Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ:
Clasa: a V-a
Data: 19.10.2023
Profesor: Alexa Iulia
Disciplina: Limba și literatura română
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Unitatea de învățare: Unitatea 2 – De-a ce mă joc
Titlul lecției: Textul narativ literar
Tipul lecției: Lecție de predare- învățare (Lecție introductivă)

Competențe generale:
1. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare, prin
receptarea și producerea textului oral.
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri.
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri.
4. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și
scrise.
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și
internațional.

Competențe specifice:
1.2. Prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informații și a
unor idei, exprimând opinii, emoții și sentimente prin participarea la discuții pe
teme familiare, de interes sau pornind de la textele ascultate/citite.
2.5. Observarea comportamentelor și a atitudinilor de lectură, identificând aspectele
care necesită îmbunătățire.
3.1. Redactarea unui text scurt pe teme familiare, având în vedere etapele procesului
de scriere și structurile specifice, pentru a comunica idei și informații sau pentru a
relata experiențe trăite sau imaginate.
4.2. Aplicarea achizițiilor lexicale și semantice de bază, în procesul de înțelegere și de
exprimare corectă a intențiilor comunicative.

Obiective operaționale – La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili :


O1. Să citească expresiv textul suport.
O2. Să definească cuvintele necunoscute din textul suport.
O3. Să explice care este diferența dintre narator, personaje.
O4. Să realizeze un comentariu de 10 rânduri ce are în vedere asocierea textului
dat cu o experiență personală ori o altă lectură.

Strategia didactică:
a) Metode și procedee didactice: lectura expresivă a textului, conversația euristică,
jocul didactic, Brainstorming, prelegerea
b) Forme de organizare a activității: activitate frontală, individuală.
c) Metode și tehnici de evaluare: observarea curentă, aprecieri verbale.
d) Materiale/ mijloace de învățământ: manualul, caietele de lucru, tabla, creta,
material audio- video.

Bibliografie:
Ilie, Emanuela, Didactica limbii și literaturii române, ediția a II-a revăzută și
adăugită, Editura Polirom, Iași, 2020, pp- 43-55.
Ministerul educației naționale, Programa școlară pentru disciplina Limba și
literatura română, clasele a V-a – a VIII- a, București, 2017.
Sâmihăian, Florentina et alii, Limba și literatura română. Clasa a V-a, Editura Art
Klett, București, 2022.
Momentele lecției Conținutul cu Activitatea Metode și Mijloace de Forme de
timpul profesorului procedee învățământ organizare a
corespunzător didactice activității
Se asigură Asigură liniștea și Observarea -
Moment organizatoric -
condițiile optime verifică dacă toți elevii
pentru buna au toate materialele
desfășurare a necesare pe bancă.
lecției. (2 min.)

Stimularea Se verifică Întreabă despre tema individual


reactualizării conținuturile dată anterior, dacă au
elementelor învățate anterioare. (5 fost lacune sau caietul elevului
anterior min.) nedumeriri. Numește
elevii pentru a citit
tema (compunerea
despre Experiența
personală cu membrul
din familie preferat) ori
ia la corectat.
Se realizează o Inițiază Brainstorming individual
Captarea și păstrarea Brainstormingul cu
activitate Conversația
întrebarea: La ce vă tabla
atenției
interactivă spre a gândiți când auziți euristică
cuvântul joc?
atrage atenția Dezbaterea
Apoi se corelează
elevilor, se
răspunsurile cu textul
folosește
suport. Diferența între
Brainstormingul.
jocuri/jucării?
(6 min.)
Anunțarea temei/ Se anunță tema Anunță titlul lecției și îl Prelegere -
subiectului lecției și a lecției și notează la tablă:
tabla
obiectivelor obiectivele Unitatea 2, Lecția 1-
operaționale urmărite. Textul narativ literar.
(1 min.) Formulează obiectivele
pe înțelesul elevilor.
Se precizează Se spune concret Prelegere -
Prezentarea noului
elementele pagina din manual de
manual
conținut
necesare în lecția unde se va lucra, se
ce va fi predată, prezintă textul suport și
materialele, se anunță sarcinile de

S-ar putea să vă placă și