Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea: Colegiul Național ”Silvania”- Zalău


Obiectul de studiu: Limba şi literatura română
Clasa: a X-a
Unitatea de învăţare: Romanul obiectiv, realist
Subiectul lecţiei: Moromeții de Marin Preda – tema și particularități de construcție
(titlul, relația incipit-final)
Tipul lecţiei: trasmitere şi dobândire de noi cunoştinţe
Propunător: prof. dr. Alina Ianchiş

Competențe generale:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor,
în diferite situaţii de comunicare;
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea
diferitelor texte literare şi nonliterare;
3. Argumentarea scrisă şi orală a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.

Competențe specifice:
1.3. Folosirea adecvată a strategiilor şi a regulilor de exprimare orală în monolog şi în
dialog;
2.1. Analiza principalelor componente de structură, de compoziţie şi de limbaj specific
textului narativ;
2.4. Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare
studiate;
3.3. Elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiate.
Obiective operaționale:
- să identifice tema romanului;
- să descrie particularitățile de viziune și elementele de originalitate în abordarea
temei;
- să interpreteze titlul, prin corelarea temelor;
- să evidențieze relația dintre incipit și final;
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi
Metode și procedee:
 brainstormingul;
 problematizarea;
 conversaţia euristică;
 explicaţia;
 lectura interpretativă;
Resurse materiale: fişe de lucru, manualul de limba şi literatura română- clasa a X-a
(Editura Corint), videoproiector, laptop, romanul „Moromeţii” (vol. I), tabla de scris
Motivația lecției: lecția este importantă pentru dobândirea unor cunoștințe despre
evoluția speciei romanului și pentru dezvoltarea deprinderilor de analiză structurală a
textelor literare menționate în programa școlară, precum și a gândirii critice, reflexive.
Fiind prima din sistemul de lecții aferent romanului obiectiv, realist Moromeții, ea
urmărește totodată și dezvoltarea gustului pentru lectură/interpretare într-o manieră
nuanțată a operei lui Marin Preda prin raportare la experiențele de lectură anterioare/la
alte texte literare cu aceeași temă.
Condiţii prealabile:
Elevii trebuie să aibă deprinderi de muncă cu textul, cunoştinţe minimale de teorie
literară, să cunoască subiectul operei literare.
Evaluarea:
-observarea comportamentului individual pe parcursul activităţii, urmărirea proceselor
gândirii desfăşurate de elevi în timpul activităţii frontale şi în perechi;
-rezolvarea cerinţelor din fişele de lucru, feedbackul; aprecieri verbale.
Bibliografie:
1. Călinescu, George, Istoria literaturii române de la origini până în prezent, Ed. Minerva,
Bucureşti, 1982;
2. Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura
Polirom, Bucureşti, 1999;
3. Preda, Marin, Moromeţii (vol.I), Editura Cartex, Bucureşti, 2005;
4. Iancu, Marin, Bălu, Ion, Lăzărescu, Rodica, Limba şi literatura română- manual pentru
clasa a X-a, Editura Corint, Bucureşti, 2008;
5. DOOM 3
Lecţia propriu- zisă

I. Evocare
- Moment organizatoric;
- Prezentarea normelor actuale conform DOOM3- 3’
- Actualizarea informaţiilor legate de evoluția romanului românesc (interbelic, postbelic)
prin brainstorming.
II. Realizarea sensului
- Captarea atenției: Profesorul citește un fragment din vol. ”Creație și morală –
Lumea țărănească și generațiile ei în istorie” de Marin Preda. Elevii vor lucra
individual, apoi în perechi, exprimându-și punctul de vedere cu privire la fragmentul
dat. – 10 min.
- Se notează titlul lecției și se anunță obiectivele acesteia
- Prezentarea noului conținut:
 Prin conversație euristică, profesorul, împreună cu elevii, sedimentează
informațiile contextualizatoare: date despre autor și operă, surse de inspirație,
contextul apariției romanului.
 Prin problematizare, se vor identifica elementele de originalitate care mai pot
apărea într-un roman postbelic ce abordează tema satului românesc.
Frontal, utilizând diagrama Venn, se vor stabili asemănările și deosebirile dintre
romanul Ion, de Liviu Rebreanu și romanul Moromeții, de Marin Preda.
 Profesorul solicită interpretarea titlului (activitate în perechi), pornind de la
întrebarea: Cum putem corela temele romanului în evidențierea semnificației
titlului?
 Frontal, se vor lectura fragmentele ce constituie simetria incipit-final și se vor
identifica elementele de imaginar ce stau la baza acesteia.
III. Reflecție
- Prin metoda cadranelor, elevii vor răspunde individual la următoarele sarcini:
1. Precizați o idee/ o structură lingvistică etc. pe care ați reținut-o în această oră.
2. Menționați un aspect pe care ați dori să îl aprofundați.
3. Reprezentați printr-un desen/ simbol una dintre temele romanului.
4. Acordați-vă o notă, pe o scară de la 1 la 10, pentru participarea la oră.

IV. Extensie
Temă pentru acasă: Realizaţi un eseu de aproximativ 100 de cuvinte, în care să
argumentezi apartenența romanului la un segment tematic.
Anexa I – Schița tablei

Moromeții
de Marin Preda

1. Context de apariție:
- Roman postbelic (vol. I – 1955; vol. II - 1967)
- Vol. Întâlnirea din pământuri – exercițiu scriitoricesc
- Surse de inspirație: Tudor Călăraşu - tatăl scriitorului - modelul literar pentru Ilie
Moromete; mezinul Niculae – alter-ego

2. Tema:
- Socială: relația țăranului cu pământul (lumea satului);
- Satul la confluența dintre două epoci (conjugarea temei satului cu cea a destinului
istoric);
- Familia și criza comunicării

3. Titlul:
- Sintetic: evidențiază drama familiei Moromete, dar, prin extensie simbolică,
sugerează declinul satului tradițional, al țăranului roman.

4. Simetria incipit-final
- Imaginea timpului
Anexa 2- Cadran
I . Precizați o idee/ o structură II. Precizează 3 concepte
lingvistică etc. pe care ați reținut-o operaţionale utilizate în această
în această oră. lecţie.

III. Reprezentați printr-un desen/ IV. Acordați-vă o notă, pe o scară


simbol una dintre temele romanului. de la 1 la 10, pentru participarea la
oră.

S-ar putea să vă placă și