Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DE LECŢIE

DATA:
CLASA: a VIII-a
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÎNT:
PROPUNĂTORI: Borșe Adela ,
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:
SUBIECTUL LECŢIEI: Nuvela istorică „Alexandru Lăpuşneanul” de
Costache Negruzzi
TIPUL LECŢIEI: recapitulare şi sistematizare

Motivaţie :

Lecţia aceasta, de recapitulare, presupune desfăşurarea unei activităţi


intelectuale susţinute, pe baza căreia elevul valorifică conţinuturile achiziţionate într-o
altă etapă de pregătire privind specia literară nuvela. Accentul cade pe înţelegere,
analiză şi sinteză. Lecţia dezvoltă gândirea critică, punând elevii în situaţia de a argumenta
diferite aspecte. De asemenea, aceasta contribuie la consolidarea deprinderilor de analiză a
unor situaţii veridice, discuţiile ce le poate antrena desfăşurarea ei, controversele ce pot
apărea, transparenţa lecţiei putând stimula gândirea la diferite nivele şi din perspective
diferite.
Pe lângă interesul şi dragostea elevilor pentru literatură, se urmăreşte şi formarea
competenţei de cititor avizat de literatură, în sensul de a stăpâni un corpus de noţiuni de teorie
literară care pot constitui instrumentele lecturii autentice.

COMPETENŢE GENERALE:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare;
2. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
3. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în
diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;
COMPETENŢE SPECIFICE:
2.1 construirea unui discurs oral pe o temă dată;
3.1 dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date;
3.3 identificarea valorilor etice şi culturale într-un text, exprimându-şi impresiile şi preferinţele;
4.1 redactarea diverselor texte,adaptându-le la situaţia de comunicare concretă;
4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfosintaxă, folosind adecvat semnele
ortografice şi de punctuaţie;
4.3 redactarea unui text argumentativ

VALORI ŞI ATITUDINI
 Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul
literaturii
 Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate

1
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :
a) cognitive:
O1 – să precizeze elementele definitorii genului epic;
O2– să diferențieze nuvela de alte specii literare;
O3 – să ilustreze din punct de vedere compoziţional nuvela studiată;
O4- să încadreze personajul principal într-o tipologie;
O5 – să demonstreze apartenenţa operei literare Alexandru Lăpuşneanul de Costache
Negruzzi la specia literară studiată.
b) afective:
O7 - să-și cultive interesul pentru lectură, plăcerea de a citi şi gustul estetic în
domeniul literaturii
O8 - să-și stimuleze gândirea autonomă, reflexivă şi critică în raport cu diversele
mesaje receptate

CONDIŢII PREALABILE:
Elevii şi-au însuşit toate elementele enumerate mai sus încă din clasele
gimnaziale, deci au o bază teoretică solidă, pe care o pot folosi cu succes
pentru aplicaţii pe text, putând face analogii, comparaţii etc. pe baza unor
argumente logice, ştiinţifice; astfel, li se va dezvolta gândirea critică şi
creatoare.

STRATEGIA DIDACTICĂ
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, termenii cheie inițiali, exerciţiul,
demonstraţia, învăţarea prin cooperare, brainstorming,
cubul,expunerea.
b) Mijloace de învăţământ: manualul, volumul de proză, DVD, computer , caietele elevilor,
tabla, markerul, plașă, fişa cu citate, fișa de autoevaluare, fişe de lucru, portofoliile elevilor
c) Resurse:
 temporale: 50 minute
 spaţiale: sala de clasă
 umane: 30 de elevi

d) Forme de organizare: - activitate frontală, individuală şi pe grupe

BIBLIOGRAFIE:
1. Programa de limba şi literatura română pentru clasa a VIII-a.
2. Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas,
autori Alexandru Crișan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian, Buc., 2011.
3. Costache Negruzzi, Alexandru Lăpuşneanul, Editura Hyperion, București, 2008.
4. Parfene Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura
Polirom, Iaşi, 1999.
5. Gabriel Angelescu, Proza secolului XIX, ed. Aula Magna, Braşov, 2002.
6. Alina Pamfil, Studii de didactica literaturii române, Editura Casa Cărţii de Ştiinţă,
Cluj-Napoca, 2006.

2
DEMERS DIDACTIC

Nr. Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Material Forme de
crt. lecţiei Op. procedee didactic organizare

1. Organizarea 3҆  Profesorul face prezenţa, asigură un Elevii se pregătesc pentru lecţie,


colectivului de climat favorabil desfăşurării lecţiei. numesc absenţii, respectă indicaţiile Conversaţia
elevi  Verifică tema pentru acasă, atât profesorului.
calitativ, cât şi cantitativ.

2. Captarea 4҆ Se propune spre audiere un fragment Elevii sunt solicitați să spună ce le DVD Activitate
atenției din balada muzicală „Al. Lăpuşneanul” sugerează melodia (două –trei idei). computer individuală
de Gh. Mustea, pentru a crea atmosfera Eleva X Interferența
potrivită subiectului lecției. Audiind această melodie ai senzaţia dintre arte
că transpare atmosfera de epocă,
vitejia și bărbăția acelor vremuri. Brainstorming
Eleva Y
Această melodie redă o profundă
nelinişte, anticipând parcă un
eveniment tragic.
3. Anunţarea titlului 1҆ Profesorul afișează pe tablă titlul lecției, Elevii îşi notează în caiete titlul lecţiei
lecției și a anunțându-i pe elevi că vor recapitula şi ce urmează a fi recapitulată, precum și
obiectivelor
operaţionale
sistematiza cunoştinţele despre nuvelă, cu mottoul lecției care reflectă părerea lui Planșa cu Activitate
aplicaţie pe textul literar suport (Costache Charles Baudelaire despre importanța Expunerea obiectivele frontală
Negruzzi, Alexandru Lăpuşneanul) pe nuvelei ca specie literară ” Ea
care l-au avut de citit la lecturi (nuvela) are asupra romanului acest
suplimentare. Se comunică obiectivele imens avantaj că scurtimea sa
operaţionale (redate pe o planșă): adaugă intensitate efectului.
a) cognitive: Unitatea impresiei, totalitatea
O1 – să precizeze elementele definitorii unei efectului este un avantaj imens care
nuvele; poate da acestui gen de compoziție o
O2– să diferențieze nuvela de alte specii superioritate întru totul
literare; particular.”(Notes nouvelles sur
O3 – să ilustreze din punct de vedere Edgar Poe)
compoziţional nuvela studiată;
3
O4 – să demonstreze apartenenţa operei
literare Alexandru Lăpuşneanul de
Costache Negruzzi la specia literară
studiată.
b) afective:
O5 - să-și cultive interesul pentru lectură,
plăcerea de a citi şi gustul estetic în
domeniul literaturii;
O6 - să-și stimuleze gândirea autonomă,
reflexivă şi critică în raport cu diversele
mesaje receptate;
4. Actualizarea 4҆  Elevii sunt determinaţi să îşi Se notează în caiete principalele
cunoștințelor amintească cunoştinţele despre nuvelă cu aspecte ce urmează a fi dezvoltate pe Metoda Activitate
teoretice 01 ajutorul metodei termenii-cheie iniţiali parcursul lecției. termenii – frontală
învățate 02 pe care profesorul îi scrie pe tablă. Nuvela este specia genului epic în proza, cu un cheie inițiali
singur fir narativ, urmărind un conflict unic,
anterior despre 03 concentrat; personajele nu sunt numeroase, fiind Tabla
specia nuvelă caracterizate succint, în functie de contributia lor la
desfăsurarea actiunii. Nuvela prezintă o intrigă
riguroasă, cu fapte verosimile, accentul fiind pus
mai mult pe definirea personajului decât pe Conversaţia
actiune, având o evidentă tendință spre obiectivare
a perspectivei narative.

Prezintă etimologia cuvântului: termenul de


"nuvela" vine din frantuzescul "nouvelle" şi
înseamnă "noutate, nuvela".

Pentru recapitularea propriu-zisă se Elevii vor lucra în şase echipe a câte


5. Conducerea 30 foloseşte metoda cubului (Anexa 1) .
cinci elevi, fiecare echipă
procesului de min
recapitulare 01  Profesorul prezintă elevilor sarcinile corespunzând uneia din cele şase feţe Cubul
şi de învăţare: vor rezolva pe echipe un set Fişa de Activitate pe
ale cubului. grupe
sistematizare de fişe de lucru. lucru
 Clasa va fi împărţită în șase echipe a Echipa cu numărul 1: Defineşte!, Explicaţia
03 câte cinci elevi. Echipele de elevi sunt echipa cu numărul 2: Indică!,
alese prin extragere de bilete ; pe
echipa cu numărul 3.Explică!,
fiecare bilet este trecută o cifră de Exerciţiul
4
la 1 la 6; cifra care va fi extrasă, va echipa cu numărul 4: Compară!,
reprezenta latura cubului de care se echipa cu numărul 5: Aplică!, echipa
Brainstorming Activitate
va ocupa echipa); Fiecare echipă îşi
cu numărul 6: Argumentează!. individuală
va da câte un nume şi îşi va alege
conducător. În fiecare echipă există câte un
elev desemnat în calitate de Învăţarea prin Fişa de
 Mai întâi, individual, printr-un cooperare lucru
observator, care va trebui să
brainstorming, membrii fiecărei echipe Activitate pe
04 notează pe caiet tot ceea ce le vine în monitorizeze modul în care membrii Volumul grupe
minte despre subiectul pe care trebuie să îl de proză
echipelor interrelaţionează.
rezolve, făcând tot felul de asociaţii de
idei. Ulterior, în echipă, se formulează Elevii lucrează diferențiat, în
răspunsul care va fi notat pe o foaie de
funcție de nivelul lor, pe fișele de
flip-chart cu un marker.
lucru, după care se completează Cubul
Echipa cu numărul 1: Defineşte! Dicţionar
ciorchinele.
08 Definește conceptul operaţional: gen epic,
nuvelă. Încadrează opera Alexandru
Genul epic însumează textele literare în care sunt redate
Lăpuşneanul de Costache Negruzzi în tipul sub formă narativă idei, sentimente și acțiuni ale eroilor,

de gen literar pe care îl reprezintă, prin intermediul unor întâmplări reale sau imaginare.
O3 Existența conflictului, evoluția progresivă a acțiunii, Exerciţiul
motivându-ți opțiunea. precum și plasarea acesteia în timp și spațiu diferențiază
opera epică de alte genuri literare.
Fişa de
Echipa cu numărul 2: Indică! lucru
Indică relațiile temporale și spațiale,
O8 conflictul interior și exterior, perspectiva Activitate pe
narativă a nuvelei. grupe

Conversaţia Volumul
de proză
Echipa cu numărul 3: Explică!
Eplică semnificația titlului Explicaţia

5
O4 și a celor 4 motto-uri:”Dacă voi nu mă
vreţi, eu vă vreu; ”Ai să dai samă,
O5 doamnă!”;”Capul lui Moţoc vrem!”; „De
mă voi scula, pre mulţi am să popesc şi eu.” Elevii rezolvă sarcinile de lucru Învăţarea prin
cooperare Dicţionar
Echipa cu numărul 4: Compară!
O2 1. Compară personajele din nuvela lui Activitate pe
Negruzzi, grupându-le în funcţie de locul şi grupe
O3 de rolul jucat în naraţiune, în următoarele Fişa cu
categorii: principale, secundare, episodice citate
(Anexa 2). Elevii sunt încurajaţi să pună întrebări
O6
pentru a-şi clarifica anumite puncte
07 Echipa cu numărul 5: Aplică!
O8 1.Aplică cunoștințele tale despre povestire, slabe.
schiță, roman și nuvelă, justificând
Observatorii prezintă cum s-au
încadrarea textului suport într-una din
aceste specii. simţit membrii echipelor în timpul Conversaţia
rezolvării sarcinilor.
Echipa cu numărul 6: Argumentează!
1. Demonstrează faptul că opera literară OBS. Fiecare dintre elevi primește fișa
Alexandru Lăpuşneanul de Costache
cu schema (scrisă de pe tablă și
Negruzzi este o nuvelă istorică, evidențiind Fişa de
mesajul operei. xeroxată ulterior) pentru a o avea în lucru
Verificarea rezolvării sarcinilor de
portofoliu. De asemenea, toate fișele
Brainstorming
lucru se face în ordinea numerotării feţelor
de lucru vor fi xeroxate și incluse în
cubului. Pe măsură ce elevii prezintă Exerciţiul Activitate pe
portofoliu.
Volumul grupe
rezolvările sarcinilor de lucru, profesorul
de proză
întocmește o schemă recapitulativă (Anexa
Învăţarea prin
4), adăugând pe tablă elemente noi, legate
cooperare Fişa de
de cei trei termeni-cheie iniţiali, realizând lucru
diverse conexiuni între aceşti termeni prin
Conversaţia

6
trasarea unor linii. Activitate
Portofoliul Frontală
Observație:
Fiecare echipă va afişa la tablă lucrarea,
Activitate
pentru a fi corectată şi studiată şi de
frontală
celelalte grupe.
 Se verifică
fiecare exerciţiu frontal.
Evaluare O3 5’ Se fac aprecieri legate de modul şi gradul Eseul de 5 minute. Autoevaluare
6. O4 de participare a elevilor la lecţie, de Explicaţia a
O5 calitatea rǎspunsurilor, aprecieri generale şi
O6 individuale. Fişa de
Înainte de terminarea orei, elevilor li se Exercițiul auto-
cere să scrie într-un eseu de 5 minute două evaluare
lucruri: un subiect care a fost consolidat şi
sistematizat foarte bine şi să formuleze o
întrebare în legătură cu un subiect care nu le
Aprecierea
este foarte clar. Profesorul strânge eseurile de rǎspunsurilor
îndată ce elevii le-au terminat, având astfel o elevilor prin
note.
imagine de ansamblu asupra subiectelor care
sunt ştiute foarte bine şi cele care încă mai pun
probleme.
Anunţarea 3 Redactează o compunere de 150-250 de Elevii îşi notează tema în caiete. Explicaţia Activitate
7. temei pentru min cuvinte, în care să argumentezi că opera frontală
”Alexandru Lăpușneanul” de Costache
acasă / Negruzzi aparține speciei literare nuvelă.
Indicaţii În compunerea ta trebuie :
pentru studiul *să prezinți patru trăsături ale nuvelei, prezente
individual în textul literar suport;
*să ilustrezi cele două trăsături cu exemple
adecvate din text;
*să redactezi un conținut adecvat cerinței
formulate;
7
*să respecți limita de spațiu indicată.

8
Anexa nr. 4
Semnificația titlului
Elemente de
ficțiune Structură

Gen literar

Elemente istorice NUVELA


”Alexandru Lăpușneanul”

perspectivă stil
narativă

Elemente de
compoziție

conflicte
mesaj

personaje

Elemente de caracterizare

9
Anexa 2.

,,Alexandru Lăpuşneanul e alcătuit din contraste tari: echitabil, necruţător, lucid.. (Zoe Dumitrescu - Buşulenga)

,,Alexandru Lăpuşneanul este considerat un tiran cu plăcerea neroniană de a construi spectacole.. (Gabriel Dimisianu)

„...damnat, osândit de providenţă să verse sânge, un monstru moral...” (G. Călinescu)

Citate:
„...Alexandru Lăpuşneanul, după înfrângerea sa în două rânduri, de oştile Despotului, fugind la Constantinopol, izbutise a lua oşti
turceşti şi se înturna acum să izgonescă pre răpitorul Tomşa şi să-şi ia scaunul, pe care nu l-ar fi pierdut, de n-ar fi fost vândut de boieri.
Intrase în Moldavia, întovărăşit de şepte mii spahii şi de vreo trei mii oaste de strânsură.”

„Acum numai Ruxanda mai rămăsese din familia lui Petru Rareş [...] şi ca să atragă inimile norodului în care via încă pomenirea
lui Rareş, se însură şi luă pre fiica lui.”

„Împotrivirea obiectivului său, Lăpuşneanul, în ziua aceea, era îmbrăcat cu toată pompa domnească. Purta coroana Paleologilor şi
peste dulama poloneză de catifea stacojie, avea cabaniţa turcească.”

„In minutul acela el era foarte galben la faţă şi că racla sfântului ar fi tresărit.”

„Crud şi cumplit este omul acesta, fiica mea”, spuse mitropolitul Teofan.

„Nu-mi voi spurca vitejescul junghi în sângele cel pângărit a unui tiran ca tine” (Stroici).

„Au doar nu sunt şi eu omul lui Dumnezeu?”

10
„Să mă-ncred în voi? zise Lăpuşneanul înţelegând planul lui. Pesemne gândeşti că eu nu ştiu zicătoarea moldovenescă: Lupul părul
schimbă, dar năravul ba?”

„Minte acel ce zice că sunt călugăr! Eu nu sunt călugăr, sunt domn!”

„...îi omora din când în când. La cea mai mică greşeală dregătorească, la cea mai mică plângere ce i s-a arătat, capul vinovatului se spânzura în poarta
curţii, cu o ţidulă vestitoare greşalei sale, adevărate sau plăsmuite şi el nu apuca să putrezească, când un alt cap îi lua locul.”

„....cât despre Lăpuşneanul, el luase pre Moţoc de mână şi se trăsese lângă o fereastră deschisă, de unde privea măcelăria ce incepuse. El râdea...”

„În vremea ce nenorocitul Moţoc perea în acest fel, Lăpuşneanul porunci să se ridice masa, şi să strângă tacâmurile, apoi puse să răteze capetele
ucişilor, şi trupurile le aruncă pe fereastră. După aceea, luând capetele, le aşeză în mijlocul mesei pe încet şi cu rânduială, puind pe ale celor mai mici boieri
dedesubt şi pe a celor mai mari deasupra, după neam şi după ranguri, până ce făcu o piramidă de patruzeci şi şepte de căpăţine, vârful căria se închia prin capul
unui logofăt mare.”

„Scotea ochi, tăia mâni, ciunţea...”

„Dacă voi nu mă vreţi, eu vă vreu, răspunse Lăpuşneanul, a căruia ochi scânteieră ca un fulger, şi dacă voi nu mă iubiţi, eu vă iubesc pre voi, şi voi merge
eu cu voia, ori fără voia voastră.”

„- Boieri dumneavoastră! De la venirea mea cu o doua domnie şi până azi, am arătat asprime către mulţi; m-am arătat cumplit, rău, vărsând sângele
multora [...] dar dumneavoastră ştiţi că m-a silit numai dorinţa de a vedea contenind gâlcevirile şi vânzările unora şi altora, care ţineau la risipa ţării şi la
pieirea mea. Astăzi sunt altfel treburile. Boierii şi-au venit în cunoştinţă; au văzut că turma nu poate fi fără păstor...”

„...Proşti, dar mulţi, răspunse Lăpuşneanul cu sânge rece; să omor o mulţime de oameni pentru un om, nu ar fi păcat? Judecă dumneata singur.”

„M-aţi popit voi, dar de mă voi îndrepta, pre mulţi am să popesc şi eu...”

„- Femeia tot femeie, zise Lăpuşneanul zâmbind; în loc să se bucure, ea se sparie.”

11
Anexa 3
Echipa cu numărul 1: Defineşte!
Definește conceptele operaţionale genul epic şi nuvela.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………
Încadrează opera Alexandru Lăpuşneanul de Costache Negruzzi în tipul de nuvelă pe care îl reprezintă (referiți-vă și la etimologia
cuvântului nuvelă, tip de nuvelă, reprezentanți etc).
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………..
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………..
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………..
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………….
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………..

12
Echipa cu numărul 2: Indică!
Indică relațiile temporale și spațiale, conflictul interior și exterior, perspectiva narativă a nuvelei.

Relațiile temporale și spațiale


…………………………………………………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………….
Conflictul interior și exterior
……………………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………….
Perspectiva narativă a
nuvelei……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………

13
Echipa cu numărul 3: Explică!
Eplică:
semnificația titlului …………………………………………………………………………………………….
și a celor 4 motto-uri:
”Dacă voi nu mă vreţi, eu vă vreu...!”………………………………………………………….

”Ai să dai samă, doamnă!”…………………………………………………………………………

”Capul lui Moţoc vrem!”…………………………………………………………………………….

„De mă voi scula, pre mulţi am să popesc şi eu.”…………………………………………………

14
Echipa cu numărul 4: Compară!
1. Compară personajele din nuvela lui Negruzzi, grupându-le în funcţie de locul şi de rolul jucat în naraţiune, în următoarele
categorii: principale, secundare, episodice, figuranţi etc .
Personaj principal……………………………………………………
Personaje secundare………………………………………………....
Personaje episodice…………………………………………………..

Echipa cu numărul 5: Aplică!


1.Aplică cunoștințele tale despre povestire, schiță, roman și nuvelă, completând spațiile punctate .
Nu e povestire, pentru că: Nu e schiță, pentru că: Nu e roman, pentru că: E nuvelă, pentru că:

…………………………………
…..
………………………………… ………………………………… …………………………………
….. ….. ….. …………………………………
……

…………………………………
……..
………………………………… ………………………………… …………………………………
…… …… …… …………………………………
……..

15
Echipa cu numărul 6: Argumentează!
1. Demonstrează faptul că opera literară ”Alexandru Lăpuşneanul„ de Costache Negruzzi este o nuvelă istorică, evidențiind
mesajul operei.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………

16
ANEXA 1
METODA CUBULUI

6. ARGUMENTEAZĂ

3.
4. COMPARĂ E
5. X
A P
P L
L I
I 2. INDICĂ C
C Ă
Ă

1. DEFINEŞTE

17

S-ar putea să vă placă și