteanc de la Mgura Tarcului, are via grea ca femeile de la munte, uneori stau
vduve nainte de vreme, ca dnsa; plin de gnduri, de patim i de durere, ea se
socotea moart ca i omul ei care nu era lng dnsa

Caracterizare indirect rezultat din faptele, comportamentul, gndurile i frmntrile personajului; mediul n care triete
Trsturi fizice sttea vinerea fr hran, fr ap, fr cuvnt, cu broboada cernit peste gur imagine
a durerii
Trsturi morale personaj ndurerat ce-i urmeaz neobosit drumul destinului, pstrtoare a datinii strbune,
crede n visele premonitorii, tenace, drz, inteligent ea reconstituie scena crimei n cel
mai mic detaliu, triete un puternic zbucium interior, soie iubitoare i cunoate foarte bine
soul, iscusit, cu spirit practic, se pricepe a-i orndui treburile gospodreti, are
capacitatea de a nvinge greutile ivite n cale; prenumele ei semnific biruina, fiind un
Hamlet feminin- aa cum o caracteriza G. Clinescu

V. Evaluarea performanei
Se solicit elevilor rezolvarea testului de evaluare ANEXA 1, avnd timp de lucru 15 minute.
VI. Asigurarea feed-back-ului
Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu despre felul cum
i ndeplinesc sarcinile de nvare.
VII. Asigurarea reteniei i a transferului
Se d, ca activitate independent acas, realizarea caracterizrii Vitoriei Lipan.

ORA a V-a
I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc manualele i
caietele).
II. Enunarea obiectivelor
III.Reactualizarea cunotinelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu personajele).
Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pui civa elevi s
citeasc tema, iar ceilali urmrind pe propriile caiete i fcnd corecturile necesare. Se solicit elevilor
rezolvarea testului de evaluare ANEXA 2, avnd timp de lucru 15 minute.
IV.Prezentarea sarcinilor de nvare i obinerea performanei
Astzi vom discuta despre personajele secundare ale romanului Baltagul, de M. Sadoveanu.
Pentru precizarea acestora se vor urmri exerciiile de la studiul textului din manual de la pagina 148-149
i se vor folosi itemurile urmtoare realizndu-se totodat pe tabl i n caiete o schem:
Cum este prezentat Nechifor Lipan?
NECHIFOR LIPAN - personajul absent al romanului descinde din mitul mioritic
Caracterizare direct fcut de autor, de alte personaje sau autocaracterizare
Trsturi fizice omul cu cciul brumrie i cojoc de miel negru, clare pe un cal intat n frunte
Trsturi morale vrednic romn i nepstor n faa primejdiilor, avea meteug la vorb, harnic, inea n
bun rnduial stnele i ciobanii, era mndru

Caracterizare indirect rezultat din faptele, comportamentul, gndurile i frmntrile personajului; mediul n care triete
Trsturi fizice brbat matur, cu musta neagr i ochii cu sprncene aplecate, ndesat i sptos, om
puternic
Trsturi morale iubitor de via i de petreceri, darnic i generos, curajos i nenfricat, are dimensiunile unui
erou de balad imaginea n care se apr de atacatori n noapte.

Cum este prezentat Gheorghi Lipan?


GHEORGHI LIPAN - personaj secundar al romanului
Caracterizare direct fcut de autor, de alte personaje sau autocaracterizare
Trsturi fizice avea aptesprezece ani, era un flcu sprncenat, cu ochii cprii, ca ai Vitoriei, cu zmbet
frumos ca de fat, i abia ncepuse s-i nfiereze mustaa, purta chimir nou i o bundi
nflorat

Caracterizare indirect rezultat din faptele, comportamentul, gndurile i frmntrile personajului; mediul n care triete
Trsturi morale nu e vorbre, dar e explicit; este deja iniiat n tainele oieritului; ager la minte, tiutor de
carte, dovedete sensibilitate, respect filial i credin n Dumnezeu; fire meditativ,
retriete nostalgic amintirea copilriei, trece se maturizeaz, receptiv la nou, dar fr a
ignora tradiia.

V. Asigurarea feed-back-ului
Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu despre felul cum
i ndeplinesc sarcinile de nvare.
VI. Asigurarea reteniei i a transferului
Se d, ca activitate independent acas, realizarea caracterizrii lui Nechifor Lipan.

ORA a VI-a
I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc manualele i caietele).
II. Enunarea obiectivelor
III.Reactualizarea cunotinelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu structuri narative, modurile de
expunere, tensiune dramatic i
suspans, viziunea ).
Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pui civa elevi s citeasc
tema, iar ceilali urmrind pe propriile caiete i fcnd corecturile necesare.

IV.Prezentarea sarcinilor de nvare i obinerea performanei


Astzi vom discuta despre structuri narative, modurile de expunere, tensiune dramatic i suspans i
viziunea romanului Baltagul, de M. Sadoveanu. Pentru precizarea acestora se vor urmri exerciiile de la studiul
textului din manual de la pagina 150-152 i se vor folosi itemurile urmtoare, realizndu-se totodat pe tabl i n
caiete o schem:
Textul ncepe cu o secven retrospectiv, n care Vitoria i amintete o poveste spus de soul ei la
diverse petreceri. Discutai modul n care aceast secven este inserat n firul narativ i rolul
plasrii ei la nceputul romanului.
( rolul secvenei este de a evidenia c personajul Nechifor Lipan este absent i de
a ajuta la crearea aurei sale legendare. Pornind de la povestea lui Nechifor se
trece la prezentarea personajului principal al romanului, aflat n strns
legtur cu acesta, fiind vorba de soia sa credincioas.)
RETROSPECTIVA este procedeul prin care un moment anterior este adus n prezentul naraiunii. Cel mai
adesea retrospectiva se realizeaz prin rememorarea sau evocarea de ctre narator sau de ctre un personaj a unor
evenimente/ntmplri din trecut.

Care este modul de expunere predominant n text i ce alte moduri se mai ntlnesc?
(modul de expunere predominant este naraiunea, care se mbin cu dialogul,
cu pasajele descriptive i cu monologul interior.)

Comentai felul n care se realizeaz suspansul n roman i n special n ultimul capitol.


( suspansul ncepe o dat cu ntrzierea lui Nechifor Lipan i crete trepat n
ritmul accenturii nelinitii Vitoriei, care-l consider mort, dar sper s-l
gseasc viu i atinge punctul su culminant, n ultimul capitol, cnd Vitoria
l ncolete pe Calistrat Bogza.)
SUSPANSUL este o trire a cititorului, asculttorului sau a spectatorului, care ateapt plin de emoie o
evoluie sau o finalizare dramatic a aciunii. Emoia ateptrii, curiozitatea i efectul de surpriz in treaz
interesul publicului. Joac un rol important n literatura de aventuri, poliist sau tiinifico-fantastic.

Cine relateaz ntmplrile din romanul Baltagul?


(att naratorul, ct i personajele)

n unele scurte pasaje din text un personaj devine narator. Comentai din acest punct de vedere
rolul reconstituirii faptelor povestit de Vitoria la praznic.
( reconstituirea faptelor, pe care Vitoria o realizeaz n timpul praznicului, are
rolul de a crete tensiunea dramatic i de a restrnge perspectiva asupra
evenimentelor)
VIZIUNEA se refer la perceperea lumii prezentate n roman de ctre un subiect care este narator sau
personaj. Omnisciena este un tip de perspectiv narativ n care naratorul are o percepie ilimitat el cunoate
totul despre lumea pe care o prezint, dar i despre frmntrile interioare ale personajelor.
ROMANUL este o specie a genului epic n proz, cu o aciune mai complicat i de mai mare ntindere
dect a celorlalte specii epice n proz, desfurat pe mai multe planuri, cu personaje numeroase.

Discutai Baltagul n comparaie cu Mioria, referindu-v la dimensiunea textului, numrul


personajelor, complexitatea personajelor, felul aciunii (simpl/complex), detalierea naraiunii,
complexitatea lumii descrise.
(dimensiunea mult mai mare a textului, cuprinznd XVI capitole; spre deosebire
de balada Mioria unde exist cinci personaje cei trei ciobnei, mioara nzdrvan i micua n roman
personajele sunt mult mai numeroase i mult mai bine conturate n ce privete portretul moral, aciunea este
complex, dezvoltat pe mai multe planuri, naraiunea este detaliat prezentnd o mulime de alte fapte pe lng
cele principale i ntreaga lume prezentat este realizat complex, artnd diverse aspecte sociale, mentaliti i
atitudini diferite de la o zon la alta, zugrvind n toat complexitatea ei o epoc, pe cnd n balad apar doar
dou fapte, cel al crimei i cel al cutrii de ctre micu.)

V. Asigurarea feed-back-ului
Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu despre felul cum i
ndeplinesc sarcinile de nvare.

VI. Asigurarea reteniei i a transferului


Se alctuiesc patru grupe de elevi, crora li se va repartiza de ctre profesor una din urmtoarele
argumentri privind romanul Baltagul : roman monografic roman mitic roman iniiatic roman poliist. Fiecare
membru al grupei va aduce argumente pro sau contra acestor interpretri. Se vor da explicaiile minime necesare.

ORA a VII-a
I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc manualele i caietele).
II. Enunarea obiectivelor
III.Reactualizarea cunotinelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu interpretarea textului).
Se verific cunotinele dobndite, executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, printr-un
test de evaluare, n care fiecare elev al grupei va scrie argumentarea la care a fost repartizat, avnd timp de lucru
20 minute.

IV.Prezentarea sarcinilor de nvare i obinerea performanei


Astzi vom discuta despre structuri narative, modurile de expunere, tensiune dramatic i suspans i
viziunea romanului Baltagul, de M. Sadoveanu. Pentru precizarea acestora se vor urmri exerciiile de la studiul
textului din manual de la pagina 153 i se vor folosi itemurile urmtoare, realizndu-se totodat pe tabl i n caiete
o schem:
Care este semnificaia motivului cltoriei n romanul Baltagul? Alegei din urmtoarele motive i
argumentai: cutarea adevrului, dorina de schimbare interioar, o confruntare cu noi universuri,
dorina de cunoatere, cutarea nemuririi, nevoia de noi experiene, o aventur/o cercetare, iniierea
n tainele universului.
(motivul cutrii adevrului)

Vitoria este sigur c soul ei a fost ucis. Care este scopul cltoriei sale: prinderea i pedepsirea
ucigailor, aflarea adevrului, nfptuirea justiiei, rzbunarea, descoperirea cauzelor omorului,
mplinirea datinilor cretine?
( Vitoria pleac mai nti n cutarea adevrului, apoi caut mplinirea justiiei
prin prinderea i pedepsirea fptailor i n final mplinirea datinilor cretine.)

Comentai semnificaia ce o are cltoria pentru fiecare din cele dou personaje.
( Vitoria cunoate lumea de jos i cealalt lume a oraului, creia i se adapteaz
cu uurin, iar Gheorghi se maturizeaz, dobndind experien i iniiinduse n tainele vieii.)

V. Asigurarea feed-back-ului
Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu despre felul cum i
ndeplinesc sarcinile de nvare.

VI. Asigurarea reteniei i a transferului


Se d, ca activitate independent acas, realizarea integral a comentariului la romanul Baltagul,
de M. Sadoveanu.

ORA a VIII-a
I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc manualele i caietele).
II. Enunarea obiectivelor
III.Reactualizarea cunotinelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu interpretarea textului).
Se verific cunotinele dobndite, executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pui
civa elevi s citeasc comentariul realizat, iar ceilali i verific propriile comentarii, fcnd corecturi, dac sunt
necesare.

IV. Obinerea performanei


Astzi vom discuta testele de evaluare date n ora precedent, realiznd corecturile necesare i completnd
tabelele de pe tabl, pe care elevii i le noteaz n caiete. ANEXA 3. Pentru aceasta se folosesc urmtoarele itemuri:
Care sunt trsturile romanului monografic?
(totul are un aer patriarhal; trsturile eseniale ale oamenilor de la munte; i desfoar viaa n
funcie de anotimpuri; satul, organiz. gospodriei i relaiile din familie au o anumit tradiie;
percepia asupra oamenilor de la ora ;obiceiurile i tradiiile de pe valea Tarcului)

Care sunt trsturile romanului mitic?


(preia i dezvolt motivele principale din balada Mioria; balad crim ipotetic / roman crim
ndeplinit; personajul feminin n cutarea celui disprut; motivul cltoriei se completeaz cu cel al
cutrii adevrului; latura mitic a romanului se mbin cu latura realist;.)

Care sunt trsturile romanului iniiatic?


(romanul formrii unei personaliti; nfieaz maturizarea lui Gheorghi; dispariia tatlui l pune n
situaii, ce-i marcheaz devenirea; rolul Vitoriei n maturizarea lui Gheorghi; experiena fundamental
a Vitoriei)

Care sunt trsturile romanului poliist?


(este poliist pentru c se ocup cu rezolvarea unei crime; cutarea adevrului este planificat i
urmrit riguros; refacerea traseului parcurs de Nechifor Lipan; culegerea informaiilor; rezolvarea
crimei; importana baltagului)

V. Asigurarea feed-back-ului
Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu despre felul cum i
ndeplinesc sarcinile de nvare.

VI. Asigurarea reteniei i a transferului


Se d, ca activitate independent acas, urmtorul exerciiu:
Argumentai ce anume v-a plcut n romanul Baltagul, de M. Sadoveanu i ce v-a plictisit sau vi s-a prut
neinteresant n acelai roman?

ANEXA 1 TEST DE EVALUARE


Comentai atitudinea Vitoriei Lipan referindu-v la confruntarea dintre tradiie i inovaie,
aa cum reiese din replica final a romanului:
- Vin ncoace, Gheorghi, vorbi ea, trezit din nou de griji multe. Vezi de esal caii, dup moda nou
care am aflat-o aici, i-i ntrete cu orz, cci drumurile nc nu ni s-au sfrit. Facem cu domnu Toma toate
socotelile i-i pltim cinstit, mulmindu-i frumos. Pltim preoilor, oamenilor care s-au ostenit i tuturora. Pe
urm, stm i ne odihnim trei zile, dup care facem parastasul nti tatlui tu. ndat ne nclrm i ne ducem la
apa Prutului la tefneti, ca s cunoatem turma de la Raru. Socot c mergnd cu spor, pe vreme bun, ne putem
ntoarce iar aici n Sabasa, ca s facem parastasul de nou zile. Apoi ne ducem dincolo la Jijia, ca s vorbim cu
baciul Alexa i s ne alctuim cu el pentru ntoarcerea oilor ctr muni, unde avem tocmit punea de var. La
patruzeci de zile vom fi iar aici i vom ruga pe domnu Toma i pe printele s ne ajute a mplini datoria de
patruzeci de zile. Atuncea om face praznic mai bun, cu carne de miel de la turma cea nou. Om aduce atuncea de
la mnstirea Vraticului i pe sor-ta Minodora, ca s cunoasc mormntul. -apoi dup aceea ne-om ntoarce
iar la Mgura, ca s lum de coad toate cte am lsat. Iar pe sor-ta s tii c nici c-un chip nu m pot nvoi ca
s-o dau dup feciorul acela nalt i cu nasul mare al dscliei lui Topor.

ANEXA 2 - TEST DE EVALUARE


Citii urmtoarele opinii critice:
a) Vitoria e un Hamlet feminin care bnuiete cu metod, cerceteaz cu disimulaie, pune la cale reprezentaiuni
trdtoare i, cnd dovada s-a fcut, d drumul rzbunrii.()Obiecia ce se poate face: prea mult ndrjire
din partea unei femei.
(G. Clinescu, Istoria literaturii romne de la origini pn n prezent)

b) Baltagul este () o epopee () n care sufletul tenace i aprig de munteanc al Vitoriei Lipan nu preget nicio
oboseal pn nu d de firul ntmplrilor i miestria d-lui Mihail Sadoveanu st ntr-aceea c a conturat n
trsturi omeneti, dar fr nicio slbiciune acest aspru caracter, de o voin aproape slbatec, aproape
neomeneasc.
(Perpessicius, Opere, vol. IV, Meniuni critice)

c)

Vitoria are stofa ntreprinztoare a burghezului, simul lui practic, lipsa de prejudeci, e nereligioas, viclean
i rea.
(N. Manolescu, Arca lui Noe)

Artai care din aceste puncte de vedere este mai apropiat de al vostru. Argumentai-v
rspunsul. Alegei din fiecare un singur element / o singur trstur care vi se pare c sintetizeaz cel
mai sugestiv portretul personajului.

ANEXA 3 Baltagul, de M. Sadoveanu

METODA CADRANELOR
CADRANUL I
Sarcina Grupei I - Romanul monografic
Trsturile
satului i a
oamenilor
de la
munte

-totul are un aer patriarhal;

- trsturile eseniale ale


oamenilor de la munte;
- i desfoar viaa n
funcie de anotimpuri;
- satul, organiz. gospodriei
i relaiile din familie au o
anumit tradiie;
percepia
asupra
oamenilor de la ora;
- obiceiurile i tradiiile de
pe valea Tarcului

-prin organizarea gospodriei, prin relaiile dintre


membri familiei i ai comunitii steti, prin obiceiuri i
tradiii.
- umbl domol, ostenesc zi i noapte n tcere, aezrile
lor se afl n locuri strmte, ntre stnci de piatr;
Dumnezeu le-a hrzit s se bucure de petreceri i de
frumuseea i de dragostea soiilor.
- plecarea/ntoarcerea turmelor de la iernat; practic i
alte meserii cu toporul sau cu caa
-satul e risipit prin rpi, cu csue indrilite, are
crm i biseric, gospodria se alctuiete dup
modelul arhaic; femeia trebuie s se supun puterii
brbatului ei, biatul s devin sprijinul familiei, iar fata
s fie gospodin i s se mrite dup voia printeasc.
- lume ordonat dup reguli i ierarhii

CADRANUL II
Sarcina Grupei II- Romanul mitic
Trsturile
mitice ale
romanului

- romanul formrii unei


personaliti;
- nfieaz maturizarea lui
Gheorghi;
- dispariia tatlui l pune n
situaii, ce-i marcheaz
devenirea
- rolul Vitoriei n maturizarea
lui Gheorghi

-experiena fundamental
a Vitoriei

- balad crim ipotetic / roman


crim ndeplinit;

- la fel ca n balad doi ciobani plnuiesc o


crim mpotriva celui de-al treilea, cu scopul de
a-l jefui, ns n roman o i nfptuiesc;
-n balad, mama este cea care-i caut persoana
ndrgit, iar n roman soia acestuia.

-motivul cltoriei se completeaz


cu cel al cutrii adevrului;

-latura mitic a romanului se mbin


cu latura realist;

-srbtorile, horele, femeile n vrst se cer sfat


preotului, botezul, nunta, nmormntarea se fac
dup datina strbun.

- este iniiatic pentru c parial se ocup de


transformrile luntrice ale personajelor;
-trind n munte avusese o copilrie lipsit de griji; iese
brusc din copilrie pentru a intra n lumea adulilor;
treptat devine flcu i merge la joc unde se ntlnete cu
tinerii de seama sa.
-este supus unor adevrate probe: lupta cu troianul,
nfruntarea strinului, priveghiul, nfptuirea dreptii

- motivul existenei pastorale, al transhumanei,


al animalului credincios i motivul complotului;

- personajul feminin n cutarea


celui disprut;

CADRANUL III
Sarcina Grupei III- Romanul iniiatic
Trsturile
iniiatice
ale
romanului

- preia i dezvolt motivele


principale din balada Mioria;

CADRANUL IV
Sarcina Grupei IV- Romanul poliist
Trsturile
poliiste ale
romanului

-este poliist pentru c se ocup cu


rezolvarea unei crime

-cutarea adevrului este planificat


i urmrit riguros
-refacerea traseului parcurs de
Nechifor Lipan

- rol hotrtor n iniierea n tainele vieii


-parcurge calea spre o lume necunoscut prsete
spaiul familiar al satului pentru a ptrunde n lumea
oraului; contactul cu lumea nou confruntarea
tradiie/inovaie -este dificil, dar reuete prin inteligen
i drzenie s reueasc
-dup trecerea i rezolvarea ncercrilor se ntoarce la
preocuprile anterioare.

- cutarea adevrului implic un drum sinuos,


unde personajele sunt supuse, asemenea
basmelor, unor probe ale labirintului, primesc
ajutoare, se confrunt cu dumani, drumul e
presrat de semne cosmice, elementelor naturii
sau fenomenele anotimpurilor;
-avnd ca moto dou versuri din Mioria este
incontestabil apartenena mitic, dar aceasta se
mbin cu realul.

-culegerea informaiilor

- rezolvarea crimei; importana


baltagului

- cutarea adevrului este plin de suspans, apar


situaii neprevzute, crora cei doi eroi trebuie
s le fac fa; ntreprinztoare i prevztoare e
Vitoria e contient de pericolele care-i pndesc
pe drum
-Vitoria ornduiete totul cu o abilitate i cu o
exactitate de invidiat;
-merge ntrebnd din om n om i astfel afl
traseul parcurs de soul ei, traseu pe care l reia
cu perseveren de unde i s-a pierdut urma;
gsirea indiciilor a cinelui, a clopoeilor, etc.
- culege cu abilitate informaii de la cei din jur,
dovedind o mare pricepere n descifrarea
sufletului oamenilor; i folosete pentru aceasta
stpnirea de sine i o inteligen ieit din
comun, pe care i-o manifest n diferite
mprejurri
-gsirea lui Nechifor, pedepsirea fptailor cu
aceeai arm cu care s-a svrit crima

NARAIUNE

DIALOG

ANEXA 3

SCOPUL: DE A LE NDEPRTA

GREELI UMANE
MODURI DE
EXPUNERE

MONOLOG
INTERIOR

TRSTURI UMANE

NEGATIVE

DEFECTE OMENETI
PARTEA
NARATIV
(ntmplarea)

SATIRIZEAZ

ROMANUL

STRUCTURA
MORALA
(nvtura)

PERSONIFICARE
FIGURI DE STIL

OPER EPIC

ANTITEZ
N PROZ
COMPARAII
ACIUNE (ntmplarea
propriu-zis)

PERSONAJE

NARATOR

METAFORE
PRINCIPALE

SECUNDARE

ALEGORIA
LEGTURA DINTRE
PERSONAJE

EPISODICE

S-ar putea să vă placă și