Sunteți pe pagina 1din 6

LICEUL TEORETIC ,, DUILIU ZAMFIRESCU’’

ODOBESTI

PROIECT DIDACTIC

SCOALA: Liceul Teoretic ,, Duiliu Zamfirescu”


DISCIPLINA: Limba şi literatura română
PROFESOR: Temelie Mădălina
CLASA: a X-a A
DATA: 07.04.2016
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Poezia lirică
SUBIECTUL: Aci sosi pe vremuri de Ion Pillat – stuctură şi semnificaţii
TIPUL LECŢIEI: de receptare a textului liric

COMPETENŢE GENERALE:
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi
nonliterare
3. Argumentarea scrisă şi orală a unor opinii în diverse situaţii de comunicare

VALORI SI ATITUDINI:
• Cultivarea interesului pentru lectură, a plăcerii de a citi şi a gustului estetic în domeniul literaturii
• Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate
• Formarea unor reprezentări culturale privind evoluţia şi valorile literaturii române

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.4. Redactarea unor compoziţii despre textele studiate şi alcătuirea unor texte funcţionale sau a unor
proiecte
2.3. Identificarea şi analiza elementelor de compoziţie şi de limbaj în textul poetic
2.4. Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate
3.3. Elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
a) cognitive:
- să încadreze opera în contextul epocii şi al creaţiei poetului;
- să citească fluent, corect şi expresiv poezia;
- să interpreteze titlul în relaţie cu textul poetic;
- să identifice tematica şi motivele specifice de realizare a ei;
1
LICEUL TEORETIC ,, DUILIU ZAMFIRESCU’’
ODOBESTI
- să comenteze succint textul prin evidenţierea relaţiei dintre ideea poetică şi mijloacele artistice;
b) afective:
- să integreze mesajul poeziei în sistemul propriu de valori;
- să-şi dezvolte gustul pentru frumos şi lectură, manifestând dorinţa de a mai citi şi alte versuri de Ion Pillat;

RESURSE EDUCAŢIONALE

- fişe de lucru
- capacităţile de învăţare ale elevilor;
- cunoştinţele dobândite anterior de către elevi despre situaţia de comunicare
- timpul de lucru – 45 de minute

STRATEGIA DIDACTICĂ

a) Metode si procedee: conversaţia euristică, problematizarea, învăţarea prin descoperire, lectura


sensibilizatoare, comentariul succint, lucrul pe text, ciorchinele, jurnalul reflexiv.

b) Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală combinată cu activitatea pe grupe


şi cu activitatea individuală.
c. Metode de evaluare: autevaluarea, interevaluarea, observarea curentă
- oral: chestionare frontală;
- în scris: fişe de lucru distribuite fiecărei grupe.
d. Mijloace de învăţământ
1. Limba şi literatura română, manual pentru clasa a X -a, Adrian Costache, Florin Ioniţă, M.N.
Lascăr, Adrian Săvoiu, Grup Editorial Art, Bucureşti, 2007
2. Fişe de lucru, tabla, coli de flip-chart

BIBLIOGRAFIE
1. Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom,
Iaşi, 1999
2. Marilena Pavelescu, Metodica predării limbii şi literaturii române, Editura Corint, Bucureşti,
2010
3. Emanuela Ilie, Didactica literaturii române, Editura Polirom, Iaşi, 2008
4. Ion Pillat, Poezii, Ed. Minerva, Buc. 1989

2
LICEUL TEORETIC ,, DUILIU ZAMFIRESCU’’
ODOBESTI

SCENARIUL DIDACTIC

I. Momentul organizatoric:
- consemnarea prezenţei elevilor;
- asigurarea cadrului şi a atmosferei optime desfăşurării activităţii;
- verificarea temei pentru acasă.

II. Captarea atenţiei elevilor


Profesorul propune elevilor un exercitiu de dezghet pentru a captiva interesul acestora şi a obţine din
partea lor o atitudine activ-participativă: realizarea unui ciorchine pornind de la amintire
III. Anunţarea temei şi a obiectivelor
Profesorul anunţă tema Aci sosi pe vremuri de Ion Pillat – stuctură şi semnificaţii
La sfârşitul orei veţi fi capabili să: ...... (O1 – O7).
IV. Actualizarea cunoştinţelor anterioare ale elevilor
Se actualizează cunoştinţele despre etapele de creaţie ale lui Ion Pillat şi despre trăsăturile
tradiţionalismului.
Profesorul rezumă linia poetică generală din volumul Pe Argeş in sus. Volumul este considerat de
critica literară reprezentativ pentru creaţia artistică a lui Ion Pillat, se înscrie în etapa tradiţionalistă. Lirismul
său provine din trăirea sentimentului timpului, cu note elegiace rafinate. Tema destinului devine prilej de
meditaţie poetică, nostalgică, dar senină. Din acest volum face parte şi poemul Aci sosi pe vremuri, pe care
exegetul G.Călinescu îl consideră capodopera lirică a lui Pillat.

V. Prezentarea sarcinilor de învăţare şi dirijarea învăţării


Se realizează lectura expresivă a poeziei.
Profesorul solicită elevilor să-şi exprime starea de spirit indusă de poezie. (nostalgie, emoţie?)
Prin activitatea frontală, elevii descoperă semnificaţia titlului, tematica şi structura poemului.
Titlul poeziei fixează cadrul spaţio-temporal al iubirii, - mitic, nedefinit: adverbul de loc “aci” cu formă
regională şi locuţiunea adverbială de timp “pe vremuri” apar în aceeaşi propoziţie, suprapunând parcă
trecutul cu prezentul (apropiere până la identificare).
Tematica poeziei : -tema de suprafaţă – evocarea trecutului ; -tema de profunzime – meditaţie pe
tema trecerii ireversibile a timpului (ciclicitatea timpului) cu motivul fugit irreparabile tempus;iubirea

3
LICEUL TEORETIC ,, DUILIU ZAMFIRESCU’’
ODOBESTI
-alte motive : satul, clopotul vechi,luna, noaptea, biblioteca, amintirea

Strucura este clasică : 19 distihuri şi un vers final liber cu rol de laitmotiv. Textul are trei părţi organizate
simetric. Prima parte prezintă iubirea de odinioară şi este alcătuită din două secvenţe : decorul poveştii de
dragoste ( primele 3 distihuri) şi scenariul istoriei de iubire a bunicilor (7 distihuri). Cea de-a doua parte ( 2
distihuri) face legătura intre trecut şi prezent, este o meditaţie pe teme trecerii timpului, aperisabilitătii
trupului şi a perenităţii amintirii. Partea a treia ( 7 distihuri şi un vers independent) este construită în oglindă
cu cea dintâi- scenariul poveştii de iubire din prezent.

Se împarte clasa în 6 grupe şi fiecare grupă va primi câte o fişă cu sarcini de învăţare care vizează
principatele componente lirice. Vor avea ca timp de lucru 15 minute. ( Anexa 1)
VI. Obţinerea performanţei şi asigurarea feedback-ului
Vor fi valorificate informaţiile din sarcinile de lucru. Fiecare grupă va desemna un reprezentant
pentru a prezenta ce s-a lucrat. Profesorul verifică acurateţea răspunsurilor prin activitate frontală şi prin
interevaluare. De asemenea, elevii sunt solicitaţi să-şi corecteze eventualele erori.
VII. Evaluarea formativă
Prin metoda jurnalului reflexiv, elevii vor răspunde la următoarele întrebări:
Ce aţi reţinut din lecţia de astăzi?
Ce vă este încă neclar?
Ce moment al lecţiei ţi-a plăcut cel mai mult?
Ce nu ţi-a plăcut?
Dacă ar fi să îţi acorzi o notă, având în vedere participarea ta la oră, care ar fi aceasta?
VIII. Asigurarea retenţiei şi a transferului
Elevii vor avea de rezolvat pentru acasă următoarea temă: Ex.1 pag.160
Notarea şi aprecierea celor care au participat la lecţie.

4
LICEUL TEORETIC ,, DUILIU ZAMFIRESCU’’
ODOBESTI

Fişă de lucru
( Anexa 1)

Grupa 1-comentarea incipitului

1.Ce reprezinta casa amintirii?

2.Care sunt elementele asociate casei si ce rol au ele?

3. Transcrie din text cuvinte care apartin câmpului semantic al timpului

Grupa 2- identificarea elementelor diferite din cele doua povesti de iubire

1.Reconstituiti universul iubirii de altădată.

2.Precizati elementele de opozitie din cele doua povesti,urmarind:- portretul indrăgostiţilor, preferintele
literare , stari de spirit.
3. ..Explicati versul:”Dar ei, in clipa asta, simţeau c-o sa ramana…”

Grupa 3- Identificarea elementelor de simetrie din cele două poveşti de iubire

1. Precizati elementele de simetrie din cele doua povesti,urmarind:- indicii temporali şi spaţiali, scenariul de
iubire, motive poetice
2. Menţionează două marci lexico-gramaticale ale prezenţei eului liric în textul dat. Precizaţi cărui tip de
lirism îi aparţine textul.Argumentaţi.
3. Clopotul care suna”de nunta sau de moarte” are rolul de :
- a introduce o nota grava in tabloul senin al idilei( de ieri sau de azi)?
-a sugera contemplarea trecerii ireversibile a timpului(tema poemului)?
5
LICEUL TEORETIC ,, DUILIU ZAMFIRESCU’’
ODOBESTI
-a sublinia fragilitatea sentimentelor umane in fata trecerii timpului?
-a sugera repetabilitatea existentei umane? Argumentati alegerea voastra.

Grupa 4- meditatia asupra timpului, a efemeritatii umane


1. Precizaţi semnificatia versurilor din distihurile 11 şi 12, pornind de la simbolul”vremea”, simbol
pentru tema textului poetic.
2. Identificati timpurile verbale asociate evocarii celor doua povesti de iubire si comentati semnificatia
lor.
3. Credeti ca intre prezent si trecut este o ruptura sau o continuitate? Observati, in acest sens, si
alunecarea timpurilor verbale dinspre prezent spre trecut in povestea a doua.

Grupa 5 – comentarea finalului


1. Precizaţi semnificaţia versurilor: Si cum şedeam...deoparte, un clopot a sunat/ - Acelaşi clopot
poate, in turnul vechi din sat...
2. Explicaţi dispunerea izolată a ultimului vers al poeziei.
3. Ilustraţi expresivitatea poemului Aci sosi pe vremuri de Ion Pillat

Grupa 6 – Acum - mediul rural vs. mediul citadin


Identificaţi diferenţe între copiii de la ţară şi cei de la oraş, având în vedere:
- obiceiurile de sarbători;
- viaţa cotidiană;ocupaţiile;
- relaţia cu natura;
- rolul bunicilor în viaţa nepoţilor.
6

S-ar putea să vă placă și