Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea școlară:
Profesor:
Data:
Clasa: a IX-a
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul: Amintiri din copilărie de Ion Creangă – titlul, tema și motivele literare
Tipul lecției: de fixare și consolidare a cunoștințelor dobândite anterior
Competențe specifice:
 aplicarea conceptelor de specialitate în analiza și discutarea textelor literare studiate;
 identificarea temei textelor propuse pentru studiu.
Obiective operaționale:
La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili:
O1 – să explice corect titlul operei Amintiri din copilărie de Ion Creangă, folosind
informațiile dobândite în urma lecturii;
O2 – să definească corect tema, pe baza cunoștințelor dobândite;
O3 – să identifice corect tema fragmentului studiat, pe baza lecturii;
O3 – să precizeze cel puțin trei motive literare din fragmentul analizat;
Metode didactice:
- conversația euristică
- conversația catehetică
- explicația
- expunerea
- lectura
- organizatori grafici: harta conceptuală
Mijloace didactice:
- tabla
- creata
- manualul
Forme de organizare a activității:
- activitate frontală
- activitate pe grupe
Bibliografie:
Mircea Martin (coord.), Limba și literatura română. Manual pentru calsa a IX-a, Editura Rosetti
Ion Duna, Raluca Duna, Limba și literatura română. Manual pentru clasa a IX-a, Editura EDP.
Nr. Etapele lecției
Timp Obiect. Activitatea profesorului/ activitatea elevului Metode și Observații
crt. alocat op. mijloace
1. Momentul 2 min Profesorul intră în clasă. Salută. Face prezența. Elevii se pregătesc
organizatoric pentru oră.
2. Verificarea 5 min Profesorul verifică tema: propoziții cu termenii noi din fragmentul Conversația
cunoștințelor din manual. catehetică
anterioare Profesorul pune o serie de întrebări din lecția anterioară, numind
câte un elev pentru fiecare răspuns.
Cine este personajul principal al operei Amintiri din copilărie de Activitate
Ion Creangă? frontală
Care este diferența între Nică și Ion Creangă?
Cum sunt prezentate evenimentele, din punct de vedere cronologic?
Ce momente din viața personajului sunt surprinse în fragmentul din
manual?
3. Anunțarea 2 min Profesorul notează pe tablă titlul lecției: Expunerea
titlului și a Amintiri din copilărie Tabla
obiectivelor de Ion Creangă Creta
-titlu, temă și motive-

Astăzi vom analiza titlul operei, vom defini tema și motivul literear,
astfel încât la sfârșitul orei, veți putea identifica tema și motivele
literare din fragmentul discutat.
4. Desfășurarea 35 O1 Un elev lecturează fragmentul din manual.
lecției min Profesorul numește un elev să explice termenii din titlu, subliniind Conversația
faptul că evenimentele sunt prezentate așa cum le rememorează euristică
Creangă adultul.
Profesorul notează pe tablă interpretarea titlului, explicându-le Explicația
elevilor noțiunea de roman memorialistic. Activitate
Elevii iau notițe. frontală
O2
Profesorul îi întreabă pe elevi cum definesc ei tema unei opere: ideea
principală, despre ce este vorba în text. Se notează pe tablă definiția Conversația
temei. euristică
Tema este referința abstractă a unei întregi opere sau a unei secvențe
din operă: aspectul cu caracter general care stă la baza operei și în Expunerea
jurul căruia se dezvoltă lumea operei. Explicația
Motivele literare sunt unități care contribuie la realizarea unei teme. Activitate
Profesorul explică elevilor legătura dintre temă și motive frontală
Profesorul desenează o hartă conceptuală pe tablă, pe care o
completează cu ajutorul elevilor, referindu-se la opera studiată.

Organizator
grafic, harta
conceptuală

Fiecare elev, în caietul său, alcătuiește o hartă conceptuală cu


O3 referire la fragmentul din manual. Timp de lucru: 3 min.
Profesorul discută frontal tema și motivele fragmentului din manual. Activitate
individuală
Organizator
grafic, harta
conceptuală
O4 Activitate
frontală

Profesorul le explică elevilor faptul că un motiv literar al operei Explicația


poate deveni temă pentru un fragment anume.

5. Asigurarea 5 min Elevii trebuie să alcătuiască o hartă conceptuală cu referire la Activitate


feedbackului fragmentul despre scăldatul personajului. Profesorul verifică oral individuală
exercițiul. Harta
conceptuală
6. Tema 1 min Numiți trei opere din literatura română, citite de voi, care dezvoltă
aceeași temă și stabiliți elementele comune în viziunea autorilor
asupra copilăriei.

S-ar putea să vă placă și