Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Şcoala: Liceul Teoretic Ion Luca, Vatra Dornei


Clasa: a IX-a
Data: 30 mai 2018
Profesor: Baboi Simona Rodica
Obiectul: Limba şi literatura română
Titlul: Lostriţa, de Vasile Voiculescu - Modalităţi de realizare a fantasticului
Tema: Lumi fantastice
Tipul: Lecţie de aprofundare şi însuşire de noi cunoştinţe

Competenţe specifice:
1. Utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea unui text literar.
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică într-un text
literar.
3. Argumentarea unui punct de vedere privind textul studiat.

Competenţe derivate:
- să formuleze patru trăsături ale textului fantastic;
- să prezinte subiectul povestirii;
- să numească patru elemente ale planului fabulos şi trei ale planului real;
- să identifice cel puţin cinci momente ale iniţierii lui Aliman;
- să exprime o opinie în legătură cu finalul povestirii;

STRATEGIE DIDACTICĂ:
1. Metode şi procedee didactice
- explicaţia
- metoda ştiu / vreau să ştiu / am învăţat
- învăţarea prin descoperire
- conversaţia euristică
- comparaţia
- cvintetul

2. Mijloace didactice:
- manualul;
- tabla;
- instrumente de scris;
- calculator ;
- fişe de lucru.

3. Resurse educaţionale:
- capacităţile normale de lucru ale elevilor;
- timp efectiv de lucru: 50 de minute.

4. Forme de organizare a activităţii elevilor:


- activitate frontală;
- lucrul pe grupe;
- activitate independentă.
5. Bibliografie:
- VOICULESCU, Vasile, Iubire magică, Bucureşti, Editura Minerva, 1975.
- DUNĂ, Ion şi DUNĂ, Raluca, Limba şi literatura română. Manual pentru
clasa a IX-a, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică R.A., 2009.
- ILIE, Emanuela, Didactica literaturii române, Iaşi, Editura Polirom, 2008.
- IONESCU, Gelu, Postfaţă la vol. Vasile Voiculescu, Iubire magică, Bucureşti,
Editura Minerva, 1975.
- MOTOCA, Anca-Elena, Dimensiunea fantasticului în opera lui Vasile
Voiculescu, Bacău, Editura Rovimed Publishers, 2013.
- *** Programa pentru Limba şi literatura română, clasa a IX-a, Bucureşti,
2009-2010.
SCENARIUL DIDACTIC

Nr Strategia didactică
crt Etapele Conţinutul învăţării Metode şi Mijloace Forma Eval
lecţiei procedee de învăţă de
mânt organi-
zare
Moment Se asigură condiţiile necesare Conversaţia Caietele Activita- Obse
1 organizatoric defăşurării optime a activităţii: elevilor, te re
(1 min.) asigurarea liniştii, notarea absenţelor, instru- frontală sistem
pregătirea materialului didactic. mente de c
scris
Captarea Profesorul propune ascultarea Conversaţia Material Activite- Ches
2 atenţiei unei secvenţe audio a Cantecului euristică video te nar
(5 min.) Sirenelor. frontală ora
Elevilor li se cere să găsească Comparaţia
diferenţe şi tangenţe între
ipostazele lostriţei şi sirene.
3 Enunţarea Profesorul anunţă elevilor titlul Expunerea Activita- Obse
temei şi a lecţiei şi prezintă succint obiectivele te re
obiectivelor vizate. frontală sistem
(1min.) c
4 Dirijarea Profesorul propune elevilor Conversaţia Anexa 1 Activita- Form
învăţării abordarea temei folosind metoda ştiu / euristică Fişe de te vă
(25 min.) vreau să ştiu / am învăţat. Elevii vor lucru frontală conti
lucra în perechi, cerându-li-se să Metoda ora
treacă în revistă tot ceea ce ştiu în ştiu / vreau Activita-
legătură cu definiţia fantasticului, să ştiu / am te Ana
trăsăturile textului fantastic, teme şi învăţat individu răspu
motive prezente în povestirile lui -ală ril
Vasile Voiculescu, subiectul povestirii Învăţarea
Lostriţa. Astfel vor fi actualizate prin Activita-
cunoştinţele anterioare. descoperire te pe
Elevilor li se cere să formuleze grupe
întrebări cu privire la tema propusă, Comparaţia
stabilindu-se drept scop al momentului
următor al lecţiei prezentarea
modalităţilor de realizare a
fantasticului în opera studiată. Elevilor
li se va da o fişă de lucru cu întrebări
ale căror răspunsuri vor conduce către
rezolvarea problemei propuse. (Anexa
1)
În timp ce elevii lucrează pe fişă,
profesorul va face la tablă un tabel cu
trei coloane corespunzătoare celor trei
momente ale metodei ştiu / vreau să
ştiu / am învăţat. (Anexa 2) Ultima
rubrică va fi completată cu răspunsuri
de pe fişă.
5 Obţinerea Se dă activitate independentă / Explicaţia Activita- Ora
performanţei individuală: realizarea unui cvintet ce te
şi asigurarea sintetizează fantasticul voiculescian Munca frontală Scr
feed-back- din povestirea Lostriţa. independen-
ului tă Activita-
(7 min.) te
Cvintetul individu
-ală
Se apreciază modul în care elevii au Conversaţia Catalog Activita- Form
rezolvat sarcinile primite. Carnete- te vă or
le de elev frontală

Realizarea Elevii vor primi ca temă pentru Explicaţia Activita- Obse


6 retenţiei şi a acasă să alcătuiască un eseu liber în te re
transferului care să formuleze un alt final al frontală sistem
(1 min.) povestirii. c
Anexa 1

FIŞĂ DE LUCRU

1. Comentaţi incipitul povestirii.


2. Identificaţi, ajutându-vă de textul povestirii din manual, etapele iniţierii lui
Aliman.
3. Comentaţi semnificaţia numelui eroului.
4. Menţionaţi elemente ce aparţin planului real şi planului fantastic.
5. Prezentaţi ipostazele lostriţei de-a lungul firului narativ.
6. Care ar putea fi semnificaţia gestului eroului din finalul operei.
Anexa 2

Oglinda tablei

Ştiu Vreau să ştiu Am învăţat

- trăsături ale textului - tehnici de realizare a - încă din prolog apare


fantastic; fantasticului în povestirea motivul femeii-peşte;
- teme şi motive prezente în Lostriţa. - Aliman parcurge
povestirile lui Vasile etapele unei iniţieri;
Voiculescu; - numele eroului
- subiectul operei. (Aliman) sugerează
„fără liman”, adică fără
limită în aspiraţia
atingerii idealului;
- elemente ale planului
real care se
intersectează cu cele
ale planului fabulos;
simboluri şi mituri
(mitul totemului, mitul
faustian, motivul
strigoiului, simbolul
apei);
- ipostazele lostriţei:
femeia-peşte, Ileana,
Bistriceanca.

S-ar putea să vă placă și