Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială „Mihai Drăgan” Bacău


DATA: 20 noiembrie 2019
CLASA: a VII-a A
PROFESOR: Roman Andreea
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
TEMA: Modurile verbale
TIPUL LECŢEI: - de sistematizare și de fixare a cunoștințelor despre verb
COMPETENŢE GENERALE:
 Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris;
 Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diverse contexte de realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.4 Aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat
2.3 Utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii
3.4 Sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite (nonliterare şi literare)
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) cognitive:
OC1: să definească verbul;
OC2: să recunoască și să exemplifice categoriile gramaticale specifice verbului;
OC3: să știe care sunt modurile și timpurile verbale;
OC4: să analizeze morfologie și sintactic verbe în textele suport oferite;
OC5: să identifice valorile verbelor a fi, a avea și a vrea în enunțuri variate;
OC6: să utilizeze corect forme verbale în diferite enunțuri.
afective:
OA 1: să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei;
OA 2: să participe cu interes la lecţie.
b) motorii:
OM 1: să reacționeze adecvat în situații concrete;
OM 2: să automatizeze elaborarea unor răspunsuri în funcţie de tipurile de sarcini.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee:
conversaţia euristică, explicaţia, jocul didactic, analiza gramaticală, exerciţiul, problematizarea, adevărat – fals, exerciţiile creatoare.
b) Forme de organizare:
activitatea frontală, individuală, pe grupe;
c) Mijloacele de învăţământ:
manual, culegere, fișe de lucru
d) Metode de evaluare :
observarea sistematică, aprecieri verbale, analiza produselor, chestionare orală şi autoevaluare

RESURSE:
1. BIBLIOGRAFICE
a) metodice:
- Constanţa Bărboi, Limba şi literatura română în liceu. Calitate şi eficienţă în predare şi învăţare, E.D.P., Bucureşti, 1983;
- Constantin Parfene, Aspecte teoretice şi experimentale în studiul literaturii în şcoală, Editura Universităţii „ Al. I. Cuza”, Iaşi, 2002;
- I. Şerdean, Metodica predării limbii române, E.D.P., Bucureşti, 1985
b) didactice:
- Limba română - manual pentru clasa a VI- a, autori Cătălina Popa, Onorica Tofan, Aurelia Stancu, Mihaela Bahrim, Editura Intuitext,
București, 2019;

c) ştiinţifice:
- M. Andrei, I. Ghiţă, Limba română, Editura Corint, Bucureşti, 1996;
- I. Dănilă, Limba română – algoritmii analizei gramaticale, Ed. „Egal”, Bacău, 2001;
- Adrian Costache, Limba română – o gramatică sintetică, Bucureşti, Ed. „Art”, 2003;
d) pedagogice:
- Constantin Cucoş, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Iaşi, POLIROM, 1998;
- Ion Al. Dumitru, Dezvoltarea gândirii critice şi învăţarea eficientă, Editura de Vest, Timişoara;
- Dumitriu, Gh., Comunicare şi învăţare, E.D.P., R.A., Bucureşti, 1998;
e) oficiale:
- M.E.C., Învăţarea activă, Bucureşti, 2001;
- M.E.C., Instruirea diferenţiată (aplicaţii ale teoriei inteligenţelor multiple), 2001;
- Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru clasele a V-a – a VIII-a. Aria curriculară limbă şi comunicare, Bucureşti, 1999;

2. TEMPORALE
- 50 de minute
3. UMANE
-32 de elevi
DEMERSUL DIDACTIC

MOMENTELE TIMP ELEMENTE DE CONŢINUT OB. METODE ȘI MIJLOACE DE FORME


PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT DE
LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ȘI A ELEVILOR 4 ORGANI-
1 2 3 5 6 ZARE
- Voi avea grijă ca elevii să-şi pregătească materialele necesare Catalogul
orei de limba română şi voi nota absenţii.
0. Moment - Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună
2 min.
organizatoric desfăşurare a activităţii didactice conversaţia Caietele/ FRONTALĂ
culegerile
elevilor

- Momentul de captare a atenției se va realiza cu ajutorul unor


1. Captarea 3min. exerciții de completare a spațiilor punctate. Jocul
OC2 Fișă de lucru FRONTALĂ
atenţiei (Anexa 1) didactic
OC3
Se comunică elevilor, în limbaj accesibilizat, conţinutul învăţării
2. Enunţarea
2min. şi performanţele aşteptate. FRONTALĂ
obiectivelor OA2 conversaţia
3. Actualizarea 5min. Solicit elevilor să răspundă la următoarele întrebări (planul de
cunoştinţelor recapitulare a verbului întocmit în orele anterioare):
- Ce este verbul?
- Parte de vorbire flexibilă care exprimă acţiunea, starea sau
existenţa.
Conversaţia FRONTALĂ
- Care sunt categoriile gramaticale specifice verbului? OC1 euristică
- Categoriile gramaticale ale verbului sunt: conjugarea, modul,
OC2
timpul, persoana, numărul.

- Cum se clasifică verbul după predicativitate?


-a) predicative / personale
-b) nepredicative / nepersonale
- Care sunt modurile verbului?
- Modurile sunt:
a) personale: indicativ, conjunctiv, condiţional-optativ şi
imperativ; OC3
b) nepersonale: infinitiv, gerunziu, participiu şi supin.
Conversaţia
FRONTALĂ
- Ce funcţii sintactice pot avea verbele predicative? euristică
- Verbele la mod personal pot avea funcţii de P. verbal sau de P.
nominal.

4. Prezentarea 25min. Elevii primesc câte o fişă cu exerciţii pe care le vor lucra atât
conținuturilor frontal cât și individual.
învățării Se dă textul: FRONTALĂ
În sfârșit, venise acel mult dorit ceas, când puteam să mă
pregătesc a asculta cu mare plăcere istorisirea preacinstitului Conversaţia
nostru comis Ioniță de la Drăgănești; dar, prin negura serii,
s-auziră strigăte și zarvă pe drumul Sucevei. De la focurile
5. Dirijarea noastre ne întoarserăm cu toții capetele într-o singură parte. Și Analiza
învățării cel dintâi, punând ulcica jos, se sculă în picioare chiar comisul. gramaticală
(Mihail Sadoveanu, Hanu Ancuței)
Cerințe:
1. Subliniați verbele din text, precizați-le modul și timpul Anexa 2
acestora. Exerciţiul
2. Identificați, în text, câte un verb pentru fiecare dintre cele
OC2
patru conjugări.
3. Care dintre modurile predicative lipsește din text? OC3
Explicaţia
OC4
I. Completați enunțurile cu formele verbale cerute între
paranteze:
a) Clasa noastră ………………………(a hotărî, ind. perf.
compus) să plecăm într-o excursie. Unii copii Problematiz Individual
…………………………(a propune, ind. mai-mult-ca- area
perfect) mai demult să mergem în zona Rucăr-Bran, dar
alții ……………….(a voi, ind. imperfect) acum să
viziteze Cetatea Domnească de la Târgoviște. Doamna
dirigintă, văzând că nu ……………………………..(a se
înțelege, ind. prezent, pers. I pl.), ……………………….
(a decide, ind. prezent) să facem câte o prezentare a
locului unde am dori să plecăm, iar apoi
……………………………..(a vota, ind. viitor).
OC6
b) * ………………………..(a vrea, cond-opt. prezent, pers. Conversaţia
I, sg.)……………………(a ieși, conj. prezent, pers. I, sg.)
în parc cu bunicii în fiecare după-amiază.
* ………………………..(a fi, imperativ, formă negativă, Analiza
pers. a II-a, sg) trist, vei lua și note bune! gramaticală
* I-am spus……………………………(a aștepta, conj. Individual
Prezent, pers. a III-a, sg.) mâine la gară.
* Dacă……………………………(a veni, cond-opt., Anexa 2
perfect, pers. a II-a sg.), …………………………….(a Exerciţiul
vedea, cond-opt., perfect, pers. a II-a sg.) spectacolul
Teatrului Masca.
* …………………………….(a fi, conj., perfect, pers. I
sg.) mai înalt, mă înscriam în echipa de baschet a școlii. Explicaţia
* Vă rog, …………………………..(a aduce, imperativ,
pers. a II-a pl.) un suc de fructe de pădure!
c) * Mergem ……………………….(a culege – conjunctiv,
prezent) struguri. Problematiz
* Are întotdeauna dorința …………………….(a citi – area
conjunctiv, prezent) romane de aventuri.
* L-am văzut când ……………………………(a veni –
indicativ, prezent compus) către noi.
* …………………………..(a exersa - imperativ) să cânți
la pian!
* Am fost sâmbătă cu tata ………………………..(a
pescui – conjunctiv, prezent, pers. I, nr. plural).

III. Analizați verbele din următoarele enunțuri:


0C4
O să încerc să fiu acasă când vei fi revenit din
vacanță.
Reușeai să rezolvi corect toate exercițiile dacă
munceai mai mult.
Vino mai repede! Frontal
Aș fi vrut să o văd înaintea începerii școlii.
OC5
IV. Precizați care sunt valorile verbului a fi în enunțurile de
mai sus.

Lucrați în „grupuri de albine” (câte 2 elevi)!

Fiecare dintre cei doi elevi primește câte un cartonaș


(unul verde pentru adevărat și unul roz pentru fals). Voi citi o
serie de afirmații, dacă voi considerați că răspunsul este adevărat
ridicați cartonașul verde, iar dacă considerați că este fals ridicați
cartonașul roz: OC3
Verbele sunt predicative atunci când pot forma singure
predicatul.
6. Obținerea Modurile ale căror forme nu se schimbă după persoană OA2 ÎN PERECHI
4min. Jocul
performanței și nu au în propoziție funcția sintactică de predicat se numesc
Adevărat/
moduri nepersonale (nepredicative).
Fals
Verbele auxiliare sunt a fi, a avea și a vrea.
Modurile conjunctiv și condițional-optativ au două
timpuri: viitor și perfect simplu.
Verbul copulativ face legătura dintre subiect și numele
predicativ și nu are înțeles de sine stătător.
În funcție de context, unele verbe pot fi predicative și
copulative.

Prin 3 enunțuri, elevii sunt rugați să identifice valoarea verbelor


subliniate:
OC5
7. Asigurarea Casa bunicilor este pe deal. ÎN PERECHI
feedback-ului Fata moșului era harnică, frumoasă și bună la inimă... OA2 Anexa 3
Să fi știut, aș fi venit înaintea ta.
Elevii rezolvă oral cerinţa.
8. Evaluarea 6min. Evaluarea se realizează cu ajutorul unei fişe de evaluare OC2
INDIVIDUA
performanței (ANEXA 4). exerciţiul - fişa de LĂ
OC3
OC4
Citeşte cu atenţie următorul text:
OC5
“- Am uitat ceva, bunciule ,a spus ea după o scurtă pauză. OC6
- Ce anume? întrebă acesta.”
Johanna Spyri, Heidi

Încercuieşte afirmaţia corectă:


I. 1.A G Următoarea listă de cuvinte cuprinde numai verbe la
timpul perfect compus:am uitat,a spus,întrebă.

2. A G Cuvintele subliniate am uitat şi a pus sunt forme ale


verbului auxiliar a avea.

3. A G Forme de viitor ale verbului am uitat sunt vom uita,o să evaluare finală
uităm.

II.Scrie, în spaţiul liber din dreptul fiecărei cifre, litera care


corespunde modului şi timpului fiecărui verb:
1. am striga.............
A.conjunctiv, prezent
2. să descoperim.............
B. condiţional-optativ, perfect
3. ar fi spălat ..............
C. conjunctiv, perfect
4. să fi creat................
D. condiţional-optativ, prezent
5. am dorit ...............
E. indicativ, perfect compus

8. Retenția 1min. Se verifică măsura în care obiectivele propuse au fost atinse. FRONTALĂ
conversaţia
OA1
Se anunţă tema pentru acasă.
FRONTALĂ
9. Transferul 2 min. Se fac aprecieri generale şi individuale asupra activităţii conversaţia
desfăşurate.
Anexa 1

Un narator - mai visător,


Scriind de zor pe un vapor,
A zărit un pescăruș
Și-a căzut în apă … țuști!

Neglijent ca de-obicei,
N-a dat drumul la condei,
Iar frumoasa povestire
A suferit … o clătire.

Dragi elevi, vă rog acum


Ajutați-ne! Vă spun cum:
Apa a șters din cuvinte,
Completați cum vă vine-n minte
Să putem realiza
Povestea regatului Morfologia!

A fost odată ca niciodată un regat fantastic. El se numea regatul Morfologiei și era plin de
părți de……………………. Peste toate, rege era ……………., considerat și……………….comunicării.
Tatăl Verb avea doi fii: Verbul …………………….și Verbul…………………………. Verbul
Nepredicativ avea și el doi fii care formau familiile lor: Verbele ……………………… și
Verbele…………………………. Verbele………………..erau foarte săritoare și ajutau restul familiei să
se îmbrace în forme diferite pentru modurile și timpurile compuse.
Toate verbele iubeau moda și de aceea, în funcție de contextul în care apăreau, luau forme fie
pentru moduri ………………………….., fie pentru cele …………………………. Cel mai iubit dintre
toate modurile era …………………………..pentru că spunea mereu adevărul, exprimând o acțiune
sigură, reală. El era și cel mai bogat în ……………………., astfel: …………………….,
……………………., …………………………, ………………………….., …………………...,
…………………., …………………………..Cel mai ferm dintre moduri era………………………, deoarece
transmitea o poruncă sau un îndemn, dar era mai sărac, deoarece avea doar două forme, pentru
………………. Cel mai pretențios dintre moduri era ……………………………….., pentru că punea
mereu condiții înainte de a îndeplini o acțiune, iar …………………………. avea un tic verbal, repetând
mereu conjuncția „să”.
Anexa 2

I. Se dă textul:
În sfârșit, venise acel mult dorit ceas, când puteam să mă pregătesc a asculta cu mare plăcere
istorisirea preacinstitului nostru comis Ioniță de la Drăgănești; dar, prin negura serii, s-auziră
strigăte și zarvă pe drumul Sucevei. De la focurile noastre ne întoarserăm cu toții capetele într-o
singură parte. Și cel dintâi, punând ulcica jos, se sculă în picioare chiar comisul.
(Mihail Sadoveanu, Hanu Ancuței)
Cerințe:
1. Subliniați verbele din text, precizați-le modul și timpul acestora.
2. Identificați, în text, câte un verb pentru fiecare dintre cele patru conjugări.
3. Care dintre modurile predicative lipsește din text?

II. Completați enunțurile cu formele verbale cerute între paranteze:


c) Clasa noastră ………………………(a hotărî, ind. perf. compus) să plecăm într-o excursie. Unii
copii …………………………(a propune, ind. mai-mult-ca-perfect) mai demult să mergem în
zona Rucăr-Bran, dar alții ……………….(a voi, ind. imperfect) acum să viziteze Cetatea
Domnească de la Târgoviște. Doamna dirigintă, văzând că nu ……………………………..(a se
înțelege, ind. prezent, pers. I pl.), ………………………. (a decide, ind. prezent) să facem câte
o prezentare a locului unde am dori să plecăm, iar apoi ……………………………..(a vota,
ind. viitor).
d) * ………………………..(a vrea, cond-opt. prezent, pers. I, sg.)……………………(a ieși,
conj. prezent, pers. I, sg.) în parc cu bunicii în fiecare după-amiază.
* ………………………..(a fi, imperativ, formă negativă, pers. a II-a, sg) trist, vei lua și note
bune!
* I-am spus……………………………(a aștepta, conj. Prezent, pers. a III-a, sg.) mâine la gară.
* Dacă……………………………(a veni, cond-opt., perfect, pers. a II-a sg.),
…………………………….(a vedea, cond-opt., perfect, pers. a II-a sg.) spectacolul Teatrului
Masca.
* …………………………….(a fi, conj., perfect, pers. I sg.) mai înalt, mă înscriam în echipa de
baschet a școlii.
* Vă rog, …………………………..(a aduce, imperativ, pers. a II-a pl.) un suc de fructe de
pădure!
c) * Mergem ……………………….(a culege – conjunctiv, prezent) struguri.
* Are întotdeauna dorința …………………….(a citi – conjunctiv, prezent) romane de aventuri.
* L-am văzut când ……………………………(a veni – indicativ, prezent compus) către noi.
* …………………………..(a exersa - imperativ) să cânți la pian!

III. Analizați verbele din următoarele enunțuri.


O să încerc să fiu acasă când vei fi revenit din vacanță.
Reușeai să rezolvi corect toate exercițiile dacă munceai mai mult.
Vino mai repede!
Aș fi vrut să o văd înaintea începerii școlii.

IV. Precizați care sunt valorile verbului a fi în enunțurile de mai sus.


Anexa 3

1. Identificați valoarea verbelor subliniate.


Casa bunicilor este pe deal.
Fata moșului era harnică, frumoasă și bună la inimă...
Să fi știut, aș fi venit

Anexa 4

Citeşte cu atenţie următorul text:


“- Am uitat ceva, bunciule, a spus ea după o scurtă pauză.
- Ce anume? întrebă acesta.” Johanna Spyri, Heidi

Încercuieşte afirmaţia corectă:


I. 1.A G Următoarea listă de cuvinte cuprinde numai verbe la timpul perfect compus:am uitat,a
spus,întrebă.

2. A G Cuvintele subliniate am uitat şi a pus sunt forme ale verbului auxiliar a avea.

3. A G Forme de viitor ale verbului am uitat sunt vom uita,o să uităm.

II. Scrie, în spaţiul liber din dreptul fiecărei cifre, litera care corespunde modului şi timpului fiecărui
verb:
1. am striga............. A.conjunctiv, prezent
2. să descoperim............. B. condiţional-optativ, perfect
3. ar fi spălat .............. C. conjunctiv, perfect
4. să fi creat................ D. condiţional-optativ, prezent
5. am dorit ............... E. indicativ, perfect compus

S-ar putea să vă placă și