Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 18 decembrie 2008


Şcoala: Colegiul Naţional „Arany János” Salonta
Clasa: a X-a A
Profesor: Adriana Foltuţ
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: Caracterizarea lui Ilie Moromete
Tipul lecţiei: de verificare şi evaluare a priceperilor şi deprinderilor

Obiective operaţionale:
- să analizeze scenele reprezentative pentru evidenţierea trăsăturilor lui Ilie
Moromete;
- să surprindă trăsăturile de caracter ale personajului prin raportare la sine, la
familie, la societate şi la concepţia despre viaţă;
- să formuleze opinii personale cu privire unele aspecte din critica literară.

STRATEGIA DIDACTICĂ

Metode şi procedee: lucrul cu manualul, fişa de muncă independentă, fişa-diagramă,


conversaţia euristică, lectura explicativă, lucrul cu textul, exemplificarea, demonstraţia,
problematizarea, munca independentă, lucrul în grup, învăţarea prin descoperire.

Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală, activitatea pe grupe,


activitatea independentă.

Resurse: - conţinuturi conform programei;


- capacităţi de învăţare corespunzătoare;
- cunoştinţele anterioare despre personajul literar;
- timp - 50 min.

Mijloace: manualul, dicţionar, fişele de lucru, laptop, proiector.

Material bibliografic:

Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura


Polirom, Iaşi, 1999;
Constanţa Bărboi, Dicţionar de personaje literare, Editura Niculescu, Bucureşti, 2006;
Ioan Derşidan, Metodica predării limbii şi literaturii române, Casa Cărţii de Ştiinţă,
Cluj-Napoca, 2003;
Liviu Petrescu, Scriitori români şi străini, Editura Dacia, Cluj, 1973;
Nicolae Eftenie, Introducere în metodica studierii limbii şi literaturii române, Editura
Paralela 45, Metodica activă, ediţia a II-a, Bucureşti, 2001;
Marin Preda, Moromeţii, vol. I, Editura Cartex Serv, Oradea, 2002;
Vistian Goia, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura
Dacia, Cluj-Napoca, 2002.

SCENARIUL DIDACTIC

I. Asigurarea climatului (1') şi verificarea temei (3')


o Se notează absenţele, se stabileşte ordinea şi se asigură mijloacele necesare
desfăşurării activităţii.
o Se verifică tema de casă (fişe de citate extrase din romanul Moromeţii de Marin
Preda).

II. Captarea atenţiei (4') elevilor pentru activitatea didactică propusă se realizează prin
referiri la tema pentru acasă: una dintre caracteristicile operei epice este prezenţa
personajelor. Se actualizează oral cunoştinţele despre noţiunea de “personaj literar” şi
despre modalităţile de caracterizare a acestuia.

III. Prezentarea noilor conţinuturi şi a sarcinilor de învăţare (1')


o Se anunţă titlul lecţiei, precizându-se apoi competenţele specifice.

IV. Dirijarea noii învăţări şi obţinerea performanţei (25')


o Elevii vor fi organizaţi în cinci grupuri şi vor primi fişele de lucru (vezi Anexa 1),
iar pe baza fişelor de citate, realizate acasă, vor recurge la identificarea
elementelor care-l definesc pe Ilie Moromete. Fiecare grup va aborda un aspect
care înregistrează trăsăturile de caracter ale personajului: personalitatea, concepţia
despre viaţă, relaţiile familiale, relaţiile sociale. Liderul fiecărui grup va prezenta
elementele caracterologice identificate, iar membrii grupului vor ilustra prin
citatele corespunzătoare.
o Elevii vor fi provocaţi la 10 minute de muncă individuală, oferindu-li-se totodată
posibilitatea să-şi exprime opiniile (vezi Anexa 2). Vor primi fişe de lucru
reprezentând opinii critice.

V. Asigurarea feedback-ului şi evaluarea (4')


o Asigurarea feedback-ului are loc pe parcursul conducerii învăţării, întărirea
făcându-se treptat, prin aprecieri verbale.
o Se notează elevii care au intervenţii semnificative în cadrul orei.

VI. Asigurarea retenţiei şi a transferurilor (4')


o Tema pentru acasă: Utilizând informaţiile prelucrate la oră, realizaţi un eseu în
care să caracterizaţi personajul literar Ilie Moromete.
Anexa 1

AL
CONCEPŢIEI
DE VIAŢĂ

ILIE AL
AL MOROMETE RELAŢIILOR
PERSONALI- SOCIALE
TĂŢII ANALIZAT DIN
PUNCTUL DE
VEDERE

AL RELAŢIILOR
FAMILIALE
Anexa 2

I. „Moromeţii stau sub un clopot cosmic şi drumurile mari ale istoriei trec prin ograda
lor… Omul liniştit – Ilie Moromete – stă totuşi pe un vulcan”. (Eugen Simion).

1. Exemplifică afirmaţia că Ilie Moromete este „omul liniştit”.


2. Precizează la ce se referă termenul „vulcan” în textul dat.

II. „…Gustul lui Moromete pentru anecdotă trebuie, desigur, pus în legătură cu concepţia
de viaţă a personajului, cu originala lui plăcere de a pierde zile întregi pe prispa scăldată
în soare şi de a contempla – cu uimire şi încântare – spectacolul lumii - ”. (Liviu
Petrescu)

anecdotă = istorioară cu poantă hazlie

1. Prezintă două aspecte la care crezi că se referă criticul, în fragmentul citat, prin
expresia „spectacolul lumii”.
2. Ce trăsături ale lui Ilie Moromete sunt scoase în evidenţă prin înclinaţia acestuia
spre anecdotă? Prezintă argumente pro şi contra pentru fiecare dintre răspunsurile
propuse mai jos:
- Bucuria de a trăi;
- Răutatea şi tendinţa de a-i batjocori pe ceilalţi;
- Talentul de povestitor

S-ar putea să vă placă și