PROIECT DIDACTIC
Instituia: Liceul Pedagogic Vasile Lupu, Iai
Data: 2.06.2015
Clasa: a X-a A
Profesor: Sndic Ctlina
Disciplina: Limba i literatura romn
Subiectul: Cu o uoar nostalgie, de Nichita Stnescu
Tipul leciei: de receptare a textului poetic (de predare-nvare)
Scopul leciei: formarea deprinderilor de analiz a unui text poetic
Competene generale :
1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea mesajelor, n diferite situaii de comunicare
2. Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea diferitelor texte literare i nonliterare
Valori i atitudini:
Cultivarea interesului pentru lectur i a plcerii de a citi, a gustului estetic n domeniul literaturii;
Stimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu diversele mesaje receptate;
Cultivarea unei atitudini pozitive fa de comunicare i a ncrederii n propriile abiliti de comunicare;
Abordarea flexibil i tolerant a opiniilor i a argumentelor celorlali.
Competene specifice:
1.2. Receptarea adecvat a sensului / sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale sau scrise;
1.5. Utilizarea, n exprimarea proprie, a normelor ortografice, ortoepice, de punctuaie, morfosintactice i folosirea adecvat a unitilor lexico-semantice,
compatibile cu situaia de comunicare;
2.3. Identificarea i analiza elementelor de compoziie i de limbaj n textul poetic.
Obiective:
O1 - s precizeze secvenele lirice care compun poezia;
O2 - s identifice tema si motivele existente n opera liric;
O3 - s prezinte semnificaia titlului;
O4 - s recunoasc trasturile liricii neomoderniste n configurarea poeziei, ilustrndu-le cu exemple;
O5 - s descopere principalele procedee artistice care dau expresivitate poeziei;
O6 - s menioneze dou elemente prin care s evidenieze prezena eului liric.
Resurse:
-
manualul, cret, tabl, fie de lucru;
capaciatile normale de receptare ale elevilor;
timp: 50 minute.
Strategie didactic
Metode i procedee: conversaia, expunerea, explicaia, problematizarea, discuia frontal, observaia, ciorchinele, cvintetul, brainstormingul
Forme de organizare a activitii elevilor: frontal, individual, pe echipe.
Mijloace de nvmnt: fie cu citate, fie de lucru, manualele, volume de poezie.
Material bibliografic:
- Limba i literatura romn (manual pentru clasa a X-a), Editura Art;;
- Programa de Limba i literatura romn pentru clasele IX XII;
2
- Ilie, Emanuela, Didactica literaturii romne, 2008, Editura Polirom;
- Mutoiu, Lcrmioara, Alchimia textului poetic, Editura Versus, Iai, 2005;
- Parfene, C., Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala. Ghid teoretico-aplicativ, Iasi, Ed. Polirom, 1999;
- Simion, Eugen, Scriitori romni de azi, vol I, Bucureti, Editura Cartea Romneasc, 1978;
- Stnescu, Nichita, Ordinea cuvintelor, ediie ngrijit i prefa de Alexandru Condeescu, Editura Cartea Romneasc, 1985;
- Stnescu, Nichita, ngerul cu o carte n mini, antologie, studiu introductiv i bibliografie de Alex. tefnescu
-Stan, Mihail, Ghid ortografic, ortoepic si de punctuatie, Grup Editoral Art, Bucureti, 2011
Scenariul didactic
Momentele
leciei
[Link]
Compe-
Strategia didactic
Forme de
Elemente de coninut
Metode
tene
Mijloace
organizare
Evaluare
instruc-
clasei
Salutul. Absenele. Pregtirea caietelor. Se asigur materialele necesare
taj
2 min.
[Link]
desfurrii activitii..
Tema se verific cantitativ i calitativ.
verbal
temei i
Se prezint, pe scurt, trsturile neomodernismului (pentru ncadrarea scriitorului Conver-
Caietele,
reactualizarea
n contextul literaturii romne)
Portofoliile
Frontal
cunotinelor
- Se prezint pe scurt biografia poetului i se enumer volumele de poezii ale lui
5 min.
Nichita Stnescu
Anexa I
Frontal
saia
Frontal
Observare
sistematic
[Link]
Captarea ateniei se realizeaz printr-o discuie despre timp i adolescena/
saia
ateniei
tineree ca tem n poezia lui Nichita Stnescu, pornind de la un set de citate,
Ciorchin
5 min.
realizndu-se i un ciorchine pe tabl cu ipostazele timpului in lirica stnescian.
ele
Activitate n
Obs.
Probl-
perechi
sistematic
ematizarea
4. Enunarea
Profesorul anun titlul i obiectivele leciei. Astzi vom discuta poezia liric
Conver-
obiectivelor i
Cu o uoar nostalgie, de Nichita Stnescu. Va trebui ca la sfritul orei s mi
saia
a subiectului
putei identifica secvenele lirice care compun poezia, s identificai tema si
leciei
motivele existente n opera liric, precum i semnificaia titlului, s recunoastei
3 min.
trasturile liricii neomoderniste n configurarea poeziei, ilustrndu-le cu exemple
Frontal
i s putei descoperi principalele procedee artistice care dau expresivitate
poeziei.
O1
[Link]
nvrii
Elevii vor citi textul poeziei din manual, Cu o uoar nostalgie, de ExpuneNichita Stnescu, apoi i vor exprima primele impresii dup lectura textului.
O2
Se va realiza ncadrarea poeziei n volum (O viziune a sentimentelor) i se va
clarifica ce este ambiguitatea ca trstura esenial a operei lui Nichita Stnescu.
25 min.
rea
O3
Problem
Anexa II
Observare
Fie de
Activitate
sistematic
lucru
individual
Aprecieri
Dup citirea textului i discutarea primelor impresii, elevilor li se va da o atizarea
verbale
fi de lucru pe baza textului citit.
O5
Se verific fia de lucru, notndu-se la tabl rspunsurile date de ctre
elevi.
6. Obinerea
performanelor
O6
O4
Manual
Conversa
ia
Elevii n perechi trebuie s realizeze un cvintet pornind de la ncadrarea poeziei
n neomodernism.
Cvintetul
Anexa III
5 min
Activitate n
Aprecieri
echip
verbale
7. Asigurarea
Feed-back-ul are loc permanent, pe parcursul conversaiei, prin aprecieri verbale
Aprecieri
feed-backului.
fcute de profesor, viznd participarea elevilor, calitatea exemplelor i a
verbale
argumentaiei, claritatea i corectitudinea exprimrii.
8 Asigurarea
Conver-
reteniei i a
Tema pentru acas const n rezolvarea cerinei de la Evaluare curent de la
transferului
pagina 173 din manual.
saia
Manual
Frontal
1min.
Anexa I
Fi cu citate
5
1. ,, Cred c vrsta de maxim revelaie cel puin aa cum s-a ntmplat cu mine, dar cred c nu numai cu mine este aceea a adolescenei, nelegnd nu n mod
neaprat adolescena biologic, ci n sensul adolescenei sufleteti, care este ceva mai lung dect cea biologic, a unei anumite naiviti sufleteti, care poate s
in pn la 30 de ani. [...] Cred c dup aceast vrst a adolescenei nu mai vin noi revelaii, nu mai apar dect foarte rar, n cazurile obsesive, dar cred c
prelungirea n maturitate a acestor revelaii const n special n exprimarea lor. (Nichita Stnescu, Fiziologia poeziei)
2. ,,Tinereea e cea mai dorit vrst a omului! i-o doresc n egal msur i copiii i btrnii. Puterea de a gndi i n cntec a omului l face s poat fi un etern
adolescent. (Nichita Stnescu, Fiziologia poeziei)
3. ,,Adolescena e mai mult dect vrsta speranei, e vrsta ncrederii, a acelei iluzii c lumea e n ntregime a noastr i noi suntem cu totul ai lumii. (Daniel
Dimitriu, Nichita Stnescu. Geneza poemului)
4. ,,Descoperind vrsta de aur a dragostei, Nichita Stmnescu descoper vrsta de aur a cuvntului i, implicit a poeziei. (Daniel Dimitriu, Nichita Stnescu.
Geneza poemului)
5. ,,Se simte c poetul are mintea clar, c simurile nu-i sunt uzate, c studiaz cu mare curiozitate lumea din jur, c dispune de energia i rbdarea de care e
nevoie pentru a cuta cuvntul ce exprim adevrul, c este nc este, tnr. (Alex. tefnescu, Istoria literaturii romne contemporane)
6. ,,Pentru a distinge limba folosit de el n poezie de limba propriu-zis, Nichita Stnescu a inventat expresia limba poezeasc.[...] Cititorii trebuie, ns, s
neleag c Nichita Stnescu nu propune o reform lingvistic pentru a fi adoptat n viaa de zi cu zi, ci ne invit s intrm n joc doar pentru scurt vreme, atta
ct dureaz lectura poeziei lui. (Alex. tefnescu, Studiu introductiv la volumul ngerul cu o carte n mini)
Anexa II
Fi de lucru
1. Realizai o list a temelor i a motivelor literare identificate de voi n textul poetic.
2. Explic titlul poeziei.
3.
Explic prezena corelativelor cu ct..., cu att din incipitul poeziei.
4.
Identific, n strofa a doua, un element de recuren fa de prima strof. Motiveaz alegerea.
5. Explic prezena unor termeni cum ar fi: cuvinte, priviri, aer.
6.
Selecteaz (din ultima strof) termenii din cmpul lexical al timpului. Comenteaz primele trei versuri ale ultimei strofe.
7.
Ultimul vers semnifc, din punctul de vedere al relaiei dintre om i timp:
o relaie trecut-prezent, ca trepte ale devenirii umane;
o ntoarcere n timp;
perspectiva prezentului asupra trecutului;
rememorarea nostalgic a unei vrste;
regretul pentru trecerea ireversibil a timpului.
8. Identific timpul verbal dominant n text. Motiveaz utilizarea acestui timp n relaie cu timpul prezent din ultimul vers.
9.
Selecteaz, din textul poetic, verbele care se pot asocia ideii de trecere. Grupeaz-le corespunztor celor dou planuri ale poeziei: obiectiv i subiectiv.
Explic prezena persoanei I.
10. Precizez elementele de prozodie ale poeziei.
Anexa III
CVINTETUL
7
versul 1- trebuie s conin trstura esenial a neomodernismului identificat n poezie
versul 2- dou adjective care fac referire la coninutul textului/ neomodernism
versul 3- trei verbe la gerunziu care s fie legate de poezie/ neomodernism,
versul 4- patru cuvinte care s i exprime starea afectiv fa de poezie/ neomodernism
versul 5- trebuie s redea ntr-un singur cuvnt esena textului/ neomodernism
1.
2.
3.
4.
5.