Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
Competenţe generale :
C.1 Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare;
C.2 Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată și dialogată;
C.3 Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse;
C.4 Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.
Competențe specifice:
1.5 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;
2.1 construirea unui discurs oral pe o temă dată;
3.1 dovedirea înțelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerințe date;
3.3 identificarea valorilor etice și culturale într-un text, exprimându-și impresiile și preferințele;
4.1 redactarea diverselor texte, adaptându-se la situația de comunicare concretă.
1
Competenţe derivate:
1. să explice semnificaţia unor pasaje importante din roman;
2. să facă referiri pertinente despre încadrarea personajelor în operă;
3. să identifice modalităţile de caracterizare a personajului din operă;
4. să-şi exprime în scris păreri, atitudini, sentimente faţă de personaj;
5. să lucreze în echipă, respectând părerile partenerilor.
Strategii didactice:
a. Metodee și procedee: conversația euristică, explicația, observația dirijată, învățarea prin descoperire, jurnalul dublu, intertextul,
masa rotundă.
b. Forma de organizare a activității: activitate individuală, frontală și pe grupe.
c. Mijloace didactice: fișe de lucru, manualul caiete, laptop, videoproiector.
d. Resurse: timp alocat 50 minute (1oră), capacitățile de învățarea ale elevilor.
Bibliografie:
1. Crișan, Alexandru; Dobra, Sofia; Sâmihăian Florentina – „Limba română”, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanitas,
București, 2008
2. Goia , Vistian – „Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu”, Ed. Dacia Educaţional, Cluj- Napoca, 2002
3. Eftenie, Nicolae – „Introducere în metodica studierii limbii şi literaturii române”, Ed. Paralela 45, Piteşti, 2008
4. Pamfil, Alina – „Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise”, ed. Paralela 45, Piteşti, 2003
2
SCENARIUL DIDACTIC
3
(Vitoria Lipan) nu e o individualitate, ci un expunându-și ideile personale.:
exponent al speței” – George Călinescu. Vitoria Lipan este personajul principal din
Li se cere elevilor să interpreteze acest citat. romanul „Baltagulˮ, tipul muntencei veșnice.
Profesorul concluzionează: Trăiește în Măgura-Tarcaului, un sat din munții
Eroina principală, Vitoria Lipan este cea care Moldovei, după reguli morale arhaice, în
dă sensul întregului roman, care devine, în conformitate cu datina, muncește din greu, se
ultima instanță, romanul unui suflet de orientează dupa semnele timpului sau ale
munteancă ce nu se dă în lături de la greutăți. visului, având un acut simț al dreptății și
Ea este figura reprezentativă de erou adevărului.
popular, deoarece întrunește calitățile Expunerea Frontală
fundamentale ale omului de la țară, în care, în
primul rând, se înscrie cultul pentru adevăr și
dreptate.
4
II.Realizarea Profesorul anunță titlul lecției: ,,Baltagul’’de Elevii notează titlul în caiete.
sensului Mihail Sadoveanu-caracterizarea personajui Metoda Frontală
Știu Vreau să Am învățat
(30min) principal știu/vreau să
știu
Se face un tabel după metoda Știu, Vreau să știu/am învățat
știu, Am învățat. Anexa 2
Profesorul le cere elevilor să completeze
rubrica din tabel Știu – ce cunosc despre lecția
Anexa 2
propusă și rubrica Vreau să știu – neclarități,
Elevii notează în caiete conceptele ce urmează a
interogații referitoare la subiect. Ultima
fi dezbătute.
rubrică Am învățat se va completa la sfârșitul
Elevii completează unele obiective la rubrica
lecției.
Vreau să știu.
Elevii sunt împărțiți în 4 grupe de câte 3/4
elevi. Aceștia trebuie să identifice trăsăturile jurnalul dublu frontală
personajului principal din romanul
„Baltagulˮ de Mihail Sadoveanu și să
Elevii identifică trăsăturile personajului
precizează mijloacele de caracterizare, pe
principal din romanul „Baltagulˮ de Mihail
baza citatelor propuse. Anexa 3
Sadoveanu și precizează mijloacele de
caracterizare, pe baza citatelor propuse. Anexa
După verificarea corectitudinii rezolvării fișei expunerea frontală
3
privind caracterizarea Vitoriei Lipan,
profesorul le prezintă elevilor o fișă ce
sintetizează toate răspunsurile elevilor.
Elevii urmăresc PPT-ul ce cuprinde imaginea
Anexa 4
de ansamblu a personajului principal din
romanul „Baltagulˮ de Mihail Sadoveanu.
5
III.Reflecția Pentru a se asigura că informațiile transmise Elevii realizează eseul argumentativ, pornind de Eseul de 5 min. Evaluare orală
10(min) au fost bine percepute de elevi, profesorul le la întrebare dată și informațiile obținute pe Lucru
cere elevilor să facă un exercițiu de parcursul orei. Un elev va citi eseul și va fi individual
imaginație și să răspundă la următoarea notat.
întrebare Poate fi considerat Vitoria Lipan
un model pentru voi?Argumentați! Elevii au
la dispoziție 5 minute.
Profesorul le cere elevilor să completeze Conversația Frontală
rubrica Am învățat. Elevii vor completa în ultima rubrică Am
învățat
Profesorul propune un exercițiu de ortografie: informațiile noi obținute. Exercițiul Individuală
Pastila de ortografie:
Rescrie următoarele propoziții, Elevii vor rezolva exercițiul de ortografie.
corectând greșelile de ortografie și de
punctuație:
„că team iubit atâta puteavei tu s-ă mă
ierți.”
(M. Eminescu)
„Bucuroasăs c-ă a-i venit. Întristatăs că
pleci.” (M.Sadoveanu)
Alege prin subliniere forma corectă:
îmbărbăta/înbărbăta;
traiectorie/traectorie;
conștință/conștiință;
creiam/creeam/cream;
idea/idia/ideea;
corean/coreian/coreean.
Exercițiul Individuală
Profesorul le comunică elevilor tema pentru
ora următoare: ex. 7, pagina 149, din manual.
6
Pornind de la citate critice, elevii trebuie să Elevii vor nota în caiete tema pentru acasă.
aleagă o trăsătură care li se pare că
sintetizează cel mai sugestiv portretul
personajului și să își susțină ideea într-un text
argumentativ de 10-12 rânduri.
7
ȘTIU VREAU SĂ ȘTIU AM ÎNVĂȚAT
Subiectului romanului Semnificaţia unor pasaje importante din să explice semnificaţia unor pasaje importante
Momentele subiectului roman; din roman;
Sursele de inspirație ale romanului Despre încadrarea personajelor în operă; să facă referiri pertinente despre încadrarea
Tema romanului Modalităţile de caracterizare ale personajelor în operă;