Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a XII-a
ARIA CURRICULAR: Limba i comunicare
DOMENIUL: Literatura romn
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
UNITATEA DE INVATARE: Romanul postbelic
SUBIECTUL LECTIEI: Moromeii de Marin Preda
TIPUL LECIEI: lecie de sistematizare i consolidare a cunotinelor
COMPETENE GENERALE:
1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n diferite situaii de comunicare
2. Comprehensiunea i interpretarea textelor
3. Situarea n context a textelor studiate prin raportare la epoc sau la curente/ literare
4. Argumentarea oral sau n scris a unor opinii n diverse situaii de comunicare
VALORI SI ATITUDINI
Cultivarea interesului pentru lectur i a plcerii de a citi, a gustului estetic n domeniul
literaturii
Stimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu diversele mesaje receptate
Formarea unor reprezentri culturale privind evoluia i valorile literaturii romne
Cultivarea unei atitudini pozitive fa de comunicare i a ncrederii n propriile abilit i de
comunicare
Abordarea flexibil i tolerant a opiniilor i a argumentelor celorlali
Cultivarea unei atitudini pozitive fa de limba matern i recunoaterea rolului acesteia
pentru dezvoltarea personal i mbogirea orizontului cultural
Dezvoltarea interesului fa de comunicarea intercultural
COMPETENE SPECIFICE:
1.1. Aplicarea achiziiilor lingvistice n receptarea mesajelor orale i scrise, cu explicarea rolului
acestora n reliefarea mesajului
1.3. Folosirea adecvat a strategiilor de comunicare oral n monolog i dialog, n vederea
realizrii unei comunicri eficiente i personalizate;
1.4. Utilizarea adecvat a tehnicilor de redactare, n vederea realizrii unei comunicri eficiente i
personalizate;
2.2. Compararea, pe baza unor criterii clar formulate, a unor viziuni despre lume, despre condiia
uman sau despre art reflectate n textele studiate;
2.3. Compararea propriei interpretri a textelor studiate cu altele, realizate de colegi sau de critici
i istorici literari;
3.1. Analiza relaiilor dintre o oper studiat i contextul cultural n care a aprut aceasta
3.2. Integrarea cunotinelor privind limba i literatura romn ntr-o viziune coerent asupra
culturii romneti.
4.1. Adecvarea tehnicilor si strategiilor argumentative la situaii de comunicare diverse (scrise sau
orale)
4.2. Compararea i evaluarea unor argumente diferite, pentru a formula unor judeci proprii
OBIECTIVE OPERAIONALE:
- COGNITIVE:
O1 - s surprind reperele eseniale ale evoluiei familiei, aa cum apar n volumul I al
romanului Moromeii de Marin Preda;
- O2 s argumenteze ncadrarea romanului ntr-un curent literar i n contextul epocii;

- O3 s susin propriile opinii cu argumente pertinente;


- PSIHO-MOTORII:
- S demonstreze originalitatea textului narativ;
- S-i menin poziia corect n timpul orei.
- AFECTIVE:
- S manifeste interes fa de receptarea textelor narative
STRATEGIA DIDACTIC
1. METODE I PROCEDEE:
conversaia catehetic
conversaia euristic
activitatea pe grupe
problematizarea
schema
2. MIJLOACE DIDACTICE:
textul literar (Moromeii de Marin Preda)
fie de lucru (ntocmite de profesor)
tabla
3. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII
activitate individual
activitate pe grupe
activitate frontal
4. RESURSE
capacitile normale ale elevilor
sala de clas
timp de lucru: o or didactic (50 de minute)
5. BIBLIOGRAFIE
Limba i literatura romn, Manual pentru clasa a XII-a, Autori: A. Costache, F. Ioni,
M. N. Lascr, A. Svoiu, Ed. Art, Bucureti, 2007
Marin Preda, Moromeii, Editura Cartea Serv, Bucureti, 2006;
Nicolae Manolescu, Arca lui Noe, Editura Gramar, Bucureti, 2002;
Nicolae Manolescu, Literatura romn postbelic. Proza. Teatrul, vol. II, Editura Aula,
Braov, 2001.

DESFURAREA ACTIVITII
1.
2.
-

MOMENT ORGANIZATORIC (2 minute)


asigurarea cu cele necesare orei: fiele de lucru, textul, tabla
notarea absenelor
REACTUALIZAREA CUNOTINELOR (15 minute)
prin activitate frontal se actualizeaz caracteristicile romanului realist obiectiv, precum i
trsturile prin care romanul Moromeii de Marin Preda se ncadreaz n aceast
tipologie.
3. CAPTAREA ATENIEI (3 minute)
- Elevii sunt anunai c vor continua discuiile pe marginea acestei opere folosindu-se
metoda cubului, apoi sunt prezentate regulile jocului (Anexa 1). Se scrie titlul leciei pe
tabl.
4. CONDUCEREA PROCESULUI DE NVARE (25 minute)
- Clasa se organizeaz n 6 grupe, vor avea ca timp de lucru 20 de minute. n funcie de
numrul de pe faa cubului ce cade la o grup, elevii vor primi un plic n care, pe o foaie
este scrisa cerina, foaie pe care ei vor scrie ce au rezolvat mpreun:
Grupa 1 - DESCRIE satul din Cmpia Dunrii, Silitea Gumeti, cu civa ani naintea
celui de-al doilea rzboi mondial;
Grupa 2 COMPAR viziunea despre lume, a copiilor din prima cstorie, care se
ndeprteaz de familie i de sat, ( lumea lor), cu cea a lui Moromete;
Grupa 3 - ANALIZEAZ cele dou fraze din incipitul i finalul romanului:
INCIPIT: n Cmpia Dunrii, cu civa ani naintea celui de-al doilea
rzboi mondial, se pare c timpul era foarte rbdtor cu oamenii; viaa se scurgea aci fr
conflicte mari. Era nceputul verii.
FINALUL: n urmtorii ani gospodria rneasc continua s se ruineze.
Moromete intr ntr-o lung stare depresiv, din care n-avea s fie scos dect de marile
zguduiri care se apropiau. Trei ani mai trziu, izbucnea cel de-al doilea rzboi mondial
Timpul nu mai avea rbdare.
Grupa 4 - ASOCIAZ romanului un titlu potrivit din punctul de vedere al:
ntmplrilor relatate;
tipologiei personajului principal;
propriilor impresii de lectur.
Grupa 5 - APLIC etichete metaforice personajului central din romanul ,,Moromeii de
Marin Preda, prin care s surprinzi trsturile eseniale ale acestuia.
Grupa 6 - ARGUMENTEAZ (la alegere)
Moromeii de Marin Preda este un roman realist de factura psihologic.
- Moromeii este un mare roman prin originalitatea tipologiei i profunzimea creaiei
(Eugen Simion).
5. ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI (5 minute)
se face pe parcursul ntregii ore (Da!, Bine!, Mai departe!, Sigur!, Continu! etc.)
Jurnalul reflexiv: Elevii trebuie s rspund la urmtoarele ntrebri, n scris, pe caiete:
Ce idee abordat i s-a prut interesant?
Ce dificulti ai ntlnit pe traseu?
Dac ai putea schimba un element al stilului de predare, care ar fi acela?

n funcie de feedback-ul elevilor, pe viitor, profesorul i poate mbunti stilul de predarenvare-evaluare.


6. OBINEREA PERFORMANELOR (5 minute):
- Se concluzioneaz, enunndu-se ideile ce se desprind din argumentrile elevilor i se scriu
pe tabl.
7. ASIGURAREA RETENIEI I TRANSFERULUI (5 minute)
- se noteaz elevii care au avut o contribuie considerabil la desfurarea orei;
- se d tema pentru acas:

Scrie un eseu de 2-3 pagini n care s prezini tema i viziunea despre lume,
reflectate ntr-un text narativ de Marin Preda. n eleborarea eseului vei avea n
vedere:
- evidenierea tipului de roman pentru care ai optat i a trsturilor care fac posibil
ncadrarea ntr-o tipologie, ntr-un curent cultural/literar, ntr-o perioad sau ntr-o orientare
tematic.
- prezentarea temei/temelor romanului, reflectat n textul ales, prin referire la dou
episoade/secvene narative.
- sublinierea a patru elemente ale textului ales, semnificative pentru ilustrarea viziunii
despre lume a auorului (de exemplu: aciune, conflict, relaii temporale i spaiale,
construcia subiectului, particulariti ale compoziiei, perspectiva narativ, tehnici
narative, construcia personajului, modaliti de caracterizare, limbaj, etc).
- exprimarea unei opinii argumentate despre modul n care tema i viziunea despre lume
sunt reflectate n romanul ales.
Not! Ordinea integrrii reperelor n cuprinsul eseului este la alegere.
Pentru coninutul eseului vei primi 16 puncte (cte patru puncte pentru fiecare cerin sau
reper); pentru redactarea eseului vei primi 14 puncte (organizarea ideilor n scris-3 puncte;
abiliti de analiz i argumentare-3 puncte; utilizarea limbii literare-3 puncte; ortografia-2
puncte; punctuaia-2 puncte; aezarea n pagin, lizibilitatea-1 punct).
n vederea acordrii punctajului pentru redactare, eseul trebuie s aib minimum pagin
i s dezvolte subiectul propus.

Anexa 1
MOROMEII de MARIN PREDA
FISA DE LUCRU
( Metoda cubului)

Se realizeaz un cub ale crui fee pot fi acoperite cu hrtie de culori diferite;
Pe fiecare fa a cubului se scrie cte una dintre urmtoarele instruciuni: DESCRIE,
COMPAR, ANALIZEAZ, ASOCIAZ, APLIC, ARGUMENTEAZ.
Este recomandabil ca feele cubului s fie parcurse n ordinea prezentat, urmnd paii de
la simplu la complex.
Clasa se organizeaz n 6 grupe, vor avea ca timp de lucru 20 de minute, apoi liderii
grupelor vor prezenta rezolvarea sarcinilor, se vor analiza, comenta, critica, ncuraja i
rsplti rspunsurile inspirate i originale.

1) DESCRIE satul din Cmpia Dunrii, Silitea Gumeti, cu civa ani naintea celui de-al
doilea rzboi mondial;
2) COMPAR viziunea despre lume, a copiilor din prima cstorie, care se ndeprteaz de
familie i de sat, ( lumea lor), cu cea a lui Moromete;
3) ANALIZEAZ cele dou fraze din incipitul i finalul romanului:
INCIPIT: n Cmpia Dunrii, cu civa ani naintea celui de-al doilea rzboi
mondial, se pare c timpul era foarte rbdtor cu oamenii; viaa se scurgea aci fr conflicte
mari. Era nceputul verii.
FINALUL: n urmtorii ani gospodria rneasc continua s se ruineze.
Moromete intr ntr-o lung stare depresiv, din care n-avea s fie scos dect de marile
zguduiri care se apropiau. Trei ani mai trziu, izbucnea cel de-al doilea rzboi mondial
Timpul nu mai avea rbdare.
4) ASOCIAZ romanului un titlu potrivit din punctul de vedere al:
ntmplrilor relatate;
tipologiei personajului principal;
propriilor impresii de lectur.
5) APLIC etichete metaforice personajului central din romanul ,,Moromeii de Marin
Preda, prin care s surprinzi trsturile eseniale ale acestuia.
6) ARGUMENTEAZ (la alegere)
Moromeii de Marin Preda este un roman realist de factur psihologic.
Moromeii este un mare roman prin originalitatea tipologiei i profunzimea
creaiei (Eugen Simion).

S-ar putea să vă placă și