Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

Obiectul: Limba şi Literatura Română

Clasa: a XI-a B, profil real

Subiectul: Nuvela istorică „Alexandru Lăpuşneanul”, de Costache Negruzzi. Caracterizarea personajului principal

Tipul lecţiei: lecţie de receptare a unei opere epice

Timpul: 90 de minute

Obiective operaţionale:

O1 – să identifice numele autorului, opera, izvoarele de inspiraţie ale nuvelei

O2 – să definească conceptul operaţional „personaj literar” şi rolul acestuia într-o operă epică

O3 – să clasifice personajele după rolul şi locul pe care îl ocupă în acţiunea nuvelei

O4 – să precizeze modalităţile de caracterizare a unui personaj literar

O5 - să stabilească trăsăturile personajului principal, argumentînd cu exemple din text

O6 – să evidenţieze trăsăturile personajului prin intermediul sugestiei figurilor de stil

O7 – să sesizeze elemente contradictorii în caracterul personajului prin raportarea la concepte antitetice

O8 – să stabilească „tipul literar” reprezentat de personaj

O9 – să comenteze aprecieri critice

1
O10 – să-şi argumenteze nuanţat opiniile

Strategia didactică:

a) Metode şi procedee: conversaţia euristică, reprezentarea iconică, asaltul de idei, problematizarea, cuvîntul profesorului, notiţe de reper,
lucrul în grup, învăţarea prin descoperire, reprezentarea grafică, lucrul cu dicţionarul, secvenţe contradictorii, graficul conceptual, munca
independentă, joc de rol.
b) Forme de organizare: activitate frontală, activitate independentă, activitate pe grupe.
c) Mijloace de învăţămînt: planşa „POARTA PROVIDENŢEI”, fişe de lucru, fişa Caracterizarea personajului literar, fragmente de text.
Bibliografie:

1. Costache Negruzzi, Alexandru Lăpuşneanul, Editura Cartex, 2000


2. Georgeta Antonescu, Alexandru Lăpuşneanul, de C. Negruzzi, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2001
3. Gabriela Duda, Analiza textului literar, Humanitas Educaţional, 2002
4. Constantin Şchiopu, ş. a., Literatura Română, manual clasa a XI-a, Litera Educaţional, 2003
5. Marin Iancu, ş. a., Limba şi Literatura Română, manual clasa a X-a, Editura Petrion, 2000
6. Liliana Balan, Maria Trandafir, Literatura română pentru bacalaureat, Polirom, 2005
SCENARIUL LECŢIEI
Momentul Strategii de
Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare t′
lecţiei învăţare

Moment
organiza-toric Salutul, verificarea prezenţei elevilor, scurtă Conversaţie Frontală
1/
conversaţie.

Captarea O10 Propune o reprezentare iconică a unor Stau în faţa „Porţii Providenţei”, meditînd Reprezentare Frontală 4/
atenţiei gînduri filozofice din „Manualul ce se află dincolo de Frică şi Dorinţă. iconică
războinicului luminii”, de P. Coelho. Anexa
Asalt de idei
1.
Asocieri libere

Evocare O1 Verificarea cunoştinţelor acumulate Citesc versurile. Conversaţie Frontală 5/

2
Realizarea anterior. Punctarea unor trăsături, Actualizează informaţia sugerată de Problematizare
ancorelor momente fundamentale ale textului în baza fragment.
unui fragment din „Epigonii”, de M.
Eminescu. Cuvîntul
profesorului
Anunţă elevilor: 1840 – Dacia literară –
articol-program – citat, de C. Negruzzi.

Notiţe de reper

Realizarea Anunţă tema şi obiectivele operaţionale. Notează tema. 1/


sensului

O2 Anunţă ideea: una dintre caracteristicile Elevii formulează definiţia conceptului Activitate
operei epice este prezenţa personajelor operaţional personaj literar. individuală
Frontală 3/
literare.
- principalul element al unei opere epice,
Paul Valery – personaj – om fără dramatice
Conversaţie
măruntaie, om de hîrtie .
- determină acţiunea euristică

- se plasează în centrul evenimen-telor

- axa ideatică a operei literare

Propune elevilor să clasifice personajele Clasifică:


O3
după rolul şi locul pe care îl ocupă în nuvelă.
Alexandru Lăpuşneanul - protagonist

Moţoc, dna Ruxanda – secundare

Spancioc, Stroici, Veveriţă, poporul, Activitate în Frontală 3/


O4 Teofan – episodice. echipă
Grup

3
Boierii fără nume, slugi, călugări –
figurante.
Solicită elevilor să cerceteze fişa din Cercetare 1/
portofoliu şi exemplele extrase. Examinează fişa Caracterizarea persona-
jului literar, revăd exemplele extrase

Distribuie fişe cu sarcini de lucru. Formulează răspunsuri.

O5
Gr.1

Verifică înţelegerea sarcinii de către elevi. Modalitatea de caracterizare: Activitate în


echipă
directă

- de către narator
Problematizare
- de către alte personaje Evaluare
reciprocă
- autocaracterizare 7/

Selectaţi exemple relevante şi fixaţi


trăsăturile personajului desprinse din Învăţare prin
aceste fragmente. Prezentaţi elemente de descoperire
portret fizic al personajului. Prezentare
4/.

4
Gr.2

Caracterizare indirectă: Problematizare

O5 Atrage atenţia elevilor în vederea selectării - prin fapte, acţiuni la care participă
exemplelor relevante. personajul, gînduri.
Instruire Evaluare
Selectaţi exemple relevante şi fixaţi reciprocă reciprocă
trăsăturile personajului desprinse din
aceste fragmente. Prezentare 5/.
Notiţe

Gr.3

Caracterizare indirectă:

Atenţionează elevii cu privire la cunoaşterea - mediul în care trăieşte, vestimentaţia,


sensului cuvintelor din text. numele personajului.
Problematizare Evaluare
Selectaţi exemple relevante şi fixaţi reciprocă
trăsăturile personajului desprinse din
aceste fragmente. Prezentare 3/.

Aminteşte elevilor despre rolul dialogului în Gr.4


opera epică.
Caracterizare indirectă:

5
- modul în care se exprimă personajul, Învăţare prin
gesturile, mimica, atitudini. descoperire

Selectaţi exemple relevante şi fixaţi


trăsăturile personajului desprinse din
aceste fragmente. Prezentare 4/.

Gr.5

Caracterizare indirectă:

Precizează tipurile de conflict şi structurarea - prin tipuri de conflicte ce determină Reprezentare


lor în nuvelă. acţiunea nuvelei şi participarea grafică
Evaluare
personajelor la rezolvarea / nerezolvarea
reciprocă
acestora. Conflict: exterior, interior
(psihologic). Prezentare 4/. Argumentul

Ascultă, precizează, formulează concluzii, Notează. Discută. Argumentează. Notiţe de reper Tabel 20/
orientează discuţia.

Distribuie fragmente extrase din nuvelă, o Citesc fragmentul. Atestă figurile de stil, Lectura 5/
listă cu trăsăturile personajului (cuvinte comentează rolul acestora. expresivă
Frontală
neologice) şi solicită punctarea acestora
Lucrul cu
prin intermediul figurilor de stil. Anexa 2,3
dicţionarul

6
Secvenţe 10/
contradictorii

O6

Reflecţie O7 Propune elevilor să noteze: Neconcordanţa dintre vorbe şi fapte îi Frontală 1/


marchează existenţa sa (a personajului)
între: A DORI şi A PUTEA.
3/
Clasifică acţiunile personajului pe două
coloane. Fixează argumentele pe Tabel
coloanele „Porţii...”. 1/

Problematizare
Personajul Alexandru Lăpuşneanul este
3/
alcătuit din LUMINI şi UMBRE. Tabel

Completează coloanele.

O8 Solicită examinarea fişei. Stabilesc tipul literar reprezentat de


personajul Alexandru Lăpuşneanul – 3/
transfigurează imaginea OMULUI / Descoperire Evaluare
DOMNITORULUI..... individu-
ală

7
Propune aprecieri critice. Solicită părerea Argumentează:
elevilor. Anexa 4
O9 - „contraste tari” Luare de notiţe

- „un tiran cu plăcerea neroniană de a Evaluare 3/


construi spectacole...”. orală
Argumentul
- „damnat, osîndit de providenţă să verse
sînge...”.

Citeşte elevilor afirmaţia lui N. Iorga: „Sub Cuvîntul 3/


raport compoziţional, evenimentele narate profesorului
sunt dispuse în patru capitole simetrice, cu
O10 tot atîtea motouri semnificative şi cu o Citesc textul propus, analizează, Evaluare
gradaţie dramatică. Nuvela este o mare repartizează rolurile şi joacă fragmentul. Joc de rol reciprocă
naraţiune dramatizată ...”.

Repartizează fragmente din drama


„Bastarzii”, de Dumitru Matcovschi.

10/

Tema pentru Propune realizarea unei compuneri de Notează tema pentru acasă: 1/
acasă caracterizare a personajului
De redactat o compunere de caracterizare
a personajului principal din nuvela istorică
„Alexandru Lăpuşneanul”, de C. Negruzzi.

8
(volum 2,5-3 pag.).

Face aprecieri : desfăşurarea lecţiei şi


activitatea elevilor.
Aprecieri 2/
orale

Notare

9
Anexa 1

Războinicul luminii contemplă cele două coloane ce se înalţă de o parte şi de alta a porţii pe care încearcă să o
deschidă.

Una se numeşte FRICA, cealaltă se numeşte DORINŢA. Războinicul priveşte coloana Fricii şi acolo stă scris: Vei intra
într-o lume necunoscută şi primejdioasă, unde tot ce-ai învăţat pînă acum nu-ţi va servi la nimic.

Războinicul priveşte coloana Dorinţei şi acolo stă scris: Vei ieşi dintr-o lume cunoscută, unde sunt păstrate lucrurile
pe care ţi le-ai dorit mereu şi pentru care ai luptat atîta.

Războinicul zîmbeşte pentru că nimic nu-l sperie... Cu siguranţa celui care ştie ce vrea, el deschide poarta.
Anexa 2

„ – Dacă voi nu mă vreţi, eu vă vreu, răspunse Lăpuşneanul, a căruia ochi scîntieră caun fulger, şi dacă voi nu mă
iubiţi, eu vă iubesc pre voi , şi voi merge ori cu voia, ori fără voia voastră. Să mă-ntorc? Mai degrabă-şi va întoarce
Dunărea cursul îndărăt.”

„ Dar tu, Moţoace? învechit în zile rele, deprins a te ciocoi la toţi domnii, ai vîndut pre Despot, m-ai vîndut şi pre
mine, vei vinde şi pre Tomşa; ... te voi cruţa, căci îmi eşti trebuitor, ca să mă mai uşurezi de blăstemurile norodului.
Sunt alţi trîntori, de care trebuie curăţit stupul.”
„ – Proşti, dar mulţi, răspunse Lăpuşneanul cu sînge rece; să omor o mulţime de oameni pentru un om, nu ar fi
păcat?...

- Destul! strigă Lăpuşneanul, nu te mai boci ca o muiere! Fii român verde. ...Că eşti un tîlhar şi un vînzător? Asta o
ştie toată Moldova.”

„ – Proşti, dar mulţi, răspunse Lăpuşneanul cu sînge rece; să omor o mulţime de oameni pentru un om, nu ar fi
păcat?...

- Destul! strigă Lăpuşneanul, nu te mai boci ca o muiere! Fii român verde. ...Că eşti un tîlhar şi un vînzător? Asta o
ştie toată Moldova.”

„ Patru ani trecuseră de la scena aceasta. ... Dar pentru ca să nu uite dorul lui cel tainic de a vedea suferiri omeneşti,
născoci feluri de schingiuiri.

Scotea ochii, tăia mîini, ciuntea şi seca pe care avea prepus; însă prepusurile lui erau părelnice, căci nime nu mai
cuteza a cîrti...”.

Anexa 3

Trăsături
Diabolic / diabolism

Torţionar

Cinic / cinism

Disimulant / maestru în arta disimulării

Sperjur

Machiavelic / machiavelism

Inteligent / inteligenţă

Stăpîn pe anticamera infernului


Anexa 4

„ Al. Lăpuşneanul e alcătuit din contraste tari: echitabil, necruţător, lucid...”

( Zoe Dumitrescu – Buşulenga)


„ Al. Lăpuşneanul este considerat un tiran cu plăcerea neroniană de a construi spectacole...”.

( Gabriel Dimisianu)

„... damnat, osîndit de providenţă să verse sînge, un monstru moral...”.

( G. Călinescu)

S-ar putea să vă placă și